KSÜ'deki taciz iddiasına Rektörlük'ten cevap! Kahramanmaraş'ta taciz skandalı iddiası

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi'nde yaşandığı iddia edilen ve bir internet haber sitesinde ''KSÜ’de ikinci taciz skandalı! Kirli ilişkiler mide bulandırıyor'' başlığı ile yayınlanan haberle ilgili KSÜ Rektörlüğü'nden bir açıklama yapıldı. İşte ilgili haberin tüm detayları.

GÜNCEL 29.05.2021, 08:14 29.05.2021, 08:40
KSÜ'deki taciz iddiasına Rektörlük'ten cevap! Kahramanmaraş'ta taciz skandalı iddiası
banner257

Kahramanmaraş Sütçü İmam Ünibersitesi'nde bir öğretim üyesinin 30'a yakız kız öğrenciye cinsel taizde bulunduğu, hakkında soruşturma açılan zanlının üniversiteden ihraç edilmemmesi için komisyona baskı yapıldığı iddia edildi. 

İŞTE İDDİA!

KSÜ’de, daha önce bir öğretim üyesi profesörün 80’e yakın kadın öğrencilere yönelik cinsel tacizinin ortaya çıkmasının ardından başlatılan soruşturmada skandallar zinciri ortaya çıkmış ve tacizci hocaya ödül gibi ceza verilerek görevine iade edilmişti.

Kahramanmaraş Haberleri, Maraş Haberleri | ANADOLU PRESSKahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih bölümünde öğretim üyesi olan İ.A. hakkında da 30’a yakın kız öğrencilere yönelik cinsel taciz iddiasıyla soruşturma açıldı. Suçlamalar üzerine üniversitede bir komisyon oluşturuldu. Komisyon araştırmasında İ.A.’nın kesin ihraç talebiyle YÖK’e sevk edilmesi kararlaştırılırken KSÜ Rektörlüğünün raporu hazırlayan komisyon üyelerine baskı sonucu İ.A.’nın ihracının engellendiği iddia ediliyor.

Öyle ki; o dönem komisyonda yer alan Doç. Dr. M.Ş.’nin bizzat rektör tarafından TÜBİTAK soruşturması öne sürülerek baskı altına alındığı ve bunun üzerine yeni raporun yönetimin istediği şekilde çıktığı ve İ.A.’nın taciz dosyasının YÖK’e gönderilmediği öğrenildi. Dosya, KSÜ Disiplin Kurulu tarafından incelenerek İ.A.’ya ‘kademe ilerlemesinin durdurulması’ cezası verildiği anlaşıldı.

Bu ceza da bir alt ceza olan ‘maaştan kesme’ cezasına çevrilip tacizci öğretim üyesinin önce üniversitenin tarih bölümüne sonra ise Türkoğlu Meslek Yüksek Okuluna görevlendirilerek KSÜ yönetimince ceza almaktan kurtarıldığı iddia edildi.

İlgili haber sitesinin iddiasına göre; Üniversite kaynaklarının verdiği bilgiye göre; raporun değişmesi konusunda baskı gören ve daha sonra Profesörlük kadrosu verilen M.Ş.’nin TÜBİTAK tarafından tespit edilen ‘etik olmayan dergi kurma ve dergide kendi oluşturduğu kurulla birlikte yayın yapma’ suçundan hakkında soruşturma açılması için KSÜ rektörlüğüne dosya gönderilir. Bu dosya, İ.A. ile ilgili taciz skandalında komisyon raporunu değiştirmesi için M.Ş.’ye baskı aracı olarak kullanılır. M.Ş ise taciz ile ilgili ilk hazırlanan raporu geri çekerek buna karşılığında TÜBİTAK’tan gönderilen soruşturma dosyası sumen altı edilir.

KSÜ'DEN ÇOK SERT CEVAP

Haberin yayınlanmasının ardından Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörlüğü bir kamuoyu açıklaması yaptı. Rektörlük tarafından yapılan açıklamada ,dd,alar yalanlandı. İşte KSÜ Rektörlüğü tarafından yapılan o açıklaam:

İnternet gazeteciliği yapan bir medya kuruluşunun geçtiğimiz günlerde üniversitemiz rektörlüğünü ve dolayısıyla üniversitemizi hedef alan, hak ve hukuk tanımaz, itham edici ve karalayıcı yayınları dolayısıyla kamuoyuna bir açıklama yapma gereği duyulmuştur.

