O isimler unutulmayacak

Kültürü, Sanatı, şiiri ve şairi  ile Anadolu’nun buram buram duygularını yansıtan Kahramanmaraş, Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı Nuri Pakdil Kültür kampusu ile dev bir esere daha kavuşmuş olacak.

O isimler unutulmayacak

Yaptığı eserler ile adından sıkça söz ettiren, Kahramanmaraş, sanatına, sanatçısına, şiirine ve şairine sahip çıkmaya devam ediyor. Yaptığı 400 eser ile Kahramanmaraş’ı devler ligine sokan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, kültürün bitmemesi için var gücü ile çalışıyor. 
Yapılacak olan kültür kampus alanında Şair Nuri Pakdil’in doğduğu ev başta olmak üzere 21 adet tescilli taşınmaz kültür varlığı bulunuyor. Bunlar içerisinde ilk etapta 6 adet konak belirlenirken iki konakta restorasyon çalışmalarına başlandı. Yapılacak restorasyonlar ve düzenlemeler ile oluşturulacak Nuri Pakdil Kültür Kampüsü içerisinde Maraş Mutfağının izlerini taşıyan lokantalar, kahvehaneler, butik otel, kitapçılar sokağı, yer alacak. Aynı zamanda Şair Nuri Pakdil ve Şair Rasim Özdenören Müzeleri, yöresel ürünlerin sergileneceği Hanımel Konağı, Ramazan Sokağı gibi bölümler yer alacak. Yapılacak Nuri Pakdil Kültür Kampüsü’ne ilişkin bir değerlendirmede bulunan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç: “Edebiyatın aşkla yoğrulduğu Kahraman şehrimizin yetiştirdiği, Yedi Güzel Adamın yaşayan iki Çınarı üstad Nuri Pakdil ve Rasim Özdenören adına müzelerin yer alacağı ve kültürümüzün yaşatılacağı Nuri Pakdil Kültür Kampüsü için çalışmalarımız başladı. Edebiyatın ve Şiirin Başkenti Kahraman şehrimize yakışır bir kültür kampüsü olacak inşaallah. Gerek diğer illerden gerekse yurt dışından edebiyatı seven ve gönül veren insanların ilgi göstereceği mükemmel bir kültür kampüsü olacağı inancındayız” dedi.

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2018, 09:54
YORUM EKLE
YORUMLAR
7den büyük
7den büyük - 12 ay Önce

MARAŞ 7 den BÜYÜKTÜR..Nuri pakdil değerli bir yazardır ama maraş için bu 7 kelimesinden gıcık kapmaya başladım maraş 7 den ibaret değildir ,,maraş 7 den büyüktür maraşın 7 yazarından daha kıymetli yazarlar çıkmaktadır bu yazarlar 7 kişinin gölgesine mahrum bırakılmamalıdır..maraşı yöneten 7 iş adımı var derler bu memlekete onlar ne derse o olur derler bu kalıpdanda kurtarılmaldır maraş ...maraşın 7 miletvekili var deyıp chp miletvekılını yok sayarlar ama o bır mıletvekılı herkezı utandrmıs arı gibi çalışmaktadır maraş için..Birkez daha diyorum maraş 7 den büyüktür..maraşın 7 degıl 7000 hatta 70000 bin yazarı şairi vardır maraş şairler ve yazarlar cennetidir..ve bu memleket kimsenin tekelinde değildir..

nuri akın
nuri akın - 12 ay Önce

bu yorumcuyu tebrik ederim.tutturduk 7 adam diye.nedir bunların özelliği,edebiyat çok güzel bir şey ama bu kadar da ballandırılmaz.sanki kurtuluş savaşı kahramanları.bir yetim başımı okşamışlar,bir gece aç kalan dul kadının ihtiyacınamı koşmuşlar,çaresiz kalan bir gencin düğününemi katkı için koşmuşlar,en yakın muhtaç komşularının kapısınımı çalmışlar.sadec kendi uslubünce çoğu okuyanıda olmamış dergahımsı bir yerde toplanıp her akşam dünyayı yeniden dizayn etmişler sabay tekrar buluşmak üzere dağılmışlar.7 den büyüm Maraşımız çokkk büyük.hele rahmetli olmuş biri var çok iyi tanırım daha birkere tebessüm ettiğini komşusuyla ilgilediğini görmedim adama adı abideleşmiş.yazık günah.acaip olan da onları hiç görmeyen tanımayan varsa eserlerinidahi okumamış olanlar ballandıra ballandıra anlatıyorlar......

nuri akın
nuri akın - 12 ay Önce

yazım eksik kalmışdı.bunlardan Rahmetli olan birisi vardı.yüzünde bir tebebsüm göreöedik,hele asla bir edebiyatçıya yakışmayan bir uslup le Rahmetli Necip Fazıl ın bile meth ettği başka bir akım gençliğine ağıza alınmayacak sözlerle ifadelerde bulunmasını görünce yazıkalr olsun demişdim.şimdi abide leşmiş bir şahsiyet olmuş.......gdiyoruz gündüz gece...

Goksunlu Muro
Goksunlu Muro - 12 ay Önce

Ben bu adami ilk defa son onyil icinde duydum ismini iyi bir yazar olsa duyardim.

SIRADAKİ HABER

banner122