Palandöken: Şoförlük, mesleksizlerin mesleği olmaktan çıkarılmalı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, şoförlüğü meslek edinmiş yaklaşık 1,5 milyona yakın kişinin tekrar odalara üye olabilmesi için 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Kanunu’ndaki vergi mükellefiyeti...

Palandöken: Şoförlük, mesleksizlerin mesleği olmaktan çıkarılmalı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, şoförlüğü meslek edinmiş yaklaşık 1,5 milyona yakın kişinin tekrar odalara üye olabilmesi için 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Kanunu’ndaki vergi mükellefiyeti...

30 Nisan 2015 Perşembe 10:21
Palandöken: Şoförlük, mesleksizlerin mesleği olmaktan çıkarılmalı
banner208
Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, şoförlüğü meslek edinmiş yaklaşık 1,5 milyona yakın kişinin tekrar odalara üye olabilmesi için 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Kanunu’ndaki vergi mükellefiyeti şartının yasal değişiklikle kaldırılması çalışmalarının devam ettiğini belirtti. Palandöken, "Eski 507 sayılı Yasa'daki gibi üye olma şartları tekrar sağlanırsa yaşanan sıkıntı çözülecektir. En önemlisi şoförlük mesleği mesleksizlerin mesleği olmaktan çıkarılarak saygın bir yapıya kavuşturulacaktır." dedi.

Bendevi Palandöken yazılı açıklamasında, 2005 yılında çıkarılan 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Kanunu ile 507 sayılı Yasa'daki uygulamanın kaldırılması üzerine ticari araç sahibi olmayan ve vergi mükellefiyet kaydı bulunmayan şoförlerin oda kayıtlarının silindiğini kaydetti. TESK Genel Başkanı Palandöken şöyle devam etti: "Yeni düzenleme ile sadece üzerine kayıtlı araç bulunan ve vergi mükellefi olan şoförler meslek odalarına kayıt yaptırabiliyor. Bu şartın dışındaki şoförler ise direksiyonuna geçtikleri aracın çalışan işçisi olarak kabul ediliyor. Yeni yapılacak yasa düzenlemesiyle vergi mükellefiyeti şartı kaldırılarak, meslek odalarına kayıtlı olmayan şoförlerin önündeki engel kalkmış olacak. Böylece Anayasa'nın eşitlik ilkesi de ihlal edilmemiş olacak."

'KAYIT ALTINA ALMAK MESLEĞİN İTİBARINI ARTIRACAK'

Kayıt dışında olan şoförlerin kayıt altına alınması için gereken çalışmaların yapıldığının altını çizen Palandöken, açıklamasında şu görüşlere yer verdi: "Bir mesleğin tanımlanmasında esas olan mesleki beceridir. Esnaf ve sanatkârlık mesleği de belirli pratik ve teorik eğitimlerle kazanılan meslek adıdır. Vergi mükellefi olmak veya olmamak bir mesleğin belirleyici unsuru olarak düşünülmemeli. Odaya kayıt için vergi mükellefiyeti şart olmamalıdır. Vergi Usul Kanununa göre vergi mükellefiyeti, esnaflar için fiilen işe başladıktan sonra oluşmaktadır. Odaya kayıt için potansiyel vergi mükellefi olma yeterli görülmelidir. Şoförlük, kişisel bilgi ve beceriyi gerektiren ve bedeni çalışmaya dayanan bir meslek dalıdır. Meslek Kuruluşlarının en önemli işlevlerinden birisi, ‘Meslek ahlakını’ üyelerinde oluşturmak, geliştirmek, denetlemek ve sahip çıkmaktır. Ticari kuruluş vasfındaki eğitim merkezlerinin meslek ahlakını ve bilincini oluşturmasını beklemek gerçekçi değildir. Bugün şoförlerin denetimi başlı başına sorun teşkil ediyor. Özellikle şehir içi yolcu taşımacılığında yeterli şoför eğitiminden ve denetiminden söz etmek mümkün değildir. Şoförlük mesleğine ilişkin yapılacak düzenlemeler karayolu ulaşımı ve trafik güvenliği açısından da faydalı olacaktır."

'2005 YILINDAN BERİ TEK ŞOFÖR KAYDI YOK'

2005 yılında getirilen düzenlemenin ardından şoförlerin kayıtlarının sürekli silindiğini ve bugüne kadar tek bir şoför kaydının yapılmadığına dikkat çeken Palandöken, "Düzenlemenin hayata geçmesiyle şoförlük mesleği daha etkili bir denetime ve eğitime tabi tutulacaktır. Şoförlerin kayıt altına alınmasıyla can ve mal güvenliği sorunları da ortadan kalkacaktır. Son yaşanan olaylar kayıt altına almanın ne kadar önemli olduğunu bizlere bir kez daha gösterdi. Şoförlerin kayıt altına alınmasıyla, odalarımızda mesleki eğitimlerden yararlanma imkanı da kolaylaşacak." dedi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner124

banner122

banner215

banner222

banner223

banner226

banner154

banner191

banner126

banner224

banner217

banner225