Kahramanmaraş Özel idare iş merkezi binası yıkılıyor

Arama motoru Google’da 'dünyanın en saçma binası' 'dünyanın en karizmatik binası' 'dünyanın en medyatik binası' olarak gösterilme sarı, mavi ve kırmızı renkli binaya ilk kazma Kurban Bayramı’nda vurulacak. Binada iş yerlerinin dışında Onikişubat Kaymakamlığı da yer alıyor.

GÜNCEL 13.06.2021, 22:03
Kahramanmaraş Özel idare iş merkezi binası yıkılıyor
banner257

Kahramanmaraş’ın merkezi konumunda yer alan ve Google'da  'dünyanın en saçma binası' 'dünyanın en karizmatik binası' 'dünyanın en medyatik binası' olarak gösterilen Özel İdare İş Merkezi binası yıkılıyor. 1994 yılında yapılan ve aradan geçen zamanda sarı, mavi ve kırmızı rengi hem de mimari yapısıyla kısa sürede kentin simgesi haline gelen bina, birçok noktadan da rahatlıkla görülebiliyor. Bina, ününü ülke sınırlarını aşarak arama motoru Google’da 'dünyanın en saçma binası' yazıldığında görsellerde yapılan aramada ilk sıralarda çıkıyor.

Özel idare iş merkezi binası aynı zamanda Google'da 'dünyanın en karizmatik binası' ya da 'dünyanın en medyatik binası' yazıldığı zaman da ilk sırada çıkıyor.

İş yerlerinin dışında Onikişubat Kaymakamlığı'nın da yer aldığı binaya, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin planladığı 'Şehir Meydanı' projesi kapsamında yıkım kararı alındı.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, özel idare binasını ve çevresinin yıkılarak şehir meydanı haline getireceklerini belirterek, "Kentin en merkezi yeri olan özel idare binamız ve adliye binamız yaklaşık 40 dönümlük bir alana sahip. Burada çok uzun süreli çalışma yaptık. Özel idare binasının fonksiyonel olmaması ve şehir siluetinin olmaması nedeniyle kentin kamuoyunda yıkılması konusunda çok ciddi bir fikir birliği oluştu. Bunun üzerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ile çalışma yaptık. Bakanlığımız burayı kentsel dönüşüm alanı ilan etti. Eskiden adliye binası ve daha sonra emniyet binası olarak kullanılan binanın yıkım işlerine başladık. İl Özel İdare binamızın yıkım sürecine başlandı. Binadaki iş yerlerindekilere Kurban Bayramı'na kadar süre verdik. Taşıma bedeli olarak onlara aynı zamanda destek verdik. İnşallah bayramda da bu binanın yıkımına başlayacağız" dedi.

Binanın yıkımı için herhangi bir masrafın olmayacağını söyleyen Başkan Güngör, "Şu da söylendi, bu kadar masrafa ne gerek var. Biz yıktığımız binaların üzerine para alıyoruz. Eski adliye binasını 300 bin lira gibi bir para alıyoruz. Aynı şekilde özel idare binasından da hatırı sayılır bir kaynak elde etmiş olacağız. Belediye ve bakanlık olarak bir masraf etmiyoruz. Üstelik para alıyoruz" dedi.

Yorumlar (16)
maraşlı 8 ay önce
suriyeliler meydanın yapılmasını dört gözle bekliyordur..Parkta yer bırakmıyorlar..
yazık bu millete 8 ay önce
bir yönetimin hiç mi düzgün bi işi olmaz bumu kaldı yapacak icraat bütün dünya öyle yada böyle tanımış google düşmüş herkes öğrenmiş artık yıkacağız, önce Arsan Center önü kavşağa bi bak herkes rezil oldu ,Suriyelilere bi çare bul dünyanın en saçma işlerini ararsan binaya sırada gelmez
Bir vatandaş 8 ay önce
Belediye başkanı sanki güzel bir iş yapıyormuş gibi nasılda açıklama yapıyor.
DEMIRCIOGLU ALI 8 ay önce
acaba kime satacaklar o guzelim araziyi ?? hangi kan emici alacak hangi holdinge peskes cekecekler
albatros46 8 ay önce
alistik artik siz yapmaz yapilani yikarsiniz yarinda ihale acar yenisini yaptirirsiniz tabiki cefasini halk cekecek :(( ayni oyun GOKSUN da oynandi hazir yeni yeri yiktiniz gidin gorun eserinizi /// yaziklar olsun kan emici zihniyete
Suvvat 8 ay önce
Yıkılmasın turist gelir millet eğri pisa kulesine bile görmek için ölüyor yazik olur reklama bakmahın şehrin sülyetini bozmaz tekke yıkılmalı binalar yapılmalı yıkınca çok pişman olunur
Yavuz 8 ay önce
40 dönüm mü?Neresi 40 dönüm oranin.
Maraşlıoğlu 8 ay önce
Çok isabetli bir karar.
ayşegül 8 ay önce
yok halk oylaması yapılmışta o şekılde yıkılmasına karar verılmışte falan fılan.hangı k.maraşlıyı muhattaba alıp konuştun acaba halka sorsan orayı cazıbe merkezı yap yıkma der. maraşla ozleşmış bı bına.içimiz dışımız meydan oldu çürük deıl kokmuş deıl bına bı yetkılıde demıryorkı ne yapıyorsun???kımlere rant saglanacaksa amaç trobzon cd ölü bı caddeye döndurmek.yazık maraşa
Hakim BEY 8 ay önce
ılçe kaymakamına yer buldunuz mu
tr 8 ay önce
Onun yerine tekkeyi yıkıp modern depreme dayanıklı evler yapsanız daha iyi olmaz mı?
SARI 8 ay önce
önce arsan kavşağı ni yapın sonra orayı yıkar siniz öyle degilmi sayın BAŞKAN
TÜRKÇÜ 8 ay önce
Başkan parklarda arapça tabelalar koymaya başlamışsınız, burası Türkiye mi, Suriye mi? Bu ülkenin resmi dili TÜRKÇE değil mi? NEDEN PARKLARDA ARAPÇA TABELALAR VAR? 10 yılda öğrenemediler mi TÜRKÇE'yi bunlar?
KÜRŞAT 46 8 ay önce
Bir siyasi dönemde dünya kadar para harca bu ucube binayı yap. Millete hizmet gibi göster. Şimdi öğünerek yık. Devlet yönetenler beytül mal denilen duygu ve düşünceyi ne zaman koruyacaksınız. Selam verirken devlete ait mumu söndürüp, kendi mumunu yakıp öyle selam veren yöneticileri özledik.
Birde bayrak olayını anlatan ulu cami önündeki anıt ne oldu acaba bir bilen söylerse memnun olacağız.
Kıvırcık 8 ay önce
Aklınız olsa değerlendirmeye bakardınız. Yazık o kadar dökülen paraya.
Adanalı 8 ay önce
Şehre bir eser bırakamayan Güngör’ün kendi adını miras bırakmak için yaptığı bir saçmalık... bıraktığı tek eser yıkımı olacak
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Kahramanmaraş'ta 18 Ocak 2022'de yağan kar yağışı sonrası Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmalarını yeterli buldunuz mu? Trafiğin aksamasında suçlu kim?
Namaz Vakti 25 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı