Kahramanmaraş Barosu'ndan HSYK'ya Sert Tepki

Kahramanmaraş Baro Başkanı Avukat İsmail Kahveci, HSYK tarafından özel yetkili savcıların yetkilerinin kaldırılmasını yargı bağımsızlığına açıkça bir müdahale olarak değerlendirerek, "Hukukçuları hukuka uygun davranmaya davet ediyoruz" dedi.

Kahramanmaraş Barosu'ndan HSYK'ya Sert Tepki

Kahramanmaraş Baro Başkanı Avukat İsmail Kahveci, HSYK tarafından özel yetkili savcıların yetkilerinin kaldırılmasını yargı bağımsızlığına açıkça bir müdahale olarak değerlendirerek, "Hukukçuları hukuka uygun davranmaya davet ediyoruz" dedi.

19 Şubat 2010 Cuma 18:11
Kahramanmaraş Barosu'ndan HSYK'ya Sert Tepki
banner208

Kahramanmaraş Barosu'nda düzenledikleri basın açıklaması ile avukatlar Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) Erzurum Cumhuriyet Savcısı Osman Şanal ve 4 savcının özel yetkilerinin kaldırmasına tepki gösterdi. Adıyaman, Afyon, Çankırı, Iğdır, Kayseri, Şırnak ve Yozgat Baroları'nın da konuya ilişkin kendilerine destek verdiğini belirten Kahramanmaraş Baro Başkanı Avukat İsmail Kahveci, yargıda yaşanan gelişmelerin kaygı verici nitelikler taşıdığını öne sürdü. 8 baro üyesi adına ortak basın açıklamasını okuyan Kahveci, yargı bağımsızlığının, hukuk devletinin temel şartlarından biri olduğunu ifade etti. Yargının bağımsız olmasını gerektiren temel gerekçenin hakim ve savcıların yargılama esnasında dışarıdan gelecek baskılara karşı korunması olduğunu dile getiren Kahveci şunları söyledi: "Anayasanın 9. maddesinde yargı yetkisinin bağımsız mahkemelerce kullanılacağı, 138. maddesinde ise hakimlerin görevlerinde bağımsız oldukları, hiçbir organın, makamın, merciin veya kişinin yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hakimlere emir ve talimat veremeyeceği hükme bağlanmıştır. Anayasanın bu açık hükümlerine rağmen HSYK'nın Erzurum Cumhuriyet Savcısı Osman Şanal ile birlikte 4 savcının özel yetkilerini kaldırması anayasaya aykırı hukuksuz bir işlemdir. HSYK'nın görev ve yetkileri yasa ile belirlenmiştir. Ancak yürüttüğü soruşturma sebebiyle savcıların yetkilerinin alınması HSYK'nın görevleri arasında yer almamaktadır. HSYK'nın bu kararı yargı bağımsızlığına doğrudan bir müdahale niteliğindedir ve bu işlemle yargı bağımsızlığı büyük bir darbe almıştır." Yargıya yapılan her türlü müdahalenin gerek siyasi gerek idari her noktada hukuksuz olduğunu söyleyen Kahveci, HSYK'nın yürütülen bir soruşturmayı denetleme yetkisine sahip olmadığını vurguladı. Türkiye'de hiçbir savcı ve hakimin bu şartlarda görevini bağımsız ve özgür bir şekilde yürütemeyeceğini savunan Kahveci, yargı bağımsızlığının tamamen ortadan kalkacağını öne sürdü. Kahveci, "Bu işlem ile diğer savcı ve hakimlere gözdağı verilmiş, ikinci bir Ferhat Sarıkaya vakası oluşturularak hukuk devleti, hukukun üstünlüğü ve yargı bağımsızlığı ilkelerine karşı açıkça darbe yapılmıştır" diye konuştu. Kahveci, HSYK kararlarına karşı yargı yolunun açılması için anayasa değişikliği yapılmasının zorunlu hale geldiğini savunarak sözlerini şöyle tamamladı: "Anayasa değişikliği derhal gündeme alınarak ideolojik ve siyasi bir kurul haline gelen HSYK'nın yapısı değiştirilmeli, kararlarına karşı yargı yolu açılarak hukuki bir kurul haline getirilmelidir. HSYK'nın bu kararını hukuk devleti ve yargı bağımsızlığı ilkeleri açısından son derece yanlış ve kaygı verici buluyor, bağımsız ve tarafsız yargıya açıktan müdahale olarak değerlendiriyor, başta hukukçular olmak üzere herkesi hukuka uygun davranmaya davet ediyoruz."

Anahtar Kelimeler:
Bağımsız
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
akp46 2013-02-13 05:50:43

aslanım;aslını astarını bilmediğin kişi ve kurumları söylemine sırf konuşabilmek için dil olsun diye katma ve siyasetçi değilsen siyasi kişi ve kurumlara dil uzatma gerekli tecrübeye sahip meslek ve bilgi birikimi olan kadroların yeterince fazla olduğu bir adalet bakanlığına muktediriz.doğruya doğru yanlışa yanlış demek insanlığın gereğidir hiçbir meslek bu görüşü ve düşünceyi üzerine alması manidar değildir zira insanlık gereğidir.bence sayın baro başkanı gerekli açıklamayı yapmış ve öngörülen açıklamayı k.maraş ve k.maraş barosu adına gerekti şekilde dile getirip eksik ve fazlalıkların farkındalığına varılmasını vurgulamıştır zira avukatlık onurlu meslek olduğu gibi tecrübeyi ve aklı başındalığı fazlasıyla gerektirdiğinden değerli sayın baro başkanı ismail kahveci söyleminde haklıdır

Avatar
demokrat 2010-02-24 16:42:12

Sayın tapkıranlı okumuş avukat olmuşsunuz ama ne yazıkki okuduğunuz kitaplar kariyerinize bir şeyler kazandırmış ama kimliğinize bir şey katamamış,

hükümet karşıtı olabilirsin hükümete hertürlü eleştiriyi yap,yüreğin varsa çık ne diyorsan de ama onurlu insanlara hukuku savunan insanlara çamur atma bu sana yakışabilir ama bir hukukçuya asla yakışmaz,bu yorumunuzdan dolayı kınıyorum sizi

Avatar
Anlayamadık. 2010-02-23 22:06:49

Savcının hakimin özel yetkilisi veya kamu yetkilisi mi olur.
Kanun tüm savcılara aynı yetkiyi vermiyor mu?
Sanki biri Kamu diğeri şirket gibi geliyor insana.

Avatar
M.Yusuf Bülbül Baro Bşk. Yrd. 2010-02-21 17:57:12

Baroların görevi hiçbir siyasi ya da ideolojik bir etki altında kalmadan hukuk devletini ve hukukun üstünlüğünü savunmaktır.
Modern bir hukuk devletinde HSYK gibi kararlarına karşı yargı yolu kapalı kurullar yoktur ve olamaz. HSYK'nın yürütülen bir soruşturma sırasında savcıların özel yetkilerini alması da hukuksuz bir işlemdir. HSYK'nın yetkileri arasında böyle bir yetki yeralmamaktadır.
Baro Yönetim Kurulu tarafından oybirliği ile alınan karar ile Kahramanmaraş Barosu öncülüğünde 7 Baronun da destek verdiği bu ortak basın açıklaması yapılmıştır. Bu açıklama münferit avukatlar adına değil, Baro Başkanlığımızın öncülüğünde 8 baro adına yapılmıştır. Baromuz tarafından yapılan bu açıklamada ileri sürülen hukuki gerekçeleri göz ardı ederek, sadece bu açıklamaya destek veren avukatları hükümet yandaşı olarak lanse etmek haksız ve kötü niyetli bir yaklaşımdır. Kaldı ki, bu açıklamaya destek veren farklı siyasi görüşlere sahip çok sayıda meslektaşımız vardır. Çünkü Kahramanmaraş Barosu demokratik, özgürlükçü, çoğulcu bir Barodur.

Bu sebeple açıklamamıza destek veren çok sayıda meslektaşımız olduğu gibi, destek vermeyen meslektaşlarımızın olması da doğaldır. Farklı düşünen meslektaşlarımız da bir araya gelerek, hukuki gerekçelerini belirterek basın açıklaması yapma özgürlüğüne sahiptir.

Avatar
Tarafsız 2010-02-21 16:06:06

Bu arkadaşlar kendileri tarafsızmıki.
Biri Belediyenin avukatı, diğer bayan Akp Meclis üesi adayı idi seçilip seçilmediğini bilmiyorum. Yani bu arkadaşlarda AKP'li kendileride taraflılar.

