Sezaryen anne ve bebek hayatını tehdit ediyor

Sezaryen ameliyatların anne ve bebek hayatını tehdit ettiğini belirten Erzurum Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Fazlı Erdoğan, "Anne adayları, kendi ve bebeklerinin sağlığı için sezaryen yerine normal doğumu tercih etmeli."...

GÜNCEL 31.01.2015, 11:19
Sezaryen anne ve bebek hayatını tehdit ediyor
banner257
Sezaryen ameliyatların anne ve bebek hayatını tehdit ettiğini belirten Erzurum Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Fazlı Erdoğan, "Anne adayları, kendi ve bebeklerinin sağlığı için sezaryen yerine normal doğumu tercih etmeli." dedi.

Anne ve bebek sağlığının risk altında olmadığı müddetçe sezaryen ameliyatın sakıncalı olduğunu dile getiren Prof. Dr. Fazlı Erdoğan, anne adaylarına sezaryen ameliyattan uzak durmaları çağrısında bulundu. Normal doğumun anne ve bebek sağlığı için faydalı olduğunu belirten Erdoğan, "Hekimler normal doğumu tercih eder. Sezaryen doğum yöntemi değil, cerrahi eylemdir. Tıbbi endikasyonların yaşanabileceği riskli ameliyatlardır. Anne ve bebek hayatı tehlikedeyse o zaman hekimler sezaryeni tercih ediyor. Anne ve bebek canı çok kıymetli olduğu için anne adaylarının sezaryenden uzak durmaları çağrısında bulunuyoruz." diye konuştu.

Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Erdoğan, anne ve bebek ölümlerinde Erzurum'un Türkiye ortalamasının altında olduğunu, bunun ise sevindirici olduğunu dile getirdi. Erdoğan, 2002'de binde 31 olan bebek ölümlerinin binde 7'ye gerilemesinin önemli bir gelişme olduğunu kaydetti. Anne ölümlerinde yüzbinde 64'lerden yüzbinde 7'lere düştüğüne dikkat çeken Erdoğan, "İlimizdeki doğumların yüzde 98'i hastanelerde gerçekleştiriliyor. Bu da anne ve bebek ölüm hızını aşağılara düşürdü. Ayrıca Nenehatun Kadın Doğum Hastanesi ile Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi'ndeki yeni doğan ünitelerinin varlığıyla da bebek ölümlerinin önemli ölçüde önüne geçtik. Köy ve mezralarda çok az da olsa ebelere doğum yaptırılıyor. Hedefimiz, ilimizdeki bütün doğum vakalarını hekim gözetiminde hastalerde gerçekleştirmek." diye konuştu.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Fatih Mehmet Erkoç mu, Hayrettin Güngör mü?
Fatih Mehmet Erkoç mu, Hayrettin Güngör mü?