Mutasyonlu virüs görülen Kahramanmaraş'a yeni yasaklar gelecek mi?

Gelen son dakika haberine göre, koronavirüs mücadelesinde vaka sayısının düşmemesi ve mutant virüsle ilgili gelişmeler, yeni planlama ve çalışmaları gündeme getirdi. Vaka sayısındaki artışı önlemek için bölgesel yasakların getirilmesi planlanıyor. Yasak getirilmesi gündemde olan illerden biri de Kahramanmaraş.

GÜNCEL 10.02.2021, 09:23
Mutasyonlu virüs görülen Kahramanmaraş'a yeni yasaklar gelecek mi?
banner257

Kahramanmaraş'ta koronavirüs ve mutasyonlu virüs görülen 5 mahalle karantina altına alındı. Karantinaya alınan mahallaler Pazarcık, Dulkadiroğlu ve Göksun ilçelerinde bulunuyor. Kasım Aralık aylarında yoğun vaka görülen Kahramanmaraş, çalışmalar sonucunda vaka sayısını çok düşürmüştü. Ancak son zamanlarda özellikle yurt dışından gelenlerden kaynaklı mutant virüs vakalarında artış görüldü. Bu nednele 5 mahallede karantina uygulaması başladı. Bu mahalleler Pazarcık'ın Karahüyük, Göksun'un Buzhüyük, Esenköy ve Kanlıkavak köyleri ile Dulkadiroğlu ilçesine bağlı Maksutuşağı olarak açıklandı.

YOĞUN VAKA GÖRÜLEN İLLERD EK TEDBİRLER GELİYOR

Son dakika haberine göre, pandemi sürecinde vaka sayısındaki artışlar ve gerileme sağlanamamasıyla ilgili farklı görüşler ortaya atılıyor. Hükümette ve ilgili kurumlarda yapılan toplantılarda, vaka sayısındaki artışı toplumdaki gevşemeye bağlayanlar olduğu gibi, mutasyonlu virüsle olan ilişkisinin ortaya çıkarılmasını savunanlar da bulunuyor. Her iki konuda da adım atılacağı belirtiliyor. Özellikle taşra illerinde akraba ilişkileri nedeniyle vaka sayısının arttığı ifade ediliyor.

Hürriyet gazetesinden Nuray Babacan'ın haberine göre, toplantılarda son dönemlerde büyük şehirlerin yoğun bakımlarında COVID-19 hastasının çok azaldığı ancak son bir haftadır, hasta sayısında artış görüldüğü saptaması yapıldı. İngiltere varyasyonunun yanı sıra, Türkiye’deki virüsün kendi mutasyonu konusunda da araştırmalar yapıldığı öğrenildi. Mutasyonun Türkiye’deki salgını arttırdığına dair henüz veri olmadığını söyleyen uzmanlar, testlerin pozitiflik oranının halen yüzde 5’lerde olduğunu ifade etti. Mutasyonların vakaları etkileyip etkilemediğinin ise 4 hafta sonra görülebileceği belirtiliyor.

ÜÇÜNCÜ DALGA HESABI 

Toplantılarda, aşıların mutasyonlu virüse etkisi de sık sık değerlendirme konusu yapılıyor. Türkiye’nin kullandığı Sinovac aşısının inaktif olması nedeniyle mutasyonlara karşı etkili olduğu söyleniyor. Uzmanlar, pandemide üçüncü dalgadan söz edebilmek için de 15-20 bin vaka sayısının yeniden görülmesi gerektiğini belirterek, “Virüs tamamen yeni bir özellik kazanarak, mutantla başka bir şeye evrilirse, işte o zaman bambaşka bir süreç başlayabilir” diyor.

