'Kayıp kaçak bedeli AKP'nin vatandaşa zulmüdür'

CHP Karaman İl Başkanı İsmail Atakan Ünver, elektrikteki kayıp-kaçak bedelinin abonelere iade edilmesi gerektiği yönünde mahkemelerin karar vermesine rağmen AK Parti hükümetinin bu bedellerin alınması konusunda ısrar ettiğini söyledi. Ünver,...

'Kayıp kaçak bedeli AKP'nin vatandaşa zulmüdür'

CHP Karaman İl Başkanı İsmail Atakan Ünver, elektrikteki kayıp-kaçak bedelinin abonelere iade edilmesi gerektiği yönünde mahkemelerin karar vermesine rağmen AK Parti hükümetinin bu bedellerin alınması konusunda ısrar ettiğini söyledi. Ünver,...

13 Şubat 2015 Cuma 11:01
'Kayıp kaçak bedeli AKP'nin vatandaşa zulmüdür'
CHP Karaman İl Başkanı İsmail Atakan Ünver, elektrikteki kayıp-kaçak bedelinin abonelere iade edilmesi gerektiği yönünde mahkemelerin karar vermesine rağmen AK Parti hükümetinin bu bedellerin alınması konusunda ısrar ettiğini söyledi. Ünver, "AKP, bu hukuksuz ve haksız uygulamaya yasal statü kazandırmak için yasa tasarısı hazırlamakta ve yasadan önce bu bedelleri iade alanların aldıkları bedellerin de yasadan sonraki faturalara yansıtılarak, tüm vatandaşlardan alınacağı yönünde düzenleme yapmak istemektedir. Bu yapılan ve yapılmak istenen hem vatandaşa hem de kuyu sulaması yapan çiftçiye zulümdür." dedi.

CHP Karaman İl Başkanı İsmail Atakan Ünver, milletvekili aday adayı Mustafa Cem Kağnıcı ve parti yöneticileri, merkeze bağlı köylere yaptığı ziyaretler çerçevesinde Dinek köyünde köy odasında vatandaşlarla bir araya geldi. Köyün sorunları hakkında bilgi alan CHP'liler, Karaman ve ülke gündemine ilişkin görüşlerini vatandaşlarla paylaştı.

Vatandaşlar, köylerinde sulama kuyusu açamamaktan kaynaklanan sulama sorunu olduğunu, Kılbasan yolunun sol tarafındaki tarlalarını sulayamadıklarından tarım yapmanın zorlaştığını anlattı. CHP İl Başkanı Ünver bunun üzerine, yeraltı su kaynaklarının korunmasının önemli bir konu olduğunu, ancak bu noktada, tarım arazilerinin verimli kullanımı için sulamanın da şart olduğu hususunun dikkate alınması gerektiğini söyledi. İl Başkanı Ünver, şunları söyledi: "Bir yandan tarımsal sulama yapmak isteyen çiftçiye sulama kuyusu açmak için ruhsat verilmezken, diğer yandan Akçaşehir-Ayrancı-Karapınar üçgeninde yapılması planlanan termik santralde yakılacak linyit kömürünü yıkamak için, yaklaşık 8.000 civarında derin kuyu pompası ile yer altı suyunun çekilecek olması, büyük çelişkidir. Karaman Ovasında hâlihazırda toplam 5.000 civarında tarımsal sulama kuyusunun bulunduğu dikkate alınırsa, bahsedilen rakamın büyüklüğü ve yer altı suları için yarattığı tehlike daha rahat anlaşılabilecektir. Karaman Ovasında zaten zor şartlarda ve büyük maliyetlerle tarım yapan çiftçimiz, bu durumda hiç tarım yapamaz hale gelecektir."

Elektrik fiyatı üzerindeki yüklere de değinen İl Başkanı Ünver, "Termik santral demişken gündemdeki elektrik faturalarına değinmeden geçemeyeceğim. Elektrik faturaları, gerek aile bütçesine ve gerek tarımsal üretim yapan çiftçinin sırtına yüktür. Herkesin bildiği gibi çeşitli mahkemeler, elektrik faturalarına yansıtılan, kısaca kayıp-kaçak bedeli olarak adlandırdığımız, perakende satış hizmet bedeli, sayaç okuma bedeli, iletim sistem kullanım bedeli ve kayıp enerji tedarik maliyetlerinin abonelerden alınmasının doğru olmadığı, alınanların da abonelere iade edilmesi gerektiği yönünde karar vermiştir. Bu kararlar Yargıtayca da onanmış ve kesinleşmiştir. Ancak buna rağmen, AKP hükümeti, bu bedellerin alınması, bir anlamda dürüst vatandaşı cezalandırma konusunda ısrar ediyor. AKP, bu hukuksuz ve haksız uygulamaya yasal statü kazandırmak için yasa tasarısı hazırlamakta ve yasadan önce bu bedelleri iade alanların aldıkları bedellerin de yasadan sonraki faturalara yansıtılarak, tüm vatandaşlardan alınacağı yönünde düzenleme yapmak istemektedir. Bu yapılan ve yapılmak istenen hem vatandaşa hem de kuyu sulaması yapan çiftçiye zulümdür. Anlaşılıyor ki AKP iktidarı, vatandaştan ve çiftçiden yana olmamak konusunda ısrar etmekte ve dağıtım şirketleri ile zengine dost olmayı sürdürmektedir." şeklinde konuştu.
Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner122

banner215

banner124

banner154

banner126