11.04.2019, 12:55

KAHRAMANMARAŞ 'GÜNGÖR'ECEK!

Kahramanmaraş ilk defa geçtiğimiz dönem büyükşehir oldu ve ilk büyükşehir belediye başkanını seçti. Bu isim de malumunuz Fatih Mehmet ERKOÇ oldu. Büyükşehir olmuş bir ilin ilk belediye başkanı olmak pek çok zorlukları beraberinde getirir. Fakat Fatih Bey bu süreci elinden gelenin en iyisini yaparak atlatmıştır. Eksikler elbette var ama bu dönem de yapılanları kimse göz ardı etmemelidir. Fatih Bey'in ilimize kazandırdığı kayak merkezi, mesire alanları, millet bahçeleri, Extream park, Alt üst geçitler bunlardan birkaçıdır. Sayın Erkoç’a buradan ilimize kattıkları için teşekkür ediyor siyasi hayatında başarılar diliyorum...

Şimdi ise artık yepyeni bir başkan ile yeni umutlara yeni ufuklara doğru hedeflerine hızla koşan bir Kahramanmaraş olma vaktidir..

Hayrettin GÜNGÖR ismi ilk söylendiğinde herkeste olduğu kadar bende de aynı soru işaretleri belirmeye başladı. Fakat Hayrettin GÜNGÖR ismini araştırdığımızda kim olduğu neler yaptığı ve neler yapabileceği konusunda pek çok bilgi mevcut. Yaptığım bazı araştırmalarda hayrettin Bey 'in ilk gözüme çarpan özelliği "İl Özel İdaresi Bütçe ve Muhasebe Sistemi” “İl Özel İdaresi Mevzuatı” ve “Belediye Bütçesi Nasıl İzlenir? " isimli 3 adet belediyecilik ile alakalı kitap yazmış olmasıdır.

Donanım olarak bakıldığında kaynaklarda;

Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünden 1987 yılında mezun oldu. Polis Akademisi “Özel Eğitim Bölümüne” bir süre devam etti. Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü Kamu Yönetimi Yüksek Lisans Programı'nı tamamlayarak “kamu yönetimi uzmanı” unvanını aldı. Kısa süre Mali Müşavirlik yaptı ve Türkiye Vakıflar Bankası'nda Mali Analist olarak bir süre çalıştı. 1990 yılında stajyer kontrolör olarak göreve başladığı İçişleri Bakanlığı'nda kontrolörlük, baş kontrolörlük gibi mesleğin belirli aşamalarını tamamladı ve uygulamada İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Kontrolörü olarak birçok belediye ve bağlı idarenin denetimi ve soruşturmasında bulundu. 2004 yılında getirildiği “İçişleri Bakanlığı Kontrolörler Başkanlığı” görevini 23.09.2008 tarihine kadar yürüttü. 23 Eylül 2008 tarihinden itibaren “Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreterliği” görevini üstlendi. İçişleri Bakanlığı kontenjanından bir dönem (2006-2009) “Devlet Muhasebe Standartları Kurulu Üyesi” olarak görev yaptı. Maliye Bakanlığı öncülüğünde yürütülen “Kamu Mali Yönetimi Projesi’nde çalıştı, bu kapsamda 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu, Analitik Bütçe Sınıflandırması ve Tahakkuk Esaslı Muhasebe sisteminin yerel yönetimlerde uygulanması çalışmalarını yürüttü ve ilgili yönetmelikleri, üçüncül mevzuatı, yerel yönetimlerin yeniden yapılanması kapsamında İl Genel Meclisi ve Belediye Meclisi Çalışma Yönetmeliklerini hazırladı. Yerel yönetimlerde norm kadro standardı çalışmalarında görev aldı. Avrupa Birliği “mali kontrol” müktesebat başlığında Brüksel'de yapılan tanıtıcı tarama ve detaylı tarama toplantılarına İçişleri Bakanlığını temsilen katıldı. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP)'nin yürüttüğü yerel yönetim reformunu destekleme projesi kapsamında; eğitim çalışmalarında yer aldığı gibi pek çok bilgi mevcuttur.

Bu denli donanıma sahip bir isimden Kahramanmaraş’ın beklentisi çok büyük olacaktır. Bende Sayın Güngör’ün şehrimiz için çok büyük bir şans olacağı kanaatindeyim. Son olarak belediyeler birliği genel sekreterliğini yapan Hayrettin Bey'in bu alanda yaptığı teorik başarıyı uygulamada da şehrimizde göstermesini diliyorum. Önceki dönemler de başkan seçilir, ardından ise o başkanın göreve alışması makamına alışması beklenirdi(doğal olarak). Fakat Sayın Güngör’ün böyle bir şansı yok. Çünkü özgeçmişine bakıldığında Hayrettin Bey 'in mesleği Belediyecilik diyebiliriz. Yani K.Maraş’ta iş ehline verilmiştir. Belediyecilikte pek çok başarılara imza atmış, ülkemizi belediyecilik adına yurtdışında temsil etmiş bir insan ile hemşeri olmanın gurur verici olduğunu da belirtmek isterim.

Artık şehrimizin kaderinin değişeceğini ve hak ettiği değeri göreceğini umut ediyorum. Artık turizmin canlandığı, mimari yapının ve şehirciliğin en üst noktalara geldiği, şehrimizde öne çıkan sektörlerin çok daha ileriye gittiği bir dönemin olmasını temenni ediyorum.