Avatar
HAKAN 2010-02-20 23:54:28

HSYK sana rica da buluncam kardiyanlık alımında torpil yapan adliye mensuplarını da görevden al yada mülakatı kaldır yazılı sınav yap bizde bu ülkenin vatandaşıyız biz de eve ekmek götürüyoz adil olun kısmetimize razıyız bana mülakatta takımın ne dediler bu sorumu nerelesin oranın neyi ünlü hadi git dedi sonra biri dediki bi soru daha sorak dedi yani açıklanmadan anladım ve benim 100 tl gitti almayacaksanız siz hırsızmısın kardeşim milletin bi haftalık kazancını yalan bi umudaharcatıyosunuz ya daha ciddi bi ortam yaratın yada o devlet görevinden istifa edin yada HSYK başlamışken şunların hepsini topla suçlarını ben tanımlayım KADROLAŞMA

Avatar
ismail 2010-02-20 15:59:22

akp isine gelmeyen her sey de reform diyor.Allahtan hsyk,anayasa mahkemesi,yargitay,danistay varda istedikleri gibi at oynatamiyorlar.

Avatar
AV.GÖKHAN TAPKIRANLI 2010-02-20 10:20:03

BİZLER BİRER HUKUKÇU OLARAK DOĞRUYA DOĞRU YANLIŞA YANLIŞ DEMELİYİZ. bİZLER SİYASETÇİ DEĞİLİZ. YŞANANLARA SUBJEKTİF DEĞİL OBJEKTİF BAKMAK ZORUNDAYIZ. BARO BAŞKANIMIZIN YAPMIŞ OLDUĞU AÇIKLAMAYI TASVİP ETMİYORUM. ÇÜNKÜ AKP HÜKÜMETİ HUKUKU HİÇE SAYMAKTADIR. YAPILAN BU BİLDİRİNİN DE BARO ADINA DEĞİL DE MÜNFERİT AVUKATLAR ADINA YAPILMIŞ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM. ÇÜNKÜ K.MARAŞ BAROSU AVUKATLARININ BİR ÇOĞU YAŞANAN BU OLAYI BİR HUKUK TANIMAZLIK OLARAK DEĞERLENDİRMEKTEDİR.

Avatar
A.TÜRKOĞLU 2010-02-20 10:15:38

Özellikle yüksek yargıda inanılmaz bir ideolojik kadrolaşma yapılmıştır. DYP-SHP koalisyon hükümetinin adalet bakanları olan Seyfi OKTAY ve Mehmet MOĞULTAY zamanında Adalet Bakanlığında Türkiye cumhuriyeti tarihinde görülmemiş bir şekilde kadrolaşma yapıldı. Hatırlanacağı üzere O zamanın Adalet Bakanı olan Seyfi OKTAY kadrolaşmalarla ilgili bir soruya; tabi sosyal demokratları atayacağız, MHP'lileri mi alacağız demişti. Bu dönemin hakim ve savcıları şu anda yüksek yargıda görev yapıyor. Pkei bunları yüksek yargıya kim atadı? Tabi ki Ahmet Necdet SEZER. Bilirsiniz, MHP'nin fikir babalarından olan Sadi SOMUNCUOĞLU, Ahmet Necdet SEZER'in Cumhurbaşkanlığı adaylığına karşı çıktığı ve karşısına aday olmak istediğinde MHP'li kabadayı Cemal ENGİNYURT tarafından tartaklanmıştı. Allahtan Türk adaleti kendinden beklenmeyeni yaptı ve saygın devlet adamı(!) sayın ENGİNyurt'u yargıladı ve içeri tıktı.

Avatar
emre 2010-02-20 00:31:37

resimdeki avukatlara bakarsanız biçoğu hükemtin yandaşı (söz de bağımsız yargı) akp hükümeti işlerine gelirse yargı bağımsız gelmezse yargı vesayeti sözde slagonları analar ağlamasınmış yahu 7 yıldır anaların anaları bile ağladı böyle safsatalarla değiştirin gündemi elbet sizde değişeceksiniz yani geldniz gibi gideceksiniz

Avatar
ARİF 2010-02-19 20:22:33

sayın avukat larımızı destekliyorum.

banner122

banner215

banner124

banner222

banner223

banner226

banner154

banner191

banner126

banner224

banner217

banner225