Kahramanmaraş'ta Bediüzzaman ve Müsbet Hareket Paneli düzenlendi

Risale-i Nur Enstitüsü ve Yeni Asya Kahramanmaraş Temsilciliği, Bediüzzaman Haftası dolayısıyla ortaklaşa bir panel gerçekleştirildi.

Kahramanmaraş'ta Bediüzzaman ve Müsbet Hareket Paneli düzenlendi

Risale-i Nur Enstitüsü ve Yeni Asya Kahramanmaraş Temsilciliği, Bediüzzaman Haftası dolayısıyla ortaklaşa bir panel gerçekleştirildi.

15 Mart 2014 Cumartesi 08:02
Kahramanmaraş'ta Bediüzzaman ve Müsbet Hareket Paneli düzenlendi
İslâm âleminin ihtiyacı “müsbet hareket”

Risale-i Nur Enstitüsü ve Yeni Asya Kahramanmaraş Temsilciliği, Bediüzzaman Haftası dolayısıyla ortaklaşa bir panel gerçekleştirildi. Panele, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. A. Hamdi Aydın, Turgut Özal Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Battal ve Gazeteci-yazar M. Latif Salihoğlu konuşmacı olarak katıldı. Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi'nde yapılan panelin açış konuşmasını Genç Yorum ekibinden Mustafa Usta gerçekleştirdi. Usta, Bediüzzaman'ın mücadelesinden ve hayatından örnekler vererek başladığı açış konuşmasında, “Hizmet-i Kur'ânîye'de geçmiş bir ömür. Said Nur! Divan-ı Harpler, mahkemeler, ihtilâller, inkilâplar, onun için kurulan idam sehbaları, bu müthiş adamı, bu maneviyat adamını yolundan çevirememiş. Said Nur! Zindanları Nur, gönülleri Nur eyledi. Onu diyar diyar sürdüler. Her sürgün yeri, onun öz vatanı oldu. Bu adam üç devrin şerirlerine karşı imanlı bağrını siper etmiş, Allah demiş, Peygamber demiş; başka bir şey dememiş” dedi.
 
ÜSTADIN HAYATI İSLÂM ÂLEMİNE ÖRNEK

Panelin moderatörlüğünü üstlenen Prof. Dr. A. Hamdi Aydın, İslâm âleminin ve Türkiye'nin şu anda en çok muhtaç olduğu şeyin “müsbet hareket” olduğuna vurgu yaparak, Bediüzzaman'ın bu konudaki yaklaşımının örnek alınması gerektiğine işaret etti. Daha sonra söz alan Prof. Dr. Ahmet Battal, Bediüzzaman'ın yüz sene önce yazdığı makalelerde Ermenilerle dostluktan bahsettiğini. Onların bizim komşularımız olduğunu anlatarak müsbet hareket ettiğini anlattı. Battal, ayrıca Bediüzzaman'ın “Komşuluk dostluğun komşusudur” sözünü söylerken bizim bu insanlarla asırlardır komşuluk yaptığımızı ve dost olduğumuzu söyleyerek bizim müsbet hareket etmemiz gerektiğine vurgu yaptı. Bediüzzaman'ın kendisine zulmedenlere de hakkını helâl ettiğini söyleyen Battal, Bediüzzaman'ın hayatının her safhasının müsbet hareketin zirve örnekleriyle dolu olduğuna işaret etti.
 
 
ASLİYETİNİ BOZANLAR PERİŞAN OLACAK

Panelin ikinci konuşmacısı Gazeteci- Yazar Latif Salihoğlu da Bediüzzaman Sadi Nursî'nin Risale-i Nur Hizmetlerinden bahisle Risale-i Nurların tahrif edilemiyeceğini, asliyetini bozmaya çalışanların akıbetlerinin perişan olacağını söyleyerek sadeleştirilen Risalelerden örnekler verdi. Cenâb-ı Hakkın isim ve sıfatlarının dahi sadeleştirilerek onlara beşerin vasıflarının yüklendiğini örneklerle açıklayan Salihoğlu bunun aynı zamanda bir şirk olduğunu söyledi. Nur Talebelerini siyasî yaklaşımlarını Bediüzzaman Hazretleri'nin tayin ettiğini anlatan Salihoğlu, Bediüzzaman'ın bu tür mektuplarının Lâhikalarda mevcut olduğunu, Bediüzzaman'ın siyasetinin iki yönünün olduğunu, birinin umuma baktığını ve siyaseti tarif amaçlı olduğunu diğer yönünün tercih noktasında tarif olduğunun altını çizdi. Meşveretin öneminden de bahseden Latif Salihoğlu, Yeni Asya camiasının meşveretle hareket eden bir camia olduğunu söyledi. Büyük bir katılımın olduğu gözlemlenen panelde Ressam Halil İbrahim Sayan'ın karikatür sergisi de katılımcılar tarafından büyük bir beğeni topladı. Dinleyiciler tarafından yöneltilen çok sayıda sorunun cevaplandırıldığı programın sonunda, ayrıca Yeni Asya Yönetim Kurulu Üyesi Ali Kanıbir tarafından konuşmacılara birer plâket takdim edildi.

RAMAZAN AYDIN-KAHRAMANMARAŞ
Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
OSMAN SERT 2014-03-15 14:56:34

GÜNÜMÜZE UYARLANMIŞ BU HAKİKATLARDEN UZAK OLMAMIZIN ZARARINI GÖRÜYORUZ.......

banner122

banner215

banner124

banner154

banner126