Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, Hatay'da

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, "Sandıkta yenemeyenler, AK Parti'yi masada dize getirmeye çalıştılar, başarılı olamadılar. Her şey yolunda giderken Gezi olaylarını düzenlediler ve bununla caddelere çıktılar. Üç ağaç dediler, kıyametler kopardılar. Ama Gezicilere şimdi sesleniyoruz; Yalova Belediyesi dev gibi çınarları keserken ey Geziciler gelip biraz da Yolava'da gezin diyoruz" dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, Hatay'da

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, "Sandıkta yenemeyenler, AK Parti'yi masada dize getirmeye çalıştılar, başarılı olamadılar. Her şey yolunda giderken Gezi olaylarını düzenlediler ve bununla caddelere çıktılar. Üç ağaç dediler, kıyametler kopardılar. Ama Gezicilere şimdi sesleniyoruz; Yalova Belediyesi dev gibi çınarları keserken ey Geziciler gelip biraz da Yolava'da gezin diyoruz" dedi.

30 Kasım 2014 Pazar 23:27
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, Hatay'da
banner208
Çelik, İskenderun Spor Salonu'nda gerçekleştirilen AK Parti İskenderun 5. Olağan Kongresi'nde yaptığı konuşmada, kongrelerin hücrelerin yenilenmesi, yorgunlukların, yılgınlıkların ortadan kaldırılması ve yeni bir heyecan, aşkla yola devam etmek anlamını taşıdığını belirtti. 

Her kongreyi gelecek açısından, geleceğin başarılarının merdiveni gördüklerini kaydeden Çelik, bu kongrenin de 2015 seçimlerinin merdiven görevi göreceğini, yeni başarılar kazanmaya vesile olacağını ifade ederek şöyle konuştu:

"12 yıldır iktidardayız, 9 seçim ve 9'unda da galip geldik. Bu kongre inşallah 2015'de 10'da 10 yapmamıza vesile olacak. Biz tavandan, çatıdan gelmedik, tabandan gelen hareketiz. CHP'nin tapusu sayın Kılıçdaroğlu'nda MHP'nin tapusu sayın Bahçeli'de, HDP'nin tapusu dağda, adada olabilir, ama AK Parti'nin tapusu millettedir, İskenderunlular'dadır.

12 yıldır, her türü ayak oyunlarına rağmen milletin emanetine sahip çıktık. Zoru görünce şapkasını alıp kaçanlardan olmadık. Sandıkta yenemeyenler, AK Parti'yi masada dize getirmeye çalıştılar, başarılı olamadılar. Her şey yolunda giderken Gezi olaylarını düzenlediler ve bununla caddelere çıktılar. 'Üç ağaç' dediler, kıyametler kopardılar. Ama Gezicilere şimdi sesleniyoruz; 'Yalova Belediyesi dev gibi çınarları keserken ey Geziciler gelip biraz da Yolava'da gezin' diyoruz. Ama meselenin ağaç olmadığı çok net bir şekilde ortaya çıktı. Mesele milletin istikbalini, geleceğini karartmak, milleti ümitsiz hale getirmek. Buna dün müsaade etmedik, Allah'ın izniyle önümüzdeki dönemde de bu dayanışma, birlik, beraberlik olduktan sonra müsaade etmeyeceğiz. "

Küresel ekonomide ciddi bir kırılma olduğunu, bunun yanında Avrupa Birliği'nde siyasal ve yapısal sorunlar, bölgede sıcak gelişmelerin bulunduğunu vurgulayan Çelik, Türkiye içerisinde ise 2015 seçimlerine doğru gidiş olduğunu söyledi.

