Haber46’dan Son Gelişmelerle İlgili Kamuoyu Duyurusu

Haber46’nın son bir ay içinde gündeme getirdiği bir belediyedeki usulsüzlük iddiası ve iki gün önce aynı belediyenin bazı çalışanlarıyla bazı iş adamlarına yönelik KOM Şube tarafından düzenlenen operasyon sonrası meydana gelen gelişmeler ve dedikodularla ilgili aşağıdaki açıklamayı yapmak zaruri hale gelmiştir.

Ben Furkan Çam olarak Haber46’yı iki yıl önce devraldım ve Haber46’nın şanla şerefle geride bıraktığı 15 yıllık yayın politikasını devam ettirmeye çalışıyorum.

Haber46’nın kurulduğu ilk gün benimsediği ve ilan ettiği “doğruyu yapan kim olursa olsun alkışlamak, yanlışı yapan kim olursa olsun eleştirmek ve ikaz etmek” düsturu bugün de geçerliliğini korumaktadır.

Haber46 olarak haberlerimizde şehrimizin, bu şehirde yaşayan insanların ve memleketimizin menfaatlerini korumayı şiar edindik. Bizim için önemli olan kurumlar değil en büyük kurum olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Yüce Türk Milletidir.

Ancak; memleketimizin menfaatlerini korurken hiçbir kurum ya da kuruluşu karşımıza almak, onlarla savaşmak, onları yenmek, mağlup etmek, bu haberlerden menfaat sağlamak gibi yollara tevessül etmeyiz.

Geçtiğimiz günlerde KOM Şube tarafından yapılan operasyonu içinde yanlış hiçbir bilgi olmadan haber yaptık. Haber46’ya “Operasyon haberini neden yaptınız?” diye soranlar, aynı mantıkla gittiklerinde yarın KOM Şube’ye de “Bu operasyonu neden yaptınız?” diye sorabilirler.

Operasyonu “Suçlu oldukları kesinleşmediği sürece masumdurlar, bu yüzden haberi yapmamalıydınız” diye eleştirenlere biz soruyoruz. O halde “Uyuşturucu Operasyonu” “Kaçakçılık Operasyonu” gibi haberleri de yapmayalım. Zira onlar da mahkemeye çıkmış ve suçlulukları kesinleşmiş değil. Bu hiç doğru olmaz. Operasyon haberi yapılır bu gazeteciliktir. Ancak yarın yargılanmanın sonunda masum oldukları anlaşılırsa o haber de aynı şekilde haber olarak okuyucumuza sunulur. Bu da gazeteciliktir.

Haber46, haber yaparken eğer doğru bilgilere ulaşmışsa “bekleyelim ne olacak” tarzı bir düşünce içine girmez. Haberi yapar bekleriz, gelişmeler oldukça haberi zenginleştirmeye devam ederiz.

Haber46, kamuoyunun bilgi alma hakkına sonuna kadar inanmaktadır ve bu hakkını kullanması için elinden geleni yapmış ve yapmaya devam etmektedir.

Haber46 bu yüzden Türkiye’nin en çok ziyaret edilen ilk birkaç haber sitesinden biridir.

Haber46, hiçbir kurum ya da kuruluşu hedef almış değildir. Yaptığımız haberler sonrası bazı kişilerin ilgili kurum ve kuruluşları ziyaret ederek “Gördünüz mü, Haber46 sizi hedefine aldı. Haber46 sizin karşınıza geçti, sizin aleyhinizde haber yapıyor, sizi bitirmeye çalışıyor, size savaş açtı” benzeri açıklamaların tamamı yanlıştır. Biz kimseyi hedef almayız. Kimsenin ne karşısında ne de yanındayız. Biz medya kuruluşu olarak, tam olmamız gerektiği yerdeyiz. Olması gerektiği yerde durmayanlar kendilerini sorgulasınlar.

Bu şehri yönetmeye çalışan başta belediyeler olmak üzere, tüm siyasetçilerle, resmi ve özel kurumlarla ve kişilerle iş birliğimiz her zaman devam edecektir. Örneğin: Bugün yanlışını eleştirdiğimiz bir Belediyeyi yarın yaptığı güzel bir hizmetten dolayı alkışlamaktan hiç gocunmayız. Gazetecilik etiği ve onuru bize bunu öğretir.

