Olaylar diğer kentlere yayılıyor!

Taksim Gezi Parkı'nda nöbet tutanlara polisin müdahalesinin ardından başlayan olaylar 6. gününe girdi. Ancak meydanda bulunan birlerce kişi Taksim'i terk etmedi.

Olaylar diğer kentlere yayılıyor!

Taksim Gezi Parkı'nda nöbet tutanlara polisin müdahalesinin ardından başlayan olaylar 6. gününe girdi. Ancak meydanda bulunan birlerce kişi Taksim'i terk etmedi.

03 Haziran 2013 Pazartesi 01:04
Olaylar diğer kentlere yayılıyor!
Grubun büyük bir bölümü Gezi Parkı'na girdi. Meydan ve çevresinde kalanlar ise halaylar çekerek beklemeye başladı. Gezi Parkı'nda giren binlerce kişi ise farklı etkinlikler yaparak bekleyişlerini sürdürüyor. Eylemcilerden bazıları parkın ortasında belirlenen alana mumlarla 'Taksim Halkındır' yazdı.

Göstericiler, Toplumsal Olaylara Müdahale Araçları'na (TOMA) Türk bayrağı astı. Bu hareket büyük alkış aldı.

ANKARA\'DA 100'ÜN ÜZERİNDE GÖZALTI
Ankara\'da Gezi Parkı protestosuna katılan eylemcilere polis, biber gazı ve tazyikli suyla müdahalede bulundu. Çıkan olaylar sonucu polisten kaçamayan şakyalık 100 kişi, önce Kızılay Meydanı'na getirildi. Eylemciler daha sonra buraya getirilen belediye otobüslerine bindirilerek gözaltına alınmak üzere Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

Bu arada Kızılay Meydanı'na gelen CHP millevekilleri polise tepki gösterdi. Gözaltılarını engelleme girişimleri sonuçsuz kalan CHP milletvekilleri de belediye otobüslerine binerek Ankara Emniyet Müdürülüğü'ne gitti.

Gözaltına alınanlar arasında bir anne oğul dikkatlerden kaçmadı. Anne yerde yatan gözatına alınan oğlunu görünce feryat etti. Anne-oğul birlikte Emniyet'e görüldü.

İZMİR'DEKİ GÖSTERİLER SÜRÜYOR
İzmir'in Gündoğdu Meydanı'nda toplanan göstericiler ilerleyen saatlerde buradan Plevne Bulvarı'na geçti. Polis ekipleri de Lozan Meydanı'na konuşlanarak grubun önüne kesti. Sayıları yaklaşık 2 bini bulan göstericilerin bu bulvardaki eylemleri sürüyor. Eylemcilerin zaman zaman taşlı saldırılarına, polis ekipleri de tazyikli su ve gaz bombası sıkarak karşılık veriyor. Göstericiler bu çevrede bulunan bazı bankalar ile işyerlerine de zarar verdi. Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü'nün arka tarafındaki bir bekçi kulübesi de göstericiler tarafından ateşe verildi. Polis ve göstericilerin bu bölgedeki bekleyişleri sürüyor.

KENT GENELİNDE EYLEMLER YAPILIYOR
İzmir'in diğer ilçe ve semtlerinde de vatandaşlar tencere tava çalmaktan, evlerinin ışıklarını yakıp söndürmeye, yollarda yürüyüp slogan atmaya kadar çeşitli eylemler yapıyor. Bazı yerlerde AK Parti İlçe binalarına taşlı saldırıda bulunanlar da oluyor.

ANTALYA\'DA GÖSTERİCİLER 5 SAAT SONUNDA DAĞILDI
Antalya\'da Ak Parti İl Binası önünde polisle karşı karşıya kalan yaklaşık 500 kişilik grup, 5 saatin sonunda ara sokaklara kaçarak dağıldı. Daha sonra Ulus Mahallesi'nde sokaklara inen 200 kişi, 'Her yer Taksim, her yer Gezi Parkı, 'Tayyip İstifa' şeklinde sloganlar atarak, ellerindeki kaşıklar ve tencereler ile gösteri yaptı. Olaylar sırasında bacağına cam şişe isabet eden bir polis memuru, ambulansla hastaneye götürüldü. Gösteriler sonunda 50'den fazlla kişinin gözaltına alındığı kaydedildi. Ak Parti İl binasında polisin bekleyişi ise sürüyor.

ADANA'DA GÖSTERİLER AKŞAM DA DEVAM ETTİ
Adana'da, İstanbul Taksim Gezi Parkı olaylarını protesto eden gruplar, akşam saatlerinde de eylemlerine devam etti. Gruplar, Atatürk Caddesi, Ziyapaşa ve Gazipaşa Bulvarları üzerinde toplandı. Sloganlar atan göstericiler, zaman zaman TOMA aracına yaklaşarak taşlı saldırıda bulundu. Bunun üzerine gruba tazyikli suyla müdahale edildi. Müdahale ile ara sokaklara dağılan göstericilerden bazıları güven timleri tarafından göz altına alındı. Zaman zaman polisle çatışan göstericiler saat 23.00 sıralarında dağıldı.

MERSİN'DE OLAYLAR SÜRDÜ
Taksim'deki Gezi Parkı olaylarına destek amacıyla Mersin'de protestolar devam etti.

Sosyal paylaşım siteleri üzerinden örgütlenen gruplar, bugün (pazar) akşam saatlerinde Adnan Menderes Bulvarı Barış Meydanı'nda toplandı. Ellerinde Türk bayrağı bulunan göstericiler, Barış Meydanı'nda slogan atıp, marşlar söyledikten sonra gösterilerini Adnan Menderes Bulvarı'na taşıdı. Yolu trafiğe kapatan kalabalık, attıkları sloganlarla hükümeti protesto etti. Daha sonra Gazi Mustafa Kemal Bulvarı üzerine çıkan topluluk burada çöp konteynırlarını devirerek yolu kapattı.

Emniyet güçleri ise kalabalığı uzaktan takip ederek müdahalede bulunmadı. Binlerce gösterici, sloganlar eşliğinde gerçekleştirdikleri eylemi başladıkları nokta olan Barış Meydanı'na gelerek burada devam ettirdi. Grup havanın kararmasına rağmen gösterilerine devam ederken, grup arasında bulunan bazı kişiler olayı uzaktan izleyen polislere taş attı. Kentin değişik noktalarında süren gösterilere polis müdahale etmezken, eylemlerin sürmesi bekleniyor.

Merkez Yenişehir İlçesi'nde ise İnönü Bulvarı üzerinde bulunan AK Parti İlçe Başkanlığı binasına yaklaşık 300 kişilik grup, saldırı girişiminde bulundu. Bölgede güvenlik önlemi alan polis ekipleri, gruba biber gazı ve tazyikli su ile müdahale etti. Dağılan gruptan 9 kişi gözaltına aldı.

ESKİŞEHİR'DE YAĞMUR ALTINDAKİ EYLEMCİLERE POLİSTEN BOYALI SU
Eskişehir'de Taksim Gezi Parkı eylemlerine destek vermek için toplanıp, yağmura yağmen AK Parti il binasına yürümek isteyen gruba polis, biber gaze ve tazyikli su ile müdahale etti. Yaşanan arbede sonucu 10'dan fazla kişi gözaltına alındı.

Akşam saatlerinde Eskibağlar Mahallesi Espark Alışveriş Merkezi önünde toplanan 10 bine yakın kişi burada "Hükümet İstifa" diye slogan attı. Araç ve tramvay yolunu trafiğe kapatıp oturma eylemi yapan kalabalıktan yaklaşık 4 bin kişi, Kurtuluş Mahallesi Yunus Emre Caddesi'ndeki AK Parti il binasına doğru yürüyüşe geçti. Aralarında çocukların da bulunduğu Türk bayrakları taşıyan kalabalığın önü AK Parti il binası yakınında çevik kuvvet polisleri tarafından kesildi. Polise, taş ve şişe atanlara grubun ön tarafında bulunanlar tepki gösterdi. Bu nedenle gruptakiler arasında kısa süreli gerginlik yaşandı. Kalabalıktan bazıları da bozkurt selamıyla gazetecilere poz verdi. Sağanak halde yağan yağmura rağmen dağılmayan kalabalık İstiklal Marşı'nı okudu.

Uyarılara rağmen yürümeye devam eden kalabalığa polisler TOMA aracından basınçlı boyalı su ve biber gazı sıktı. Kaçmaya çalışan eylemcilerden 10'dan fazla kişi polisler tarafından gözaltına alındı. Dağılıp ara sokaklarda tekrar birleşmeye çalışan gruplarla polisler arasında kovalamacalar devam ediyor.

Bu arada Eskişehir'deki çeşitli semtlerde pencere ve balkonlara çıkan vatandaşlar ellerine aldıkları tencere, tava ve kaşıkları birlirlerine vurarak protestolara destek verdi. Bazı evlerde de kısa süreli ışıklar yakılıp söndürüldü, aynı saatlerde araçlar korna çaldı.

İZMİT'TE 5 BİN KİŞİLİK PROTESTO
İzmit'te AK Parti il binasının bulunduğu Perşembepazarı'nda polis engeline takılan grup, saat 22.15'te barikatı aşmak isteyince olay çıktı. Polis, geçişlerine izin vermediği protestocu gruba tazyikli su ve biber gazı sıkarak müdahale etti. Çıkan olaylar sonucu gerginliğin yaşandığı bölgede polis, ara sokaklara kaçışan göstericilerin peşine takıldı.

HERKES TENCERE TAVA VE KAŞIKLA SOKAKTA
Bu arada akşam saatlerinde başlayan tencere tava ve kaşık çalarak gerçekleştirilen protestoya katılım giderek arttı. Bazı kadınlı erkekli gruplar evlerinin balkonlarından yaptıkları bu prosetsoyu daha sonra yol kenarına inerek sürdürdü. İzmit kap-kacak sesleri ile çınlarken, ara sokaklarda da polislerle gençer arasındaki kovalamaca sürüyor.

BANDIRMA'DA OLAYLI PROTESTO
Taksim'de yaşanan protestoya destek vermek isteyen yaklaşık 2 bin kişi, Bandırma'da, İnönü Caddesi'nde bir araya geldi. Hükümeti istifaya çağıran kalabılk daha sonra yürüyüşe geçti. Polis, kalabalığın Cumhuriyet Meydanı'na yürümesini istedi. Buna karşı gelen protestocu grup, polis ile karşı karşıya geldi. Grubun önünü kesip dağıtmak isteyen polis tepkiyle karşılaşınca sis bombası kullandı. Yaşanan arbedede bir kişi yaralanırken 7 kişi gözaltına alındı.

SAMSUN\'DA 6 GÖSTERİCİ GÖZALTINA ALINDI
İstanbul'daki Gezi Parkı eylemlerine destek vermek isteyen yaklaşık 200 kişilik bir grup bugün akşam saatlerinde Atakum İlçesi Adnan Menderes Bulvarı Üzerindeki Anfi tiyatro önünde toplandı. Kalabalık bir grup Atatürk Bulvarı üzerinde slogan atarak yürüyüşe geçti. Caddeyi trafiğe kapatmak isteyen kalabalığa polis müdahale etti. Çıkan olaylarda ara sokaklara dağılan göstericiler polise taş attı. Polis, dağılmaları konusunda yaptığı uyarıların dikkate alınmaması üzerine gruba copla müdahale etti. Polis, 6 göstericiyi gözaltına aldı. Gözaltıana alınan göstericiler ifadeleri alındıktan sonra cumhuriyet savcısının talimatıyla serbest bırakıldı.

AYDIN'DA OTURMA EYLEMİ VARDI
Aydın'da bir grup, Taksim Gezi Parkı'ndaki olaylarla ilgili protesto yürüyüşü ve oturma eylemi yaptı.

Aydın merkez Bey Camisi önünde toplanan kalabalık grup, Sevgi Yolu, Doğu Gazi Bulvarı, Kültür ve Sanat Sokağı ile Adnan Menderes Bulvarı boyunca yürüyerek AK Parti İl Merkezi'nin önünde oturma eylemi yaptı. Sloganlar atarak yürüyüş yaptıkları güzergahlarda yolu trafiğe kapatan gruba, polis müdahale etmedi. Bu arada grubun yürüyüş yaptığı istikametlerde araçlar başka yollara yönlendirilerek trafiğin akışı sağlanmaya çalışıldı.

AK Parti binası önünde yolu çift taraflı olarak trafiğe kapatan gruba vatandaşların tepki göstermesi üzerine, yolun bir tarafı trafiğe açıldı.

 KÜTAHYA'DA EVE BİBER GAZI ATILDI
Kütahya'da Taksim Gezi Parkı eylemine destek vermek için AK Parti il binasına yürümek isteyen kalabalığa polis, biber gazlı ve coplu müdahalede bulundu. Yaşanan olaylarda çenesine taş isabet eden Anadolu Ajansı muhabiri Hadi Şengül ile kafasına pet şişe isabet eden bir polis memuru yaralandı.

Akşam saatlerinde Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan aralarında Seyit Ömer Linyitleri İşletmesi'nde (SLİ) çalışan işçilerinin de bulundu yaklaşık 2 bin kişi "Hükümet İstifa" diye bağırarak AK Parti il binasına doğru yürüyüşe geçti. Sevgi Yolu'nda polisler kalabalığın önüne keserek AK Parti il binasının önüne gitmesine izin vermedi. Kalabalıktan ayrılan 400 dolayındaki SLİ işçisinin bulunduğu gruptan polislere taş ve şişe atanlar oldu. Çevik kuvvet polisleri de kalabalığa biber gazı sıkıp copla müdahalede bulundu.

Yaşanan olaylarda çenesine taş isabet eden Anadolu Ajansı Kütahya muhabiri Hadi Şengül ile bir kafasına pet şişe isabet eden polis memuru yaralandı. Hadi Şengül ile yaralı polis memuru Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. Çenesine 8 dikiş atılan Hadi Şengül'ün ve polis memurunun sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.
Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
abuzer 2013-06-04 14:32:33

k.maraşda bişey yok peh ne güzel maraşlı tepkisini sessiz çevreye zarar vermeden yapıyor

banner122

banner215

banner124

banner154

banner126