Kahramanmaraş'ın depreme hazırlık durumu nedir? Hazır mıyız?

İstanbul Depremi bir defa daha "Kahramanmaraş depreme hazır mı?" sorusunu akla getirdi. Haber46'nın daha önce defalarca sorduğu bu soru ne yazık ki cevapsız kalmıştı. Biz yılmadık, umudumuzu yitirmedik bir defa daha soruyoruz. Depreme hazır mıyız?

GÜNCEL 27.09.2019, 08:45
Kahramanmaraş'ın depreme hazırlık durumu nedir? Hazır mıyız?
banner257

İstanbul Depremi bir defa daha "Kahramanmaraş depreme hazır mı?" sorusunu akla getirdi. Haber46'nın daha önce defalarca sorduğu bu soru ne yazık ki cevapsız kalmıştı. Biz yılmadık, umudumuzu yitirmedik bir defa daha soruyoruz. Depreme hazır mıyız?

İstanbul dün 5.8 büyüklüğündeki depremle sarsıldı. İstanbul'u sokağa döken ve büyük korku ve paniğe neden olan deprem nedeniyle herkes "İstanbul depreme hazır mı?" sorusunun cevabını arıyor. Biz de daha önce defalarca olduğu gibi bir defa daha "Kahramanmaraş depreme hazır mı?" sorusunun cevabını arıyoruz. 

Haber46 en son yaptığı "Kahramanmaraş depreme hazır mı? Sorularımız neden cevapsız kalıyor?" başlıklı haberin spotunda şunları söylemişti.

""Denizli'de meydana gelen deprem akıllara Kahramanmaraş'ı getirdi. Kahramanmaraş'ta yeni yapılan binalar depreme dayanıklı yapılıyor mu? Yapı Denetim Firmaları ve yetkililer inşaatlerı gerektiği gibi denetliyor mu? Muhtemel bir depremde Kahramanmaraş'ta kaç bina yıkılacak?"

Bu aslında konuyla ilgili yaptığımız ilk haber değildi. Daha önce de dafalarca kahramanmaraş ve deprem konularını işlemiş ve "üç maymunu oynamanın Kahramanmaraş'ın felaketi olacağını" yazmıştık. O haberlerimizde de yetkililer açıklama yapmak yerine susmayı tercih etmişlerdi. Bu yüzden Haber46 olarak yetkilierin suskunluğunu protesto babında manşetimizi şöyle atmıştık:

 Kahramanmaraş depreme hazır mı? Sorularımız neden cevapsız kalıyor?

Ancak 9 Ağustos 2019 tarihinde yaptığımız bu haberimize de cevap alamadık. Yetkililerin suskunluğu "Kahramanmaraş'ta depreme hazırlık konusunda hiç bir çalışma yapılmadığı" yönündeki inancımızı güçlendirmekten başka bir işe yaramadı. O haberimizde isim isim çağrıda bulunmuş ve Kahramanmaraş'ın Depreme Hazırlık noktasında nerede olduğunu sormuştuk. Bu haberimizde ismin zikrettiğimiz;

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi SUSTU...

Kahramanmaraş İnşaat Mühendisleri Odası SUSTU

Kahramanmaraş Mimarlar Odası SUSTU

Kahramanmaraş Jeoloji Mühendisleri Odası SUSTU

KSÜ Jeoloji Mühendisliğ Bölümü SUSTU

KSÜ'nün diğer ilgili bölümleri SUSTU

Sorularımıza cevap vermeyen bu kurumlardan bazıları bu dönemde aşure yaparak basını davet etti ve haber desteği istedi. Görev tanımında aşure dağıtmak olmayan kurumların deprem konusundaki suskunluğu ve ardından vatandaşa aşure dağıtması en azından bizim tarafımızdan şaşkınlıkla karşılandı.

TEKRAR SORUYORUZ: KAHRAMANMARAŞ DEPREME HAZIR MI?

Bu şehirde yaşayan 1 milyonu aşkın insanımıza cevap verme zorunluluğunuz var. Kahramanmaraş'ın depreme hazır olup olmadığını tüm yönleriyle açıklamak zorundasınız? Susarak hizmet yapamazsınız. Kahramanmaraş Mimarlar Odası'nın ve diğer kurumların görevi aşure dağıtmak değil bu tür sorulara cevap vermektir. Bu şehrin sorunlarıyla ilgilenmeyen, dertleriyle dertlenmeyen insanların makam işgal etmesine de gerek yoktur. 