"Gelişmiş ülkelerde borç fazla, faiz düşük, tüketim az ve yatırım az. Bu en gelişmiş ülkelerde. Gelişmekte olan Türkiye gibi ülkelerde durum ne? Onlara mal sattığımız için onlarda kırılgan bir durum olduğu için sıkıntı bize de yansıyor" diyen Çelik, Türkiye, Hindistan, Çin gibi ülkelerin bu olumsuzlukların yansımasını yaşadığını söyledi. Çelik şöyle devam etti:

"Dolayısıyla dünyada geneli itibariyle bir sıkıntı var. Ama çok şükür Türkiye bu sıkıntıları kolay bir şekilde aşıyor. Biz de mali dengeler iyi, bütçe açığı, kamu borcu düşük, bankalarımız sapasağlam. Hane halkı borcunun milli gelire oranı yüzde 23, Avrupa Birliği ülkelerinde ise yüzde 64. Hangi açıdan bakarsanız bakın, tablo güzel. Türkiye her türlü sıkıntıya rağmen, güzel bir yürüyüş sergiliyor. Bunun nedeni gayet açık. Türkiye'de iktidarda olan ak kadrolar sorunlar gelmeden, çözüm üreten kadrolardır. Başbakanımız Ahmet Davutoğlu, projelerini açıklamaya başladı. 25 dönüşüm ve bin 200 tedbir içeren projeler. Gelecekte var olma ihtimali dahilinde sıkıntıları görüp bugünden tedbir alma. 12 yılı biz böyle geçirdik. Sıkıntı gelmeden, problem kapıya dayanmadan onun çözümü konusunda gerekli çalışmaları yaptığımız için Allah'a şükür Türkiye'yi her alanda büyüttük. Türkiye 5 yılda 6 milyon istihdam gerçekleştirdi. İstanbul'un Boğazı'nı denizin altından deldik, geçtik. Paradan sıfırları attık, uzaya da uyduyu fırlattık. Gece gündüz çalışarak bu noktaya geldik."

-Çözüm süreci 

"Çözüm süreci"ne de değinen Bakan Çelik, "zor", "en konuşulmaz" denilen konuları masaya getirdiklerini, konuştuklarını ifade ederek, "Kan bitsin dedik. Kin bitsin dedik. Kan ve kinden millet olarak çok şeyler çektik. Bu sürece bir son verelim dedik. Bizim iyi niyetli girişimlerimizin nasıl istismar edildiğini hepiniz dikkatle izliyorsunuz. Biz, bu memlekette kan akmasın, sorun çözülsün diyoruz, birilerinin bunu nasıl istismar ettiğini yaşadığımız süreçlerde görüyorsunuz. Ne yaparlarsa yapsınlar biz Ak kadrolar sorunları sorunlara bırakmayacağız inşallah" diye konuştu.

- Muhalefete eleştiri 

Faruk Çelik, milletin kendilerine görev verdiğini, canla başla çalışmalarını sürdürdüklerini, birçok konuda başarılı olduklarını ancak "muhalefetin ufkunu açma" konusunda başarılı olmadıklarını söyledi.

Muhalefetin projesi, vizyonu olmadığını savunan Çelik, şunları söyledi:

"9 seçimde yeniliyorlar halen konuşuyorlar. 15'i bir araya geldi bir Tayyip Erdoğan yapmadı, halen konuşuyorlar. Sayın Kılıçdaroğlu, 'en kolayı devleti yönetmek. Ey millet bana bir dört yıllığına görev verseniz ne iyi olur' diye adeta millete yalvarıyor. Bugün partisinin hangi durumda olduğunu herkes biliyor. 4 yılda dört kere seçim kaybediyorsunuz, 'bana Türkiye'nin yönetimini 4 yıllığına verin' diyorsunuz. Ben ellerimi kaldırıyorum, milletimiz de kaldırıyor. 'Yarabbim böyle bir şey olamaz, olmamalı' diye milletimiz dua ediyor. Es kaza olursa yandık demektir zaten. 'İşsizliği bitireceğim' diyor, işsizlik dünyanın bir gerçeği. ABD'de yüzde 6, gençler arasında yüzde 13, AB'de yüzde 11, gençler arasında yüzde 22, Yunanistan'da yüzde 55, İspanya'da yüzde 50. Türkiye'de ise yüzde 9 ile 10 arasında bir işsizlik oranı var. Sayın Kılıçdaroğlu 'işsizliği bitireceğim' diyor, 'helal olsun' deriz, bir proje söyle bakalım... Dünyanın bitiremediğini, çözemediğini hangi projeyle çözeceksin. İcraat ortada yok...

