Küçükgüldal: Öğretmenler adil ek gösterge ve eşit ders saati istiyor

Öğretmenlerin özlük haklarının iyileştirilmesiyle ilgili bir basın açıklaması yapan Aktif Eğitimciler Sendikası Aydın Temsilcisi Ömer Küçükgüldal, “Öğretmenler, adil ek gösterge ve eşit ders saati istiyor. Ülke ve toplumumuzun geleceği...

Küçükgüldal: Öğretmenler adil ek gösterge ve eşit ders saati istiyor

Öğretmenlerin özlük haklarının iyileştirilmesiyle ilgili bir basın açıklaması yapan Aktif Eğitimciler Sendikası Aydın Temsilcisi Ömer Küçükgüldal, “Öğretmenler, adil ek gösterge ve eşit ders saati istiyor. Ülke ve toplumumuzun geleceği...

12 Mayıs 2015 Salı 15:09
Küçükgüldal: Öğretmenler adil ek gösterge ve eşit ders saati istiyor
Öğretmenlerin özlük haklarının iyileştirilmesiyle ilgili bir basın açıklaması yapan Aktif Eğitimciler Sendikası Aydın Temsilcisi Ömer Küçükgüldal, “Öğretmenler, adil ek gösterge ve eşit ders saati istiyor. Ülke ve toplumumuzun geleceği adına en önemli görevlerden birini ifa eden öğretmenler, ne yazık ki maddi gelir ve özlük hakları konusunda adaletsiz uygulamalar yüzünden mağdur oluyor.” dedi.

Öğretmenlerin mağduriyetlerinin giderilmesi için ek göstergenin 3600’e yükseltilmesi, 15, 18 ve 20 olarak farklı farklı uygulanan aylık karşılığı ders saatlerinin ise eşitlenmesi gerektiğini belirten Küçükgüldal, “Aktif Eğitim-Sen olarak, öğretmenlerimizin bu konudaki talebini ve önerilerimizi, resmi bir yazı ile başta MEB olmak üzere ilgili bakanlıklara ilettik. Taleplerimizin hayata geçmesi için ülke genelinde yürüteceğimiz kampanyaya, bütün öğretmenlerimizden destek vermelerini bekliyoruz. Ek gösterge memurların maaşının hesaplanmasında kullanılan, hizmet sınıfları ve eğitim durumları ile kadro unvan ve derecelerine göre farklılık gösteren bir katsayıdır. Birinci derece kadrolar için uygulanmak üzere 1500’den 8000’e kadar çeşitli ek göstergeler belirlenmiştir. Öğretmenlere uygulanan ek gösterge ise 3000’dir. Ek gösterge rakamları, memurların aylık ücretlerini ama ondan daha çok da emekli aylığı ve emekli ikramiyesinin ne kadar olacağını doğrudan etkilemektedir. Düşük ek gösterge, özellikle emekli maaşlarında yüzlerce lirayı bulan hak kaybına neden olmaktadır.” dedi.

Öğretmenlerin, hem aldıkları eğitim gereği hem de icra ettikleri kariyer mesleği olarak 3600 göstergeyi hakettiğini belirten Küçükgüldal, “Öğretmenle aynı süre eğitim almış, birbirine yakın şartlarda görev yapan diğer meslek gruplarındaki kamu çalışanlarında ek gösterge 3600 olarak uygulanmaktadır. Küreselleşen dünyada insan ve insan ilişkileri başarıyı doğrudan etkilerken teknolojik gelişmelerle birlikte eğitim anlayışı ve öğretmenin sorumlulukları da artmaktadır. Bir kamu görevi gören öğretmenlerin çağa ayak uydurması, yeni nesillere gereğince rol model olabilmesi için her geçen gün kendini geliştirmesi gerekmektedir. Bütün bunları yerine getirebilmesi için gerekli ihtiyaçları da günümüz şartlarında zamana bağlı olarak artmaktadır. Gelecek nesilleri yetiştirme vazifesini üstlenmiş, itibarlı olmaya her zamankinden daha fazla ihtiyacı olan, kariyer mesleği öğretmenlerin de ek göstergelerinin yükseltilmesi gerekmektedir. Hep beraber eğitim kalitesini yükseltmek, öğretmenlerin moral ve motivasyonunu artırmak, hakettiği itibarını geri vermek, insanca yaşama hakkına ve hayat standardına ulaştırmak istiyorsak, maddi manevi sorunlarının bir an önce çözüme kavuşturulması gerekmektedir. Bu sorunların başında yer alan ekonomik problemlerin çözümü için de öğretmenlerin ek göstergeleri 3600’e çıkarılmalıdır.” ifadelerini kullandı.

Öğretmenleri hak kaybına uğratan ve mağdur eden bir diğer uygulamanın ise aylık karşılığı ders saatlerindeki eşitsizlik olduğunu aktaran Küçükgüldal, “Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar'ın 5. maddesine göre örgün ve yaygın eğitim kurumlarının müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcıları haftada 6 saat, okul öncesi ve sınıf öğretmenleri haftada 18 saat, genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenleri haftada 15 saat, atölye ve laboratuvar öğretmenleri ise haftada 20 saat ders okutmakla yükümlüdür. Hepsi 40 dakikalık derse giren, birbirine benzer yöntem ve teknikleri kullanarak ders işleyen, tamamı 4 yıllık fakülte mezunu olan ve aynı yollarla mesleğe alınan öğretmenlerden kiminin 15, kiminin 18, kiminin de 20 saat ders görevi yapmak zorunda olması hem Anayasa'ya ve evrensel hukuka aykırıdır hem de iş barışı, eşit işe eşit ücret, adalet ve hakkaniyetle bağdaşmamaktadır. Ek ders karşılığı ders görevlerinde de branşa göre farklılıklar ve eşitsizlikler bulunmaktadır. Öğretmenlerimizin taleplerine kulak veren sendikamız, bu eşitsizliğin ortadan kaldırılması için aylık karşılığı girilen ders saati sayısının tüm alanlarda 15 saat olarak eşitlenmesini önermektedir.” dedi.
Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner122

banner215

banner124

banner154

banner191

banner126