Kahramanmaraş'ın İmar Sorunu ve Çözüm Yolları

Son bir aydır neredeyse her gün Kahramanmaraş’ın çeşitli mahallelerini, caddelerini, sokaklarını dolaşıyorum.

İmarla ilgili çok ciddi sıkıntılar yaşayan kentimizde bu sorunun hangi aşamada olduğunu gözlemlemeye çalışıyorum. Açık açık ifade etmeliyim ki durum içler acısı.

Amazon ormanlarını aratmayan, neredeyse balkonlarından birbirlerine çay uzatacak derecede sık yapılmış yüksek katlı binalar, daracık yollar, ucu bir caddeye ulaşmayan eğri büğrü sokaklar, önüne ya bir cami ya bir apartman ya bir zenginin arsası gelen caddeler…

13 katlı binayla 5 katlı binanın çarpık ilişkisi… Yan yana durduğu halde biri güneye biri doğuya, diğeri batıya bakan küs apartmanlar.

Durum tek kelimeyle vahim!

Durumun vahametini daha önce görmüş ve çözüm yolu olarak bazı önerilerde bulunmuştuk. O zaman Ak Parti Grup Başkanvekili olan Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal’ın da destek verdiği “Hedef 12 Şubat 2020: Kurtuluş’un 100. Yılında Kahramanmaraş” çalışmamızda imar konusuna özel bir yer ayırmış ve önerilerimizi şu şekilde sıralamıştık.

  • Kahramanmaraş’ta çarpık kentleşmenin izleri kentsel dönüşüm faaliyetleriyle bir an önce silinmeli ve yapılacak yeni konutlar ve yeni yerleşim yerlerinde betonlaşmayla birlikte çarpık kentleşmeye izin verilmemelidir.
  • Kent ve doğanın birbirini dışlayan kavramlar olmadığı bilinmeli, yeni kent planının ve eski kent içerisindeki düzenlemelerin kent ile doğanın birbiriyle uyum içinde olduğu yaşam alanları haline dönüştürülmesi için yoğun çaba harcanmalıdır.
  • Tarihi kentsel dokunun planlamaya katılarak, çağdaş yaşamla bütünleştirilmesi gerekir. Kent içerisindeki tüm tarihi yapılar yaşam alanları içine katılmalı, tarihi yapıların restorasyon çalışmaları dahil olmak üzere her türlü çalışmanın ivedilikle ve geri dönüşü olmayan hatalardan arındırılmış bir şekilde tamamlanması sağlanmalıdır.
  • Kentin çekiciliğini artıracak, yaşamına ve ekonomisine katkıda bulunacak iyi tasarlanmış, halkın serbest zamanlarını geçirebileceği ve yaşam standardını yükseltecek parklar, çay bahçeleri, spor alanları, sinemalar, yürüyüş yolları, küçük göller gibi açık alanlar oluşturulmalıdır.

Şehir son 30 yıldır imar konusunda her geçen gün daha kötüye gidiyor. Yanlış yapılan bir kavşağı bozup tekrar yapmak kolay ancak imardan kaynaklanan yanlışların geri dönüşü yok.

Bu yüzden imar adı altında yaşanan bu korkunç durumdan kendimize pay çıkarmalı ve acilen oluşturulacak bir “kriz masasında” sorunun çözümüne dönük adımlar atmalıyız.

Türkiye’nin en güzel doğasına sahip bir şehri Türkiye’nin en yaşanmaz yerleşim yeri haline dönüştürmeye kimsenin hakkı yok.

Bunun vebalinden siyasetçilerimiz de, konusu Kahramanmaraş olmayan her olaya balıklama atlayan ancak Kahramanmaraş’la ilgili tek kelam etmeyen Sivil Toplum Kuruluşlarımız da, iş adamlarımız da, müteahhitlerimiz de, mimarlarımız mühendislerimiz de, arsasından daha büyük paralar kazanmak isteyen torpilli arsa sahipleri de kurtulamaz.

Üç beş kuruş fazla kazanacaksınız diye imar planına müdahale eden, fazladan bir daireye sahip olmak için koca bir kentin yaşanmaz hale gelmesine aldırmayan sizler… Sizler de bu vebalden kurtulamazsınız…

Mesela Mimarlar Odası’nın çığlıklarını neden duymuyoruz merak ediyorum. Bas bas bağırması gereken ben miyim yoksa yıllarca şehirleşme, imar, mimarlık, mühendislik eğitimi alanlar mı?

Beyler bu şehir katlediliyor haberiniz var mı?

Katledilen güzel şehrimin çığlıklarını duymuyor musunuz? Sağır mısınız?

Gözünüzün önünde yaşanan çarpık kentleşmeyi görmüyor musunuz? Kör müsünüz?