'ALIŞIK OLDUĞUMUZ SEYİRDE SÜRMÜYOR'

Öte yandan Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, koronavirüs tedavisi gördükten sonra iyileşen hastaların birkaç ay sonra bile aynı hastalığın belirtilerine maruz kaldığını belirterek, Hastalık alışık olduğumuz seyirde devam etmiyor. Hastalar atlatıyor ama bazen 6 aya kadar varan sürelerde hastalığın belirtilerini de taşımaya devam ediyorlar dedi.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, koronavirüs tedavisi gördükten sonra iyileşen hastaların birkaç ay sonra bile aynı hastalığın belirtilerine maruz kaldığını, halsizlik, öksürük, göğüs, sırt ağrısı ve nefes darlığı gibi şikâyetlerle kendilerine başvurduğunu söyledi. Hastalığı geçirmiş olanlar üzerinde takiplerinin devam ettiğini belirten Prof. Dr. Özlü, Bizim şu anda göğüs hastalıkları olarak poliklinik yükümüzün neredeyse yarıya yakınını Covid geçirip atlatmış insanlar oluşturuyor. Gerçekten bu hastalar aslında Covid-19u atlatmışlar, tedavi olmuşlar ve iyileşmişler. Ama halen daha semptomları devam ediyor. Kimisinde öksürük var, kimisinde nefes darlığı, kimisinde halsizlik, çabuk yorulma gibi şikâyetler olabiliyor. Özellikle hareket esnasında yürüme sırasında tıkanıyorlar. Bunlar bazen aylarca sürebiliyor. Baktığımız zaman akciğer grafiklerinde kalıcı bazı değişliklerin oluşmaya başladığını görüyoruz ya da oluşan bazı değişikliklerin tamamen düzelmediğini görüyoruz. Bazılarının da yaptırdığımız kan testlerinde kanında hala Covid-19 ile ilişkili intihabı reaksiyonu gösteren pozitif bulgular olabiliyor. Onun için bunları süreci atlattığına emin olana kadar takip ediyoruz diye konuştu.

'KALICI OLACAK MI ZAMAN GÖSTERECEK'

Hastalarda ister istemez kaygı, endişe gibi sorunların olduğunu kaydeden Prof. Dr. Özlü, Kolay bir hastalık değil. Daha önce bildiğimiz zatürrelere benzemiyor. Hastalık alışık olduğumuz seyirde devam etmiyor. Hastalar atlatıyor ama bazen 6 aya kadar varan sürelerde hastalığın belirtilerini de taşımaya devam ediyorlar. Hatta endişeleniyorlar acaba hiç iyi olmayacak mıyım diye. Ama genel itibari ile ilerleyen zaman içerisinde iyileşme oluyor. Bazı hastalarda kalıcı olacak mı bunu zaman gösterecek bu yönde de çalışmalarımız devam ediyor dedi. 

Yorumlar (6)
mehmet 12 ay önce
bu ingiltereden gelen vatandaşları neden teste tabi tutmuyorlar neden pazarcığa geldiklerinde test yapmadan geçiş izni veriyorlar artık yaşamak bir mucize oldu vatandaş artık doldu taşma seviyesine geldi.
Ali Cenk 12 ay önce
Dar çerçeveden bakmamak lazım... Sadece ingiltere değil... Yurt dışından kim geliyorsa test istemek lazım.
Yx 12 ay önce
Kurallara nekadar uyuluyor onu bir araştırın ek tedbirler alsanız ne olacak uyandıktan sonra şöyle bir etrafa baksın yetkililer sokaklar caddeler camiler marketler uyuluyormu.Kul hakkı varsa ozaman düşünün
Dikkat 12 ay önce
Seyhadil mahallesi çok riskli, Karahüyük köyünün büyük kısmı bu mahallede yaşıyor.
Ali 12 ay önce
Karantinaya alınacağını duyan köylüler Kahramanmaraş a kaçmış, yaklaşık sayı 200 kişi ve çoğu bu mahallede yaşıyor. Haklısın kardeş.
Mahmıt 12 ay önce
Alırken niye dikkat etmiyorsun kardeşim ondan sonra ek tedbir ne iş bu milletin ekmeğiyle oynamak bu k
Günün Anketi Tümü
Kahramanmaraş'ta 18 Ocak 2022'de yağan kar yağışı sonrası Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmalarını yeterli buldunuz mu? Trafiğin aksamasında suçlu kim?
Namaz Vakti 22 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı