Kahramanmaraş'ta 7 üzeri bir deprem bekleniyor

İzmir Depremi sonrası Türkiye'de aktif 550 fay hattının olduğuna dikkat çeken İTÜ'lü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okan Tüysüz Bingöl Yedisu kırılmaya çok yatkın. Yine Palu (Elazığ) civarı, Hatay-Kahramanmaraş arası benim kırılmasını beklediğim fay hatları. Bu hatların hepsinde 7 ve 7 üzerinde bir deprem yaratabilir." dedi.

GÜNCEL 02.11.2020, 15:34
Kahramanmaraş'ta 7 üzeri bir deprem bekleniyor
banner257

İTÜ'lü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okan Tüysüz, fay hattı üzerinde bulunan 18 kentin, "Aksaray, Bolu, Yalova, Bursa, Sakarya, Manisa, Balıkesir, İzmir, Denizli, Aydın, Kahramanmaraş, Erzurum, Hakkâri, Hatay, Eskişehir, Muğla, Bingöl ve Kütahya” olduğunu açıkladı.

Alper Uruş'un haberine göre, İzmir'in Seferihisar ilçesi açıklarında meydana gelen 6.9 büyüklüğündeki depremin ardından akıllara gelen soru şu oldu: "Deprem bilimcileri tedirgin eden fay hatları hangileri?" Habertürk'ten Alper Uruş, Türkiye'nin önde gelen yer bilimcilerine bu soruyu yöneltti. Deprem bilimcilerin ortak fikri, Türkiye'nin her yerinde, her an 7 büyüklüğünde bir depremin olabileceği.

"18 İLİMİZ FAY ZONU ÜZERİNDE"

"Beni korkutan yer Türkiye'nin tamamı. Öncelikli olan yer tabii ki; Marmara Bölgesi. Hem nüfus yoğunluğu hem beklenen depremin büyüklüğü hem de ekonomik olarak Türkiye'nin can damarının İstanbul'da atması nedeniyle.

Bunun dışında Bingöl Yedisu kırılmaya çok yatkın. Yine Palu (Elazığ) civarı, Hatay-Kahramanmaraş arası benim kırılmasını beklediğim fay hatları. Bu hatların hepsinde 7 ve 7 üzerinde bir deprem yaratabilir." dedi.

"550 TANE DİRİ FAY HATTI VAR"

Tüysüz, Türkiye'de 550 tane bilinen diri fay hattı var. Türkiye'nin 18 ili ise aktif fay hattının üzerinde olduğunu belirtti. 

İŞTE FAY ZONU ÜZERİNDEKİ 18 KENTİMİZ

Bu kentlerimiz; Aksaray, Bolu, Yalova, Bursa, Sakarya, Manisa, Balıkesir, İzmir, Denizli, Aydın, Kahramanmaraş, Erzurum, Hakkâri, Hatay, Eskişehir, Muğla, Bingöl ve Kütahya.

"YÖNETMELİĞE UYGUN YAPILAŞMA ŞART"

Depreme hazırlıktan başka bir şey yapamayız diyen Tüysüz, "Bir afet kültürünün geliştirilmesi deprem, sel, çığ, kuraklık gibi tüm afetleri kapsayacak biçimde önlemlerin alınması gerekiyor. İkincisi de deprem açısından bakacak olursak yönetmeliğe uygun olmayan yapılaşmanın mutlaka önüne geçmeliyiz; başka yol yok" ifadelerini kullandı. 

