Saadet Partili gençlerden heykellere zehir zemberek itiraz

Saadet Partisi il Gençlik Kolları Başkanlığı yaptığı basın açıklamasında Kahramanmaraş Belediyesi tarafından yaptırılan heykelleri çok ağır ifadelerle eleştirdi.

Saadet Partili gençlerden heykellere zehir zemberek itiraz

Saadet Partisi il Gençlik Kolları Başkanlığı yaptığı basın açıklamasında Kahramanmaraş Belediyesi tarafından yaptırılan heykelleri çok ağır ifadelerle eleştirdi.

07 Şubat 2013 Perşembe 00:00
Saadet Partili gençlerden heykellere zehir zemberek itiraz
Saadet Partisi il Gençlik Kolları Başkanlığı tarafından yapılan basın açıklamas şu şekilde:

Saadet Partisi il Gençlik Kolları Başkanlığı olarak tarihi ve toplumsal bir vazife olarak telakki ettiğimiz meselelerde sizleri bilgilendirmek, yanlış yaptığına inandığımız kişi ve kurumları uyarma sorumluluğumuzu yerine getirmek amacı ile bu basın açıklamasını gerçekleştiriyoruz.

Hepinizin malumu olduğu üzere kısa bir süre önce başta Ulu Cami karşısı olmak üzere kentimizin çeşitli yerlerine Maraş İstiklâl Harbinin kahramanlarını ve kıymetli sanayi esnafımızı temsil etmek üzere Kahramanmaraş Belediyesi tarafından heykeller dikildi. Bu heykellere tepkimizi koymak için bu açıklamayı yapıyoruz. Çünkü bundan 93 yıl önce bir sonbahar sabahı Maraşlı uyandığında kalede nazlı ve şanlı bayrağımızın yerine işgalci Fransa hükümetinin bayrağını gördüğünde ne hissettiyse, onların torunları olarak bu heykelleri gördüğümüzde bizlerde benzer duyguları hissettik.

Maraşlı iman ve vatan aşkıyla Fransız'ı kovarken, maalesef geçen zaman içinde Fransız'ın temsil ettiği Batı-Hristiyan dünyasının sinsi ve kalıcı işgallerinin artarak devam ettiğinin bir göstergesi olmadı mı bu heykeller! Sütçü İmamlar, Rıdvan Hocalar, Muaalim Hayrullahlar, nice şehit ve gaziler bu mücadeleyi heykelleri dikilsin diye mi yaptılar? Bugün mezarlarından kalkıp gelseler size elinize sağlık, ne güzel olmuş mu diyecekler? Yoksa imanlarından gelen bir hasletle size en ağır tepkileri mi gösterecekler? Torunları olarak bu kahraman şehit ve gazilerimizin kemiklerini sızlatıyorsunuz.

Belediye yetkililerimiz bu icraatıyla kente tarihi bir doku görüntüsü kazandırdığını ve Rıdvan Hocaları, Sütçü İmamları ölümsüzleştirdiklerini savunabilirler. Oysa bizim kültürümüz tarihi dokusunu kendi doğal sürecinde ve imani değerleri ışığında oluşturur. Geçmişimizi fatihalarla, hatimlerle mevlid-i şeriflerle anarız; isimlerini mahallelerimize, değerli mimari yapılarımıza, camilerimize, okullarımıza, çocuklarımıza vererek, onları anlatan eserler yazarak; tiyatro ve filmlerini yaparak yâd eder ve gelecek nesillerimize aktarırız.

Ey etkili ve yetkili zevât! Bu ruhsuz ve soğuk heykellerle şehrin estetik görüntüsüne darbeler vurdunuz. Kamu vicdanını yaraladınız. Etrafınızı sarmış olan ve menfaatleşmek arzusuyla yanıp tutuşanların şakşaklarıyla diktiğiniz heykellerin kentte büyük takdirler aldığınız sanmanız gafletinizden başka bir şey değildir.