2017 yılında vuku bulan bir iddia ve birkaç ihbar mektubu vesilesiyle Üniversitemiz rektörlüğünce başlatılan disiplin soruşturması sonucu ve rektörlüğümüzün teklifi ile Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Yüksek Disiplin Kurulu tarafından 2018 yılında kamu görevinden çıkarılma cezası ile tecziye edilen bir öğretim üyemiz, Bölge İdare Mahkemesi nezdinde açtığı dava sonucunda, iddiaların ilgilinin kamu görevinden çıkarılma cezası ile tecziyesini gerektirecek düzeyde ispatlayıcı somut delillere dayanmadığı gerekçesiyle tekrar görevine döndürülmüştür. Mahkeme kararını uygulamamak yasal olarak suç teşkil edeceğinden, Rektörlüğümüz ilgili mevzuat gereği, söz konusu öğretim üyesini göreve başlatmış ve ilgili mahkeme kararında vukuu sabit görülen başka bir suç nedeniyle söz konusu öğretim üyesi hakkında yeniden soruşturma açmış ve mahkeme kararıyla sabit görülen söz konusu suç için yasanın öngördüğü disiplin cezası verilmiştir.

Aynı şekilde 2018 yılı başında vuku bulan bir iddia ve birkaç ihbar mektubu vesilesiyle bir diğer öğretim üyemiz hakkında Rektörlüğümüzce disiplin soruşturması başlatılmış, soruşturma neticesinde elde edilen bilgi ve bulguların, söz konusu öğretim üyesinin kamu görevinden çıkarılma cezası ile tecziyesini gerektirecek düzeyde şüpheye mahal vermeyecek ispatlayıcı delil niteliğinde olmadığı anlaşılmış ve ilgiliye bir alt disiplin cezası verilmiştir.

Hukukun ve yasaların verdiği yetki ve sorumluluk sınırları içerisinde hareket eden Rektörlüğümüz, üniversitemiz içerisinde her kim tarafından işlenirse işlensin, disiplin ve ceza soruşturmasını gerektirecek her türlü fiilin takipçisi olmuş ve gereken işlemleri titizlikle yürütmüştür. Buna rağmen, dört yıl önce vuku bulmuş ve yasal takibi yapılarak sonuçlandırılmış bir ihbarın daha dün vuku bulmuş gibi gündeme taşınarak rektörlüğümüz ve üniversitemiz aleyhine kamuoyu oluşturma çabasının, basının kamuoyunu bilgilendirme görevinin bir gereği olarak düşünülmesi mümkün değildir. Hiçbir şekilde doğru bilgi ve belgeye dayanmayan, muhtemelen kişisel birtakım çıkar peşinde olan birilerinin hazırlayıp sunduğu bir metni haber niteliğinde görerek yayınlamanın genel ahlak ilkeleri ve basın etiğine uygun olmadığını değerlendiriyor, konunun yasal takipçisi olacağımızı bildiriyor ve böyle bir ahlak dışı yayın yapan gazeteyi şiddetle kınıyoruz.

