Kahramanmaraş'ın depreme hazırlık durumu nedir? Hazır mıyız?

İstanbul Depremi bir defa daha "Kahramanmaraş depreme hazır mı?" sorusunu akla getirdi. Haber46'nın daha önce defalarca sorduğu bu soru ne yazık ki cevapsız kalmıştı. Biz yılmadık, umudumuzu yitirmedik bir defa daha soruyoruz. Depreme hazır mıyız?

Kahramanmaraş'ın depreme hazırlık durumu nedir? Hazır mıyız?

İstanbul Depremi bir defa daha "Kahramanmaraş depreme hazır mı?" sorusunu akla getirdi. Haber46'nın daha önce defalarca sorduğu bu soru ne yazık ki cevapsız kalmıştı. Biz yılmadık, umudumuzu yitirmedik bir defa daha soruyoruz. Depreme hazır mıyız?

İstanbul dün 5.8 büyüklüğündeki depremle sarsıldı. İstanbul'u sokağa döken ve büyük korku ve paniğe neden olan deprem nedeniyle herkes "İstanbul depreme hazır mı?" sorusunun cevabını arıyor. Biz de daha önce defalarca olduğu gibi bir defa daha "Kahramanmaraş depreme hazır mı?" sorusunun cevabını arıyoruz. 

Haber46 en son yaptığı "Kahramanmaraş depreme hazır mı? Sorularımız neden cevapsız kalıyor?" başlıklı haberin spotunda şunları söylemişti.

""Denizli'de meydana gelen deprem akıllara Kahramanmaraş'ı getirdi. Kahramanmaraş'ta yeni yapılan binalar depreme dayanıklı yapılıyor mu? Yapı Denetim Firmaları ve yetkililer inşaatlerı gerektiği gibi denetliyor mu? Muhtemel bir depremde Kahramanmaraş'ta kaç bina yıkılacak?"

Bu aslında konuyla ilgili yaptığımız ilk haber değildi. Daha önce de dafalarca kahramanmaraş ve deprem konularını işlemiş ve "üç maymunu oynamanın Kahramanmaraş'ın felaketi olacağını" yazmıştık. O haberlerimizde de yetkililer açıklama yapmak yerine susmayı tercih etmişlerdi. Bu yüzden Haber46 olarak yetkilierin suskunluğunu protesto babında manşetimizi şöyle atmıştık:

 Kahramanmaraş depreme hazır mı? Sorularımız neden cevapsız kalıyor?

Ancak 9 Ağustos 2019 tarihinde yaptığımız bu haberimize de cevap alamadık. Yetkililerin suskunluğu "Kahramanmaraş'ta depreme hazırlık konusunda hiç bir çalışma yapılmadığı" yönündeki inancımızı güçlendirmekten başka bir işe yaramadı. O haberimizde isim isim çağrıda bulunmuş ve Kahramanmaraş'ın Depreme Hazırlık noktasında nerede olduğunu sormuştuk. Bu haberimizde ismin zikrettiğimiz;

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi SUSTU...

Kahramanmaraş İnşaat Mühendisleri Odası SUSTU

Kahramanmaraş Mimarlar Odası SUSTU

Kahramanmaraş Jeoloji Mühendisleri Odası SUSTU

KSÜ Jeoloji Mühendisliğ Bölümü SUSTU

KSÜ'nün diğer ilgili bölümleri SUSTU

Sorularımıza cevap vermeyen bu kurumlardan bazıları bu dönemde aşure yaparak basını davet etti ve haber desteği istedi. Görev tanımında aşure dağıtmak olmayan kurumların deprem konusundaki suskunluğu ve ardından vatandaşa aşure dağıtması en azından bizim tarafımızdan şaşkınlıkla karşılandı.

TEKRAR SORUYORUZ: KAHRAMANMARAŞ DEPREME HAZIR MI?

Bu şehirde yaşayan 1 milyonu aşkın insanımıza cevap verme zorunluluğunuz var. Kahramanmaraş'ın depreme hazır olup olmadığını tüm yönleriyle açıklamak zorundasınız? Susarak hizmet yapamazsınız. Kahramanmaraş Mimarlar Odası'nın ve diğer kurumların görevi aşure dağıtmak değil bu tür sorulara cevap vermektir. Bu şehrin sorunlarıyla ilgilenmeyen, dertleriyle dertlenmeyen insanların makam işgal etmesine de gerek yoktur. 

1. Kahramanmaraş'ta yeni yapılan binalar depreme dayanıklı yapılıyor mu?

2. Yapı Denetim Firmaları ve yetkililer inşaatlerı gerektiği gibi denetliyor mu?

3. Kahramanmaraş'taki binaların risk analizi yapılmış mıdır? Hangi şiddetteki depremde kaç binanın yıkılması beklenmektedir? Örneğin, Kahramanmaraş'ta 5 şiddetinde, 6 şiddetinde, 7 şiddetinde, 7.8 şiddetinde meydana gelebilecek depremlerde ayrı ayrı kaç binanın yıkılacağı ön görülmektedir?

