'Sahteciliğe karşı doktorlar reçeteleri, elektronik imza ile yazmalı'

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Ecz.Nurten Saydan, sahte reçeteyi önlemek için doktorların reçeteleri elektronik imza ile yazmaları gerektiğini söyledi. Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Ecz.Nurten Saydan,...

'Sahteciliğe karşı doktorlar reçeteleri, elektronik imza ile yazmalı'

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Ecz.Nurten Saydan, sahte reçeteyi önlemek için doktorların reçeteleri elektronik imza ile yazmaları gerektiğini söyledi. Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Ecz.Nurten Saydan,...

26 Ocak 2015 Pazartesi 11:46
'Sahteciliğe karşı doktorlar reçeteleri, elektronik imza ile yazmalı'
Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Ecz.Nurten Saydan, sahte reçeteyi önlemek için doktorların reçeteleri elektronik imza ile yazmaları gerektiğini söyledi.

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Ecz.Nurten Saydan, basında yer alan reçete haberleri ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Basında yer alan Bursa’da çalınmış doktor şifreleri ile 8 eczaneden AIDS ilaçlarını ücretsiz alınıp devletin yaklaşık 50 bin lira zarara uğratıldığı haberlerini üzüntüyle takip ettiklerini söyleyen Saydan, bu tür durumların yaşanmaması için ‘Güvenli Elektronik İmza’ ile reçete yazılması gerektiğini kaydetti.

Hem kurumun hem de eczanelerin zarara uğratılmak istendiğini belirten TEİS Başkanı Ecz. Nurten, Saytdan, “Yapılan sahtekarlık ortaya çıkarılmıştır, ama sendikamıza gelen üye mağduriyetlerinden çok iyi biliyoruz ki; zamanında tespit edilemeyen sahtekarlıklarda üye meslektaşlarımız mağduriyet yaşamaktadır. TEİS olarak, bu tür üzücü durumlar yaşamamak için, doktorların elektronik reçete (e-reçete) yazma sisteminde değişiklik yapılmasını Elektronik imza ile reçete yazılmasını istiyoruz.” Diye konuştu.

Şu an elektronik imza zorunluluğu olmadığı için çalınan şifre ile sisteme giriş yapılarak, doktorların şifresini çalanlar tarafından ‘sahte’ reçete oluşturulduğunu anlatan Saydan, “Üyelerimizden bu yönde gelen şikayetler artmıştır. Gelen şikayetlerden anladığımız, doktorların şifrelerinin ilgisiz kişilerce ele geçirilmesidir. Bu şifrelerin yanlış kişilerin eline geçtiği ve suiistimallere yol açtığı kurum tarafından da bilindiği halde önlem alınmakta geç kalınıyor.” Dedi.

SGK ile anlaşmalı elektronik reçete yazan tüm sağlık kuruluşlarının e-imza sistemine bir an önce geçmesi gerektiğini belirten Saydan, mevcut durumda ise aile hekimlerinin sadece üçte birinin elektronik imzaya geçtiğini, devlet hastanelerinde, özel sağlık kuruluşlarında ise elektronik imzaya hiç geçilmediğini ve mağduriyetin artma eğilimi gösterdiğini vurguladı.

ECZACILARIN İŞLEYİŞTEKİ ROLÜ, SİSTEMDE GÖRÜLEN REÇETELERDEKİ İLACI HAK SAHİBİNE VERMEK

Elektronik imzaya geçişle, e-imza cihazının klavyeden girilen basit şifrelere göre çalınma ve ele geçirilme riskinin azalacağını ve cihazı koruma hassasiyetinin artmasıyla sorunların azalacağını anlatan Saydan şöyle devam etti: “Ele geçirilmiş şifrelerle doktor tarafından yazılmamış e-reçetelere göre ilaç veren eczaneler mağdur ediliyor. Eczanelerin sorumlu tutulmasını yanlıştır. Eczacıların işleyişteki rolü, sistemde görülen reçetelerdeki ilacı hak sahibine vermektir. Bizlerin tek görevi; gece gündüz reçeteleri ile gelen vatandaşlarımızın ilaçlarını vermek. Biz kriminal polisleri değiliz. Ayrıca insanların kimlik kontrollerini yapma, ibraz edilen bilgi ve belgenin sahteliğini ayırt etme yeteneğine ve bilgisine sahip değiliz.”

Eczanelerin e-reçete işlemlerini, adına e-reçete numarası bulunan kişinin kimlik numarasını sisteme girme, ilacı teslim etme, teslim alan kişinin kimlik numarasını girme şeklinde işlediğini hatırlatan Saydan, “Bizler sadece eczacıyız. Eczanemize gelen her reçete için, reçeteyi yazan doktora ulaşıp, ‘bu reçeteyi siz mi yazdınız’ diye sorma imkanımız olmadığı gibi böyle bir sorumluluğumuz da yok. Suçlu olmadığımız bir konuda hem suçlanıyoruz hem de zarar görüyoruz, bu durum asla kabul edilemez. Eczane eczacılarının sendikası TEİS olarak ,bu tür suiistimallerin yaşanmaması için SGK tarafından ilk etapta güvenli elektronik imza ile e-reçete yazılmasının sağlanmasını ,sonraki dönemde ise ‘akıllı sağlık kartı’ uygulamasına geçilmesi gerektiğini önemle vurgulamak istiyoruz.” Açıklamasında bulundu.
Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner122

banner215

banner124

banner154

banner191

banner126