Yayalara geçiş önceliğini yanlış anladık

Kahramanmaraş'ta bir yayaya çarpan sürücü ile yayanın ve olaya şahit olan vatandaşların "geçiş üstünlüğü" tartışması olay oldu. Peki yayalara geçiş üstünlüğü getiren yasayı gerçekten doğru anladık mı? İşte detaylar.

Yayalara geçiş önceliğini yanlış anladık

Kahramanmaraş'ta bir yayaya çarpan sürücü ile yayanın ve olaya şahit olan vatandaşların "geçiş üstünlüğü" tartışması olay oldu. Peki yayalara geçiş üstünlüğü getiren yasayı gerçekten doğru anladık mı? İşte detaylar.

Trafik lambası olmayan yaya geçitlerinde yayalara geçiş önceliği getiren yasa pek çok ilde olduğu gibi şehrimiz Kahramanmaraş'ta da yanlış anlamalara neden oldu. Yayaların bu hakkın sınırlarını genişleterek trafik lambası olan yerlerde de kırmızı ışıkta geçmeye çalışmaları çeşitli tartışmalara neden oluyor.

Daha önce araçlar yayalara yol vermezken şimdi de yayalar araçlara yol vermemeye başladı. O kadar ki bazı gençler oyun olsun diye yaya geçidinden hep birlikte geçmek yerine ayrı ayrı geçiyor ve trafiği dakikalarca bekletiyorlar. Yayalardan biri yolun ortasına vardığında diğer yaya yola adım atıyor ve bu dakikalarca sürüyor.

Ancak işin en vahimi yayaların trafik ışığı olan yerlerde de geçiş üstünlüğünün kendilerde olduğunu sanmaları ve buna inanmaları. Hatta vatandaş bu konuya o kadar inanmış ki, sürücülerle tartışacak kadar ileri gidiyorlar.

Özellikle çarşı merkezinde pek çok ışıklı geçitte bu tür ihlallerle karşılaşmak mümkün. Bu olay istisnai olmaktan çıkıp genel uygulama olarak çıkıyor sürücülerin karşısına. 

Peki Kanun Ne Diyor?

 MADDE 74- Sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar. Bu madde hükümlerine uymayan sürücüler 488 Türk lirası idari para cezası ile cezalandırılırlar.”

Polis ya da trafik ışığı olmayan yerlerde yayalara yol verilecek.

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2019, 23:58
YORUM EKLE
YORUMLAR
Bi Çare
Bi Çare - 5 ay Önce

özellikle özel idare çevresinden adım başı her yerden yaya çıkıyor yola....
sol taraftakine yol veriyorum, sağdaki bekliyor... sanki ayrı ayrı yol vereceğiz...

FEVZİ DEMİRHAN
FEVZİ DEMİRHAN - 5 ay Önce

ALT YAPISI OLMAYAN BİR UYGULAMAYA KANUN ÇIKARMAKTA BİR SAÇMALIK. ALLAH AŞKINA HİNDİSTANA ÇEVİRDİNİZ ÜLKEYİ.

harun
harun - 5 ay Önce

Önce belediye ve emniyet gerekli yerlerde yaya yollarını yapacak fazlalıkları iptal edecek ve yaya geçidi olduğunu belli eden ikazlar koyacak ondan sonra uygulama yapacak bu şekilde zor ve mantıksız

Özet
Özet - 5 ay Önce

Maalesef sürücüler de bu kuralı hiç anlamadılar yada işlerine gelmiyor, ışıkların olmadığı yerlerde ki yaya geçitlerinde yayaya öncelik veren yok, ha birde bu kuralın sadece şehirin merkezinde geçerli olduğunu sanıp yatılı bölge binevler tekerlek yolu doğukent yolu cıvarlarında yani kısaca şehir merkezi dışında bu kurala hiç uymayan sürücüler var

fatih
fatih - 5 ay Önce

Kayaya yol vermede kaza oranı dahada fazlalaştı soldaki veya sağdaki araç duruyor yaya o aracın önünden geçerken yandan geçen araç yayayı görmüyor yaya kazaları arttı !

