Kahramanmaraş'ta susuzluk tehlikesi - Barajlardaki su seviyesi alarm veriyor

Kahramanmaraş'taki Ayvalı Barajı'nda su seviyesi yüzde 8'e, Adatepe Barajı yüzde 33, Kandil Barajı yüzde 35 ve Menzelet Barajı yüzde 43'e düştü. Ziraat Odası Başkanı Mehmet Çetinkaya, çiftçiler başta olmak üzere vatandaşlara tasarruf çağrısında bulundu

Kahramanmaraş'ta susuzluk tehlikesi - Barajlardaki su seviyesi alarm veriyor
banner208

Kahramanmaraş’ta barajlardaki doluluk oranı bölgenin yeterli yağış almaması nedeniyle ciddi oranda düştü. Kahramanmaraş Ziraat Odası Başkanı Mehmet Çetinkaya, yüzde 8’lik doluluk oranıyla Ayvalı Barajı’nın ileriki günlerde yaşanabilecek kuraklığın en büyük kanıtı olduğuna dikkat çekerek, çiftçiler başta olmak üzere vatandaşlara tasarruf çağrısında bulundu. 

HABER FOTOĞRAFLARI - TIKLA

Kahramanmaraş’ta içme ve sulama ihtiyacını karşılayan Kılavuzlu ile Sarıgüzel barajlarının dışında yer alan barajlarda su seviyesinde geçtiğimiz yıllara göre düşüş gözlemlendi.

Sır Barajı çevresinde incelemede bulunan Kahramanmaraş Ziraat Odası Başkanı Mehmet Çetinkaya, barajlardaki doluluk oranlarının geçen yıllara göre düşük olduğunu söyledi. Su tasarrufu noktasında çiftçilerin damlama sulama tekniğine geçmelerini, vatandaşları da su tüketimini kontrol etmeleri konusunda uyaran Başkan Çetinkaya, “Yağışların yeteri kadar olmaması nedeniyle bulunduğumuz Sır Barajı bölgesinde ve diğer barajlarda tehlike çanlarının çaldığının belirtisidir. Su seviyelerinin geçtiğimiz yıllarla nazaran çok düşük seviyelerde olduğunu görüyoruz. Bırakın tarım arazilerinin sulanmasını, içme suyunda bile sıkıntı yaşayacağımız anlamına geliyor" dedi.

Damlama sulama ile arazilerini sulayan çiftçilere artık yüzde 50 hibe desteği sağlandığını hatırlatan Çetinkaya, "İmkanları bulunan çiftçilerimiz damlama sulama tekniğini kullanarak az suyla çok arazi sulayarak suyumuzu tasarruflu kullanmayı öneriyoruz. Bulunduğumuz Sır Barajı bölgesinde de suyun geçtiği ve yükseldiği seviyeler görünüyor. Ama şu an Ocak ayında barajlardaki su seviyeleri yüzde 50 civarında seyrediyor. Bulunduğumuz ay ve mevsim normallerine göre de yağışlarımız Kahramanmaraş’ta çok düşük" dedi.

Devlet Su İşleri (DSİ) 20. Bölge Müdürlüğünden alınan verilere göre Kahramanmaraş’taki barajların doluluk oranları şöyle: Ayvalı Barajı yüzde 8, Adatepe Barajı yüzde 33, Kandil Barajı yüzde 35, Menzelet Barajı yüzde 43, Sır Barajı yüzde 57, Sarıgüzel Barajı yüzde 87, Kılavuzlu Barajı yüzde 100.

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2018, 13:32
YORUM EKLE
YORUMLAR
isimsiz
isimsiz - 4 ay Önce

antebe su verin sonra vatandaştan tasarruf bekleyin antep suyu bizden ucuza kullanıyor

akp
akp - 4 ay Önce

ver mehteri.

Bertiz
Bertiz - 4 ay Önce

Bizim sözde yöneticiler bu şekilde düşündüğü sürece suyumuz da biter şehrimiz de biter yarın bir gün antep bizden aldığı suyu depolayip geri bize satarsa kimse şaşırmasin uyan millet uyan

mak
mak - 4 ay Önce

fatih haberleri okuyor musun?sen kayak merkezi yapmaya devam et,yakında sende kayarsın gariban maraş'lımın,ayranı yok içmemeye ...ahır dağına kaymaya gidecek öyle mi?

asılkahramanmaraşlı
asılkahramanmaraşlı - 4 ay Önce

suyu anteb e peşkeş çeken işgüzarlar şimdi bulsunlar bakalım suyu.

Samet
Samet - 4 ay Önce

Eskiden havası ve suyu diye ovunurduk artık ikiside yok son ikigun haberine göre doğayı maf ettik

ökkeş
ökkeş - 4 ay Önce

su faturası elektrik faturasıyla yarışıyor

Mehmet burt
Mehmet burt - 4 ay Önce

Artık her isteyen vatandaş istediği araziye kuyu açtirabiliyor DSİ nin bu işe bir son vermesi lazım kardeşim şebeke suyu olan yerde kuyu kazimına izin verilmemeli çünki akarsularımız bile çekildi bitti derin sondaj kuyular suyu emiyor bitiriyor yer altını bu da akarsu dereleri kurutuyor derede su olmazsa baraj göl dolarmi kardeşim kuyu kazim işini ciddiye almali devletimiz adamın 500 metre kare bahçesi var keyfe keder 200 mt 3 lük suyu var bu ne iş ya sonra 1 kuyu ile 2.kuyu arası 1000 mt olması gerekirdi şimdi yanyana neredeyse


SIRADAKİ HABER

banner124

banner122

banner112

banner224

banner191

banner154

banner126