Okullarda bin 470 ton atık pil toplandı

Adana Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı’nın, atık pil ve ambalaj atıklarının geri dönüşümünü sağlamak için başlattığı 'Okullararası Atık Pil Toplama Yarışması sonuçlandı. Proje ile 306 okula...

Okullarda bin 470 ton atık pil toplandı
Adana Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı’nın, atık pil ve ambalaj atıklarının geri dönüşümünü sağlamak için başlattığı 'Okullararası Atık Pil Toplama Yarışması sonuçlandı. Proje ile 306 okula bırakılan atık pil kutularında bin 470 ton atık pil toplandı.

Büyükşehir Belediyesi koordinatörlüğünde, Taşınabilir Atık Pil Toplayıcılar Derneği, Migros ve Albiyobir tarafından ortaklaşa hazırlanan ‘Okullararası Atık Pil Toplama' ve 'Bitkisel Atık Yağ Toplama' projelerine ilgi büyük oldu. 500’e yakın ilk ve ortaokul öğrencisi ile okul yöneticilerinin katıldığı ödül töreninde çocuklar, atık pil ve ambalaj atıklarının geri dönüşümüne yönelik animasyon filmler izledi, okullara geri dönüşüme verdikleri destek için plaket ve hediyeler takdim edildi.

Törende konuşan Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Mehmet Çelebi Akkuş, Adana’ya yakışır bir çevre hizmeti vermek için göreve geldikleri günden itibaren çalıştıklarını ifade etti. Akkuş, bu proje ile 306 okula bıraktıkları atık pil kutusuyla, bin 470 ton atık pilin toplandığını, ayrıca 130 iş yerine ulaşarak bin 500 kilogram da bitkisel yağ atığı toplayarak geri dönüşümünü sağladıklarını açıkladı.

Toplum sağlığının ve su kaynaklarının korunması için atık pillerin ayrı toplanmasının ve bitkisel yağların lavaboya dökülmemesinin önemine de değinen Mehmet Çelebi Akkuş, konu hakkında şu bilgileri verdi: "Bir pilin içinde bulunan maddeler 4 metreküp toprağı zehirliyor. Ayrıca aynı şekilde, yine bitkisel kızartmalık yağların lavabolara atılması da çevreye büyük zarar veriyor. Migros ve Albiyobir’le birlikte gerçekleştirdiğimiz proje sayesinde, vatandaşlarımız pet şişelere koydukları bitkisel kızartmalık atık yağları Migros şubelerindeki yağ toplama bidonlarına bırakabilecek. Bu geri dönüşümler engelli vatandaşlarımıza destek olarak dönecek. Yine projelerimiz kapsamında son bir yıl içinde 5 bin öğrenciye çevre eğitimi verdik."

'ÇEVRE KONUSUNDA ÖDÜN YOK'

Adana Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ramazan Akyürek ise "Çevre ve doğa, saygı, emek ve fedakarlık ister. Atık pil ve atık yağ konusunda çocuklarınızın yaşayacağı bir dünya için göstermiş olduğunuz hizmete teşekkür ediyorum. Adana Büyükşehir Belediyesi, çevreyi koruma konusundaki hassasiyetinden ödün vermeyecek ve daha yaşanabilir bir Adana için, çocuklarımıza emanet edebileceğimiz bir şehir için çalışmalarını büyük bir titizlikle yürütecek." dedi.

Konuşmaların ardından Taşkent, İsmet İnönü ve Erdoğan Şahinoğlu ilkokullarına ödül olarak masa tenisi takımı hediye edildi, Migros ve Albiyobir yetkililerine katkılarından dolayı teşekkür plaketi verildi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner122