Nükleer santral reklamına bir tepki de elektrik mühendislerinden

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu'na, Akkuyu Nükler AŞ'nin televizyon ve elektronik ortamda yayımlanan reklamının yayınının durdurulması ve şirket hakkında yaptırım uygulanması talebiyle başvuruda...

Nükleer santral reklamına bir tepki de elektrik mühendislerinden

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu'na, Akkuyu Nükler AŞ'nin televizyon ve elektronik ortamda yayımlanan reklamının yayınının durdurulması ve şirket hakkında yaptırım uygulanması talebiyle başvuruda...

29 Mart 2015 Pazar 12:42
Nükleer santral reklamına bir tepki de elektrik mühendislerinden
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu'na, Akkuyu Nükler AŞ'nin televizyon ve elektronik ortamda yayımlanan reklamının yayınının durdurulması ve şirket hakkında yaptırım uygulanması talebiyle başvuruda bulundu.

Reklamda yapılan 'milli' vurgusunun gerçek dışılığını belge ve bilgilerle ortaya koyan EMO, nükleer santralın Türkiye'yi enerjide dışa bağımlılıktan kurtaracağı iddiasının yalan olduğunu vurguladı. Başvuruda, 'Aldatıcı ve toplumun bilgi eksikliğini istismar edici' olarak nitelenen reklamın kamuoyunu yanlış bilgilendirdiği ve yönlendirdiği belirtilerek, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Yasa'ya açıkça aykırılık taşıdığı kaydedildi.

EMO tarafından Reklam Kurulu Başkanlığı'na yapılan başvuruda, 'Güçlü Türkiye'nin Yeni Enerjisi: Akkuyu Nükleer' reklamında, 'Türk Bayrağı, milli forma' gibi unsurları da içeren çeşitli görüntü ve müzik eşliğinde 'Türkiye tarihinin en büyük yatırımını gerçekleştiriyor, enerjide dışa bağımlılıktan kurtuluyor' mesajına yer verildiğine dikkat çekildi. Başvuruda, öncelikle Akkuyu Nükleer AŞ'nin tamamının Rus sermayesine sahip bir şirket olduğu ve ülkemiz açısından 'milli' olarak kabul edilecek herhangi bir unsurun bulunmadığı vurgulandı. Bu durum, şirketin hissedar yapısıyla da belgelenirken, Türkiye ile Rusya Federasyonu arasında yapılan antlaşmada da Akkuyu Nükleer AŞ'nin yüzde 100 sermayesinin Rus şirkete ait olduğu ve bu payın da hiçbir zaman yüzde 51'in altına düşmeyeceğinin hüküm altına alınmış olduğu anımsatıldı.

Reklam Kurulu‘na gönderilen yazının eki olarak sunulan şirketin tanıtımına ilişkin internet sayfasındaki bilgilere atıfta bulunan EMO, Akkuyu Nükleer AŞ'nin konumunu da şöyle özetledi: "Akkuyu Nükleer Santrali'nin kurulacağı saha şikayet edilen Rus şirketine tahsis edilmiş olup santralin kurulumu için gerekli olan ve ileri teknoloji gerektiren tüm unsurlar da Rusya'dan temin edilecektir. Bu anlatım ve düzenlemeler de göstermektedir ki üretilen elektrik enerjisi de dahil olmak üzere nükleer güç santralinin sahibi olan Rus Şirketi'ne santral sahası da bedelsiz olarak tahsis edilmiştir. Rus şirketinin konumu karşısında reklam içerisinde yer alan 'Türkiye, tarihinin en büyük yatırımını gerçekleştiriyor, enerjide dışa bağımlı olmaktan kurtuluyor. Bu gurur Türkiye'nin, bu yatırım hepimizin. Güçlü Türkiye‘nin yeni enerjisi: Akkuyu Nükleer' ifadeleri gerçeği yansıtmıyor. Aldatıcı ve toplumun bilgi eksikliğini istismar edici olarak nitelenen reklamın kamuoyunu yanlış bilgilendirdiği ve yönlendirdiği açıktır."
Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner122

banner215

banner124

banner154

banner191

banner126