1. Kahramanmaraş'ta yeni yapılan binalar depreme dayanıklı yapılıyor mu?

2. Yapı Denetim Firmaları ve yetkililer inşaatlerı gerektiği gibi denetliyor mu?

3. Kahramanmaraş'taki binaların risk analizi yapılmış mıdır? Hangi şiddetteki depremde kaç binanın yıkılması beklenmektedir? Örneğin, Kahramanmaraş'ta 5 şiddetinde, 6 şiddetinde, 7 şiddetinde, 7.8 şiddetinde meydana gelebilecek depremlerde ayrı ayrı kaç binanın yıkılacağı ön görülmektedir?

4. Son yıllarda Kahramanmaraş'ta yıkılan onlarca istinat duvarı ile ilgili gerekli inceleme ve soruşturma yapıldı mı? Duvarların yıkılma nedeni olarak ne belirlendi? Bu inşaatları hangi Yapı Denetim Firmaları denetledi ve bunlar hakkında soruşturma açıldı mı? Rapor hazırlandı mı? Raporu kamuoyuyla paylaşamyı düşünüyor musunuz? Görevini yapmadığı belirlenen Yapı Denetim Firmaları varsa yetkilerinin ellerinden alınması için gerekli girişimlerde bulunulmuş mudur?

5. Kahramanmaraş'ta 1999 istanbul Depreminden sonra yapılan binalardan Kentsel Dönüşümle yıkılan bina olmuş mudur? Bu binalar neden yıkılmıştır? Bir bina nasıl olmuş da daha 20 sene bile dolmadan Kentsel Dönüşüme verilmiştir?

6. Kahramanmaraş'ta rant için imar değişikliği yapılmış mıdır? Yanlış alanlara çok katlı binalara izin verilmiş midir?

7. Kahramanmaraş'ın inşaatla ilgili odaları (mimarlar, mühendisler) imar planları ile ilgili görüşlerini açıklamış mıdır? Bu açıklamalarının ardında durmuş mudur? Kahramanmaraş'ın yapılan imar planları Doğal Afet Yönetmeliklerine uygun mudur?

Bu ve aklımıza gelmeyen diğer tüm soruların acilen cevaplanması gerekmektedir?

Şimdi; Susma vakti değil konuşma vaktidir.

Konuşmak için depremin olmasını bekliyorsanız hatırlatıyoruz, muhtemel bir depremde enkazın altında kalmayacağınızın garantisi yok.

Evet, Haber46 olarak bir defa daha Sorumlu Gazetecilik Gereği görevimizi yapıyor ve 1 milyon insanımızı ilgilendiren bu konuyla ilgili sorularımıza acil cevap bekliyoruz.

İŞTEİ 9 AĞUSTOS 2019 TARİHLİ HABERİMİZ!