Sayın Bahçeli'yi de dikkatle izliyorsunuz, sayın Başbakanımızın tavsiyesine uyarak Tunceli'ye gitti, gerçekten hepimiz çok memnun olduk. Bu tavsiyelere uymaya devam ederse muhalefet açığının ortadan kalkacağı inancı içerisindeyiz. Biz yorulduk. Çünkü hem iktidar hem muhalefet olacaksın. Herkes aklını başına alsın, muhalefet muhalefetlik görevini, iktidar kendi görevini yapsın. Biz muhalefetten güç almamız gerekiyor, maalesef bu konuda muhalefetin durumu çok sıkıntılı. İnşallah, Başbakanımızın bu tavsiyelerini sayın Bahçeli yerine getirmeye devam ederse, sayın Kılıçdaroğlu'da bizi dinlemeye devam ederse belki yakın gelecekte ve orta vadede iktidara alternatif olma imkanları söz konusu olabilir."

Bakanlıklarının büyük reformlar yaptığını, sendikal yasalar çıkarıldığını, örgütlenmenin önünün ve hak arama konusunda yolların açıldığını, iş sağlığı güvenliği konusunda önemli düzenlemeler gerçekleştirildiğini belirten Çelik, sosyal güvenlik konusunda 76 milyonu kapsama altına aldıklarını, herkesi genel sağlık sigortasından yararlanır noktaya taşıdıklarını söyledi.

-"Sorumlu işveren, sorumlu işçi anlayışı"

"Sağlık için 55 katrilyon lira harcama yapıldı, 18 yaşın altındaki herkesin bedelsiz şekilde sağlıktan yararlanabilmesi sağlandı" diyen Çelik, birçok hizmeti millete sunduklarını kaydetti.

Türkiye'de 700 bin iş yerinin bir milyon 600 bine, 5 milyon çalışanın 13 milyona çıktığını belirten Çelik, "Ama iş sağlığı güvenliği konusunda her sene bin 200- bin 500 kişi hayatını kaybediyor. Bu konuda biraz farkındalık gerekiyor. İşçi de işveren de bizim. Sorumlu işveren, sorumlu işçi anlayışını mutlaka devreye koymamız gerekiyor. Aksi takdirde acılar hepimizin yüreğini dağlamaya devam eder. Bu kazanma hırsına, sömürü hırsına dönüşürse burada emeğin karşılaşacağı sorunları çözmek mümkün olmaz. İşveren, işçi üzerine düşeni yapmak zorundadır. Yasal düzenlemeler yapıldı, bazı yasalar da önümüzdeki dönemde inşallah meclise gelecek" diye konuştu.

Primlerin yapılandırmasıyla ilgili sürenin 31 Aralık'ta dolacağını hatırlatan Çelik, "Şu ana kadar bir milyon vatandaş yapılandırmak için müracaatta bulundu ve yaklaşık bir katrilyon lira ödeme yaptı. Ama daha çok var, bütün prim borçluları tarafından bu sürenin iyi değerlendirilmesi gerekiyor" ifadelerini kullandı. 

Çelik, Bağkur, sigorta borcu olan emekliliği gelmiş kişiler için Halk Bankası ile sözleşme yapıldığını, kredi sağlanıp emekli olma imkanı getirdiklerini, 280 bin kişinin sona ermesine 1 ay kalan bu haktan yararlanması tavsiyesinde bulundu. 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner215

banner122

banner222

banner223

banner226

banner154

banner191

banner126

banner224

banner217

banner225