Mahçiçek: Böyle Bir Memleketin Evladı Olmaktan Gurur Duyuyorum

Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilen bir yasa ile 7 Şubat 1973 tarihinde Maraş’ın “Kahraman” unvanına layık görülmesi nedeniyle Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek bir mesaj yayınladı.

Mahçiçek: Böyle Bir Memleketin Evladı Olmaktan Gurur Duyuyorum

Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilen bir yasa ile 7 Şubat 1973 tarihinde Maraş’ın “Kahraman” unvanına layık görülmesi nedeniyle Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek bir mesaj yayınladı. Mesajında Akdeniz bölgesinde yer alan ve destansı tarihi ile gözleri kamaştıran Maraş’ın “Kahramanlık” unvanını alma hikâyesinin son derece etkileyici olduğunu ifade eden Başkan Mahçiçek, kimsenin geldiği yeri unutmamasını ve bastığı toprakların her zaman hakkını vererek yaşaması gerektiğini belirterek, sözlerine şu şekilde devam etti.

“ Kahraman unvanına layık görülmüş bir memleketin evladı olmaktan ve bu memlekete hizmet etmekten son derece mutlu ve gururluyum. Kurtuluş savaşı sırasında bir bütün olup, 7’den 70’e, çoluk çocuk, kadın, erkek ayırt etmeksizin işgalcilere karşı direniş gösteren bir ecdadın var olduğu şehirdir Kahramanmaraş…

Bir şehir, bir toplum düşünün ki; Kurtuluş savaşı sırasında tüm şehir halkı hep birlikte tek yürek olup düşmana karşı direniyor, kendi topraklarını kurtardıktan sonra bununla kalmayıp komşu illerin yardımlarına yetişiyor.

Maraş’ın Kurtuluş Savaşında şehir halkı ile birlikte topyekûn direniş göstermesi ve çevre vilayetlerinin de yardımına koşması büyük takdir topluyor. Kurtuluş Savaşı sonrasında Maraş’a bir yazı gönderilerek Milli Mücadeleye katılanların listesi isteniyor. Şehrin ileri gelen yöneticileri toplanıyor, bir durum tespiti yapıyor. Ve en çok gururlandığımız kısım budur ki; sonunda Ankara’ya, ‘Maraş’ta Milli Mücadeleye katılmayan tek fert bile yoktur’ cevabı veriliyor. Bunun üzerine 5 Nisan 1925 yılında toplanan Türkiye Büyük Millet Meclisi, İstiklal Madalyası’nın Maraş’ta fertlere değil, şehir halkına verilmesini kararlaştırıyor.

Böyle güzel bir ecdada sahip şehirde doğmak, büyümek, yaşamak büyük ayrıcalıktır. Bu milli duygunun farkında olarak, memleketimize sonuna kadar sahip çıkacak, bu tarihi yaşatacağız ve Maraş’ımıza layık olduğu değeri vereceğiz.

Bu vesile ile Kurtuluş Savaşı sırasında bir bütün olup, düşmana karşı direniş gösteren ve şanlı bayrağımızın gururla dalgalanmasına neden olan ecdadımızı rahmet, minnet ve saygı ile anıyorum.”

YORUM EKLE
YORUMLAR
23444
23444 - 11 ay Önce

maalesef 12 şubatlılar sizden gurur duymuyor. yazık ettiler ilçeme. temayülden %80 red al aday ol.

smtkmlk
smtkmlk - 11 ay Önce

Sen bu memlekete evlad ol - başkan olma.

Vatandaş
Vatandaş - 11 ay Önce

Biz Malesef Gurur duymuyoruz sizinlee !!

MUHSİN KAZAN
MUHSİN KAZAN - 11 ay Önce

AH BİRDE ADAY GÖSTERİLMESEN NE GÜZEL OLACAKTI AMA KISMET ONİKİŞUBAT BELEDİYESİNE YENİ İSİMLER LAZIM GENÇ DİNAMİK.

HAS MARAŞLI
HAS MARAŞLI - 11 ay Önce

TABİ GURUR DUYARSIN MARAŞ HARİCİNDE HİÇBİR HALK YOLSUZLUK YAPAN BAŞKANA %70 ÜZERİ OY VERMEZ..!!

eerte
eerte - 11 ay Önce

yazık ettiler on iki şubata ne yaptıklarını biliyoruz ama, reise yanlış bilgiyi götürenlerin Allah cezasını versin

Mehmet ağa
Mehmet ağa - 11 ay Önce

Keşke bir K.maraşlı senle ğurur duyabilseydik Başkan.???

edee46
edee46 - 11 ay Önce

expo expo ne expoymuş be hobi bahçeleri milletin dilinde dolanıyor köylü memmet ag ahmet ağda bu projeyi bişey sanacak,zeki müren bile bizi görecekmi bu expo bitki bahcesiyle:D

Mertoğlu
Mertoğlu - 11 ay Önce

Şirket borçları nasıl sıfırlandı onu anlatsanda dinlesek

Ahmet AZAK
Ahmet AZAK - 11 ay Önce

yiyin beyler yiyin.Aksırana tıksırana kadar yiyin.Başka memlekette olsan yüzünemi bakarlar. Tabiki sen gurur duyacaksın

Musti
Musti - 11 ay Önce

Tabi gurur dutarsin reise oy verme tuzune baskan oldunuz ama bu turda bu yok benim ailemden kesinlikle oy yok seneryolarin baskani ihalelerin baskani cok konu lar var tabi bunlarin ahiret heaabida var Allaha havale ediyoruz en iyisini o bilir

Büyük Başkan
Büyük Başkan - 11 ay Önce

Bizlerde Sizin gibi bir Liderin Onikişubat'ımızı yönetmesinden dolayı gurur duyuyoruz. Allah uzun Ömürler versin Başkanım. Sizin kıymetinizi biliriz inşAllah.

Vtndaş
Vtndaş @Büyük Başkan - 11 ay Önce

Biz gurur duymuyoruz ama malesefff !

ŞAHANALİ
ŞAHANALİ @Büyük Başkan - 11 ay Önce

MUHTEMELEN BELEDİYE DE ÇALIŞIYORSUNUZ GALİBA

Fatmalı
Fatmalı - 11 ay Önce

Başkanım Fatmalı Mahallesine yaptırdığınız hizmetlerden dolayı Allah sizden razı olsun. Başarılar dileriz

EXPO2023
EXPO2023 - 11 ay Önce

EXPO GİBİ BİR DÜNYA ORGANİZASYONUNU ŞEHRİMİZE KAZANDIRAN BAŞKANIMIZA HELAL OLSUN. GERÇEKTEN BÜYÜK İNSANSINIZ BÜYÜK PROJELER SİZİN İŞİNİZ

hurit
hurit - 11 ay Önce

koyu ak partiliyim ama sana oy yok mahçiçek.12 şubatta chp verecem oyumu


SIRADAKİ HABER