Özbekistan’da Ahilik kültürü anlatıldı

Ahi Evran Üniversitesi, (AEÜ) Ahilik Kültürünü Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Öğretim Görevlisi Kazım Ceylan, Özbekistan Taşkent’te düzenlenen panelde Ahilik kültürünü anlattı.AEÜ Ahilik Kültürünü Araştırma ve Uygulama...

Özbekistan’da Ahilik kültürü anlatıldı

Ahi Evran Üniversitesi, (AEÜ) Ahilik Kültürünü Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Öğretim Görevlisi Kazım Ceylan, Özbekistan Taşkent’te düzenlenen panelde Ahilik kültürünü anlattı.AEÜ Ahilik Kültürünü Araştırma ve Uygulama...

03 Haziran 2015 Çarşamba 11:36
Özbekistan’da Ahilik kültürü anlatıldı
Ahi Evran Üniversitesi, (AEÜ) Ahilik Kültürünü Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Öğretim Görevlisi Kazım Ceylan, Özbekistan Taşkent’te düzenlenen panelde Ahilik kültürünü anlattı.

AEÜ Ahilik Kültürünü Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından, TİKA’nın desteği ile 'Bir Medeniyet Projesi Olarak Kültür Dünyamıza ve İnsanlığa Ahilik' projesi kapsamında Özbekistan’ın Başkent'i Taşkent’te düzenlenen panelde, Ahiliğin, sadece bir esnaf teşkilatlanması değil, Müslüman Türk’ün dünyaya sunduğu bir medeniyet projesi olduğu anlatıldı.

Özbekistan’a giden ve katıldığı panelde ahiliği anlatan Ceylan, şöyle konuştu: " Devlet felsefesi ve hayat tarzıdır. Bu medeniyet projesi Selçuklular döneminden itibaren Anadolu’da, Balkanlar’da, Türk dünyasında ve diğer kültür coğrafyamızda siyasi, sosyal, kültürel, dini, askeri, ekonomik alanlarda etkili olmuş Türk İslam Medeniyetinin oluşmasında temel teşkil etmiştir. Bu sebeple biz AEÜ Ahilik Kültürünü Araştırma ve Uygulama Merkezi olarak TİKA’nın desteği ile ahilik kültürünü her alanda anlatıyoruz. Özbekistan Türk İslam medeniyetinde çok önemli yeri olan bir ülkedir. Bizim medeniyetimizin adeta yoğrulduğu coğrafyadır. İslami hayatımızın oluşmasında etkileri olan İmam Buhari’lerin, İmam Tirmizi’lerin, İmam Maturidi’lerin, Şah-ı Nahşibendi’lerin ve pek çok âlimin kabrinin bulunduğu mübarek bir beldedir."

CEYLAN: MANEVİ VE MİLLİ KÖKLERİMİZİN OLDUĞU ÖZBEKİSTAN’I AHİLİKLE BULUŞTURDUK

Ceylan, neden Özbekistan’da Ahilik paneli düzenlendiği ile ilgili yaptığı açıklamada, şunları kaydetti: “Özbekistan, ayrıca muhteşem mimari eserlerin olduğu güzel bir ülkedir. Bu sebeple biz manevi ve milli köklerimizin olduğu Özbekistan’ı Ahilik ile buluşturmak istedik. Arzu ediyoruz ki, ahilik bütün Türk dünyasının ortak paydası olsun. Yeniden medeniyet inşa etmek isteyen kültür coğrafyamızın mihenk taşı olsun. Bu düşünce ile ahiliği dost ve kardeş ülkelerde tanıtmak için projeler geliştirdik.”

Özbekistan’da düzenlediğimiz panele konuşmacı olarak Türkiye’den ve Özbekistan’dan, Prof. Dr. Mehmet Şeker (Uşak Üniversitesi Öğretim Üyesi) 'Ahilik ve Fütüvvetnâmeler', Prof. Dr. Ekrem Erdem (Erciyes Üniversitesi İİBF. Dekanı) 'Ahilik Düşüncesinde İktisadi Boyut ve Uygulamaları', Prof. Dr. Babaxodjaeva Lola Maratovna (Taşkent İslam Üniversitesi) 'Özbekistan’da Kültür ve Ahilik', Prof. Dr. Fanieva Gulnora Jamoliddinova (Taşkent İslam Üniversitesi) 'Özbekistan’da Ahiliğin Kaynakları', Öğr. Gör. Kâzım Ceylan (Ahi Evran Üniversitesi Ahilik Kültürünü Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü) 'Türk Dünyasında ve Medeniyetimizde Ahiliğin Etkileri' konu başlıkları ile katıldı. Büyük ilgi gören panele Türkiye’den ve Özbekistan’dan 20 kadar bilim adamı da müzakereci olarak panelde bulundu. Ayrıca, iş adamları ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri de panelde yer aldı.
Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner122

banner215

banner124

banner154

banner126