Yeni görevinde Başkan Güngör’e başarılar diliyorum..

Yorumlar (27)
Bekir Karaca 1 yıl önce
Bu denli donanımlımıymış yeni başkanımız maşAllah
RAMAZAN P. 1 yıl önce
İNŞALLAH ŞEHİR TRAFİĞİ RAHATLAR.TRABZON CADDESİNE ALTARNETİF DENİLEN SARAYALTI CADDESİ 40-50 METRE GENİŞLİĞİNDE AÇILİR.BU CADDENİN BİR UCU KALEYE.BİR UCU HAYDARLIYA.BİR UCU ÇOCOK BAHÇESİNE ÖIKAR.
Erdem özdemir 1 yıl önce
Sayın başkanımız inşAllah beklentileri karşılar ve her şey Kahramanmaraş’ımız için çok daha güzel olur..
Özgür bey elinize,emeğinize kaleminize sağlık..
Onur inanmaz 1 yıl önce
Sayın Fatih Erkoç da ilk başkanlığa göre gerekeni yaptı. Özgür bey dediğiniz gibi Sayın Hayrettin Başkanımızdan Maraş halkı olarak büyük beklentimiz var Artık hakettiği değeri görsün kahramanlar şehrimiz!
Maraş 1 yıl önce
Her şeyden önce memleket için yeni havaalanı yapılmalı narlıya
Adil koca 1 yıl önce
DSi şubenin yeri mezarlık olacaktı petrol ofisi yapılıyormuş kayak merkezi yapıldı eline saglık o da satılmış sizde aynısını görmeyiz inş gene eline saglık 2 de alt geçidi iz var
abdullah 1 yıl önce
Yer DSİ nin. Bu zamana kadar kimse alamamış burayı. Bedavada alınmamış. Belediye bura karşılığı dsi ye 40 lojman yapmış ve bölge müdürlüğü binası yapmış. Yer yaklaşık 40 donum.google Earth ten ölçtüm. Petrol yeri dışında 35 donum yer var mezarlık olacak. 3 donumunu petrol olmuş. Zaten dsi den bu 3 donum ticari alan olarak alınmış. Petrol yeri hiç bir zaman mezarlık yeri olmamış. Petrol yeri bu arsanın tamamı için harcanan masrafı çıkarmıştır. Yani bu alan belediyeye yük getirmeden mezarık alanı olmuştur. vatandaş ücret ödemeden defin yapıyor. Şeyh adil mezarlığı dolmuştuYeni mezar yeri yoktu Erkoç banane dememiş. Uğraşmış. Erkoç bura yı dsi den almak için Allah bilir bakanla genel mudurle kaç defa goruşmustur. Bura alınmasa vatandaş şimdi buraya defin yapamazdı. Adam iş yapmış laf değil
Abdullah 1 yıl önce
Dsi nin yeri 50 yıldır orada ve Dsi nin malıydı. Bu zamana kadar uğraşıldı ama kimse orayı Dsi den alamadı. 20 yıldır bura dsi den alınsın mezarlığa katılsın deniliyor du ama kimse bunu yapamıyordu. Fatih Erkoç geldi uğraştı çalıştı dsi ile anlaştı dsi ye 50 adet lojman ve bölge müdürlük binası yapma karşılığı bu arsayı belediye aldı. Bura belediyeye bedava geçmedi . 50 lojman 5 milyon idari bina 2 milyon. Çevre duzenlenmesi felan bura en az 7-8 milyona mal oldu omuştur belediyeye. Adam burayı dsi den alırken de yol kenarı ticari alan olarak almış.niçin almış bu maliyeti karşılamak için. Yani burası belediye geçerken de ticari alan. Yani bu petrol yeri hiçbir zaman mezarlık yeri olmamış. Dsi ilede böyle anlaşmış. Bunu başkan Erkoç almadan once kaç defa televizyonda soyledi. Bu petrol yeri ne kadar iki buçuk dönüm. Toplam arsa ne kadar yaklaşık 40 dönüm.google earthte ölçtüm. Mezarlık için Yaklaşık 35 donum yer kalmış. İki buçuk donum yeri kaça satmış 8.5 milyon a satmış. Bu parayı ne yapmış dsi ye arsa karşılığı 50 lojman ve yönetim binası yapmış. Mezarlığı genişletmişmi geniletmiş. Belediyeye yük binmişmi hayır binmemiş. Vatandaş oraya ücretsiz cenazesini defnediyormu evet ediyor. Şimdi o arsanın ucretini mezar yerlerinden alsa her mezarı 5 bin tlye satacaktı. Ne olacaktı fakir fukara orayı kullanamayacaktı. Sadece belli durumu olan kullanacaktı. Sonuca vak mezarlık yerini buzamana kar gelen kimse buyutenemiş. bu adam yaklaşık 35 donum yer kazandırmış. İş yapmış yatmamış. Çalışan adama destek verneliyiz. Yoksa
Özet 1 yıl önce
Bakalım , zaman gösterir neyi göreceğimizi???
Balbaba 1 yıl önce
Eksik kalmıs yazınız.Sayın başkanın akademik gecmısını yazmıssınız kahramanmaraşa ne katacagına daır bi acıklama goremedim.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Fatih Mehmet Erkoç mu, Hayrettin Güngör mü?
Fatih Mehmet Erkoç mu, Hayrettin Güngör mü?