sadi
sadi - 5 ay Önce

yazının sonuna "Polis ya da trafik ışığı olmayan yerlerde yayalara yol verilecek". diye yazarsan durumu daha vahim hale getirirsin sayın Haber46 "Polis ya da trafik ışığı olmayan yaya geçitlerinde yayalara yol verilecek" diye düzeltilirse daha anlaşılır olur diye düşünüyorum naçizane

Osmaniyeli
Osmaniyeli - 5 ay Önce

Bazı yayalar inek gibi dolaşıyor trafikte.

Ekonomi
Ekonomi - 5 ay Önce

Ekonomik hareketlilik için ekonominin temel taşları olan ; Esnafın, çiftçinin, hayvancının , köylünün, kısaca üreticinin temel sorunları çözülmelidir . Doların 3.50 seviyesine inmesi için , kredi faiz oranlarının 14-15 puan aralığına inmesi için ne gerekiyorsa yapılmalıdır .Altın fiyatları çok yüksek insanlar düğün yapmakta zorlanıyor. Konut satışları geçen yıla göre düştü. Araba piyasası durgun. İşte Türkiyenin ana gündemi olan ekonomi haberlerine daha çok yer verilmeli.
Asıl gündeme çok daha fazla ağırlık verilmeli

Princeoffb
Princeoffb - 5 ay Önce

Vatandaş bilmiyor ki ne yapacağını; tv lerde zorunlu yayın olarak sigarayı bırak hayatı bırakma yayını yaptıracaklarına insanlara birbirine saygıyı ,sevgiyi, çevre temizliğini, trafikte neler yapması gerektiğini anlatan videolar yayınlatsalar daha güzel olmaz mı?

AK
AK - 5 ay Önce

BELEDİYELER HERYERDE YAYANIN GEÇİŞ ÜSTÜNLÜĞÜ VARDIR DİYE AFİŞLER ASIYORLAR BÖYLE YAPACAKLARINA SAYIN YAYALAR GEÇİŞ ÜSTÜNLÜĞÜ SİZDE AMA HERYERDE DEĞİL KURALLARA UYALIM DİYEBİLİR KISA KAMU SPOTU GİBİ EĞİTİCİ YADA UYARICI VIDEOLAR YAYINLANABİLİR TRAFİKTE ARAÇLARA YEŞİL YANARKEN BİLE ATLIYORLAR YOLA GEÇİŞ ÜSTÜNLÜĞÜMÜZ VAR ARABALAR BEKLESİN DİYE ZOR AMA KISACA EĞİTİM ŞART

Hep Doğrusöyler
Hep Doğrusöyler - 5 ay Önce

Binevler Caddesine bir çıkın da görün yayalar geçebiliyor mu?

drsn
drsn - 5 ay Önce

haber 46
yayaların doğru anlamaları için ne yaptınız , Allah aşkına merkezi yerler dışında yaya geçidinde duran bir araç gösterin bana .. yayalar daha masum bence suçlu hala sürücüler...

Abdullah Birisi
Abdullah Birisi - 5 ay Önce

Dulkadiroğlu nüfus müdürlüğünün oradan Onikişubat belediyesinin oraya kadar 50 m arayla yaya geçidi var 2 tane trafik lambası var arabayla her yaya geçidinde ve lambalarda durduğumuzu varsayarsak hele hele akşam trafiğinde o yol ne hale gelir, öncelikle yaya geçidi sayısı azaltılmalı, yaya ve araç trafiğinin yoğun olduğu bölgelere kullanımı pratik üst geçitler yapılmalı, sürücülerde her 40-50 metrede yola fırlayan yaya olmayacağı için yaya geçitlerinde yayalara yol verecektir


SIRADAKİ HABER