Müdahalede Kahramanmaraş'ı bekleyen büyük tehlike

Kimyasal silah kullandığı söylenen Suriye'ye yönelik operasyon halinde gelebilecek karşı saldırılarda en büyük riski Türkiye alacak. Türkiye'de ise Gaziantep, Kahramanmaraş, Hatay ve Adana büyük risk altında olacak.

Müdahalede Kahramanmaraş'ı bekleyen büyük tehlike

Kimyasal silah kullandığı söylenen Suriye'ye yönelik operasyon halinde gelebilecek karşı saldırılarda en büyük riski Türkiye alacak. Türkiye'de ise Gaziantep, Kahramanmaraş, Hatay ve Adana büyük risk altında olacak.

28 Ağustos 2013 Çarşamba 16:15
Müdahalede Kahramanmaraş'ı bekleyen büyük tehlike

Suriye'de düzenlendiği iddia edilen kimyasal saldırıya askeri müdahaleyle yanıt verileceği yoğunluk kazanırken, Türkiye'de ise Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) kırmızı alarma geçtiği belirtildi. Önceki yıl kurulan patriot füzelerinin bulunduğu illere takviye amaçlı personel gönderildiği bildirildi.

Suriye'de yaşanan gelişmeler üzerine gündeme gelen müdahale üzerine Türkiye sınır hattında hareketliliğini arttırıyor. Türkiye-Suriye sınırına askeri yığınaklar yapılırken, sürekli İnsansız Hava Araçları (İHA) ve savaş uçaklarıyla sınır hattı izlenerek gelişmeler ve yaşanan hareketliliğe göre tedbirler arttırılıyor. ABD ve batılı ülkelerin Suriye'ye müdahale edeceği açıklamaları ile önceki yıl savunma amaçlı Türkiye'ye yerleştirilen patriot füze sisteminin kurulduğu üslerde de hareketli anlar yaşanıyor.

Olası müdahalede Suriye'nin Türkiye'ye de saldırma ihtimaline karşılık patriotların bulunduğu üslerde simülasyonlu tatbikat yapılarak saldırı esnasında neler yapılacağı personele iletiliyor. Patriot füze sisteminin yerleştirildiği Gaziantep, Kahramanmaraş ve Adana'ya ek asker sevkıyatı yapıldığı belirtildi.

Buca ilçesi Şirinyer semtinde, geçen 1 Aralık'ta faaliyetine başlayan NATO Müttefik Kara Komutanlığı'nda şu anda 50 personel görev yaparken, plan dahilinde bu sayının 350 personele yükseleceği açıklandı. Suriye'ye yapılacak olası bir kara harekatında NATO Kara Kuvvetleri'nin komuta ve kontrolünü yürütecek olan komutanlık, kritik önem taşıyor.

MÜDAHALEDE TÜRKİYE KİMYASAL RİSKE GİRECEK

Suriye'deki kimyasal katliamın ardından olası bir Suriye operasyonunda, Türkiye'nin kimyasal riski taşıyan ülkelerin başında geleceği belirtildi.

TSK bu konuda önlem olarak Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik, Nükleer Korunma ve Savunma Taburları'nın bir kısmını geçen yıl temmuz ayında Suriye sınırına kaydırmıştı. Suriye'nin olası kimyasal tehditine yönelik olarak 3 ilde NATO'dan talep edilen patriot bataryalarını yerleştiren Türkiye'nin, olası kimyasal saldırıda TSK bünyesinde ve ulusal olarak tedbirlerini yoğunlaştırdığı belirtiliyor.

ABD'nin 1991 yılındaki 1. Körfez Harekatı ve 2003'teki 2. Körfez Harekatı dönemlerinde de NATO Türkiye'ye patriot desteği sağlamış ve Diyarbakır, Batman ile Adana'ya yerleştirilen sistemler Hollanda ordusundan temin edilmişti. Suriye sınırında bazı illere konuşlandırılan patriot füzelerinin 60 kilometre menzilli, 50 metre asgari önleme yüksekliği ve 25 kilometre azami irtifa, 5 kat ses hızı ve füze ağırlığının 320 kilogram olduğu belirtildi.

Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
MÜCAHIT OKU BURAYI 2013-09-05 14:27:13

