Mutasyonlu virüs görülen Kahramanmaraş ve diğer illerde yeni tedbirler gelecek mi?

Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde 3 kişide görülen Mutasyonlu virüs şu ana kadar Türkiye'nin 23 ilinde görüldü. Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Necmi İlhan, bu illere özel kısıtlamalara gidilebileceğini söyledi.

GÜNCEL 07.02.2021, 18:51
Mutasyonlu virüs görülen Kahramanmaraş ve diğer illerde yeni tedbirler gelecek mi?
banner257

Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesine bağlı Karahüyük köyünde 3 kişide mutasyonlu koronavirüs tespit edilmesinin ardından mutasyon görülen il sayısı 23'e yükseldi. Yurt dışından gelenlerin mutasyonlu virüs taşıdığı düşünülen Pazarcık'ın Karahüyük köyü ise karantinaya alındı. 

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Türkiye'de mutasyonlu virüsün görüldüğü şehirlerde yeni kısıtlamaları düşünmek gerektiğini söyledi.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, İngiltere, Güney Afrika ve Brezilya'daki corona virüs mutasyonlarının Türkiye'de görülmesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Mutant virüsün farklı illerde görüldüğünü hatırlatan İlhan, "En büyük sorunu daha bulaşıcı olması. Daha bulaşıcı olması önlemlere en az bir kat daha fazla dikkat etmeyi gerektiriyor açıkçası" dedi.

YENİ KISITLAMALAR GELİR Mİ?

Prof. Dr. İlhan, ülkede mutasyonlu virüsün görülmesiyle yeni kısıtlamaların gündeme gelip gelmeyeceğine ilişkin, "'Farklı kısıtlamalar olabilir mi' bunu düşünmek gerekiyor. Mutasyonun yoğun olduğu yerler varsa bu illerle ilgili kısıtlamalar yapılabilir elbet; ama şu an için böyle bir durum söz konusu değil. Çünkü Türkiye'nin her yerinde var. Bir ilçede, bir mahallede görülmüş olsa oranın karantina altına alınması söz konusu olabilir; ama bu vatandaşlarımız içinde  tedavileri evlerde ve hastanelerde sürenler var. Zor bir dönemden geçiyoruz, bazı esnaf grubumuz zorlanıyor, insanlarımız evde kalmaktan sıkıldı; ama şimdi kısıtlamaları gevşetmenin zamanı değil, hepimizin de şahit olduğu üzere. Kurallara uymazsak mutant virüsün her ilde yayılımı söz konusu olur" ifadelerini kullandı. 

Prof. Dr. İlhan, İngiltere'de görülen mutasyonlu virüs gibi Güney Afrika ve Brezilya'dakinin de bulaştırıcılığının yüksek olduğuna ilişkin bilgiler geldiğini belirtti.

Mutasyonlu corona virüse karşı vatandaşlara uyarılarda bulunan Prof. Dr. İlhan, "20 civarı ilimizde mutasyonlu virüs görüldü, artık bu noktadan sonra vatandaşlarımızın kapalı ortamda bir araya gelmekten çekinmesi gerekiyor. Hafta sonu kapalı ortamda birden fazla ailenin bir araya gelmemesi, turistik yerlerde birden fazla ailenin bir araya gelmemesi, ev kiralama, hafta sonu bir arada olma, tatil yapma gibi anlayışlardan kesinlikle kaçınılması gerekiyor" ifadelerini kullandı.

"AŞIDAN SONRA REHAVETE KAPILMAMAK GEREK"

Prof. Dr. İlhan, sağlık çalışanlarının ikinci doz koronavirüs aşılarının gelecek hafta perşembe günü başlayacağını belirterek, "Sağlık çalışanlarının da yine 5-6 gün içerisinde aşılanacaklarını bekliyorum ben. Geçen sefer de öyle olmuştu. Önümüzdeki hafta başlarsa bir sonraki haftaya kadar onların aşılanması tamamlanır. Ama biliyoruz ki en yoğun antikor düzeyine ilk aşıdan 7 ila 8 haftadan sonra ulaşılıyor. Elbette sağlıkçılarımız bilinçli; ama topluma yönelik bir mesaj vermek gerekirse; birinci aşıyı olduktan 4 hafta sonra ikinci aşının ardından 3 ila 4 hafta sonra en yoğun antikor düzeyinin oluştuğunu, aşı olduktan sonra rehavete kapılmaması gerektiğini söylemek gerekiyor" dedi

Yorumlar (2)
Mehmet ÖZSAĞIR 13 ay önce
Neye mal olursa olsun, kesinlikle kısıtlamalar gelmeli. ALLAH korusun yayılırsa bunun önüne geçilemez, çok vatandaşımızı kaybedebiliriz. Bunun vebalide önlem almayanların olur. Avrupa ülkeleri çok sıkı tedbirler alırken biz onlardan çokmu akıllıyız ve iyi durumdayız.
Mehmetharbii 13 ay önce
Yedikuyulara gelen turist kafileleri otobus otobus geliyor mutasyonlu koronavirüs li virüs yok Yedikuyularda herhalde maraşlı vatandaşlar evde
Günün Anketi Tümü
Kahramanmaraş'ta 18 Ocak 2022'de yağan kar yağışı sonrası Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmalarını yeterli buldunuz mu? Trafiğin aksamasında suçlu kim?
Namaz Vakti 29 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı