Onikişubat Belediyesi uyuyor çardakçılar terör estiriyor

Kahramanmaraş'ın Onikişubat Belediyesine bağlı mahallelerde pek çok doğal ortam çardakçılar tarafından işgal edilirken dün Fırnız'da meydana gelen olay nedeniyle Onikişubat Belediyesi vatandaşın büyük tepkisini çekti. Onlarca vatandaş Onikişubat Belediyesini bu mekanları şahıs ve firmalara peşkeş çektiği iddiasıyla eleştirdi.

GÜNCEL 12.08.2019, 12:38 16.08.2019, 15:42
Onikişubat Belediyesi uyuyor çardakçılar terör estiriyor
banner257

Kahramanmaraş'ın Onikişubat Belediyesine bağlı mahallelerde pek çok doğal ortam çardakçılar tarafından işgal edilirken dün Fırnız'da meydana gelen olay nedeniyle Onikişubat Belediyesi vatandaşın büyük tepkisini çekti. Onlarca vatandaş Onikişubat Belediyesini bu mekanları şahıs ve firmalara peşkeş çektiği iddiasıyla eleştirdi.

Büyükşehir Belediyesi ve Dulkadiroğlu Belediyesi kendilerine bağlı çok sayıda alanı piknik ve mesire alanı olarak vatandaşların hizmetine sunarken Onikişubat Belediyesine bağlı mahallelerde ise en güzel alanlar şahıs ve bazı şirketler tarafından kullanılıyor ve haksız kazanç elde ediliyor.

En son Fırnız Alabalık Tesislerinde dün çardak nedeniyle meydana gelen ve 2'si ağır 12 kişinin yaralandığı olay nedeniyle yapılan yorumlarda Onikişubat Belediyesi eleştirilerin odağına girdi. Fırnız Çayı üzerinde onlarca yerde yapılan çardaklar günlük ortalama 50 liraya kiraya veriliyor. 80 çardak bulunan tesisler var ve bu çardaklardan günde ortalama 4 bin lira kazanç elde ediliyor.

Vatandaşlar Fırnız, Yeşilgöz, Döngele gibi alanların Onikişubat Belediyesi tarafından düzenlenerek vatandaşın hizmetine sınması gerektiğini söylüyorlar. Dere üzerine kurulan çardaklardan günde binlerce lira kazanan bu tesislerin vergi vermediğini iddia eden vatandaşlar yıllardır bu durumun Onikişubat Belediyesine iletilmesine rağmen bir çözüm bulunmadığı ve bu soyguna dur denmediğini ifade ettiler.

FATURA YA DA FİŞ KESİLMİYOR

Bu tesislerde çardaklardan alınan para için gelir belirleyici herhangi bir fatura ya da fiş verilmediğini iddia eden vatandaşlar yetkilileri göreve çağırdılar. 

KIYILAR KİMLERE AİTTİR

2709 sayılı Anayasa (1982) •

Md. 43. su kıyıları özel mülkiyete konu olamaz.

• “Kıyılar, Devletin hüküm ve tasarrufu altındadır.

• Deniz, göl ve akarsu kıyılarıyla, deniz ve göllerin kıyılarını çevreleyen sahil şeritlerinden yararlanmada öncelikle kamu yararı gözetilir.

• Kıyılarla sahil şeritlerinin, kullanılış amaçlarına göre derinliği ve kişilerin bu yerlerden yararlanma imkân ve şartları kanunla düzenlenir.” (Kıyı Kanunu).

Kıyı Kanununda, kıyılarla ilgili uygulama esasları (Md. 5):

  • Kıyılar, Devletin hüküm ve tasarrufu altındadır. 
  • Kıyılar, herkesin eşit ve serbest olarak yararlanmasına açıktır,
  • Kıyı ve sahil şeritlerinden yararlanmada öncelikle kamu yararı gözetilir.

Yorumlar (30)
vatandaş 10 ay önce
Bu gün kavga çıkan yer özel mülkiyet bunu karıştırmayalım. Bundan 2 yıl önce Suçatı Muhtarı Fırnız Vadisinin işgali için bütün kurumlara şikayette bulundu, ama hiç bir kurum bu konuya sahip çıkmadı; Örneğin Orman Bölge Müdürlüğü ve Suçatı Orman Şefliği Fırnız Vadisi tamamen hazine ve özel şahıs arazisi dedi işin içinden çıktı. Kahramanmaraş Milli Emlak Müdürlüğü ise Fırnız Vadisi tamamen orman arazisi dedi ve işin içinden çıktı. İşte olacak bu sonuç bu. kurumlar sahip çıkmayınca Fırnız Vadisine yöre halkı (Suçatı Mah. ) sahip çıkarak sahiplendi ve tam 21 adet kişi Fırnız vadisinde çardıkçıyız diyerek vadiyi paylaştılar. Hadi bu durumu temizleyin Devlet yetkilileri. Daha çok olay çıkacak burada
Halit Eğridağ 10 ay önce
Yazıklar olsun bu sebebi oniki şubat belediyesin bir an önçe soruşturma başlatılmalı
Busra kacmaz 10 ay önce
Ailemi dun firnizda paramparca ettiler boyle adalet olmaz olsun birtane jandarma yok polis yok kapidaki guvenlik bile kendi cakallari 41 kisi suan tespit edildi saldiran hala serbestler duy sesimizi Cumhurbaskanim duy
hk 10 ay önce
belediyenin gücümü yok bir çardak yapacak kadar...DERHAL halkın hizmetine ücretsiz sunulması birilerine verilmemesi..park olarak HALKA kazandırılması.
Selami 10 ay önce
Yahu çok Güzel maddeler yayınlamışsınız ama, kimi kime şikayey ediyorsunuz, peşkeş çekildiginemi yanarsın, zulmemi yanardın, şerefsizliğemi yanarsın,adaletin hukukun olmadıgı bir ülkede ne beklersinki
Akif 10 ay önce
Devletin belediyenin buralara denetim ve guvenliği için bu tip olayların illa cıkması lazım. Adamlar resmen o bolgede haraç kesiyor. Birisi dur demeli.
Piknikçi 10 ay önce
Başkonuş tan başlayın giriş para çadır para vergi yok. Bunu bir sisteme bağlayın ve alınan paralarla ağaç dikilsin. Vatanın toprağını avantacılar sömürüyor. SUYU GASPETMİŞLET.
Behzat türkkahraman 10 ay önce
Mahçiçeğin hacca gitmesi caiz değildir kul hakkıyla hacca giden kişi boşa hamallık yapmış olur
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Fatih Mehmet Erkoç mu, Hayrettin Güngör mü?
Fatih Mehmet Erkoç mu, Hayrettin Güngör mü?