AKP iktidarında satılmadık tesis kalmadı. Borçlarımız katlandı. Dolar 2, benzin 5 lirayı aştı. Hukuk, sağlık ve eğitim sistemi altüst oldu. PKK ile masaya oturuldu
BaşÂ­ba­kan Er­do­ğa­n'­ın Ge­zi ey­lem­le­riy­le bir­lik­te iyi­den iyi­ye sar­sı­lan ka­riz­ma­sı­nı kur­tar­mak için ön­ce­ki gün AKP ik­ti­da­rı­na ya­kın­lı­ğı ile bi­li­nen Be­yaz TV'­de ”˜Us­ta­'nın Hi­ka­ye­si­' isim­li bir bel­ge­sel ya­yın­lan­dı. Tay­yip Er­do­ğa­n'­ın ço­cuk­lu­ğun­dan AK­P'­nin ku­ru­lu­şu­na ka­dar, tüm ha­ya­tı­nın an­la­tıl­dı­ğı prog­ram­da, şu an ka­bi­ne­de yer alan ba­kan­lar­dan, Aj­da Pek­ka­n'­a, Ke­nan İmir­za­lı­oğ­lu­'n­dan Acun Ilı­ca­lı­'ya ka­dar pek çok ün­lü isim de yer al­dı. BaşÂ­ba­ka­n'­a met­hi­ye­ler dü­zü­len ve Er­do­ğa­n'­ı ade­ta kut­sal­laşÂ­tı­ran prog­ram bo­yun­ca 11 yıl­lık ik­ti­dar dö­ne­min­de ya­pı­lan hu­kuk­suz­luk­lar, ya­sak­lar ve eko­no­mik dar­bo­ğaz ört­bas edil­di. Tüm te­mi­ze çı­kar­ma ça­lışÂ­ma­la­rı­na rağ­men ra­kam­lar “çı­rak­lık­tan us­ta­lı­ğa­” ge­çen Erdo­ğa­n'­ın 11 yıl­lık ba­şa­rı­sız­lı­ğı­nı göz­ler önü­ne se­ri­yor. 2011 se­çim­le­rin­den de ga­lip çık­tık­tan son­ra yap­tı­ğı bal­kon ko­nuşÂ­ma­sın­da “Ka­za­nan Tür­ki­ye­” me­sa­jı ve­ren BaşÂ­ba­kan'­ı ra­kam­lar şöy­le ya­lan­lı­yor:

Va­tan­daş işÂ­siz güç­süz

Er­do­ğa­n'­ın 11 yıl­lık ik­ti­da­rın­da va­tan­daş işÂ­siz­lik­le sa­va­şır­ken, borç ba­ta­ğı­na sap­lan­dı. 2002'de 2 mil­yon 269 bin olan işÂ­siz sa­yı­sı, bu yıl 2 mil­yon 526 bi­ne yük­sel­di. İşÂ­siz­lik­le bo­ğu­şan va­tan­daşÂ­la­rın ban­ka­la­ra olan bor­cu kat­la­na­rak art­tı. 2002'de 278 mil­yon TL olan ba­tık kre­di tu­ta­rı, 2013'te 9.2 mil­yar TL'­ye ulaşÂ­tı.
Ka­mu borcu 242.7 mil­yar TL'­den 559.4 mil­yar TL'­ye yük­se­lir­ken, ca­ri açık 626 milyon dolardan (1.2 mil­yar TL) 47,7 milyar dolara (97.7 mil­yar TL) çı­ka­rak re­kor kır­dı.

daha da alinti yapardim ama bence sen kaldir kafani ve düsün

Avatar
mücahit 2013-09-02 13:24:58

yahu özgürlük yokmu kardeşim ben senin ne giyeceğine karışıyormuyum yada senin evini nasıl yönettiğine karışıyormuyum hayır o halde oy veren düşünsün falan bunlar laf kalabalığı her fırsatta sayın başbakanı kötülemeyin unutmayınki asker anası başı örtülü diye oğlunun yemin törenine giremiyordu unutmayınki merve kavakçı baş örtülü diye meclise giremedi unurmayınki devlet memurununun maaşını ödemek için imf ye köle idi unutmayınki asker ne derse o oluyordu oysa komutanları seçen biz değildik SÖYLENECEK ÇOK ŞEY VAR AMA KELİMELER YETMİYOR KAFANIZI KALDIRIN VE DÜŞÜNÜN

Avatar
mücahit 2013-09-02 13:16:23

arkadaşım sen işin dalgadasındasın ama emin olki böyle bir durumda biz k.maraşlılar suriyelir gibi kaçmayız ve herşeyi siyaset aracı yapmayın ayrıca şunuda unutmayalım mesele vatansa gerisi teferruhattan ibarettir

Avatar
ENVER TÜFEKÇİ 2013-08-29 10:10:50

ben düşünmüyorum çünkü onların P lik askerleri var bu memlekette bana sıra gelmez onlar gider gemicikleri falanda var bizim birşeyimiz yok.Yukarıdaki yorumcu İsa nında dediği gibi biz enson çare zaten boş olan tencere tavamızla gideriz onlardan daha etkili olur.

Avatar
realist 2013-08-28 23:28:01

yazık çok yazık bir avuç akıllı(!) politikacı yüzüne ülkemiz büyük risk altında allah şehrimizi ve milletimizi korusun

Avatar
isa 2013-08-28 21:01:09

bişey olmaz tayyip erdoğan bizi korur :)
suriyedeki üç beş çapulcu bize bir şey yapamaz..
sayın arınç haklısınız bu orduyla savaşa girilmez, pkkdan yardım isteyelim..
olmadı eşbaşkan bopun patronunu arasın p oy veren bu maraşlılara bir kıyak geçsin..
lan o da olmazsa tencere tava ile suriyeye gideriz.. eee ne de olsa tencere tava pkklının elindeki keleşten daha tehlikeli.. peh peh peeehh...

Avatar
mehmet akgemci 2013-08-28 17:51:15

Hazır oLun 3.Dünya Savaşı kapıda...

Avatar
MUSA 2013-08-28 17:44:05

Kahramanmaraşın yuzde 70 uzerınde oy verenler dusunsun....

Avatar
gürsel 2013-08-28 17:39:21

böyle bir saldırı olursa nedeni iş birlikcilerdir sonucuna katlanırlar.

banner122

banner215

banner124

banner154

banner191

banner126