Kozludere'de Budama Eğitimi Yapıldı

TAR-GEL Projesi kapsamında Dulkadiroğlu İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünde görevli Ziraat Mühendisi Ayten NARLIOĞLU tarafından Kozludere köyünde Elma ve Kirazlarda Budama ve Bordo Bulamacı Hazırlanması konulu eğitim toplantısı düzenledi.

Kozludere'de Budama Eğitimi Yapıldı

Kozludere Köyünde düzenlenen toplantıya teknik elemanlar ve çok sayıda çiftçi katıldı.

Toplantıda Dulkadiroğlu İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü teknik elemanları tarafından  meyvelerde budamanın amacı;  elma ve kiraz ağaçlarında şekil ve meyve budaması; budamada dikkat edilecek hususlar; budama sonrasında yapılacak işler anlatılarak bir meyve bahçesine gidildi ve elma ve kiraz ağaçları üzerinde uygulamalı olarak gösterildi. Budamanın ardından  %1'lik Bordo Bulamacı hazırlanarak çiftçilere meyve bahçelerinde Bordo Bulamacının önemi ve uygulamada dikkat edilecek hususlar belirtildi ve budama yapılan ağaçlara hazırlanan bordo bulamacı uygulandı.

Konu ile ilgili açıklama yapan Dulkadiroğlu ilçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Şeref YURDAGÜL “. İlçemizde Ceviz ve Kiraz yetiştiriciliğinde önemli bir yere sahip olan ve son zamanlarda elma yetiştiriciliğinin hızlı bir şekilde yaygınlaştığı Kozludere Köyünde, çiftçilerden gelen yoğun talep üzerine, Uygulamalı Budama Eğitimi yapılarak çiftçileringerek budama gerek se Bordo Bulamacı uygulama esnasında yaptıkları hataları fark etmeleri sağlanmış oldu” diyerek üretim sezonunun tüm çiftçilere hayırlı uğurlu olmasını ve ürünlerinin bereketli olması dileklerinde bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER