Viranşehir Cumhuriyet Savcısı Eyyüp Akbulut kimdir ne dedi videoda neler söyledi

Koronavirüs tedbirlerine ilişkin genelgelerle ilgili konuştuğu videoyu ‘Esenlik Bildirisi’ başlığıyla sosyal paylaşım sitesindeki hesabından yayınlayan Şanlıurfa’nın Viranşehir Cumhuriyet Savcısı Eyyüp Akbulut hakkında inceleme başlatıldı.

GÜNCEL 18.05.2021, 19:56
Viranşehir Cumhuriyet Savcısı Eyyüp Akbulut kimdir ne dedi videoda neler söyledi
banner257

Viranşehir Cumhuriyet Savcısı Akbulut, 'Esenlik Bildirisi' başlığıyla Türkiye'deki koronavirüs sürecinde atılan adımlar ve yayınlanan genelgelerle ilgili açıklamalar yaptığı videoyu, sosyal medya platformu YouTube'daki hesabından yayınladı.

Genelgeleri eleştirdiği videoda görevden alınmayı göze aldığını dile getiren Akbulut, "Aşı ikna timleri kurulup insanlar aşılanıyor ve onay belgesi adı altında bir belge imzalatılıyor. Benim incelediklerimde biyotıp sözleşmesi, hasta hakları yönetmeliği gibi mevzuatın öngördüğü şartları sağlayan ibareler o metinlerde yer almıyor. Bu metinler hukuken çöp. Çünkü pek çok insanın tereddütleri varken ve bu tereddütler yetkililer tarafından giderilmezken, ortada soruşturma açılmasını gerektirir pek çok iddia varken aydınlatılmış rızanın varlığından bahsedilemez. Aşının prospektüsünde yer alan yan etkiler, ikazlar dahi o metinde yazmıyorken, ortada aydınlatılmış rıza var, denemez. Cumhuriyet savcısı bunları ihbar kabul edip soruşturma yapmak zorunda. Fakat bu dillendirildiği zaman insanlar cesaret edemiyor. Ben işim gereği gerekli cesareti gösteriyorum" diye konuştu.

İNCELEME BAŞLATILDI!

TCK'nın 185'inci ve 187'nci maddeleri kapsamında resen soruşturma başlattığını duyurarak, elinde bilgi olanların kendisine ulaşmasını isteyen Akbulut, kendisinin de ilgili kurumlara yazı yazıp, delil toplamaya başladığını söyledi. Akbulut, "Ben Viranşehir'de görev yapıyorum. Burada tedbirler batıdaki kadar sıkı değil ve burada korkutulduğumuz neticeler görülmüyor. Sınırın dışına çıkın hiçbir tedbir yok, korkutulduğumuz şekilde ölümler de meydana gelmiyor" dedi.

28 dakikalık videoda savcı kimlik kartını da gösteren Eyyüp Akbulut'un açıklamaları, sosyal medyada gündem oldu. Bazı sosyal medya kullanıcılarının da tepki gösterdiği videonun ardından Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, konudan haberdar olduklarını ve idari inceleme başlattıklarını söyledi.

Yorumlar (6)
Fatih 4 hafta önce
İnşAllah görevine devam eder... Ülkenin böyle hakim ve savcılar a çok ihtiyacı var...
Rabbim yar ve yardımcısı olsun.... Uzun yıllardır böyle bir dua yi kimseye yapmadım...
Ede 4 hafta önce
Beş para etmez maskeleri millete yutturdular, ne işlem yapılmış firmalar hakkında , neymiş kalitesizleri yayinlamislar , kaç kişi okudu kimin aklında kaldı , milletin sağlığı ile oynayan firmanın dükkanına kilidi vur bakalım diğerleri aynı şeyi yapabiliyorlarmi
Ede 4 hafta önce
Niye doğru söylüyorsun diye mi başlatmışlar
Dexter 4 hafta önce
Hiç kimse konuşmasın.
Herkes sussun
m 4 hafta önce
cesur savcılara ihtiyacımız var.
ADALET 46 4 hafta önce
BÖYLESİNE CESUR SAVCILARIN ÜLKEYE İHTİYACI VAR. KİMSEDEN EMİR ALMADAN DOĞRULARI SÖYLEYEN SAVCILAR HER ZAMAN DARBE YEMİŞTİR. KENDİSİ GÖREVDEN ALINIRSA ŞAŞIRMAYIN. BU ÜLKEDE ADALET OLMADIĞI GİBİ ADALETİ SAVUNANLARI DA İÇERİ ATIYORLAR. DOĞRU SÖYLEYENİ DOKUZ KÖYDEN KOVARLAR. ADAM HAKLI AMA NAFİLE YAIKZ OLACAK DOĞRU SÖYLEDİ DİYE...
banner112
30°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Hayrettin Güngör'ü başarılı buluyor musunuz?
Hayrettin Güngör'ü başarılı buluyor musunuz?
Namaz Vakti 14 Haziran 2021
İmsak 03:16
Güneş 05:03
Öğle 12:38
İkindi 16:30
Akşam 20:02
Yatsı 21:41