Kahramanmaraş'ta evlenmeler azaldı boşanmalar arttı

Ülkemizde, evlenen çiftlerin sayısı 2018 yılında 553 bin 202 oldu. Kahramanmaraş'ta ise evlenmelerde yüzde 2 azalma, boşanmalarda ise yüzde 19 artma meydana geldi.

KADIN-AİLE 01.03.2019, 13:42
Kahramanmaraş'ta evlenmeler azaldı boşanmalar arttı
banner257
banner226

Ülkemizde, evlenen çiftlerin sayısı 2018 yılında 553 bin 202 oldu. Kahramanmaraş'ta ise evlenmelerde yüzde 2  azalma, boşanmalarda ise yüzde 19 artma meydana geldi.

Kahramanmaraş'ta 2014 yılında 8556, 2015 yılında 8892, 2016 yılında 8427, 2017 yılında ise 8092 kişi evlenirken bu sayı 2018 yıında 8251 olarak gerçekleşti.

TÜİK verilerine göre Hatay’da evlenmelerde %0,27 azalma, boşanmalarda ise %11 artma, Kahramanmaraş’ta evlenmelerde %2 azalma, boşanmalarda ise %19 artma ve Osmaniye’de ise evlenmelerde %0,3 azalma boşanmalarda ise %47 artma oldu.

