Türk Eğitim-Sen'den yönetici atamalarına tepki

Türk Eğitim-Sen Kahramanmaraş 1 Nolu Şube üyeleri, "Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine İlişkin Yönetmelik'e tepki gösterdi.

Türk Eğitim-Sen'den yönetici atamalarına tepki

Türk Eğitim-Sen Kahramanmaraş 1 Nolu Şube üyeleri, "Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine İlişkin Yönetmelik'e tepki gösterdi.

25 Ağustos 2014 Pazartesi 16:07
Türk Eğitim-Sen'den yönetici atamalarına tepki
Türk-Eğitim-Sen Kahramanmaraş Şube Başkanı Mustafa Gökhan, onlarca okul müdürünün puanla sistemi ile görevlerinden alınması nedeniyle üyeleri ile birlikte Milli Eğitim Müdürlüğü önünde eylem yaptı. Gökhan: “Değerlendirme sonuçlarına göre; torpili olan, malum sendikaya üye olan okul yöneticilerine yüksek puan verilmiştir” dedi. 

Gökhan ve Üyeleri, Türkiye'de 76 bin Kahramanmaraş'ta ise 133 okul müdürünün haksız şekilde görevinden alındığını puanlama sisteminin çok yanlış olduğunu söyledi. Bu tablonun bu şekilde sürmeyeceğini gereken tüm hukuki sürecin yapılacağını belirten Gökhan: “Okul yöneticilerini değerlendirme süreci sona erdi, okul müdürlerinin puanlan açıklandı. Görev süresi uzatılacak müdürler; ilçe mili eğitim müdürleri, ilçe milli eğitim şube müdürleri, öğretmenler, okul aile birlikleri ile öğrenci meclisi başkanı tarafından değerlendirildi” dedi.
Gökhan şöyle konuştu: “ Değerlendirmeye etki eden puanlar çok önemliydi. Bu noktada puanlamaya dair ciddi endişelerimiz de vardı.  Zira en kıdemli ve en kıdemsiz öğretmenin değerlendirmesi 10 puan, öğretmenler kurulunca seçilecek iki öğretmenin değerlendirmesi 10 puan, okul aile birliği başkan ve başkan yardımcısının değerlendirmesi 10 puan, öğrenci meclis başkanımn değerlendirmesi 10 puan iken; ilçe milli eğitim müdürünün değerlendirmesi 25 puan, insan kaynaklarından sorumlu ilçe milli eğitim şube müdürünün değerlendirmesi 20 puan, değerlendirilecek eğitim kurumundan ilçe milli eğitim şube müdürünün değerlendirmesi 15 puan idi. Böyle bir değerlendirmenin büyük bir hata olacağım, öğretmenlerin, öğrencinin, velinin sadece göstermelik etkisinin olacağını, asıl değerlendirmeyi, büyük bir kısmının hak ederek o makamlara gelmediğini bildiğimiz siyasetin ve yandaş bürokrasinin kumandası altında olan kişilerin yapacağım açıklamıştık. Nitekim endişelerimizde ne kadar haklı olduğumuzu bir kez daha gördük.

HAKSIZLIK VAR

Değerlendirme sonuçlarına göre; torpili olan, malum sendikaya üye olan okul yöneticilerine yüksek puan verilmiştir. Öğretmen, okul aile birliği başkan ve başkan yardımcısı, öğrenci değerlendirmesinden tam puan ya da yüksek puan alan okul yöneticilerinin büyük bir kısmı her ne hikmetse ilçe milli eğitim müdürü ve ilçe milli eğitim şube müdürlerinden çok düşük puanlar almıştır. Bunun tersi de yaşanmış, mesai arkadaşlarından düşük puanlar alanlara da -şayet yandaş ise- ilçe milli eğitim müdürü ve ilçe milli eğitim şube müdürleri tarafından yüksek puanlar verilmiş, bu kişilerin 75 puan almaları sağlanarak, görev süreleri uzatılmıştır.

20 YILLIK OKUL MÜDÜRLERİNİN BECERİSİ HİÇE SAYILMIŞ

20-25 yıllık okul müdürlerinin bilgisi, becerisi, kıdemi hiçe sayılmış ve bu yöneticilerin görevine son verilmiştir. Bu müdürler 25 yıldan sonra öğretmenliğe döndürülecek. Bu öğretmenlerin öğretmenlik yapabileceğine kanaat getiriyorlarsa çocuklarım bu öğretmenlere teslim etmelerini istiyoruz. Ayrıca bu durum eğitimde büyük infiale, kutuplaşmalara, çatışmalara yol açacaktır. Okul yöneticiliği koltuğunda artık hak eden değil; torpili olan, kişisel ilişkilerini kullanan, siyasi ve ideolojik davrananlar oturacaktır.
Herkes takdir eder ki; bir ilçe milli eğitim müdürü ya da ilçe milli eğitim şube müdürünün, okul müdürünün yöneticilik vasıflarına sahip olup olmadığım bilmesi mümkün değildir. Üstelik 2-3 aydır şube müdürlüğü koltuğunda oturanlar, bu okul müdürleri ile hiç çalışmadan neye göre değerlendirme yapmıştır? Çok açık söylüyoruz ki; değerlendirmeler objektif değildir, siyasidir, usulsüzdür.

KADROLAŞMA YAPILIYOR 

Milli eğitimde kadrolaşma operasyonu yapılmaktadır. Eğitimin her hücresinde kendi adamlarım görmek isteyen, kilit noktalara yandaşlarını getirmeyi hedefleyenler kapalı kapılar ardında iş çevirmiştir. ”˜Benden olmayan yok edeceğim' düsturuyla hareket edenler, farklı düşünenlere yaşama hakkı tanımamaya ant içmiştir. İş bilmeyen, emeği ve alın teri ile değil, siyasi hesaplarla, sendikal tercihleri nedeniyle makamlara getirilen okul yöneticileri devri başlamıştır. Okulların bir kısmı emir kulları tarafından yönetilecektir. Okullar, siyasi iktidardan icazet alanların cenneti haline gelecektir. Okullar beceriksiz, yönetme kabiliyetinden yoksun kişilere emanet edilecektir.