4. Son yıllarda Kahramanmaraş'ta yıkılan onlarca istinat duvarı ile ilgili gerekli inceleme ve soruşturma yapıldı mı? Duvarların yıkılma nedeni olarak ne belirlendi? Bu inşaatları hangi Yapı Denetim Firmaları denetledi ve bunlar hakkında soruşturma açıldı mı? Rapor hazırlandı mı? Raporu kamuoyuyla paylaşamyı düşünüyor musunuz? Görevini yapmadığı belirlenen Yapı Denetim Firmaları varsa yetkilerinin ellerinden alınması için gerekli girişimlerde bulunulmuş mudur?

5. Kahramanmaraş'ta 1999 istanbul Depreminden sonra yapılan binalardan Kentsel Dönüşümle yıkılan bina olmuş mudur? Bu binalar neden yıkılmıştır? Bir bina nasıl olmuş da daha 20 sene bile dolmadan Kentsel Dönüşüme verilmiştir?

6. Kahramanmaraş'ta rant için imar değişikliği yapılmış mıdır? Yanlış alanlara çok katlı binalara izin verilmiş midir?

7. Kahramanmaraş'ın inşaatla ilgili odaları (mimarlar, mühendisler) imar planları ile ilgili görüşlerini açıklamış mıdır? Bu açıklamalarının ardında durmuş mudur? Kahramanmaraş'ın yapılan imar planları Doğal Afet Yönetmeliklerine uygun mudur?

Bu ve aklımıza gelmeyen diğer tüm soruların acilen cevaplanması gerekmektedir?

Şimdi; Susma vakti değil konuşma vaktidir.

Konuşmak için depremin olmasını bekliyorsanız hatırlatıyoruz, muhtemel bir depremde enkazın altında kalmayacağınızın garantisi yok.

Evet, Haber46 olarak bir defa daha Sorumlu Gazetecilik Gereği görevimizi yapıyor ve 1 milyon insanımızı ilgilendiren bu konuyla ilgili sorularımıza acil cevap bekliyoruz.

İŞTEİ 9 AĞUSTOS 2019 TARİHLİ HABERİMİZ!

YORUM EKLE
YORUMLAR
ali
ali - 2 ay Önce

her kalıpçı ustası müteahhit olursa daha çok tartışılır bu meseleler..

asılkahramanmaraşlı
asılkahramanmaraşlı - 2 ay Önce

hazır tabii ki.orman dairesi istimlak edildi, yerine depreme dayanıklı elektrik israfı millet bahçesi yapıldı.O bize yeter...

Ökkeş
Ökkeş - 2 ay Önce

Kimin umrundaki sen soruyorsunda... Malesef deprem konusunda çok çok gerideyiz hem yapılaşma, hem eğitim hemde hazırlık yönünden. Allah yardımcımız olsun

Fatih KINALI
Fatih KINALI - 2 ay Önce

GEREKLİ BİLGİLERİ AFET VE ACİL DURUM İL MÜDÜRLÜĞÜNDEN ALIN. HER BİRİMİN KENDİ GÖREVİ VAR.

hanif
hanif - 2 ay Önce

Kardeş yaşadığımız şehri bilmek için müneccim olmaya gerek yok , imara en son açılan tekerek ve üngütün altının su yatağı olduğunu bilmeyen yok ve bir çok inşaat temeli atılırken temellerden su çıktığını inşaatçı arkadaşlara sorun bakalım ne diyecekler , herhalde süngerli sistem yaptık su doldukça sıkıyoruz tekrar dolmasını bekliyoruz demeyecekler , Oturduğunuz binanın zemin katına bir inin nem ve rutubet koku varmı bir kontrol edin bakalım sonra ahirette aklınız başınıza gelmesin , unutmayın 1500 lü yıllardan bu yana kırılmayan bir fay hattı var maraş altı pazarcıktan geçen , istanbula bakacağınıza esas tehlike burada , tabi bu uyarıları benden önce söylemişlerdir ama bizde mantık şudur bekleyelim bakalım hele deprem olsunda bakarız. Tayyip baba bizden iyi bilir bir eyler yapar

dursun fedakar
dursun fedakar - 2 ay Önce

maraşı bilmem depreme hazırmı , ama tüm gsm operatörleri sınıfta kalmıştır hepsi berbattır hiçbirinden bir özür bile çıkmadı istanbul depreminde.. isterseniz haber 46 olarak bu konuya eğilin...