banner261
Yorumlar (16)
kuyumcununoğlu 3 yıl önce
1. ahlaki çöküntü
2. tahammülsüzlük
3. doyumsuzluk
Veli çokbilmiş 3 yıl önce
Feminist aile bakanları bu hale getirdi. Karı koca tartışıyor,kızın annesi hemen polise bildir dediğinde, polis geliyor sonrası malum. Uzaklaştırma cezası ardından yuva bozuluyor. Ayrıca evlenirken, kız ve anneleri o kadar çok şey istiyor ki malesef evlilik 50 bin lira,zina ise 50 liraya denk oldu. Evlilik içinde sorun olduğunda aileler hemen taraf tutup, olay çözülecek ise de çözmüyor aksine, kendini ezdirme kızım diyerek sonra olan oluyor. Neden evleneyim ki diyor bir kısım erkekler de. Boşandığı da da nafaka çocuk varsa ayrı sorun. En mantıklısı evlenmeden beraber yaşamak mı yoksa! Ama dinimize uygun değil bilemiyorum ne yapalım?
RAMAZAN P. 3 yıl önce
EN BAŞTA İLAHİYATÇILAR,DİN ADAMLARI , HOCLAR,AİLE BAKANI,ETKİLİ KİŞİLER BU DURUM KARŞISINDA ŞAPKALARINI ÖNLERİNE KOYUP DÜŞÜNMELİDİRLER, BİZ ASIMIN NESLİNİ NASIL BU HALE GETİRDİK ? DESİNLER.KADINA ŞİTTETİN SEBEBİ NEDEN ARAŞTIRIL MIYOR? EVLENMEDEN RESMİ NİKAHI KIYIP,EVLENMEDEN BOŞANIP YILLARC A NAFAKA NİYE ÖDENSİN? 3-5 AY VEYA 3-5 YIL EVLİ KALAN NİYE ÖMÜRBOYU NAFAKA ÖDESİN? DİĞER BİR BOYUT ADAM ASKARİ ÜCRETLE ÇALIŞIYOR HANIM EFENDİ EN PAHALISINDAN TELEFON İSTİYOR.BİLHASSA TÜRK DİZİLERİ AİLE FACİALARINA ÇANAK TUTUYOR. 60 lı-70 li YILLARDA GETİRİLEN YABANCI FİLİMLER SANSÜRDEN GEÇERDİ. NİYE? BU FİLİMLER TÜRK ÖRF ADETLERİNE UYAR MI? UYMAZ MI?DİYE.ŞU AN BİR KAÇ DİZİ HARİÇ BİR ÇOK DİZİLERİMİZ MİLLİ,MANEVİ DEĞERLERİMİZE HİTAP ETMİYOR. SANSÜR GELSİN DEMİYORUM AMA RÜTÜK BİRAZ İŞİ SIKI TUTSUN İSERİM.
Serseriçohocuk 3 yıl önce
Bu konuda en çok yük kadınlara düşüyor evlenmeden önce ben her şeye varım diyor sonra erkekden her türlü isteği fazlası ile yapmasını istiyor arttı kızım anasıda kıza akıl vermeye başladıysa vay erkegin haline ama size bir şey söyleyim kimseyi degiştirmeye çalışmayın terk edwin gitsin.....
Adsız 3 yıl önce
Dul aylığı almak için anlaşmalı boşanıyorlar zehir zıkkım olsun haram olsun haram yiyorlar resmen
Katip 3 yıl önce
Haberi okuyanlar sadece erkek sanırım, çünkü yorum yapan bayan yok.. Heee, meydan sizin, vurun kahpeye.. Hırsızın hiç suçu yok çünkü.. Hep kadınlar suçlu hep kadınlar.. Suriyeli çıtırlar için 20-30 yıllık karılarını kapı önüne koyan erkekler melek zaten, çünkü karıları bunu haketmiştir kesin..
A.K.P 3 yıl önce
SAYIN AKP SİVİL TOPLUM ÖRGÜTÜNE DUYRULUR.
Maraşlı 3 yıl önce
Çoğu Maraşlı kızlar ve annelerinde sorun var gördüğüm kadarıyla onun için ev yaparsan tuğladan kız alırsan Muğla’dan derim :)
X 3 yıl önce
Tabi ki artar bir maraşlı olarak söylüyorum küçük yaşta evlilik gördüğüm kadarıyla benim yaşadığım şehirde hala devam etmekte. Daha geçen hafta aynı okulda okuduğumuz arkadaşımın nişan fotoğrafını kendi gözlerimle gördüm bu çok kötü tabi ki. Erken yaşta evlendiriliyor sonra kız büyüyor aklı başına geliyor ve boşanıyor. Bence boşanmaların azalıp evliliğin artmasını istiyorsanız bilinçli bir birey ortamı yaratmalısınız. 18 yaşından önce evlilik yasak deniliyor ama uygulama yok bir sürü nişanlı kız var 14,15,16 vs yaşlarında nişanlı oldukları insanları hiç demiyorum hepsi kazık kadar adamlar ne diyeyim utanç verici bir durum. Umarım daha fazla bu tarz saçmalıklarla karşı karşıya kalmadan bilinçli bir toplum olabiliriz.
Ben Been 3 yıl önce
Allah ın ipini bırakınca bunlar oluyor.Eğer Allah ın dediklerini yapsaydık oran böyle mi olurdu
SARI 3 yıl önce
Hükümetin yönetemedigi yanlış kadın politikası yüzünden verilen rakamlar demekki maraş ın erkekleri cok sabırlı bu istatislikleri daha cok olurdu kadına şittet siyasetini gözden gecirsin ler girmesinler karı koca arasına
Ali 3 yıl önce
Ortalık dul kaynıyor desenize
Faik 3 yıl önce
Devletin bu kadınlara tanıdığı haklar oldukça çok yuvalar yıkılır bosan adamın kanuni em devletin kanini em yani beleş hayat sonra kocaya ne gerek var her yerde koca cok ahlak yok inanç yok artık hayatım buna sedece kadınlar değil erkek lerde dahil dinde boşanan kadın 4 adet süresince erkek nafakasını giyim kusamini karşılamak zorunda birde evlendiğinde verilen mehir tamamı kadına verilmeli şimdi kocayı boşamak bir geçim kaynağı oldu adam in emeğini çalıp yerler sonrada nerde akşam orda sabah sabah ALLAH ıslah etsin inşAllah
bilirkişi 3 yıl önce
sözüm düzgün olan erkek milleti için , haksız çıkacak durumlardan kaçının tahammüllü ve idareci olun ki haklıyken haksız durumuna düşmeyin , yoksa nafaka çilesi çekilmez....bu yasalarda hiç geri çekilmez...
Elbistanlı 3 yıl önce
Ben kadın olsam bende aynısını yaparım giderim güzelce iş bulurum, bir sürü erkek arkadaşım olur hangisini beğenirsem takarım koluma özgür hayatı yaşarım öbür dünyamı hiç umrumda olmaz bu dünyada yaşayacağımı yaşarım, çocukmu var amann öyle baba olmaktansa bin tane babası olur ne güzel şu zaman böyle değilmi?? Kimsede suç yok kadının ailesinde suç İslama göre evliliği yaşanmıyor erkek erkekliğini bilmiyor kadın kadınlığını bilmiyor boşanıncada o bu deniliyor!!! O ülkeye atıyoruz bu ülkeye atıyoruz hangi ülkede böyle var, suriyede iç savaştan önce zina hırsızlık kaçakcılık çoğalmıştı bak ne oldu ülke darmadağın oldu Türkiye kabul etti böyle insanları bizi hiç bir ülke kabul etmez beyler aklınızı başınıza alın!!!
KADIN 3 yıl önce
KADINLAR EV İŞİ YAPMALI HER EVDEN 1 ERKEK ÇALIŞSA İŞSİZLİK OLMAZ KADIN KENDİ EVİNİN İŞİNİ YAPMIYOR ERKEK KAHVEDE KADIN İŞTE OLMAZ KADIN EVDE OLMALI HERZAMAN
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör yeniden aday olsa oy verir misiniz?
Namaz Vakti 25 Ekim 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı