Mardin'de okul ve dershaneye makul şüphe baskını

Mardin'de elde ettikleri başarılarla dikkat çeken 14 eğitim kurumuna sabah erken saatlerde polisler eşliğinde baskın düzenlendi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebi üzerine harekete geçen çok sayıda polis, Mardin'deki 10 dershane...

Mardin'de okul ve dershaneye makul şüphe baskını
Mardin'de elde ettikleri başarılarla dikkat çeken 14 eğitim kurumuna sabah erken saatlerde polisler eşliğinde baskın düzenlendi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebi üzerine harekete geçen çok sayıda polis, Mardin'deki 10 dershane şubesi ve 4 okula eş zamanlı baskın düzenledi. Mardin'in vergi rekortmenleri arasında yer alan dershane ve okullara yapılan baskınların gerekçesinin 'vergi kaçakçılığı' iddiası olduğu belirtildi. Terörle mücadele şubesinde görevli polisler de okullarda arama yaptı.

Deshane ve okulların avukatı Şehmus Taşkın, sabah saat 08.00'de gerçekleşen baskına tepki gösterdi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Mardin'e bir ihbar gönderildiğini belirten Taşkın, herhengi bir somut delile dayanmayan vergi kaçakçılığı iddiasıyla ilgili baskının terörle mücadele şubesi tarafından yapıldığına dikkat çekti. Taşkın, şöyle konuştu: "Baskına gelenler arasında bir tane bile vergi konusunda uzman memur yok. Yapılan şey hukuka aykırıdır. İddialar safsatadan ibarettir, gerçek dışıdır. Bu dershaneler 22 yıldan beri Mardin'de eğitim hizmeti veriyor. Her yıl bin 500, 2 bin öğrenci okutuyor. Bütün belgelere el koyuyorlar. Bütün imajları almaya çalışıyorlar. Ortada bir delil yok. Hakimlik doğrudan doğruya makul şüphe olduğunu kabul ediyor. Makul şüpheyi gösteren bir belgeyi dahi gösteremediler. Ellerinde her herhangi bir delil, belge veya rapor da yok. Ama hakimin kararı ile gelip bütün bilgisayarlara el koyup imaj almaya çalışıyorlar. Haksız bir el koyma var. Gereken bütün hukuki girişimler yapılacak. Şu an imaj ve arama devam ediyor." dedi. Aramaların akşam saatlerine kadar devam edeceği belirtildi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner240

banner227

banner154

banner224