Ailelerinin emaneti olarak gördüğümüz öğrencilerimizin bilim ve milli değerler ile donanmış bireyler olarak yetişmesi için gerekli her türlü özeni gösterdiğimizi ve göstermeye devam edeceğimizi, onlara karşı yönelecek her türlü ahlak dışı tutumların da sıkı takipçisi olduğumuzu ve olmaya devam edeceğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Yorumlar (22)
Ahmet AZAK 2 ay önce
Güvenli biryer kalmadı ya, kuran kurslarında tecavüz, üniversitede tecavüz, otobüste taciz, bu ne ya, caydırıcı bir ceza yok. Tacizci öğretim görevlisi Türkoğlu Mes.Yük.Okuluna gönderilmiş. Ordaki öğrencilerin namusu yokmu, onların ailesi yokmu.Neden okulla tamamen ilişiği kesilmiyor. Bunu kollayanların namusuna taciz veya tecavüz etseydi yine aynı tavırla koruyacaklarmıydı. Bu düzeni lanetliyorum.
Tuğba 2 ay önce
Yolda biri avradına laf atsa çeker vurursun 30 öğrenci şikayet ediyor ,hala delil bulunamadı ne demek arkadaş herif matkap gibi önüne gelene sarkmış işte
Hacı Ökkeş 007 2 ay önce
CHP ve Hdp de basina yansıdığı kadarıyla çok kez gördüğümüz yaygınlaşan taciz ve tecavüz olayı üniversitelere sıçradı... Üniversite üzerine düşeni yapmış anlaşılan....Mahkeme geri getirmiş...
meraklı 2 ay önce
o h a diyorum başka da birşey demiyorum
VATANDAŞ 2 ay önce
Madem delil yok neden alt ceza veriyorsun. Delil yoksa ceza da olmaz. Eğer bunlar doğruysa hesabını nasıl vereceksiniz. Çocuklarımızı size emanet ediyoruz. Bir koltuk için bu vebale girmeye değer mi?
Ali 2 ay önce
Üniversiteler ne hale geldi... Yazıklar olsun
Duayen 2 ay önce
O makamları hak eden, namuslu, vicdanlı, merhametli insanları göreve getiriyorlar. Onun bunun çocuğu, onun bunun yakını bas torpili gir öğretim görevliliğine sonrada gudur, saldır namuslu kızlara bunları toptan imha edeceksin. Çünkü bunlar çarşı pazar içinde tehlikelidir.
Üniversiteye giriş kriterleri değişmelidir. Balık baştan kokuyor.
Messi 2 ay önce
Üniversitenin oralarında gezen arabalar da var tabiî yasli başlı adamlar ve bir de otostop çeken bicimsiz öğrenciler ...
Hadi 2 ay önce
Rektör bavulunu hazırla bence
Vatandaş 2 ay önce
"Ispatalayıcı delil niteliğinde delil olmadığı için".
Madem delil yok o zaman niye ceza veriyorsunuz adama?
Ahmet Kar 2 ay önce
Üniversiteden alanında uzman profesörleri ve yüzlerce öğretim üyesini fetöcü diye ihraç et hapse koy böyle tacizcileri de koru.
Faruk 2 ay önce
Namuslu insanlar fetocu diye atılmış da ondanmış.Fetöcülerın çoğu üniversitelerden atılmadı.Fetoculugunuzu belli ederek,yalan atmayın.Fetönun yiyeni tecavüzüydü,Erzurumda olayı örtbas etmişlerdi.
xyz 2 ay önce
HEP İNKAR HEP İNKAR NE DİR BU ARKADAŞ BİR BAKALIM ARAŞTIRALIM KİMSE TÖHMET ALTINDA KALMASIN SUÇLU KİMSE CEZASINI ÇEKSİN DEMEK YOK
Seref 2 ay önce
Bu prof. denen yöneticileri hesaba çekin
Kerem Çetintaş 2 ay önce
Namuslu insanları fetö diye ihraç et meydanın tecavüzcülere kalsın Ne ala Mualla
Mehmetsrka 2 ay önce
Millete şeriat kanunu gerek kanunlar caydırıcı suş işleyen içeri girip çıkması bir oluyor eee napsın alışmış kudurmuştan beter. Sapık zihniyetler çogaldı Allah sonumuzu hayır etsin.
Vatandaş 2 ay önce
Üniversitelere ahlak dışı ortam var diyenler aslında doğru söylüyor.
Ama onların dediği gibi değil öğretim üyeleri bu ortamı yaratıyor ve bu güzel kızlarımızı KİRLETİYOR.
Sonra da yokuş aşağı bu TERTEMİZ kızlarımız yuvarlanıyor.
Bir defacıktan bir şey olmaz diyenlere ses çıkarmayanlar şimdi ağlayıp dursunlar.
Galip 2 ay önce
Liyakat yok.Torpille öğretim üyesi oluyorlar.30 öğrenci ne demek?Hadi 3-5 tanesi iftira diyelim diğerleri neci.Ogretim üyesine karşı siyasi ve ıdeolojik bir linçolabilir.Boyle bir durum yoksa kusura bakmayın 30 kişi aynı anda iftirayı zor atar.
Ede 2 ay önce
Üniversiteye bak Eğitim hariç her türlü şeyle anılıyor. Millet de bu adamlardan aşı bulmasını bekliyor. Adamlar başka aşı derdinde
Ede 2 ay önce
Açıklamalara inanan var mı?
milliyet46 2 ay önce
Birincisi bunlar ahbab çavuş ilişkisinin, dayı amcaların yeğenlerini akrabalarını oraya buraya yerleştirmesinden kaynaklanan rahat tavırlar. insanlar öğrenim yuvalarının herhangi birine evlatlarını okusun diye gönderiyor, onlarla bırakın tacizi samimi ilişki kurmak bile hiçbir eğiticinin haddine değil. İkincisi bizde o sıralardan geçtik, fakat bazı ahlaksız karakteri bozuk öğrenciler ise kendini obje olarak kullandırmaya müsaade ediyordu. Sonrada istedikleri olmayınca şikayet edip işin içinden sıyrılma taktiği... Hepsine yazıklar olsun. Evlatlarından çeksinler inşAllah.
DULKADİR 2 ay önce
SADE BİR VATANDAŞ OLARAK ADALET İSTİYORUZ :(
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
36°
açık
Günün Anketi Tümü
Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör yeniden aday olsa oy verir misiniz?
Namaz Vakti 03 Ağustos 2021
İmsak 03:51
Güneş 05:27
Öğle 12:44
İkindi 16:33
Akşam 19:50
Yatsı 21:20