Serpil Yılmaz'dan çok önemli Maraş'ta Cinsiyet Çalıştayı ve Aleyna yazısı

Sözcü Gazetesi'nden serpil Yılmaz 1-2 Ekim tarihlerinde Kahramanmaraş'ta düzenlenen Cinsiyet çalıştayı, öncesinde iptal edilen Aleyna Tilki Konseri ve sosyal medyada yapılan bazı paylaşımlarla ilgili bir yazı kaleme aldı. İşte, Yılmaz'ın Beni Aleyna gibi karşıladılar başlıklı yazısı

GÜNCEL 21.11.2019, 15:11
Serpil Yılmaz'dan çok önemli Maraş'ta Cinsiyet Çalıştayı ve Aleyna yazısı
banner257

Sözcü Gazetesi'nden serpil Yılmaz 1-2 Ekim tarihlerinde Kahramanmaraş'ta düzenlenen Cinsiyet çalıştayı, öncesinde iptal edilen Aleyna Tilki Konseri ve sosyal medyada yapılan bazı paylaşımlarla ilgili bir yazı kaleme aldı. İşte, Yılmaz'ın Beni Aleyna gibi karşıladılar başlıklı yazısı

SERPİL YILMAZ'IN YAZISI:

Sizi Kahramanmaraş'ta olası bir “kalkışma” denemesine götüreyim…

1-2 Ekim 2019 tarihlerinde, kentin sivil toplum kuruluşlarının ve partilerinin kadın temsilcileriyle çalıştaya katılıyorum.

CHP eski İstanbul milletvekillerindenMelda Onur, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu İnsani Yardım Programı (UNFPA) Kadın Güçlenme UzmanıGül Erdostile birlikte sunumlar yapacağız.

Toplantının düzenlendiği otele geldiğimde alınan sıkı güvenlik önlemlerini, Suriye'ye komşu bölgede olmamıza yoruyorum.

İlk gün çalıştayın yapıldığı otelin yakınında konaklıyoruz.

İkinci gün konaklamamız, çalıştayın olduğu otele alınıyor.

Toplantının ev sahipliğini üstlenen KAGİD BaşkanıKibar Daşçı Özdemir, bu değişikliği “rezervasyon iptali”olarak açıklıyor.

İşin aslını ikinci gün öğreniyoruz. Meğerse Kahramanmaraş Emniyeti, bizim “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Çalıştayı” nedeniyle teyakkuzdaymış.

Çalıştayın 27 Eylül'de kentte yapılan duyurusu üzerine, sosyal medyadan“…Yine Maraş'ın üzerinde oyun oynanmaya başladı”paylaşımları yapılmış.

“Yine”nin anlamı şu:

Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) kampüsünde, Doğa Koleji'nin organizasyonu ile 26 Eylül'de gerçekleştirilmesi planlanan Aleyna Tilki konseri, sosyal medyadan gelen tepkiler üzerine iptal edilmişti.

Bu kez aynı yöntem, toplumsal cinsiyet eşitliği çalıştayı için denenmek isteniyordu.

Adı sanı belli olan bir şahıs, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda kullandığı“Cinsiyet eşitliği çalıştayı diye birileri yine Maraş'ı karıştırmaya çalışıyor. Bakınız Tilki severler, ‘Niye karşı geliyorsunuz' diyordunuz. İşte bu ve benzeri işler için. Bu nedir, bu birileri Maraş'ın üzerinden oynamaya başladı” ifadelerinin yanına; çalıştayın tarihini, yerini ve üzerinde isimlerimizin yer aldığı afişi yapıştırıyor!

Altına da“Bu toplantı iptal edilmelidir. İptal edilmezse otel önünde bütün Maraşlıları toplamak lazımdır”yorumu yapılıyor. Her iki paylaşım da çok sayıda beğeni alıyor.

KAGİD Başkanı Özdemir, ilgili kişiler hakkında 11 Ekim'de Cumhuriyet Savcılığı'na, “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” iddiasıyla şikayet dilekçesi sunuyor. Paylaşımdaki afişin üzerine eklenen “yine” kelimesi o kadar acıtıcı ve korkunç ki…

Bu kentte, 1978'de 7 gün boyunca süren iç çatışmalarda 120 vatandaşımızı kaybetmiştik…

Belleklerdeki acı izleri kanıyor!

Eşit miyiz, adil miyiz, denk miyiz? Türkiye cinsiyet temelli toplumsal rolleri belirlerken zikzaklar çiziyor.

Hükümetin hazırladığı 2014-2018 dönemi 10. Kalkınma Planı'nda “toplumsal cinsiyet eşitliği” kavramı yer alıyordu.

2019-2023 dönemini kapsayanCumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin “11. Kalkınma Planı”nda yok! Bu noktaya nasıl gelindi dersek… Türkiye'nin 2015 yılı G20 ülkeleri dönem başkanlığında Kadın-20 (Women 20) Görev Gücü kuruldu. G20 belgelerinde, “toplumsal cinsiyet eşitliğini” imzaladık.

Üye tüm ülkelerin imzacısı olduğu Japonya başkanlığında açıklanan 2018 Tokyo Bildirgesi'nde de aynı taahhüt geçerliliğini koruyor.

Yorumlar (24)
Erdi yaman 12 ay önce
Ne yani yalanmı... eğitimin..bilginin.. tevazunun..görgünün olmadığı....aksine cehaletin kol gezdiği bir şehir olmadimi Maraş. Ahlaksızlığın kol gezdiği..Hacı hoca sıfatı olanların bile 1+1 denilen mekanları mülk edinmesini nasıl açıklayalım. Din iman naraları atarken ahlaksızlığın dinine vuranlari nasıl açıklayacağız.. bumu Maraş kelimesinin karşılığı.. artık kendine gelme zamanı Maraş.. değerlerini samimi şekilde yaşama zamanı. Sosyal medya tahriklerini bırakıp başını iki elin arasına alma zamanı..herkes evladının birer Aleyna tilki olduğunu görmeyip o kıza saldirmanin acizliginden kurtulmalı acilen.. vesselam
Adanalı 12 ay önce
Maraş harika bir şehir 22 yıldır burada memurum yerleştim buraya. Lütfen burayı karıştırmayın İzmir de Antalya da yapın bu tür çalıştayları...
EDE46 12 ay önce
Hala cinsiyet eşitliği diyorlar. Yaradan Rabbim seni kadın yaratmış, bi başkasını erkek yaratmış. Kadın kadınlığını yapacak, erkek de erkekliğini yapacak. Biraz KUR'AN-I KERİM MEALİ, BİRAZ DA HADİS-İ ŞERİF okumuş olsan hem kadınları daha iyi tanırdın hem de erkekleri ve nihayetinde bu çarpık zihniyette olmazdın sanırım.
Sade Vatandaş 12 ay önce
Lafı uzatmaya gevelemeye gerek yok lafa gelince Allah kitap, bağ evlerinde apartlarda ne yaptığınızı biliyoruz, şu gerici dinci geri kafalığınızı artık bırakın yobaz olmadan da yaşana biliniyor. Şeffaf medeni olun biraz. Maraş denince ne mi biliyor insanlar "maraş" katliamı.
üç nokta 12 ay önce
Merhum Akif'in şiiri geldi aklıma!
Medeniyet demek açmaksa bedeni,
Desenize hayvanlar bizden daha medeni!!!

Koçum sen karının-kızının orasını burasını aç sal sokağa, kimse sana karışmıyor.Ama kapalı insanları da yobaz, gerici diye itham etme!!!

