Sertel: İzmir Valisi basın ve ifade özgürlüğünde sınıfta kaldı

Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkanı ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Başkanı Atila Sertel, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun katılımıyla yapılan AKP İzmir İl Kongresi’ne, bazı basın yayın organlarının akredite edilmeyerek...

GÜNCEL 31.01.2015, 14:09
Sertel: İzmir Valisi basın ve ifade özgürlüğünde sınıfta kaldı
banner257
Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkanı ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Başkanı Atila Sertel, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun katılımıyla yapılan AKP İzmir İl Kongresi’ne, bazı basın yayın organlarının akredite edilmeyerek alınmamasını eleştirdi. Sertel, “İzmir Valisi, izlediği hükümet yanlısı tutumla basın ve ifade özgürlüğü açısından 100 üzerinden sıfır aldı, sınıfta kaldı.” dedi.

Son dönemde Türkiye’de olağan hale gelen ve Başbakanlık tarafından verilen Basın Kartı’nı yok sayan akreditasyon uygulamasının çağdışı bir anlayışın yansıması olduğunu belirten Sertel, şöyle dedi: “Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun katılımıyla yapılan AKP İzmir İl Kongresi’ne, bazı basın yayın organları akredite edilmeyerek alınmadı. İzmir’deki gazete ve televizyonların çoğuna davet yazısı göndererek akreditasyon isteyen İzmir Valiliği’nin, Zaman Gazetesi ve Cihan Haber Ajansı İzmir Temsilciliği'ne herhangi bir davet yazısı göndermediğini öğrendik. Toplumu ayrıştırdıkları gibi gazete ve gazetecileri de ayrıştıran, muhalif gazetecileri yok sayan bu anlayışı kınıyorum. Devletin valisinin halkın haber alma hakkını, basın ve ifade özgürlüğünü hiçe sayarak hükümetin valisi gibi hareket etmesini anlamak mümkün değil. Yüzlerce insanın katılımıyla halka açık olarak yapılan bir kongreyi gazetecilere izletmeyen valiyi kutluyorum. İzmir Valisi ve Valilik Halkla İlişkiler Müdürlüğü çalışanları. Başbakan’a yaranma çabası içinde sergiledikleri tutumla basın ve ifade özgürlüğü açısından 100 üzerinden sıfır almıştır.”
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Fatih Mehmet Erkoç mu, Hayrettin Güngör mü?
Fatih Mehmet Erkoç mu, Hayrettin Güngör mü?