Nefes darlığı ve göğüs ağrısı olanlar akciğerlerini kontrol ettirsin

Akciğerleri çepeçevre saran zarların arasında sıvı toplanmasıyla sonuçlanan plörezinin halk arasında korkutucu bir şöhretinin olduğunu vurgulayan uzmanlar, su alınma işleminin ise tehlikeli olduğunun varsayılmasının ön yargı olduğunu...

Nefes darlığı ve göğüs ağrısı olanlar akciğerlerini kontrol ettirsin

Akciğerleri çepeçevre saran zarların arasında sıvı toplanmasıyla sonuçlanan plörezinin halk arasında korkutucu bir şöhretinin olduğunu vurgulayan uzmanlar, su alınma işleminin ise tehlikeli olduğunun varsayılmasının ön yargı olduğunu...

18 Ağustos 2015 Salı 11:49
Nefes darlığı ve göğüs ağrısı olanlar akciğerlerini kontrol ettirsin
Akciğerleri çepeçevre saran zarların arasında sıvı toplanmasıyla sonuçlanan plörezinin halk arasında korkutucu bir şöhretinin olduğunu vurgulayan uzmanlar, su alınma işleminin ise tehlikeli olduğunun varsayılmasının ön yargı olduğunu belirtti.

Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Göğüs Cerrahisi Bölümü’nden Op. Dr. Ahmet Bülent Kargı, her sıvının tekrar etmeyeceğini bunun eski tüberküloz çağlarından kalan bir şehir efsanesi olduğunu söyledi. Hastaların genellikle nefes darlığı, halsizlik, iştahsızlık ve göğüs ağrısıyla başvurduğunu vurgulayan Op. Dr. Bülent Kargı, “Hastalık ne kadar ilerlerse ağrı ve nefes darlığı o kadar şiddetli görülür.” dedi.

Op. Dr. Ahmet Bülent Kargı, akciğer zarı hastalığı hakkında bilgi verdi. Her iki akciğerin dış yüzeyini ve göğüs kafesinin içini kaplayan zarın plevra olduğunu belirten Kargı, “Aslında akciğerde su toplanmaz. Akciğerlerle göğüs kafesi arasında potansiyel bir boşluk mevcuttur. Akciğerle göğüs kafesi arasında toplanır. Normalde burada sürtünmeyi azaltmak için yaklaşık 20 mililitre sıvı vardır, bu sıvının herhangi bir sebeple artmasıyla plörezi oluşur.” şeklinde konuştu.

İLAÇLAR DA SIVI BİRİKTİREBİLİR

Plörezinin halk arasında korkutucu bir şöhretinin olduğunu ve su alınmasının tehlikeli olduğu ön yargısının devam ettiğini açıklayan Op. Dr. Kargı, “Her sıvı, tekrar etmez. Bu, tüberküloz çağlarından kalan bir şehir efsanesi. Plörezi, akciğer zarı, akciğer ve akciğer dışı birçok hastalığa bağlı olarak ortaya çıkabilir. Akciğer zarının virüs, bakteri ve tüberküloz iltihabından sıvı toplanabilir. Akciğer iltihabı olan zatürreeden sonra da sıvı toplanır ki en sık görülen sebep de budur aslında.” ifadelerini kullandı.

İKİ ÇEŞİT TÜMÖR VARDIR

Bütün vücudu etkileyen ailevi Akdeniz ateşi, kalp, böbrek yetmezliği, tiroit bezinin az çalışması, vücutta protein azalmasında da burada sıvı toplayabileceğini anlatan Op. Dr. Kargı, "Çarpma, düşme gibi travmalardan sonra da burada kan şeklinde sıvı toplanabilir." diye ekledi. Akciğer zarlarının da iyi ve kötü huylu tümörleri olabileceğini söyleyen Op. Dr. Kargı, “Plevra tümörü genelde asbest denilen bazı bölgelerde beyaz toprak içinde bulunan maddeye uzun süre maruz kalmakla olur.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

İYİ HUYLU TÜMÖR, TESADÜFEN TESPİT EDİLİR

Mezotelyoma denilen kötü huylu akciğer zarı kanserinin 6 ay ila 2 yıl içerisinde hasta kaybına yol açabilen tehlikeli bir hastalık olduğunun altını çizen Op. Dr. Bülent Kargı, “Son yıllarda yeni tedavilerle bu süre arttırılmaya başlanmıştır. Akciğer ya da başka organ kanserleri, nadir de olsa akciğer zarına yayılımıyla da sıvı toplanabilir. İyi huylu olan zar tümörleri ise genelde tesadüfen teşhis edilir ve nispeten basit bir ameliyatla tedavi edilebilir.” ifadelerini kullandı.

AĞRI VE NEFES DARLIĞI ŞİDDETLİ GÖRÜLEBİLİR

Hastalığın teşhis edilmesinde kişinin ayrıntılı hikâyesinin alınmasının ve titiz bir muayenenin çok etkili olduğunu vurgulayan Op. Dr. Kargı, “Hastalar genellikle nefes darlığı, halsizlik, iştahsızlık ve göğüs ağrısıyla hekime başvurur. Hastalık ne kadar ilerlerse ağrı ve nefes darlığı o kadar şiddetli görülür. Hastalık; röntgen, ultrason ve bilgisayarlı tomografi gibi radyolojik yöntemlerle teşhis edilebilmektedir. Ancak hastalığın tespitinde tomografi hem akciğerin hem de sıvının durumunu detaylı gösterdiği için teşhiste çok daha yardımcı olmaktadır.” dedi.

HEM TEŞHİS HEM DE TEDAVİ YAPILABİLİR

Sıvının görünümü ve biyokimyasal tetkikin de yol göstermede etkili olduğunu belirten Op. Dr. Kargı, şöyle devam etti: “Torasentez, biriken sıvıdan enjektörle sıvı alma işlemidir. Bu yolla sıvının biyokimyası görülebilir. Diğer bir yöntem kapalı plevra biyopsisi, plevra zarından örnek almaktır. Açık plevra biyopsisi ve torakoskopi ise göğüs duvarından açılan küçük deliklerden kamerayla girilerek biyopsi alınmasıdır. Sıvı teşhisinde en etkili yöntem budur. Bu sırada sıvı da boşaltılmış yani hem teşhis hem de tedavi yapılmış olur.”
Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner122

banner215

banner124

banner154

banner191

banner126