Biz sizi Milli Görüşçüler olarak uyarıyoruz.  Yaptığınız bu iş inandığınız İslâm dininin 14 asır önce yasakladığı ve Allah'a en büyük isyanlardan biri olarak niteleyip, kalplerden söküp attığı çirkin bir fiil idi. Hiç kendinizi sorguluyor musuz? Yüze peygamberimizin (sav) emri gereği “ölmeden evvel ölüp, kendinizi hesaba çekiyor musunuz?”

Ayrıca memleketin bir sürü zaruri ihtiyacı var iken böyle bir israfı hangi akl-ı selim sahibi kabullenir ki?

Sizler çok değil 10 yıl önce heykele en az bizim kadar karşı idiniz. Ne oldu da bu noktaya geldiniz. Değiştiğinizi kabul ediyoruz. Ama bu kadar da değişmeyin Allah rızası için. Sizlerin bu tarz icraatınızdan en büyük acıyı biz Milli Görüşçüler çekiyoruz. Alnınız secdeye gidiyor. Ama secdeye gittiğiniz rabbinize açıktan isyan olmuyor mu bu iş? Ümmeti olduğunuz Hz.Muhammed (as)'a isyan olmuyor mu?

Cahiliye devri Arapları Kabe'nin içine ve dışına geçmiş büyüklerinin heykellerini dikerler, onlara tazim ve hürmet gösterirlerdi. Zaman ve mekân farklı olsa da sizin yaptığınız aynı iş değil mi? Siz de Ulu Cami karşısına bu heykelleri dikerek cahiliye Arapları ile aynı tutumu sergilemediniz mi? Roma'ya mı yakınsınız, Hz.Muhammed (as) Kabe'sine mi? Sorun lütfen vicdanlarınıza!

Neler oluyor size AK Partili kardeşlerimiz. Yavaş yavaş değişip başkalaştığınızı fark etmiyor musunuz? Çok değil 10 yıl önce sayın Başbakanımız ve partinizin genel başkanı AB anayasasına Papa 5.Sixtus'un heykeli altında imza atmıştı. Hani şu Osmanlıları yeryüzünden kazımak için Haçlı Seferi çağrısında bulunan Türk düşmanı meşhur Papa! Geçen 10 yıl içinde Ak Partili belediyeler de heykellerle donatmaya başladı iman timsâli kentimizi. 10 yılda nereden nereye?

Unutmayın ki; zamanın eskitmediği ve yok etmediği Allah'tan gayrı hiçbir şey ve hiç kimse yoktur. Bütün iktidarlar gelip geçicidir. Arkasından hesap verme süreci başlar. Tarih bize göstermiştir ki, yıpranmanın ve sonun başlangıcındaki iktidarların icraatları da mühim bir değişim sürecine girer. Başlangıçtaki hizmet ve fayda düşüncesinin yerini zamanla lüks, israf, şatafat ve gösteriş merakı almaya başlar. Bu da malum sona götüren en belirgin hastalıktır. Ey Heykel sahipleri! Yarın bu makamlar ve iktidarlardan ayrıldıktan sonra inanın bu heykellerden sizler de rahatsızlık duyacaksınız. Çünkü gözlerinizdeki gaflet perdesi kalkmış olacak. Ama iş işten geçmiş olacak.

Ey Kahramanmaraşlılar! Bu heykellerimizin şehrimize faydası nedir? Bize ne kazandırdı? Harcanan paralar bizlerin verdiği vergilerden oluşan bütçelerden sağlandı. Ama kimler bu işten paralar kazandı?

Hızla büyüyen kentimizin bir sürü alt yapı sorunları varken neden böyle bir israf içine girildi? İsrafın sonunun dünya da iflas, ahirette hesap olduğunu ne çabuk unuttunuz? Yoksa iktidarınızın gücü gözünüze hiçbir şeyi göstermiyor mu?