Sen sade vatandaş değilsin, ortalığı karıştırmak için fırsat kollayan asalak bir parazitsin!!!
drsn 12 ay önce
yıllar önce halk konseri adı altında ksü bahçesinde konser yapıp başı kapalı maraşlı halkı o konsere almayıp nizamiyede başlarını açtıran zihniyet siz chp ziyniyeti değilmiydiniz.
Yapalakli yavuz 12 ay önce
Kiz cocuklarinin diri diri gömüldüğü 1600 yil önceden bugüne pek bir değişiklik yok cehaleti hala yenemiyoruz
maraşın yerlisi 12 ay önce
Her tuzum var diyene hıyar gibi koşmayın , araştırın dönen bir oyun varmı inceleyin hem 1600 yıl değil 1450 yıl , birde diri diri gömülen kızların neden gömüldüğünü hiç araştırdınmı , belliki araştırmamışsın, aydınlatayım seni kulağını iyi aç : Cahiliye döneminde faizcilik ve tefecilik o kadar artıp zulüm haline gelince insanlar dayanamaz olmuş , önce malı haczedilir yetmezse oğulları pazarda satılır yine borcu karşılanmazsa kız çocukları genelevlerde çalıştırılarak borçları tahsil edilirdi , insanlar bu utançla yaşamamak için kızlarını öldürürlerdi , hatta bu konuda ayette vardır , "Diri diri toprağa gömülen kız çocuğunun hangi suçla öldürüldüğü kendisine sorulduğu zaman... " (Tekvir, 81/8-9)
Bence maraşın sorunu okumamak ve öğrenmemek , sonrada onun bunun peşinden araştırmadan gidersiniz , azcık okuyun dinin ilk emride bu
sütcü imam 12 ay önce
maraş olaylarını yapanlar hala bulunamadı ama olayı devam ettirmek yalanlarla ve karalama çalışmalarıyla maraşımızı yobaz gösterme gayretleri devam etmektedir kusura bakmayın araştrısınlar maraşta ve başka illerde olan kadın olaylarını maraşmı yobaz onlarmı
Uyumazoğlu 12 ay önce
Maraş olaylarıyla bu konu ne alaka bence bu kadın pravakatör kalbi fesat bizim maraşımıza çamur atan bu güruh başörtülü kızlarımızada dil uzatan onlara şiddet uygulayan kişilere bir tek laf bile etmeyip eşitlikten bahseden kişilikler utanmadan maraşımıza laf atmayın hadi ordan
Vatandaş 12 ay önce
O yine kelimesi büyük bir ihtimal ile tilki konserine hitaben yapılmıştır. Asıl bu şahıs 1978 olaylarını neden bu mesele de söyleme gereğini duydu? 1978 olaylar bambaşka sebebler yüzünden çıktı. Kadın çalıştayın yada bir konserine bu konuyla ne alakası var?
S.A 12 ay önce
neden maraşta bişeler bozma çabasındasınız ....sayın Serpil YILMAZ
Mahmut 12 ay önce
İşine bak boş yapma gereksiz işler
smtkmlk 12 ay önce
Gayet güzel Bir maraşlı olarak fitne fesatlı insanlara inanan, insanların da kötü niyetinden değil lakin cahaletinden olduğunu düşünüyorum.
Kahramanmaraş daki hoşgörü başka şehirlerde rastlamak olanaksız.
meraklı 12 ay önce
son derece ön yargılı ve abartı dolu bir yazı olmuş... sanırım kahramanmaraş'ımızın sivil toplum kuruluşları hala tanıtım konusunda yeterli değil...
EDEM 12 ay önce
CHP veya CHP liler etkinlik düzenleyeceği zaman şehrin ileri gelenleri ve zenginleri (AKP) liler hemen yaygara koparıyor halk uyanmasın uyandırılmasın diye.olay bundan ibarettir.
misafir 46 12 ay önce
kadın haklı beyler,dağılabilirsiniz.
dogan 12 ay önce
ya kardeşim bu kadın hakları diye diye erkekleri o kadar aşağılıyorlar ki,sanki erkek kadının emrine verilmiş bir mal haline dönüştürmeye çalışıyorlar,kadın cinayeti işleyen caniler ve aklı kıtların yüzünede tüm erkekler böyleymiş gibi yafta vuruyorlar,Allahım kadını ayrı erkeği ayrı yarattı onun üstün olduğu yer olur erkeğin üstün olduğu yer olur illada eşitlik diye tutturmak neyin nesi..
bertizli bekir 12 ay önce
herşeye ragmen tekke ve zaviyeler,tarikatlar,cemaatler yinede kapatılmalıdır tıpkı büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün ifade etmeye çalıştığı gibi din temiz ve saf kalmalıdır bozulmasına göz yumulmamalıdır,birilerinin camileri kuran kurslarını kendi dergahı gibi kullanmasına izin verilmemelidir komtrol altında olmalıdır,izlenmelidir netekim cemaatcilik ,tarikatcilik,şıhperestlik,din bezirganlıgı,üfürükçülük,hocacılık nitelikli dolandırıcılık suçları kapsamına alınmalıdır.
Maraşı savunan 12 ay önce
Merak etmeyin Kahraman Maraşı kimse karıştıramaz.3 beş sosyalist komünist görüşlü buraya yazmış maraş şöyle böyle.Maraş dan daha huzurlu bir şehir söyleyin bana gidip abuk sabuk toplantılar yaparak milleti çileden çıkarmayın.Maraşlı annesine de kızkardeşine de tüm çevredeki bayanlara da gereken değeri verir.Cinsiyet ayrımı yapmaz.Yıllardır Maraş ta birileri ne batan bir durum var.
Maraşı savunan 12 ay önce
Sen kim Aleyna Tilki kim.Güldürme beni
Edee 12 ay önce
Kimmiş bu STK lar,gidin bir bakın yıllardır bu şehrin insanını köle gibi çalıştırıp görselde kendileride mütevazı görünüp ama bütün pisliği yurt dışında İstanbul'da yapan esrafin ta kendisi.
Akif 12 ay önce
Biz sizin inandığınıza inanmıyoruz 'toplumsal cinsiyet eşitliği' projenizi daha doğrusu safsatanızı kabul etmiyoruz bu bağlamda yapılan yapılacak olan çalıştaylarıda reddediyoruz. Siz istiyorsunuz diye Mevlanın yasakladığı EŞCİNSELLİĞİ top. cin. eşit. gibi isimler altında bize pazarlamanıza razı değiliz, istemiyoruz.
vatandaş 12 ay önce
kahramanmaraşlı kardeşlerim asla oyuna gelmez siz endişe etmeyin, ne avrupanın ne de medeniyet denilen tek dişi kalmış canavarın..
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
20°
açık
Günün Anketi Tümü
Sizce hangi başkan daha başarılı?
Sizce hangi başkan daha başarılı?
Namaz Vakti 29 Ekim 2020
İmsak 05:26
Güneş 06:47
Öğle 12:21
İkindi 15:18
Akşam 17:45
Yatsı 19:01
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 6 16
2. Fenerbahçe 6 14
3. Galatasaray 6 10
4. Karagümrük 6 8
5. Çaykur Rizespor 6 8
6. Kasımpaşa 6 8
7. Antalyaspor 6 8
8. Malatyaspor 6 8
9. Göztepe 6 7
10. Erzurumspor 5 7
11. Başakşehir 6 7
12. Beşiktaş 5 7
13. Gaziantep FK 6 7
14. Sivasspor 5 7
15. Hatayspor 4 7
16. Konyaspor 5 6
17. Kayserispor 5 6
18. Trabzonspor 6 5
19. Denizlispor 6 5
20. Gençlerbirliği 5 4
21. Ankaragücü 4 1
Takımlar O P
1. Tuzlaspor 7 17
2. İstanbulspor 7 16
3. Adana Demirspor 7 14
4. Samsunspor 7 14
5. Ankara Keçiörengücü 7 13
6. Altınordu 7 13
7. Giresunspor 6 11
8. Altay 6 10
9. Balıkesirspor 7 10
10. Adanaspor 7 9
11. Akhisar Bld.Spor 7 9
12. Bursaspor 7 7
13. Menemen Belediyespor 7 6
14. Bandırmaspor 7 5
15. Ümraniye 7 5
16. Ankaraspor 7 4
17. Boluspor 7 3
18. Eskişehirspor 7 3
Takımlar O P
1. Everton 6 13
2. Liverpool 6 13
3. Aston Villa 5 12
4. Leicester City 6 12
5. Leeds United 6 10
6. Southampton 6 10
7. Crystal Palace 6 10
8. Wolverhampton 6 10
9. Chelsea 6 9
10. Arsenal 6 9
11. Tottenham 5 8
12. West Ham 6 8
13. Man City 5 8
14. Newcastle 6 8
15. M. United 5 7
16. Brighton 6 5
17. West Bromwich 6 3
18. Burnley 4 1
19. Sheffield United 6 1
20. Fulham 6 1
Takımlar O P
1. Real Sociedad 7 14
2. Real Madrid 6 13
3. Granada 6 13
4. Villarreal 7 12
5. Atletico Madrid 5 11
6. Cádiz 7 11
7. Osasuna 6 10
8. Elche 5 10
9. Getafe 6 10
10. Real Betis 7 9
11. Eibar 7 8
12. Barcelona 5 7
13. Sevilla 5 7
14. Valencia 7 7
15. Deportivo Alaves 7 7
16. Athletic Bilbao 6 6
17. Huesca 7 5
18. Celta de Vigo 6 5
19. Levante 5 3
20. Real Valladolid 7 3