HESABI SORULACAK

Ayrıca Türk Eğitim-Sen'in eylemlilik süreci de devam edecektir. Bugün İl Milli Eğitim Müdürlükleri önünde yaptığımız bu eylemlerin dozu artarak devam edecektir. Gerekirse Türkiye'yi eylem alanına çevireceğiz. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın. 76 bin okul yöneticisinin hakkını gasp ettirmeyeceğiz, haksızlık yapanlara, usulsüz uygulamalarla insanların hayatını cehenneme çevirenlere bunun hesabım en ağır şekilde soracağız.
MEB Yasası zaten kazanılmış haklan ve sosyal statüleri yok eden bir yasadır. Bu yasanın akabinde çıkarılan Yönetici Atama Yönetmeliği'nin de ucube olduğunu ilan etmiş, yönetmelikte yer alan hususlar eğitim hayatımızda ciddi bir kaosa yol açacağını belirtmiştik. Hukuku yerle bir eden, kazanılmış haklan bir gecede insanların ellerinden alan bu yasa ve yasanın getirdikleri Türk milli eğitim tarihi için utanç vesikasıdır.

BU İŞİN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ

Herkes emin olmalıdır ki; Türk Eğitim-Sen bu işin peşini bırakmayacaktır. Sendikamız, her türlü hukuki yola başvuracak, yanlı davranan ve tetikçilik yapan ilçe milli eğitim müdürlerini, ilçe milli eğitim şube müdürlerini tespit ederek, haklarında suç duyurusunda bulunacaktır. Bu makamlar kimsenin orta mahallesi değildir. Kişiye özel davranan, arkası sağlam olanı koruyan, milimetrik hesaplarla yandaş ordusu kurmaya heveslenenler yargı önünde hesap verecektir.
Tüm okul yöneticilerimiz bilmelidir ki; gerekçesi olmadan verilen her puan hukuka aykırıdır. Bu noktada yapılan değerlendirmede görev süresi uzatılmayan okul müdürlerimiz, haklarını hukuk önünde aramalıdır. Yapılacak şey şudur: Görev süresi uzatılmayan okul müdürleri bu işlemin tebliği veya öğrenilmesi ile birlikte dava açma süresi olan 60 gün içinde iptal davası açabilecektir. İptal davası açma süresi içerisinde bilgi edinme hakkı kanunu çerçevesinde değerlendirme formunun istenilmesi, açılacak davanın gerekçelendirmesi için büyük önem arz etmektedir. Sendikamız da bu konuda her türlü hukuki desteği sağlayacaktır” Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
YAREN 2014-08-26 14:37:11

Her yönüyle haklısınız ama şurası hiç olmamış. "Bu müdürler 25 yıldan sonra öğretmenliğe döndürülecek. Bu öğretmenlerin öğretmenlik yapabileceğine kanaat getiriyorlarsa çocuklarım bu öğretmenlere teslim etmelerini istiyoruz." Öğretmenlik yapamayan müdürlüğü hiç yapamaz. Bunlar analarından müdür olarak mı doğdu. Müdür olarak mı ölecekler.. Öğretmenlik yapamayan çeker gider....

Avatar
kahramanmaraşlı öğretmenler 2014-08-26 11:54:14

lütfen stk şehrin baskın sesi basınımız lütfen bu haksızlığa sessiz kalmayınız

Avatar
fetih 2014-08-26 11:46:58

Dostum burası öğretmen sendikası değil, müdür sendikası, adam onlar sayesinde ayakta , başkanlığını onlara borçlu..

Avatar
egitimsiz egitimci.. 2014-08-26 00:09:21

ne 133 u hemen hepsi degistirlmeliydi. ha bu arkadaslar marasin egitiminin ilk 3 ten dusmemesi icin mi eylem yapiyorlar acaba !yillardir marastaki egitimin bu halde olmasinin en buyuk nedenlerinden biri bu yoneticilerdir.

Avatar
fatih 2014-08-25 21:17:20

Arkadaşlar bu şekilde müdür değerlendirmek kesinlikle doğru değil. Ama neden işin ucu menfaate dokununca sesin çıkıyor. O kadar ezilen madur olan öğretmenin derdini sadece dinliyor gibi yapıp hiç hak aramadığınızı unutmayın. Hak ve adalet her zaman herkes için var. Menfaat sözkonusu llduğunda değil...

Avatar
kemal 2014-08-25 18:44:42

Müdürleri eylem yaparken görmek için gitmeyi çok istiyordum ama kısmet olmadı. bu ülkede müdürlerde eylem yaptı ya helal olsun müdürlere. gözlerim açık gitmez artık

Avatar
BAŞKAN 2014-08-25 16:36:28

Fatih BAŞKAN, Kemahlı ve Küçükönder kalaydı, yeterdi.....

Avatar
10. köy 2014-08-25 16:31:16

Geçti artık geçti, Atı alan Üsküdar ı geçti.Bu güne kadar neredeydiniz. Milli Eğitimle kolkolaydınız. Anlamadığım bir şey daha var. Atanamayan müdürlerin çoğu burada yok....

Avatar
Ramazan P 2014-08-25 16:16:48

Katılımcılara teşekkür ederim.Ama çok daha katılım olmalıydı.Malesef haksızlığa karşı çok duyarsız bir toplum olduk.

banner122

banner215

banner124

banner154

banner126