Yorumlar (18)
ali 10 ay önce
her kalıpçı ustası müteahhit olursa daha çok tartışılır bu meseleler..
asılkahramanmaraşlı 10 ay önce
hazır tabii ki.orman dairesi istimlak edildi, yerine depreme dayanıklı elektrik israfı millet bahçesi yapıldı.O bize yeter...
Ökkeş 10 ay önce
Kimin umrundaki sen soruyorsunda... Malesef deprem konusunda çok çok gerideyiz hem yapılaşma, hem eğitim hemde hazırlık yönünden. Allah yardımcımız olsun
Fatih KINALI 10 ay önce
GEREKLİ BİLGİLERİ AFET VE ACİL DURUM İL MÜDÜRLÜĞÜNDEN ALIN. HER BİRİMİN KENDİ GÖREVİ VAR.
hanif 10 ay önce
Kardeş yaşadığımız şehri bilmek için müneccim olmaya gerek yok , imara en son açılan tekerek ve üngütün altının su yatağı olduğunu bilmeyen yok ve bir çok inşaat temeli atılırken temellerden su çıktığını inşaatçı arkadaşlara sorun bakalım ne diyecekler , herhalde süngerli sistem yaptık su doldukça sıkıyoruz tekrar dolmasını bekliyoruz demeyecekler , Oturduğunuz binanın zemin katına bir inin nem ve rutubet koku varmı bir kontrol edin bakalım sonra ahirette aklınız başınıza gelmesin , unutmayın 1500 lü yıllardan bu yana kırılmayan bir fay hattı var maraş altı pazarcıktan geçen , istanbula bakacağınıza esas tehlike burada , tabi bu uyarıları benden önce söylemişlerdir ama bizde mantık şudur bekleyelim bakalım hele deprem olsunda bakarız. Tayyip baba bizden iyi bilir bir eyler yapar
dursun fedakar 10 ay önce
maraşı bilmem depreme hazırmı , ama tüm gsm operatörleri sınıfta kalmıştır hepsi berbattır hiçbirinden bir özür bile çıkmadı istanbul depreminde.. isterseniz haber 46 olarak bu konuya eğilin...
ÇETO BAŞKAN 10 ay önce
Sence sayın gazeteci.sence k maraş depreme hazırmı,beni sorarsan bence değil sebebi ise çok çetrefilli
arkadaşlar k maraş ta 225 bin konut var bunların 183 bin tanesi deprem e dayanıklı değil,bu binaların çoğunluğu ise övünerek bahsetiğimiz trabzon caddesi üzerinde,ismetpaşa mahallesinde,yenişehir mahallesinde,menderes mahallesinde dikkatinizi çekererim bu yazdıgım mahalleler şehrin merkezinde dahası çamlık mahallesi gecekondu,yusflar mahallesinin %70 gecekondu namıkkemal ona keza saymakla bitmez sayın gazeteci anladın mı şimdi k maraş depreme hazır mı DEDİM ya bence değil yani ALLAH göstermesin 7 lik depremde k maraş ta yaşanacakları düşünün neler olur
Bertizli bekir 10 ay önce
Siginaklari depo yada kiralik daire diye kullaniyorlar soran yok
4 katli binayi yikip 13 -14 kat dikerek dönüşüm yapiyorlar itiraz eden muhendis yok
Asansörlerin hepsi usulsuz peşine düşen kat maliki yönetici yok
Kat mülkiyet ruhsatli daire bile yok
Cevre düzenlemesi yok
Binalarda yangin söndürme cihazi yok
3-5 tane emlakci müteahit var üfürdükçe fiyatlari şişirip kan emen, kaymak toplayan ve bunlari denetleyen maliye yok
Büyük bir deprem olursa marasta can kaybi ne olur diye japon alman amerikali bilirkişi getirtip rapor isteyebilecek zihniyet yok
Allah yar ve yardimcimiz olsun bu memleket gercekten bunlari hak etmiyor
Hmmm 10 ay önce
Her gün aşure dağıtıp yiyorlar ya. K.maraş büyükşehir ünvanını aldı ama büyükşehir olamadı.
duyarlı maraş 10 ay önce
Afet ve acil durum müdürlügünden bilgi alabilirsin .Toplumda bilgi kirliliğine neden olan bu durumlar surekli kurumlar tarafından dile getirilmez.Çok merak ediyorsan ilgili yerlere git bilgi al güzelce yaz.
Murat ER 10 ay önce
Hazır değil Çarşı, Namık kemal, Fatihler gibi mahalleler 5.3 şiddetindeki depreme dahi dayanamayabilir Zararın en büyüğü ise sarı bina olacaktır.
SEFA ERAYMAN 10 ay önce
3,5 deprem olsa yenisanayi sitesi diye biryer haritadan silindir .depreme luzum yok 2 geveze çuçuğu işyerlerinin damına koy akşama beton diye birşey kalmaz .kontrol eden ve yapan öbürtarafta hesabını versin.yaşasın zalimler için cehennem
Vatandaş 10 ay önce
Yetkililer, deprem esnasında onay verdiği; müteahhit kendi yaptığı binadan kaçar. Biliyor ki depreme dayanıklı değil.
ABUZİTTİN TAŞ 10 ay önce
YANİ 5,8 BÜYÜKLÜĞÜNDE BİR DEPREM DE MARAŞ DA COK İNSAN KAYBEDERİZ SAĞLAM DEĞİL ÇOĞU EVLERE MİSAFİRLEĞE GİDERKEN DİKKATİMİ ÇEKİYOR SIFIR BİNA KOLONDAN ÇATLAMAYA BAŞLAMIŞ BİLE HELE BİR DE MARAŞ ZATEN SU ŞEHRİ HER YERDE SU VAR DERE YATAGININ ÜZERİNE KURULAN EVLER VAR PATLICAN TARLASINI SATIP ORAYA EV KURAN MİMARLAR MÜHENDİSLER VAR AMA FAY HATTI HAREKETE GEÇTİ İSE KISA BİR SÜRE İÇERİSİNDE DEPREM OLMA İHTİMALİ YÜKSEK
vesselam 10 ay önce
kendinizi çok yüce görmeyin. gidin bakalım yüzyüze sorun cevabını alın
maraşlıı 10 ay önce
k.maraşta bir afet acil durum müdürlüğü oldugunu kaç kişi biliyor?bu acil durum ve afet yönetimi müdürlüğüne okadar personel nezaman alındı? veyahut nerden getirildi veya kimler tarafından torpille atandı, bunlar hangi kriterle işe alındı?
46lı 10 ay önce
Kahramanmaraş olarak emin olun evlerin %50si direk direk üstünde bile değil. Resmen tabutlarda yaşıyoruz.!!!
sade ökkeş 10 ay önce
k.maraşın 3 de 2 si çarpık kentleşme baraka bölgesi (mağralı,fatihler,serintepe,orman dairesi,doğu kent v.s)say say bitmez.Bunu ya görüyorsunuz yada bakar körsünüz
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
27°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce hangi başkan daha başarılı?
Sizce hangi başkan daha başarılı?
Namaz Vakti 13 Temmuz 2020
İmsak 03:30
Güneş 05:14
Öğle 12:43
İkindi 16:35
Akşam 20:02
Yatsı 21:38
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 31 66
2. Trabzonspor 31 62
3. Sivasspor 32 57
4. Beşiktaş 31 53
5. Galatasaray 32 52
6. Alanyaspor 32 51
7. Fenerbahçe 32 50
8. Gaziantep FK 31 41
9. Antalyaspor 32 41
10. Göztepe 32 39
11. Kasımpaşa 31 36
12. Gençlerbirliği 32 36
13. Malatyaspor 31 32
14. Denizlispor 31 32
15. Çaykur Rizespor 31 32
16. Kayserispor 31 31
17. Konyaspor 31 30
18. Ankaragücü 32 29
Takımlar O P
1. Hatayspor 33 63
2. Erzurum BB 33 59
3. Adana Demirspor 33 58
4. Akhisar Bld.Spor 33 57
5. Bursaspor 33 56
6. Fatih Karagümrük 33 53
7. Altay 33 51
8. Keçiörengücü 33 47
9. Ümraniye 33 44
10. Giresunspor 33 44
11. Menemen Belediyespor 33 43
12. İstanbulspor 33 40
13. Balıkesirspor 33 38
14. Altınordu 33 36
15. Boluspor 33 30
16. Osmanlıspor 33 27
17. Adanaspor 33 21
18. Eskişehirspor 33 12
Takımlar O P
1. Liverpool 35 93
2. Man City 35 72
3. Chelsea 35 60
4. Leicester City 35 59
5. M. United 34 58
6. Wolverhampton 35 55
7. Sheffield United 35 54
8. Tottenham 35 52
9. Arsenal 35 50
10. Burnley 35 50
11. Everton 35 45
12. Southampton 34 44
13. Newcastle 35 43
14. Crystal Palace 35 42
15. Brighton 35 36
16. West Ham 35 34
17. Watford 35 34
18. Bournemouth 35 31
19. Aston Villa 35 30
20. Norwich City 35 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 35 80
2. Barcelona 36 79
3. Atletico Madrid 36 66
4. Sevilla 35 63
5. Villarreal 35 57
6. Getafe 35 53
7. Athletic Bilbao 36 51
8. Real Sociedad 35 51
9. Valencia 36 50
10. Granada 35 50
11. Osasuna 36 48
12. Levante 36 43
13. Real Betis 36 41
14. Real Valladolid 36 39
15. Eibar 36 39
16. Celta de Vigo 36 36
17. Deportivo Alaves 35 35
18. Leganés 36 32
19. Mallorca 35 32
20. Espanyol 36 24