Haber46, haber yaparken o kurumun basına verdiği desteği göz ardı eder. Zira basına destek vermek o kuruma yanlış yapma hakkı vermez. Karşı taraf da böyle bir beklenti içine girmez. Bunu bir örnekle açıklamak istiyoruz: Ak Parti İl Teşkilatı 8 Ağustos 2019 tarihinde Kurban Bayramı ilanı verdi. Bir gün sonra yani 9 Ağustos 2019 tarihinde Haber46 manşetten “Kahramanmaraş depreme hazır mı? Sorularımız neden cevapsız kalıyor?” başlığıyla bir haber yaptı ve şehir yönetimini eleştirdi. Ne biz “Bize ilan verdiler, bu haberi yapmayalım” gibi bir düşünce içine girdik ne de karşı taraf “Size ilan veriyoruz, bu haber de neyin nesi” dedi.

Haber46’yı hedef göstermeye çalışanlar, dedikodu yapanlar, iftira atanlar, yüzümüze gülüp arkamızdan konuşanlar, gizli kapılar ardında oturup “bu iftiramız da tutmadı, başka iftira bulalım” diyenler, iftiralarına inanmayanlara “size müstahak” diyenler, “Haber46 yanlış yapmaz, güveniyoruz” diyenleri gidip başkalarına şikâyet edenler, üçerli beşerli toplanıp Haber46’yı bitirme projesi geliştirenler boşa yormayın kendinizi. Allah doğrunun yardımcısıdır. Biz bu yola tek başımıza da olsa Elif gibi dimdik yürümek için çıktık. Tavsiyemiz Haber46’ya iftira atmak için yorduğunuz kafalarınızı biraz da “bu memleket nasıl gelişir?” sorusuna cevap bulmak için yorun.

Bir defa daha açıklamak istiyoruz:

Türkiye’nin en çok ziyaret edilen ilk birkaç haber sitesinden biri olan Haber46’nın başlatmış olduğu ve sürdürdüğü bir savaş yoktur.

İlgili Belediyenin yaptığı hizmetler tarafımızca dikkatle takip edilmektedir. Dün olduğu gibi bundan sonra da haber değeri taşıyan her hizmetine sayfalarımızda yer vermeye devam edeceğiz.

Bu şehri yöneten başta Ak parti Milletvekillerimiz olmak üzere, tüm milletvekillerimizin ve Belediye Başkanlarımızın şehrimiz için yaptıkları ve yapılmasına vesile oldukları hizmetleri vatandaşlarımıza duyurmaya devam edeceğiz. Ancak yapılmayan, eksik bırakılan, unutulan, yanlış yapılan hizmetlerle ilgili uyarı görevimizi de hiçbir etki altında kalmadan yapmaktan geri durmayacağız.

Haber46’ya atılmaya çalışılan iftiralarla ilgili ise bir önerimiz var. Size biri gelip “Haber46 şunu yapmış” dediğinde o kişiye “Tamam Furkan Çam’ı arayalım gelsin, bu iddianızı onun yüzüne karşı söylemek ister misiniz?” diye öneride bulunabilirsiniz. Bakalım ne cevap verecek?

Son Olarak;

Biz doğru durmaya devam edelim, eğri belasını bulur…

YORUM EKLE
YORUMLAR
Atanur İncegül
Atanur İncegül - 3 gün Önce

Hayat cesurları sever Furkan kardeşim Yolun bahtın açık olsun, biz sana inanıyoruz

sedat
sedat - 3 gün Önce

naçizane tavsiyem doğru yoldasınız. birkaç editör hatası, manşet abartması ve taraflılığını belli eden bir kaç yazar dışında işinizi yapıyorsunuz yapmaya devam edin. birde bu tür açıklamalara gerek yok siz önünüze bakın yoksa bu açıklamaların sonu gelmez.

FIRAT
FIRAT - 3 gün Önce

Furkan bey yürekli oluşunuz bu haberi yapışınız takdir edilmeli, daha bunun gibi geçmişte sadece sizden öğrendiğimiz haberleri hatırlıyorum, istasyon köprüsünün zamınında bitirilemeyişini yazmanız. iktidar partiside olsa yanlışı yapanı dile getirecek yürekli gazetecisiniz, neredeyse bütün maraş medyasını takip ediyorum fakat trafik kazası hırsızlık cinayet dışında haber yok. bir kez daha tarafsız olduğunuz için teşekkürler.