ÇETO BAŞKAN
ÇETO BAŞKAN - 2 ay Önce

Sence sayın gazeteci.sence k maraş depreme hazırmı,beni sorarsan bence değil sebebi ise çok çetrefilli
arkadaşlar k maraş ta 225 bin konut var bunların 183 bin tanesi deprem e dayanıklı değil,bu binaların çoğunluğu ise övünerek bahsetiğimiz trabzon caddesi üzerinde,ismetpaşa mahallesinde,yenişehir mahallesinde,menderes mahallesinde dikkatinizi çekererim bu yazdıgım mahalleler şehrin merkezinde dahası çamlık mahallesi gecekondu,yusflar mahallesinin %70 gecekondu namıkkemal ona keza saymakla bitmez sayın gazeteci anladın mı şimdi k maraş depreme hazır mı DEDİM ya bence değil yani ALLAH göstermesin 7 lik depremde k maraş ta yaşanacakları düşünün neler olur

Bertizli bekir
Bertizli bekir - 2 ay Önce

Siginaklari depo yada kiralik daire diye kullaniyorlar soran yok
4 katli binayi yikip 13 -14 kat dikerek dönüşüm yapiyorlar itiraz eden muhendis yok
Asansörlerin hepsi usulsuz peşine düşen kat maliki yönetici yok
Kat mülkiyet ruhsatli daire bile yok
Cevre düzenlemesi yok
Binalarda yangin söndürme cihazi yok
3-5 tane emlakci müteahit var üfürdükçe fiyatlari şişirip kan emen, kaymak toplayan ve bunlari denetleyen maliye yok
Büyük bir deprem olursa marasta can kaybi ne olur diye japon alman amerikali bilirkişi getirtip rapor isteyebilecek zihniyet yok
Allah yar ve yardimcimiz olsun bu memleket gercekten bunlari hak etmiyor

Hmmm
Hmmm - 2 ay Önce

Her gün aşure dağıtıp yiyorlar ya. K.maraş büyükşehir ünvanını aldı ama büyükşehir olamadı.

duyarlı maraş
duyarlı maraş - 2 ay Önce

Afet ve acil durum müdürlügünden bilgi alabilirsin .Toplumda bilgi kirliliğine neden olan bu durumlar surekli kurumlar tarafından dile getirilmez.Çok merak ediyorsan ilgili yerlere git bilgi al güzelce yaz.

Murat ER
Murat ER - 2 ay Önce

Hazır değil Çarşı, Namık kemal, Fatihler gibi mahalleler 5.3 şiddetindeki depreme dahi dayanamayabilir Zararın en büyüğü ise sarı bina olacaktır.

SEFA ERAYMAN
SEFA ERAYMAN - 2 ay Önce

3,5 deprem olsa yenisanayi sitesi diye biryer haritadan silindir .depreme luzum yok 2 geveze çuçuğu işyerlerinin damına koy akşama beton diye birşey kalmaz .kontrol eden ve yapan öbürtarafta hesabını versin.yaşasın zalimler için cehennem

Vatandaş
Vatandaş - 2 ay Önce

Yetkililer, deprem esnasında onay verdiği; müteahhit kendi yaptığı binadan kaçar. Biliyor ki depreme dayanıklı değil.

maraşlıı
maraşlıı - 2 ay Önce

k.maraşta bir afet acil durum müdürlüğü oldugunu kaç kişi biliyor?bu acil durum ve afet yönetimi müdürlüğüne okadar personel nezaman alındı? veyahut nerden getirildi veya kimler tarafından torpille atandı, bunlar hangi kriterle işe alındı?

ABUZİTTİN TAŞ
ABUZİTTİN TAŞ - 2 ay Önce

YANİ 5,8 BÜYÜKLÜĞÜNDE BİR DEPREM DE MARAŞ DA COK İNSAN KAYBEDERİZ SAĞLAM DEĞİL ÇOĞU EVLERE MİSAFİRLEĞE GİDERKEN DİKKATİMİ ÇEKİYOR SIFIR BİNA KOLONDAN ÇATLAMAYA BAŞLAMIŞ BİLE HELE BİR DE MARAŞ ZATEN SU ŞEHRİ HER YERDE SU VAR DERE YATAGININ ÜZERİNE KURULAN EVLER VAR PATLICAN TARLASINI SATIP ORAYA EV KURAN MİMARLAR MÜHENDİSLER VAR AMA FAY HATTI HAREKETE GEÇTİ İSE KISA BİR SÜRE İÇERİSİNDE DEPREM OLMA İHTİMALİ YÜKSEK

vesselam
vesselam - 2 ay Önce

kendinizi çok yüce görmeyin. gidin bakalım yüzyüze sorun cevabını alın

46lı
46lı - 2 ay Önce

Kahramanmaraş olarak emin olun evlerin %50si direk direk üstünde bile değil. Resmen tabutlarda yaşıyoruz.!!!

sade ökkeş
sade ökkeş - 2 ay Önce

k.maraşın 3 de 2 si çarpık kentleşme baraka bölgesi (mağralı,fatihler,serintepe,orman dairesi,doğu kent v.s)say say bitmez.Bunu ya görüyorsunuz yada bakar körsünüz


SIRADAKİ HABER

banner122