Kahramanmaraş'ın bir çok mahalle ve sokağında altyapı, asfaltlama, ıslah bekleyen dere var iken, okul ve derslik açığı sonucu 50-60 kişiyi bulan sınıflarda minik yavrularımız eğitim görmeye; fedakâr ve cefakâr öğretmenlerimiz eğitim vermeye çalışıyor iken, bir çok maddi imkânı kıt aile çocuğunun kırtasiye ihtiyaçlarını temin etmekte güçlükler çeker iken, kent merkezindeki çok katlı otoparklar yetersiz gelirken neden bu paralar kente fayda sağlayacak hizmetlere dönüştürülmüyor da, heykeller dikiliyor?

Bu paralarla derslik yapılamaz mıydı? Devlet hastanesine yeni tıbbi cihazlar alınarak halkın hizmetine sunulamaz mıydı? Maraş İstiklâl Harbi kitapçık haline getirilip öğrencilerimize ders yılı başında dağıtılamaz mıydı? Yeni bir kütüphane kurulamaz mıydı? Maraş İstiklâl Harbi Panoroması yapılamaz mıydı?

Maddi imkânlarınız madem bu kadar iyi, vatandaşın deyimiyle “Asfalt Vergisi”, bizim deyimimizle “Deli Dumrul Vergisi” ni neden bu halkın boynuna yüklüyorsunuz? Anayasamızın 2.maddesi devletimizi “Sosyal Devlet” olarak tanımlamıyor mu? Yerleşim yerlerine asfalt, kaldırım vs. hizmetleri götürmek sosyal devletin vazifesi değil mi? Diyeceksiniz ki bu vergi falan tarihli falan yasada var. Biz ona göre topluyoruz. O halde sosyal devlet ilkesinden bahsetmeyiniz. Heykellere harcanan parayı bu vergiyle azalttığınız bütçe giderlerine harcasanız daha iyi olmaz mıydı? Bakınız maliye bakanlığı bütçe açığını gidermek için ardı ardına vergi ve zam balyozunu halkın kafasına indirmeye başladı! Hükümet bütçe açığını kapatmaya çalışırken siz neyin israfını yapıyorsunuz?

Yazıktır beyler! Bu şehre yazık etmeyin. Aldığınız oy oranına güvenmeyin. Selefiniz olan koalisyon iktidarının Kasım-2002 seçimlerindeki hezimetini ne çabuk unuttunuz? Halkın kalbine sevginizi koyan yüce Allah bu sevgiye layık olamadığınız zaman bu sevgiyi kalplerden bir gecede siler! Kendinize gelin. Kaldırın bu ucube heykelleri!

Biz Saadet Partililer-Milli Görüşçüler olarak bu basın açıklamasını ne sesimizi duyurmak, ne de oy kaygısıyla yapıyoruz. Biz inancımız ve örfümüze ters gelen, vicdanımızı derinden yaralayan bu gelişmeye tepkimizi koymak için yapıyoruz. Gayemiz kimseyi değil, sadece rabbimizi razı etmektir. Gayemiz “Emr-i bi'l ma'ruf, nehy-i an'il münker”dir. Yani iyiliği gücümüz ölçüsünde emr edip, kötülükten sakındırmaktır. Gücümüz şu an sadece dilimizle tepki koymak ve kalbimizle buğz etmeye yetiyor. Bu şekilde halkımıza karşı bilgilendirme vazifemizi yapıyoruz. İnşallah ahirette bu meseleden sorumlu tutulmayacağız.

Değerli basın mensupları, kıymetli hemşehrilerimiz!

Biz Milli Görüşçüler doğru gördüğümüz meseleleri desteklediğimiz gibi; yanlış gördüğümüz her konuda da sessiz kitlelerin sesi olarak kamuoyu oluşturmak için basın açıklamalarına bugün olduğu gibi yarınlarda da devam edeceğiz inşallah. Umudumuz toplum faydasına olan icraatların yapılarak bizlerin de böyle açıklamalar yapmamıza gerek kalmamasıdır. Bu heykeller kaldırıldığı zaman bu işi her kim yaparsa teşekkür ve destek mahiyetinde basın açıklaması yapmayı da boynumuza bir borç bileceğiz.

Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mustafa 2013-02-17 12:30:53

size kesinlikle katılıyorum. böyle insanlarla aynı sehirden olduguma utanıyorum. cahil kimdir sorusunun cevabı iste bu kisiler. Takıldıkları olaya bak ya... yıl olmus 2013... bir kez daha gorduk ki, marasın en buyuk sorunu cehalet.

Avatar
nihat d. 2013-02-13 16:43:05

Tarihi canlı tutmak için heykel yaptırmak da bir yoldur ama Maraş'ın böyle ekstra bir yola ihtiyacı yoktu. O yüzden o heykellerin şehrin manevi havasına ve insanların tarihe daha fazla sahip çıkmasına bir katkısı olacağını zannetmiyorum. Hatta ters de tepebilir. Bir süre fayda sağlasa da, insanlar aynı görüntüyü göre göre, onların ifade etttiği durumlara karşı duyarsızlaşabilirler. Atatürk heykelleri ve resimleri okullarımızda her gün karşımızda ama peki onun ruhu ve öğretisi nerelerde, ne kadar taze? Bunun gibi. Bu tür şeylerin insanları duyarsızlaştırması tehlikesi var.

Avatar
Atatürkçüyüz Edeee 2013-02-10 08:43:57

Bide Batılılaştık diyorlar o top sakal o El İşaretii nee ??

Avatar
Maraşlı Gençler 2013-02-10 08:40:52

Bunlar Vatanımızın Kurtuluşunda Önemi Olan İnsanların Heykeline Karşı İse ULU ÖNDERİMİZ ATATÜRKÜN HEYKELİNEDE karşılardır.Bide İkdidar Olacaklarmış Gibi Konuşma Yapıyorlarya O öldürüyo Benii SAADDET partisinin 10 yılda aldıgı oyu tayyib baba yarım dönemde alırr lütfen yararlı iş yapanların önunü kapatmayın.....saygılarımlaa

Avatar
Akın 2013-02-09 23:56:48

BU ne cehalet yahu..K.Maraşa'a hiç yakışmıyor.Demek ki bunlar Atatürk heykeline de karşılar..K.Maraş'ta hala bu tip insanların var olduğunu görmek çok üzücü.

Avatar
misafir 2013-02-09 17:55:32

maraş kalesine hiçbir zaman fransız bayrağı çekilmemiş , utanmadan bu yalanı sürdürüyorsunuz

Avatar
gören göz 2013-02-09 12:59:46

sen gitmişsin işte bize ne gerek var sen çal sen oyna bizde vatandan bayraktan türklük gurur ve suurundan vazgecersek Q 'de sıfıra inerse teklfin geçerli olurda yinede sen o rüya veya hayalle yaşamaya devam et.

Avatar
gören göz 2013-02-09 12:53:34

gkc 27 şu vatan millet şiarına sahip olmak gericilikse şu senin ilericilik denilen zilleti bir nalatta bilmeyenlerde ! öğrensin allah'ın zavallı kulları kendilerine ilericilik yaftasını yapıştırfmışlar ortalıkta ahkam kesip duruyorlar.

Avatar
gkc 27 2013-02-09 08:53:43

SadeCE Geri kafalılık başka bişey deyil....

Avatar
Vuslat 2013-02-09 01:41:44

Öncelikle gençleri bu cesur çıkışlarından dolayı tebrik ediyorum. Bazı arkadaşlar yorum yapmışlar islam dininden habersizce. Sorun bakalım Diyanet işlerine ne diyecek size heykel yapmanın ve heykel dikmenin islama göre hükmü hakkında.''Bir millet kendi ahlakıyla ölür yahut yaşar.''Kim bir kavme benzerse oda onlardandır.'' Birde cahil olarak niteliyorlar bazı yorumcular, gençleri. ya sen ne durumdasın? hangi olumsuz duruma tepki koydun? Yok efendim Osmanlı bundan yıkılmış Yok ya hangi Tarihi okudun? senin okuduğun tarih kitaplarını kim yazdı? Gençlerin görümünü eleştiren beye sen ne durumdasın? Kendinden haberi yokÖnce aynaya bak.Sizin zihniyetinizden bircacık olmaz diyenŞahıs Zorunamı gitti. Bu gençler'' Hiç kimsenin olmadığı yerde ben varım'' demişler. Sen hiç bir yerde yoksun.İktidar olamamışlar vs Aslanım Bu harekat olmasaydı Yiyecek ekmeğede muhtaç olurdun Bırakın artık taklitciligi sizi gidi put severler eleştiri bile beceremiyenler. Allah aşkına maraşın kahramanlığını ve Tarihini anlatacak bir ypl yokmu? Yazık biraz dininizi ve tarihinizi öğrenin Cahil olmayın.Eleştirilerinizi dünya menfatı için değil Allah rızası için yapın.

Avatar
misafir 2013-02-08 21:02:30

gençlerin tepkisini doğru buluyorum. derhal sökülüp atılmalıdır. heykelleri dikilen kişiler haytta olsalardı onlarda böyle bir şey istemezlerdi.

Avatar
can abi can 2013-02-08 16:02:24

cahllere bak
nasıl bir kafa yapınız var.ne oldu o heykellerle geçmişi hatırlamak size battımı cahiliye döneminde o heykellere tapılıyordu onun için yasaklamıştı ya şimdi elini açıp o heykellere yalvaranmı var.sizler nasıl insanlarsınız belki içinizde eğtim almış çok cahiller var.lülfen yapmayın bende rahmetli erbakan hocayı severim.kendinize gerici yobaz cahil denmesine fırsat veriyorsunuz.bu yazdıklarınızı sizlere yakıştıramıyorum doğrusu.bizim dinimiz islam dini ve dünyada en medeni en modern dindir bütün k.maraşlıların 12 şubat günü kutlu olsun şanlı bayrağım her yerde her zaman dalgalansın.selamlar

Avatar
misafir 2013-02-08 15:20:18

ters yorum yazanlar bence yazıyı hiç okumamışlardır.

Avatar
misafir 2013-02-08 15:16:11

kim çamur atmış çamur atma işi olmayan bir şeyi söylemeye benzer. adamlar olnı yazmış ne var bunda

Avatar
misafir 2013-02-08 15:06:19

sizin zihniyetinizden bir cacık olmaz olsa çoktan iktidara gelirdiniz bu heykellerin dikilmesi çok olumlu bir çalışma en azından insanlar her gördüğünde o günler akla gelecek belki de rıdvan hocalara sütçü imamlara dua okuyacaklar bu tipteki insanlar haber malzemesi bile yapılmamalı bence ( biz daha birbirimizle uğraşıyoruz ona heykel batar öbürüne başörtüsü geçin bunları kardeşim gün hep birlikte çalışıp bu kutsal vatanı yüceltme günüdür herkese selam olsun)

Avatar
kartal-46 2013-02-08 12:52:39

bu saadet partilileri dinleyen dikkate alan varmış gibi atıp tutuyorlar.zaman bölücülük zamanı değil, eger gerçek müslümansanız akp iktidarı altında birleşin.koltuk sevdası için bölücülük yapmayın.

Avatar
misafir 2013-02-08 12:26:28

ben almanya da yasiyorum ve kahramanmarasa her geldigimde keske bizimde kahramanlimizi anlatacak birseylerimiz olsun diyordum, bir kere kac kisi yurt ve memleket
disindan kahramanmarasimizi taniyor.Hersey resimler ve belgelere dayaniyor yani bunlar gibi
insanlarda cikmis bizim kahramanlimizi simgeleyen seyleri elestiriyor yani bizim ilerlememizi
istemiyorlar sirada ne var arkadaslar ,kalemizi ve Sütcü Imama ayit kalanlari yikalim ozaman
memlekete de kimse gelmesin ,ve kimse bizim nasil bir Kahramanlik destani yazdigimizida bilmesin