Uyumazoğlu
Uyumazoğlu - 3 gün Önce

Helal Furkan kardeşime sessizlerin sesi oldun bu yolda devam et dosdoğru

Rabia Gül İPEKÇİ
Rabia Gül İPEKÇİ - 3 gün Önce

Mükemmel bir açıklama...Arife tarif gerekmez ancak tarife ihtiyacı olanlar için elzem bir açıklama

Alyanak  osman
Alyanak osman - 3 gün Önce

Bugün marasin godomanlari adliye koridorlarındaydı, yarin mahkemede belli olur kim hırsız yolsuz, kim hırsızlara yol gösterdi canak tuttu göz yumdu. Devletin bir kuruşunu bilerek yiyene Allah kan kustursun,

Vatandaş
Vatandaş - 3 gün Önce

Haber46'nın yanındayız.
Kahramanmaraş'ta başka gazete, site vs. yok zaten. Diğerleri tırt.

Vatandaş
Vatandaş - 3 gün Önce

Furkan sen yinede çok kişileri belirtme. Objektif ol. Bu ülkede ergenekonlar. Fb
Şike operasyonları gördük. Çok da dillendirme. Başını almadıkları sürece zararı sen görürsün. Ama doğrulardan şaşma kardeşim başarın daim olsun. Allaha emanet ol

NURAY KEÇECİOĞLU
NURAY KEÇECİOĞLU - 3 gün Önce

Tebrik ediyor, başarılarınızın devamını diliyorum.
Kahramanmaraşlı olarak gurur duydum.

Necmeddin Kuyucu
Necmeddin Kuyucu - 3 gün Önce

Furkan Çam kardeşim birazda Cumhuriyet Halk Partisi ve milletvekilimiz Ali Öztunç'un haberlerini yapın. Adam basın açıklaması yaptı, siz yoktunuz orda.

mehmet murat
mehmet murat - 3 gün Önce

Ben haber kanallarının ve haber işleriyle uğraşan arkadaşların yansız ve tarafsız haber yapmasından yanayım HABER 46 bu zamana kadar yaptığı haberlerde tarafsız bir tutum sergileğini gördüm arkadaşlara çalışmalarında başarılar dilerim

Celiloğlu
Celiloğlu @mehmet murat - 2 gün Önce

Hiç bir haber sitesi yayınlamadı.Akparti belediyelerin de usulsüzlük olurmu hiç oldurmazlar haber yapamazsınız bunun anlamı.Anladınız siz onu.Bu bugün dü bugünün yarını da var bu devran geçer de anlamayan .m beyinliler var umarım anlarlar artık

Celiloğlu
Celiloğlu - 3 gün Önce

Bildiğiniz yoldan şaşmayın medyanın işi bu haber ise yayınlayın geri adım atmayın.

iyili var
iyili var - 3 gün Önce

sizde yazmasanız tüm kötülükler gizli kalacak. durmak yok yola devam

Kerem
Kerem - 2 gün Önce

Onikişubat denilince neden konu hemen dönüp dolaşıp yolsuzluk, rüşvet vs. konuları üzerine yoğunlaşıyor, Onikişubat gibi bir isim taşıyan bir kurumla ilgili neden hep bu konular düşünülür, buna sebeb kim acaba ,tek suçlu müteahitler mi, yazık,yazık,yazık ediyorsunuz kurumlara ve kavramlara yazık ediyorsunuz, pisliğie düzensizliğe göz yuman adamlar nedense hep aynı yerden çıkar ilginç değil mi, imarından tut, zabıtasına varana kadar neden hep böyle allengirli işler şüpheli vakalar hep aynı yerde yoğunlaşır,ilginç.

Mina mine
Mina mine - 3 gün Önce

Bide şu fırnız olayını tekrar mercek altına alsanız, bakın ordan daha neler cıkacak.
Tarafsız olarak araştırıp haber yapsanız bu konuyuda insanlar doğruyu öğrenirdi, ordakilerin zalimlikleri meydana cıkardı belki ve arkasındakiler vs...

Ertuğrul
Ertuğrul - 3 gün Önce

Ne oldu serbest kaldılar dedikleriniz boşa çıktı yolsuzluk falan filan

mehmet
mehmet - 2 gün Önce

Kardeşim sizi tebrik ediyorum. Umarım bu yoldan sapmazsınız.

Ökkeş maraşlı
Ökkeş maraşlı - 3 gün Önce

Evet sen doğru bildiğini yap,
yanlış belasını bulur elbet,
Birde maraşta seçilen vekillerin ne işe............?
yaradıklarını araştırırsan çok makbule geçer inanki.....!

sütcü imam
sütcü imam - 2 gün Önce

bu memlekete gazeteciliğin yalakalık olmadığını gösterdin genç adam inşAllah senin gibi genç ve cesur gazeteci kardeşlerimiz artar seni canı gönülden tebrik ediyorum o yalaka gazetecilerede diyeceğim kıyakcılığın sonu ayakçılık tır yalakalıkla bir yere varamazsınız diyorum

edeler
edeler - 2 gün Önce

doğruları yazıyoruz yayınlamıyorsun hikaye sin

kurt
kurt - 1 gün Önce

Furkan kardesimiz haber yapıyorsunuz doğru. Ama haberi verirken, karistirip bulanık suda balık avlamaya çalışıyorsunuz.
Söz vardır insanı ipten alır, söz vardır ipe götürür.

Haber yaparken kelimelerin anlamı önemlidir.

Bu operasyonla ilgili 9 kişi gözaltına alindi.
1. hangi kurumdan kaç kişi alındı niye ayrı ayrı belirtmiyorsunuz.
2. Kurumun hangi biriminden alındı onunda bilmiyorsunuz.
3. İmar kelimesi kullanıyorsunuz imar kelimesinin ne anlama geldiğini bilmiyorsunuz. İmardan kaç kişi alındı bı söyleyin.
4. İmar kelimesini kullanıyorsunuz belediyede imarla ilgili konu ne ortada yok.
5. İmarda çalışan kaç tane personel var ise töhmet altina alıp onlarında kul hakkına girmiş oluyorsunuz.
Haberleri daha ayrıntılı olarak, kul hakkına girmeden yaparsanız , daha doğru bir habercilik olacağına inanıyoruz. Selametle.

Hasan Aslantürk
Hasan Aslantürk - 2 gün Önce

Sen doğru bildiğin yoldan şaşma, gazetecilik kişi, parti, vb ayrımı yapmadan haber niteliği taşıyan her türlü gelişmeyi vatandaşa ulaştırmayı gerektirir. Buna gayret gösterdiğiniz için okunuyorsunuz, başarılar diliyorum.

46
46 - 2 gün Önce

YOLUN AÇIK OLSUN KARDEŞİM BU YOLSUZLUĞU HABER YAPAN İLK SİZSİNİZ TEBRİK EDİYORUM SİZİ VE EKİBİNİZİ HABER 46 CAMİASINI

Cengiz Aksakal
Cengiz Aksakal - 2 gün Önce

Yahu reis ulusal basın gazetelerindede çıktı onikişubat belediyesinde olay bu bizim memlekete herşey müstahak adamlar kaç yıldır tek başına şehirde ama yollar kavşaklar hala bitmedi alamadıkları şehirlerde su faturaları düşerken bizde yükseldi bırakta okadar yesin çalsınlar ahiretle ne işleri var torpille adam alsınlar liyakat yok kul hakkı nerde hak getire sen delikanlı gibi ne biliyorsan yaz hak için yaz.HA BİDE ŞU VAR HÜKÜMET HATALI İKEN HAKLI OLMAK ÇOK TEHLİKELİDİR.VOLTaire

maraş
maraş - 2 gün Önce

dokuz köyün sakinleri seni onuncu köyü kurmaya zorlayacaklar diye düşünüyorum. halkın ve hakkın hukukunu korumaya çalışanlar hep yalnız kalmaya mahkumdur. Önce hakkını savundukların terk eder seni. ama ben yalnız kaldığın gün yanında olacağım, biline...!

RESUL
RESUL - 2 gün Önce

TEBRİKLER HABER46

Cahit. Kıraç
Cahit. Kıraç - 2 gün Önce

Furkancım. Seninleyiz. Yüreğine. Sağlık. Dik dur asla. Eğilme. Allah yardımcın olsun

Eğri Belasını Bulsun
Eğri Belasını Bulsun - 15 saat Önce

iyi güzel hoşta bir haber yaparken iyice araştırmak lazım bakıyorum izliyorum bir çok haber gerçek dışı yayınlanıyor sizden bunu titizlikle inceleyip sonra yayına almanız sözüm siyasetle alakalı haberler değil maraş içi gelişen vakalar hele Anadolu Ajansta tam mikrop lütfen biraz araştırma haber yapılıyor yayınlanıyor bir başka vatandaşın arasında olay bambaşka boyutta


banner122