Kahramanmaraş Kalesi'nden kamyon kamyon tarihi eser ve hazine taşınıyor iddiası

Kahramanmaraş Kalesi'nin neredeyse 3 yıldır kapalı olması, yapılan tüm haberlere rağmen açılmaması ve ikna edici bir açıklamada yapılmıyor olması sosyal medyada ve halk arasında çeşitli iddiaların ortaya atılmasına neden oluyor. Kahramanmaraş Kalesi ile ilgili ortaya atılan iddialar ise akıl alır gibi değil.

Kahramanmaraş Kalesi'nden kamyon kamyon tarihi eser ve hazine taşınıyor iddiası

Kahramanmaraş Kalesi'nin neredeyse 3 yıldır kapalı olması, yapılan tüm haberlere rağmen açılmaması ve ikna edici bir açıklamada yapılmıyor olması sosyal medyada ve halk arasında çeşitli iddiaların ortaya atılmasına neden oluyor. Kahramanmaraş Kalesi ile ilgili ortaya atılan iddialar ise akıl alır gibi değil.

Kahramanmaraş Milletvekilleri tarafından yapılan ortak açıklamada "Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un Kahramanmaraş Kalesi derhal açılsın talimatı verdiği" ifade edilmişti. Ancak milletvekillerimizin açıklamasına ve Bakanın emrine rağmen Kahramanmaraş kalesinin açılmıyor olmasının ardında gerçekten sosyal medyada dolaşan iddialar mı var?

Halk arasında kulaktan kulağa yayılan söylentilere göre Kahramanmaraş Kalesi'nde büyük bir göçük meydana geldiği ve bu göçüğün altından çıkarılan tarihi eser ve hazinelerin kamyonlarla taşındığı iddia ediliyor. Daha önceki yıllarda da Kahramanmaraş Kalesi'nde kaçak kazılar yapıldığı ve akıl almaz miktarda altın bulunduğu söylentisi yayılmış ve bu iddialara herhangi bir yalanlayıcı cevap verilmemişti.

Haber46'da 19 Haziran 2019 tarihinde yayınlanan haberde "Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un Kahramanmaraş Kalesi derhal açılsın talimatı verdiği" bizzat Kahramanmaraş Milletvekilleri Ofisi tarafından açıklanmıştı. Ancak ilgili haberin yayınlanmasının üzerinden bir ay geçmesine rağmen kalede açılmasına dönük bir hareket yok.

Haber46 olarak vatandaşlarımızdan gelen soruları biz de ilgililere yöneltiyor ve soruyoruz:

1. Kahramanmaraş Kalesi'nin restorasyonunu hangi firma kaç lira bedelle yaptı çalışkaleden herhangi bir tarihi eseri dışarı çıkmanın bitiş tarihi ne zamandır?

2. Kahramanmaraş Kalesi restorasyonu tamamlandı mı? şu anda kale içinde herhangi bir çalışma var mıdır?

3. Kahramanmaraş Kalesi içine kimler girip çıkmaktadır? Bu girip çıkanlarla ilgili nasıl önlemler alınmaktadır? Bu kişilerin herhangi bir tarihi eseri dışarı çıkarmasını engelleyecek tedbirler alınmakta mıdır?

4. Kalede göçük olduğu iddiaları doğru mudur? Doğruysa göçük altında define bulunmuş mudur?

5. Kalede göçük altından çıkarılan definenin kamyonlarla çıkarıldığı iddiaları doğru mudur?

6. Çalışmalar kimlerin gözetiminde ve denetiminde yapılmaktadır? Restorasyon boyunca gece gündüz gerekli önlemler alınmış mıdır?

7. Çalışmalar yapılırken güvenlik kamerası desteğ alınmış mıdır ve çalışmaların her anı kamera ile kayıt edilmiş midir?

8. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un Kahramanmaraş kalesi derhal açılsın talimatına rağmen kaleyi açmamakta direnenler kimlerdir? 

Tüm bu soruların kamuoyunda yanlış anlamalara meydan vermemek için ivedilikle cevaplanmasını rica ediyoruz.

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2019, 15:38
YORUM EKLE
YORUMLAR
Vatandaş
Vatandaş - 7 ay Önce

Yüklenici firmanın internet adresine bi bakayım dedim. aktif bir internet siteleri bile yok. Çevirdikleri restorasyon işi o derece gizli demek ki. Yazık adı büyükşehir olan bu şehre. 8 tane milletvekili var ama milletin hesabını soracak bi yetkili yok demek ki.Restorasyan başladığında 1,5 yılda bitecek diyenler 3 yılda neden bitmediği açıklayabiliyorsa açıklasınlar vatandaşada millet te bilsin.

Sade Vatandaş
Sade Vatandaş - 7 ay Önce

Bu şehrin İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRÜ ne halt ediyor, ne işe yarıyor. Neden çıkıpta insan gibi bir açıklama yapmıyor.

Yıllardır İl Kültür Müdürü olarak oturduğu o koltukta, bu şehir için neler yapmıştır.
Kültür Bakanlığında Kahramanmaraş Milletvekili Bakan iken bu şehre ciddi br katma değer sağlamışmıdır.

....

Duyarlı bir vatandaş
Duyarlı bir vatandaş - 7 ay Önce

Yav heri, kimin orda altın gömü çıkarttığını bilmeyen mi kaldı:)) demek ki işleri daha bitmemiş belli ki, ses etme boşver, bizim vekiller başkanlar da ses etmesin, :)) orayı kazan ilgili kişilerin 3 milyon TL lik define arama aygıti var, artık makina ne zaman durursa, ne zaman gömü bitti gömü yok derse o zaman Kale açılır.:))

Olması gerek
Olması gerek - 7 ay Önce

Biz boşuna yazıyoruz devleti devlete şikayet etmiş gibi boş şikayet adam götüreceğini götürmüş belkide devam ediyor biz yapsak FBI gibi başımıza üşüşürler

maraşlı
maraşlı - 7 ay Önce

teşekkürler haber46 gündeme gelmesi gereken olaylardan biri ama umarım ilgili makamlardan cevap verilir

Sezai
Sezai - 7 ay Önce

AKP lilere para lazım ...

ökkeş
ökkeş - 7 ay Önce

İL TURUZİM MÜDÜRÜ SAĞDA SOLDA MİĞDEYİ DOLDURUYOR BAŞKA EN UFAK BİR İŞİ YOK

sade
sade - 7 ay Önce

yeyin ağalar tınsırıncaya kadar ammma hesabı ilahi var orada karnızıa ateş olarak dolacak. burnunuzdan fitil fitil gelecek. hem gösterişten kuran oku hem hırsızlık yap. bu iddiaların doğru olduğunu maraşın taşı toprağı kuşu söylüyor. sizde biliyorsunuz ki yazıyorsunuz. bunu destekliler yaptığı içinde kimse ses çıkaramıyor. dağda bir gariban su kuyusu kazsa hazina kazıyor diye tüm emniyet adliye orada olur.

mustafa
mustafa - 7 ay Önce

3 yılda restorosyum sürermi cok düsündürücü

Garibanlar
Garibanlar - 7 ay Önce

MEMLEKET KİMLERE KALDI GÖRÜN ŞEHİTLER,BİR NAMUSLU KALMADI :VARSA ARANIYOR İLANEN DUYRULUR.


SIRADAKİ HABER