Tanal: Fakir fukara için dava açtım, sen milletvekilisin savunamazsın

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, İstanbul'da toplu ulaşım araçlarına yapılan zammın iptaliyle ilgili açtığı davanın reddilmesi nedeniyle açıklama yaptı. Fakir fukara için dava açtığını söyleyen Tanal,...

Tanal: Fakir fukara için dava açtım, sen milletvekilisin savunamazsın

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, İstanbul'da toplu ulaşım araçlarına yapılan zammın iptaliyle ilgili açtığı davanın reddilmesi nedeniyle açıklama yaptı. Fakir fukara için dava açtığını söyleyen Tanal,...

23 Mart 2015 Pazartesi 13:37
Tanal: Fakir fukara için dava açtım, sen milletvekilisin savunamazsın
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, İstanbul'da toplu ulaşım araçlarına yapılan zammın iptaliyle ilgili açtığı davanın reddilmesi nedeniyle açıklama yaptı. Fakir fukara için dava açtığını söyleyen Tanal, mahkeme ise bir milletvekilinin düşük gelirli vatandaşın sorununu savunamaz diyerek kararı reddetiğini iddia etti.

CHP'li Tanal, Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi’nde toplu ulaşıma yapılan zammın iptaliyle ilgili açtığı davanın İstanbul 6. İdare Mahkemesi tarafından reddedilmesi nedeniyle basın açıklaması yaptı. Tanal, “12 Haziran 2014 tarihinde İstanbul toplu ulaşım araçlarında yüzde 10 ile 33 arasında değişen ulaşım zamlarının iptali ile ilgili dava açmıştım. Davayla ilgili İstanbul 6. İdare Mahkemesi gerçekten kamu oyunu ilgilendiren ilginç bir kara verdi. Davayı ben şöyle ibraz etmiş olayım. Dava açma gerekçemizi İstanbul’da enflasyon oranının çok üzerinde yüzde 10 ile 33 arasında bir zam gelmesi nedeniyle bunun sosyal devlet ilkesi ile bağdaşmadığını, ulaşımın bir kamu hizmeti olduğu kamu hizmetinin de kar getirme amacına yönelik zamların yapılmaması gerektiği ve bu sebepten dolayı yapılan zammın çok fahiş olduğu bunun iptali ile ilgili dava açtım.” ifadelerini kullandı.

Mahkeme kararını okuyan Tanal, “2011 yılında milletvekili seçilerek Ankara’da görev yaptığı dava dilekçesinde İstanbul’da toplu ulaşım araçlarına yapılan zamma ilişkin dava konusu işlemin düşük gelirli vatandaşların mağduriyetine yol açacağı ve bu nedenden dolayı Mahmut Tanal yani milletvekili seçilen şahsımın düşük gelirli vatandaş için bu iptal davasının açmam nedeniyle benim güncel bir menfaatimin yararımın olmadığı gerekçesi ile bu davayı reddetmiştir.” ifadelerini kullandı. Mahkemenin şunu ima ettiği belirten Tanal, "Bir kişi milletvekili seçildiği zaman sizin düşük gelirli vatandaşın sorunu ile ilgili dava açma yetkiniz yoktur." dedi.

Mahkemenin kendisine milletvekili olduğun için toplu ulaşım araçlarını kullanmıyorsunuz dediğine dikkat çeken Tanla şöyle konuştu: “Siz diyor milletvekili seçildiniz siz toplu ulaşım araçlarını kullanamazsınız diyor. Bu karaların sosyal hukuk devleti anlayışına aykırı olduğu bir milletvekilinin Anayasa’nın hükümleri uyarınca içerden ve dışarıdan vatandaşın tüm sorunları ile ilgilenmesi gerekir. Bu benim olmazsa olmaz koşullarımdan bir tanesidir. Kaldı ki benim milletvekili olduğumu söylüyor dosyasında Ankara’da olduğumu söylüyor aynı mahkeme benim ev adresime de tebligat çıkarıyor. Bu ne lahana bu ne perhiz. Yani eğer ben bir iktidar milletvekili olmuş olsaydım mahkeme tek celsede bu kararı vermiş olacaktı. Muhalefet partisinde olduğunuz zaman bu yargının siyasallaştığı gerçekten iktidarın aleyhine karar veremeyeceğine açıkça karşı karşıyayız.” şeklinde konuştu.

Konuşmasında Medeni Kanun'un 9. maddesine dikkat çeken Tanal, "Ben İstanbul’da oturuyorum. İstanbul milletvekiliyim ve netice itibariyle tebligatına bana İstanbul’a gönderiyor. Fakir fukaraya ilişkin dava açtığım zaman sen milletvekilisin sen fakiri savunamazsın senin bu davayı açmanda güncel bir yararın yoktur diyor. Bu karar Sosyal devlet ilkesine, anayasaya ve hak arama özgürlüğüne aykırıdır. Bununla ilgili temyiz ettik. Eğer hukuki kırıntı varsa mahkeme kararının bozulması gerekir.” şeklinde konuştu.

Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner122

banner215

banner124

banner154

banner126