Avatar
eloğlu 2013-02-08 10:43:21

bu gençlerimizin diline sağlık ecdadımıza kaç defa bir hatim organizasyonunda bulunduki bu idarecilerimiz,kaç tane öğrencimiz veya kahramanmaraşlı öğrencimiz sütçü imam veya arkadaşları kimlerdir bilgisi var mesela beyoğlu kasabası belediye başkanı Osman OKUMUŞ geçen yıl bir kurtuluşla alakalı kitapçık yapıp bütün okullarda dağıttırmıştı örnek bir çalışma arkadaşlar kendimizi kandırmayalım heykelin bizim kültürümüzde yeri yok bunu varsayanlarda batının herşeyi doğruymuş gösteren ama yalnış olan proğramları çercevesinde sorgulayamama yetisi kazananlardır.veyada menfaat kaygısı güdenlerde bu olur.....

Avatar
misafir 2013-02-08 09:24:04

Rabbim razı olsun böyle bir açıklama yaptığınız için.

Avatar
misafir 2013-02-08 09:16:27

çamur atarak iktidara gelmeye çalışıyorlar.cübbe altından su yürütecekler.asıl sizlere yazık ki kullandığımız hangi eşya dine aykırı değil televizyon bilgisayar telefon internet vs.vs asıl yanlışı böyle bir şeyi dine karıştırarak dini sizler sarsmış oluyorsunuz..

Avatar
kafa yapısı 2013-02-08 09:13:40

böyle bir açıklamayı yaptığınız için sizleri kınıyorum, bunlar put değil heykeldir, heykele tapan bir toplum yoktur heykel herhangi bir dini simgelemez veya herhangi bir dini kötülemez imandan ve islamdan ayırmaz insanı. osmanlının neden yıkıldığını araştırın işte bu tür düşünceler yüzünden yıkıldı millet uzaya gidiyor biz daha bularla uğraşıyoruz yazık..

Avatar
Adsız Kahraman 2013-02-08 08:38:07

ayakta sagdan birinci sahsiyetin taşlanmış kotu burdan gözüküyor ordan gözükmüyor mu? (kot taşlamada işçile silikozis den ölsün siz hala amerikan özentisi taşlanmış giyin.) ayakta sagdan 2. de cücük denilen dudak altı, sagdan 3. de top sakal var, istersen resmi büyüt? soldan birinci fransız trençkot giyiyor düğme ve omuz kısmına dikkat et... şakşakçı demeden önce kendinize bakın bir.

Avatar
AFŞİNLİ MUSTAFA 2013-02-08 07:09:08

ben sadet partili degilim ama sayın kahraman maraşımızın gençleri çok güzel bir konuya temas etmişler vede malesem tüm islma cografyasındaki yaraya parmak basmışlerdır hepsini yürekden kutluyorum sayın yetkililerde inşallah bu put peres hayranlıgından bir an önce vaz geçerler teşekürler

Avatar
misafir 2013-02-08 01:11:23

Sonuna kadar haklılar ve birde diğer yorumlarda kot pantolon, top sakaldan bahsedilmiş öyle giyinen göremedim galiba bu yorumu yapan arkadaşta şakşakçı.

Avatar
heykeller 2013-02-07 23:38:52

sizlerle aynı şehri paylaşmaktan utanç duyuyorum.. heykel üzerinden dini kullanarak sesinizi duyurduğunu mu zannediyorsunuz?

Avatar
GÖREN GÖZ 2013-02-07 22:34:34

haberin fotoğrafa bakın bir;kot pantolonlar, top sakallar,(sol baştakinde fransız trençkot) sonra sorun bunlar kimin özentisi, kimi eleştiriyor, ben ortada bir fikir ve iddia göremedim varsa da kendileriyle çelişiyor, sadece siyaset sadece yalan derim. heykeller de cuk oturdu yerine, bazılarına batabilir tabi.

banner122

banner215

banner124

banner154

banner191

banner126