İspanya'dan dünya turunu çıkan iki kişi Ağrı'ya ulaştı

İspanya'dan farklı kültürleri tanımak amacıyla bisikletle dünya turuna çıkan iki arkadaş, Ağrı'da mola verdi.

İspanya'dan dünya turunu çıkan iki kişi Ağrı'ya ulaştı

İspanya'dan, farklı ülke ve kültürleri yakından tanımak amacıyla bisikletle dünya turuna çıkan Fernando Martinez ve Marco Mendez, Ağrı'ya ulaştı.

Dünya turu kapsamında Türkiye'ye gelen ve İstanbul'da bir süre kalan Martinez ve Mendez, daha sonra bisikletle Kapadokya ile yurdun çeşitli yerlerindeki tarihi ve turistik mekanları gezdi. İki arkadaş, Sivas ve Erzurum güzergahından ulaştıkları Ağrı'da mola verdi.

Cumhuriyet Caddesi'nde dolaşan ve kahvehaneleri ziyaret eden gezginler, vatandaşların ilgisiyle karşılaştı. Vatandaşlar, birlikte çay içtikleri Martinez ve Mendez ile cep telefonu çeviri programı aracılığıyla sohbet etti.

İki arkadaş, bir süre Merkez Camisi'nde vakit geçirip fotoğraf da çektirdi.

Martinez, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hristiyan olmasına rağmen camilerde vakit geçirmenin hoşuna gittiğini ifade etti.

İstanbul'a kadar bisikletle geldiklerini belirten Martinez, "Oradan da günde 60 kilometre katederek Ağrı'ya geldik. Bu coğrafyalardaki ülkeleri ve milletlerin yaşamını merak ettiğimiz için turu düzenledik. 2 gün sonra buradan İran'a gidip Tebriz'de tarihi yerleri gezeceğiz." ifadelerini söyledi.

Ağrı'yı çok sevdiğini dile getiren Martinez, "Buradaki insanlar çok sıcakkanlı. Turumuz oldukça güzel gidiyor. Özellikle Ağrı Dağı'nı görmeyi ve çevresinde vakit geçirmeyi çok istiyoruz. Aylardır devam eden turumuzu İran, Türkmenistan, Kazakistan'dan sonra Çin'de tamamlayıp ülkemize döneceğiz." diye belirtti.

Martinez, Türkiye'de en çok baklava ve çayı beğendiklerini de söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER