Madenin ücretli mühendisi, madeni denetleyen kişi çıktı

Soma davasında savunma yapan Ertan Ersoy’un, madende hazırlık başmühendisliği yaparken aynı zamanda Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) ve Maden İşleri Genel Müdürlüğü’nün (MİGEM) teknik nezaretçisi olduğu ortaya çıktı. CHP Grup...

Madenin ücretli mühendisi, madeni denetleyen kişi çıktı

Soma davasında savunma yapan Ertan Ersoy’un, madende hazırlık başmühendisliği yaparken aynı zamanda Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) ve Maden İşleri Genel Müdürlüğü’nün (MİGEM) teknik nezaretçisi olduğu ortaya çıktı. CHP Grup...

21 Ağustos 2015 Cuma 16:29
Madenin ücretli mühendisi, madeni denetleyen kişi çıktı
Soma davasında savunma yapan Ertan Ersoy’un, madende hazırlık başmühendisliği yaparken aynı zamanda Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) ve Maden İşleri Genel Müdürlüğü’nün (MİGEM) teknik nezaretçisi olduğu ortaya çıktı. CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel, “Hem madende mühendis, hem de başlarında müfettiş. Hem madenin ücretle çalışan elemanı, hem de bu madenin başındaki kamu denetçisi.” dedi.

Soma davasında avukatların doğrudan sorularını cevaplayan Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Hazırlık Başmühendisi Ersoy, aynı zamanda TKİ ve MİGEM’in bu ocaktaki teknik nezaretçisi olduğunu itiraf etti. Konuyla ilgili basın mensuplarına açıklama yapan Manisa Milletvekili Özel ise, “Çapraz sorgusu yapılan Ertan Ersoy’u herkes, Soma A.Ş.’nin hazırlık başmühendisi olarak biliyor. Bu kişi, sorulan bir soru üzerine aynı zamanda TKİ ve MİGEM’in bu ocaktaki teknik nezaretçisi olduğunu itiraf etti ve bu görevin kendisine 2013 Nisan ayında, İşletme Müdürü Akın Çelik tarafından verildiğini söyledi. Bunun önce TKİ, daha sonra MİGEM tarafından onaylanarak kendisinin buranın teknik nezaretçisi olduğunu söyledi.” diye konuştu.

'MADENDE HEM MÜHENDİS, HEM DE BAŞLARINDA MÜFETTİŞ'

Kazadan sonra madenci ailelerinin, "Ertan Ersoy hem mühendis, hem de müfettiş." dediğini hatırlatan Özel, sözlerini şöyle sürdürdü: “Unvanı resmen müfettiş değil, teknik nezaretçi ama görevi, devlet adına bu ocağa gelecek, bu ocağa bakacak, bir eksiklik varsa yazacak, bu eksikliğin giderilmesini sağlayacak. Bu yazdıklarını TKİ ve MİGEM’e bildirecek. Eğer eksiklik giderilmezse veya eksiklik hayati ise madenin çalışmasının, hattâ ruhsatının iptal edilmesini talep edilecek kişi. Bu kişi Alp Gürkan’dan, Can Gürkan’dan, Soma A.Ş.’den maaş alıyor aynı zamanda, çünkü madenin hazırlık başmühendisi. Bir dahaki ay kömür çıkarmak için hazırlık yapacak, yeni baca açtıracak, ayak hazırlıklarını yapacak, kömür çıkarılacak yeni yere karar verip hazırlıklarını yapacak. Bir ay sonra da kendi karar verdiği yere bakacak ki işler yolunda mı. Hem madende mühendis, hem de başlarında müfettiş. Hem madenin ücretle çalışan elemanı, hem de bu madenin başındaki kamu denetçisi. Bu çok açık ve sistemsel bir sıkıntıdır.”

'BİRÇOK SOMUT GERÇEK ORTAYA ÇIKTI'

Bugüne kadar söyleyen hiçbir iddianın mahkemede çürümediğini söyleyen Milletvekili Özel, “Bu hafta net olarak şunu görebiliriz, tutuklu sanıkların ifadelerinin uyumlu olması için sanık avukatlarının büyük bir gayret ve hazırlık içinde olduklarını, zaman zaman birbiriyle çelişki olduğu durumlarda araya girerek itiraz ederek, konuyla ilgili savunmanın bütünlük arz etmesi için gayret ettiklerini, Soma A.Ş. koordinasyonunda bütün tutuklu ve tutuksuz sanıkların biribirini destekleyecek ifadeler vermeye çalıştıklarına şahitlik ediyoruz. Sorguda istediği kadar savunma tarafı iyi bir hazırlık yapmış olsun, gerçekler anlamında birçok somut gerçek ortaya çıktı.” diye konuştu.

'ENERJİ BAKANI, ALLAH SANA ŞEHİTLİĞİ LÜTFEDER Mİ BİLİNMEZ'

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’a da seslenen CHP Milletvekili Özel, “Buradan sesleniyorum. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, şehit olmak istiyormuş. Lütfen şehit olmayı filan bir kenara bırakın, ilk önce dürüst olun. Şehit olmaktan önce, dürüst olmanızı öneriyoruz. Siz bize söz vermiştiniz, 'Bu araştırmalar nereye kadar giderse gitsin, ucu kime dayanırsa dayansın kimsenin yargılanmasının önünde engel olmayacağım.' demiştiniz ama bugün MİGEM’in yetkilerinin, müfettişlerinin ve bürokratlarının yargılanmasına izin vermiyorsunuz. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakını Faruk Çelik’e söylüyoruz. Uzun süren bir bakanlık görevinin ardından bu görevi bırakmak üzere oldukları bir süreçte artık sorumluları korumaktan, gözlemekten vazgeçsinler. Lütfen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı şunu bilsin, şehit olmak Allah’ın bileceği bir iş. Onu sana lütfeder mi bilinmez ama dürüst olmak senin elinde. Verdiğin sözü tut. Gerçek sorumlular gelsin, burada ifade versinler ve bu aileler, şehit olmuş olan çocuklarının neden şehit olduklarını, gerçek sorumlularını bir an önce öğrensinler.” dedi.
Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner122

banner215

banner124

banner154

banner191

banner126