banner240

Karadeniz'i vuran sel Kahramanmaraş'taki felaketi hatırlattı 13 Haziran 2018

Karadeniz'de özellikle Kastamonu ve Sinop'u vuran sel, Kahramanmaraş'ta 13 Haziran 2018'de yaşanan sel felaketini hatırlattı. Ayrıca son yıllarda yıkılan onlarca ihata duvarı da felaketin habercisi. Peki ama Kahramanmaraş neden bu duruma geldi ve Kahramanmaraş'ta sel felaketi yeniden yaşanabilir mi?

GÜNCEL 13.08.2021, 23:15 13.08.2021, 23:23
Karadeniz'i vuran sel Kahramanmaraş'taki felaketi hatırlattı 13 Haziran 2018
banner257
banner226

Batı Karadeniz bölgesindeki etkili aşırı yağışlar sonucunda Bartın, Kastamonu ve Sinop'ta sel felaketleri meydana geldi. Gelen son dakika haberlerine göre hayatını kaybedenlerin sayısı 38'e yükselirken CHP'li Engin Altay ise yüzlerce kişinin kayıp olduğunu ve ölü sayısının açıklanandan çok daha fazla olabileceğini iddia etti.

Türkiye Karadeniz'de yaşanan sel felaketlerini konuşurken, Kahramanmaraş'ın 2018 yılında yaşadığı sel felaketi de gündeme geldi. Yüzlerce ev ve işyerinin sular altında kaldığı ve anne ile 2 çocuğunun hayatını kaybettiğ sel felaketi çabuk unutuldu.

Kahramanmaraş'ta özellikle Ahır Dağı'nın imara açılması ve doğu batı doğrultusu baoyunca binaların yapılması nedeniyle sel sularının doğrudan şehir merkezine ineceği daha önceki yıllarda iddia edilmiş ancak dikkate alınmamıştı. 

KAHRAMANMARAŞ'TA SEL FELAKETİ ANNE VE 2 ÇOCUĞU ÖLDÜ

Kahramanmaraş'ın coğradi konumuna bakıldığında şehir merkezinin (Trabzon caddesi ve Azerbaycan Bulvarı ile Dere Pazarından itibaren) dere yatağı gibi olduğu görülecektir. İlgili alanın doğu ve batı kısımları ile Ahır Dağından gelen sel sularının toplanma alanı olması dolayısıyla Kahramanmaraş'ta sel selaketinin tekrar yaşanma ihtimali büyüktür.

KAHRAMANMARAŞ'TA BİR VATANDAŞ SEL SULARINDA KAYBOLDU

Karadeniz'deki gibi bir yağış olası durumunda Ahır Dağı'nan gelen sel sularını tutacak ve dağıtacak bir kuşaklama olmaması nedeniyle çok büyük bir felaket yaşanması mümkündür.Konuyla ilgili Mimarlar Odası, İnşaat Mühendisleri odası, Jeoloji Mühendisleri Odası, Şehir Planlamacıları görüşlerini açıklamak zorundadır. 

DERE PAZARINDAN KORKUNÇ SEL MANZARASI ŞOK GÖRÜNTÜLER

Kahramanmaraş'ta halihazırda uygulanmaya devam edilen imar planı şehrimiz için bir felakettir ve yaşanacak felaketlerin de sebebi olacaktır. Bu konuda görüş bildirmesi gereken kişi ve kurumlar susmamalı, tespitlerini ve çözüm önerilerini mutlaka kamuoyuyla paylaşmalıdır.

Yorumlar (7)
Fatih 1 ay önce
Keşke Kahramanmaraşta doğmasaydım bu kadar hakkını aramayan mazlum insan topluluğu dünyanın başka biryerinde bir araya gelmemiştir heralde sadece oy pusulası olarak görülen insanların yaşadığı bir şehirde yaşıyoruz malesef
Bertizli bekir 1 ay önce
Trabzon caddesi,kıbrıs meydanı , tekke,sakarya,stadyuma kadar olan tüm bölge tamamen yıkılıp ormanlık alan haline getirilmelidir.
Son kral 1 ay önce
Ahir dağının eteklerinde ki yapılaşmayı derhal durdurun. Bu gidişle on yıla kalmaz ahir dağının tamamı yerleşim yeri olacak.
Ahmet Tahiroğlu 1 ay önce
Kuzey çevre yolu üst tarafına devlet devasa boyutta sel önleme kanalı yaptı. Maraşta bundan sonra sel ihtimali sıfıra yakın. Reklamı yapılmıyor yapılan işin.
BEKAROGLU MUSTAFA 1 ay önce
Maras da halk yonetimin umurunda mi ki feryat ediyorsun haber 46 ??? adamlar calsimak icin gelmiyor acilis reklam yapmak // neden diger sehirler gibi olamdik saniyorsunuz ?? nerde ise yaramaz adam varsa zoraki seciliyor il de keza goksun da oyle
abc 1 ay önce
çok haklısınız sorsanız 3 milletvekili sayamazlar seçmenlerin birçoğu gözleri kapalı yaşıyor umarım bu cehaletten kurtulur memleket
Galip 1 ay önce
Dere yataklarına apartman dikiliyor hala.
34°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör yeniden aday olsa oy verir misiniz?
Namaz Vakti 23 Eylül 2021
İmsak 04:51
Güneş 06:12
Öğle 12:30
İkindi 15:57
Akşam 18:39
Yatsı 19:54