Kahramanmaraşlı ünlü siyasetçi Ahmet Ferruh Bozbeyli vefat etti

Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinden Eski TBMM Başkanı ve İstanbul Milletvekili Ahmet Ferruh Bozbeyli, 92 yaşında vefat etti. Ahmet Ferruh Bozbeyli kimdir?

Kahramanmaraşlı ünlü siyasetçi Ahmet Ferruh Bozbeyli vefat etti

Eski TBMM Başkanı ve İstanbul Milletvekili Ahmet Ferruh Bozbeyli, 92 yaşında vefat etti.

Edinilen bilgiye göre, bir süredir böbrek ve akciğer ile ilgili rahatsızlıklarından dolayı tedavi gören Bozbeyli, yoğun bakımda kaldığı özel hastanede kalp yetmezliği sonucu yaşamını yitirdi.

Bozbeyli'nin cenazesi, yarın TBMM'de yapılacak tören ve Ahmet Hamdi Akseki Cami'nde öğle namazına müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Devlet Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde 1927'de doğan Bozbeyli, babasının memuriyeti dolayısıyla ilk, orta ve lise öğrenimini çeşitli il ve ilçelerde tamamladı.

1957'de İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitiren ve bu kentten 1961'de milletvekili seçilen Bozbeyli, 1961-1962'de Adalet Partisi Meclis Grubu Başkan Vekili, 1962-1965'te TBMM Başkan Vekili, 1965-1970 yıllarında ise TBMM Başkanı olarak görev aldı.

Adalet Partisi'nde Genel Başkan Süleyman Demirel'e muhalif olan, 1970'te partisinden ve Meclis Başkanlığından ayrılan Bozbeyli, arkadaşlarıyla kurduğu Demokratik Parti'nin (DP) genel başkanı oldu.

DP'de 8 yıl genel başkanlık yapan Bozbeyli, 1978'de bu görevinden de istifa ederek siyasetten çekildi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
rozturk.59
rozturk.59 - 5 ay Önce

Adam K. Maraş da Doğmuş Sadece, Hiç Yaşamamış ki? Ayrıca K. Maraşa' a Ne Faydası Olmuş ki de Ölüsüyle Övünüp Haber Yapıyorsunuz...!!!???

neee
neee - 5 ay Önce

maraşlı demeyin bari o kadar siyasi hayatında maraş için çivisi yok.

Fatih
Fatih - 5 ay Önce

Marasla köprü meselesini andırıyor sadece ilgisi,.. ama esas bomba haberin içinde gizli,böbrek ve akciğer yetmezliği tedavisi gören ama kalp yetmezliği nden ölmesi ,buda olur 92 yaşamış zaten

SIRADAKİ HABER