Yorumlar (14)
46 4 hafta önce
10 12 KATLI BİNA YAPIMINA MÜSADE EDİP İZİN VERENLER O ENKAZLARIN ALTINDAN ÇIKAN CESETLERİN HESABINI NE BU DÜNYADA NE ÖBÜR DÜNYADA VEREMEYECEKSİNİZ. NASIL VİJDANINIZ BU KADAR RAHAT !
Kahramanmaraş 4 hafta önce
Her deprem sonrası binayı yapan bulunur ona bir ceza kesilir konu kapanır. Binayı yapmadan önce yaptıkları işlere bakılıp cezası o zaman kesilse, olmuyor mu acaba.
Vatandaş 4 hafta önce
Hazır olun Maraşlılar geliyor deprem.. aç gözlü müteahhitler ve inşaatçılar yüzünden ölümler gırla gidecek
müteahhit 3 hafta önce
aç gözlü sadece inşaatçılarmı bu milleti nereye koyacağız
Misafir46 4 hafta önce
Tedbir almak lazım çok acil. Tapusuz yerler, çürük binalar, çarpuk çurpuk yapılan torpilli yapılar incelenmeli gerekirse boşaltılmalı.Allah korusun hepimizi. Tedbiri al takdir Allah'ındır.
Hacı Emmi 4 hafta önce
EvvelAllah birşey olmaz Maraş'a. Binalar sapasağlam.
Vatandaş46 4 hafta önce
Yatılı bölgede deprem olduğunda çok sayıda yıkılacak binalar var 1999 dan önce yapılan binalar beton kalitesinden dolayı yıkılıp tekrar yapılmalı halk bilinçli değil vatandaşlar bizim binalarımız sağlam diyor yanılıyorlar bu yüzden ana yol üzerinde yaşarice civarındaki bir çok bina 1999 dan önce yapıldı kentsel dönüşüme bir çok kişi bilinçli olmadığı için vermiyorlar lütfen belediyeler vatandaşları bilinçlendirmeli ve zorunlu hale getirmeli bu binalara bu vatandaşlar yüzüne bilinçli kişilerin canları ile oynanmamalı
ÇETO BAŞKAN 4 hafta önce
Malasef bu K maraş için kaçınılmaz son, ama bu sona ne K maraş belediyesi hazır nede halk hazır ilimizde 225 bin konut var bunların 185 bin tanesi fen fizik kurallarına uygun değil, yapı stokları bakımından acilen yıkılması gerekiyor ama maalesef herkes gözünü kulağını kapatmış seyir ediyor, K marşımızın başka şehirlerden artısı zemin sıvalaşması çok fazla 7 şiddetindeki bir deprem de 952 bin kişi afetzede olacak buda ilimiz için felaket
46mrs 4 hafta önce
yatılı bölge binevlerde hala tapusuz binalar var.Binanın elektiriği suyu doğalgazı her birşeyi var hatta vatandaş vergisini bile veriyor ama 30 yıldır tapusu yok şaka gibi.Neymiş müteahhit ve üyeler arasında anlaşılamamış kat irtifakı kurulamamış.memleketin en güzide yerlerinde böyle binalar var yıllardır tapusuz.Bir Allahın kuluda çıkıp demiyor kardeşim sizin tapunuz nerde siz bu şekilde nasıl oturursunuz burada diye.Memleketteki her ev her bina tek tek incelenmeli.Bu işlere özel ekipler kurulup bir zahmet masa başından sahaya inip çalışılmalı burada hepimiz yaşıyoruz yazıktır günahtır.
Mehmet 4 hafta önce
Elbistan fayın değil suyun içinde.20 yıldır çölün içine binalar dikildi
Nihal 4 hafta önce
Maraşta yeni yapılan binalar bile sağlam mı acaba. Mütahitlerin cebi dolsun da insanlar ölmüş mü kalmış mı önemlimi
Devletçi 4 hafta önce
Korkun!
Beyaz eşyacının, kuyumcunun, oto yıkamacının müteahhitlik yaptığı;
Ucuza mâl etmek için her türlü hile hurdayla binaların dikildiği memlekette yaşıyorsun. Bir zahmet korkun.
Allah Türkiye Cumhuriyeti'ni tüm felaketlerden korusun ama kâhin olmaya da gerek yok. Görünen köy kılavuz istemez.
DEPREM 4 hafta önce
DEPREMDE ACABA TORPİL OLURMU
Zeynep hanım 4 hafta önce
Allah'ım sen koru hatayda 526 yılında deprem olmuş en büyük o da 5 büyüklüğünde fay hattı şuan çok fazla enerjili ve beklenen deprem 7 üzeri yeni yapılmış bir bina elazığ depreminin hissedilmesinde her yerden çatladı şimdi ne olacak hani derler ya ihmalsizlik öldürür. Bu müttehitler bunun hesabını nasıl verecek Allahım sen tüm ülkeyi ve Tüm şehri koru. Tek sığınacağımız Allah. Rabbim her şeyden şerden korusun
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner112
açık
Günün Anketi Tümü
Sizce hangi başkan daha başarılı?
Sizce hangi başkan daha başarılı?
Namaz Vakti 29 Kasım 2020
İmsak 05:53
Güneş 07:19
Öğle 12:25
İkindi 15:00
Akşam 17:22
Yatsı 18:42