Hadi sağırsınız, körsünüz tamam?

Yahu yanınızda can vermek üzere olan bir şehrin acılarını hissedemiyor musunuz? Duygusuz musunuz?

Geçtiğimiz günlerde sohbet etme imkânı bulduğumuz Sayın Mahir Ünal’ın da dediği gibi bu şehrin en öncelikli sorunu “Kentsel Dönüşüm” dür…

Bu sorunun çözümü için herkes üzerine düşen görevi yapmak zorundadır.

Kahramanmaraş’ın geleceğini karartan bu devasa sorunu çözmek için çalışmak bir lütuf değil hepimiz için mecburiyettir.

En başta da Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatih Mehmet Erkoç için…

Kahramanmaraş’ın ilk Büyükşehir Belediye Başkanı olan Sayın Erkoç kentte yaşanan imar faciasını önleyerek tarihe geçebilir.

İmar faciasını önleyemez ve yukarıda sıraladığımız maddelerin dikkate alındığı yeni bir imar planı yapılmazsa diğer yapılan tüm hizmetler gölgede kalacaktır.

Sayın Başkan’ın bu sorunun çözümü için yapılması gereken her şeyi eksiksiz yapacağına olan inancım tamdır…

Bu şehirde yaşayan duyarlı bir vatandaş, bir eğitimci, bir gazeteci olarak sorunları dile getirmek benim, çözmek ise siyasetçilerin ve yerel yönetimin görevidir.

Ben görevimi yaptım…

Sıra Başkanda…

Yapar mı derseniz?

Bence kesinlikle yapar…

Sayın Erkoç, Kahramanmaraş’ı gelecek asırlara taşıyacak bir imar planına öncülük ederek tarihe geçme fırsatını tepmeyecektir.

Ve bunun için gerekli adımları gelecek dönemlerde değil, hemen bu gün atacaktır.

Atmalıdır…

İmar sorunuyla ilgili daha somut konulara gelecek yazılarımızda değinmeyi umuyoruz…

Konuyla ilgili görüşlerinizi –haddi aşmayan- eleştiri ve yorumlarınızı bu yazının altında paylaşabilir, ya da mail yoluyla tarafımıza ulaştırabilirsiniz.

Esen kalın…

YORUM EKLE
YORUMLAR
mimar
mimar - 2 yıl Önce

Ali Çam kardeşim, mesleğin ne bilmiyorum ama.. teşhislerinin hepsi doğru.. zaten bunları görmek için mimar olmaya da gerek yok. ama,bizim imarda ki "mimarlarımız" gör(e)miyor. Çünkü,çıkartılan "emsal" yönetmeliği (maks.sistemi) tamamen zengine, müteahhitlere ve ranta yönelik. 19 yıllık mimarım, mezuniyetim yurtdışı. daha böyle bir imar yönetmeliği hiç bir devlette görmedim,duymadım. Yani, sistem yanlış. belediye harç , müteahhitlerde dolar derdinde. YAPILAN CİNAYET, YÜZYILLIK BİR CİNAYETTİR. Bu belediyeler bu çevre cinayetinin altında kalacaklardır. İmarda dönen rüşvetlere, çifte standartlara ve imarda çalışan mimar ve mühendislerin nasıl köşe olduklarına girmeyeceğim.. o ayrı bir konu..

Metin
Metin - 2 yıl Önce

Lütfen bu işin peşini bırakmayın. Bu memlekete yazık ediyorlar.

mimar
mimar - 2 yıl Önce

Batı ile Türkiye yi KARŞILAŞTIRMA yapacağım: Önce ki başkan "sayın" poyraz zamanında, şehrin imar sorunlarını konuşmak için kültür merkezinde toplantı yapıldı. toplantı mimarlarla değil, müteahhitlerle yapıldı... Diğer taraftan, Almanya Köln belediyesinden ofisime bir davetiye geldi, diyor ki; "sn. mimar ...., şehrimizin imar sorunlarını tartışmak üzere sizi ve şehrimizin tüm diğer mimarlarını davet ediyoruz".
Niçin geri kalmışlığımızın sebebini soranlara cevap.. ARADA Kİ FARK BU..

ELİT
ELİT - 2 yıl Önce

22 Gün Mahallesi Bahaddin KARAKOÇ İlk Öğretim çevresi ayni müteahhit tarafından yapılmış genellikle, bu çevredeki yoların durumu içler acısı.

recep
recep - 2 yıl Önce

birde duydunuzmu yaşarın önü yaşar için kapatılıyormuş oraya gelen zenginler mağdur oluyorlarmış trafige kapatmaya karar vermişler vatandaş gidecek yol bulurmuş sıkıntıda çekse maraş böyle işte maalesef ama seçimdede bu halkın bir cevabı olacaktır elbette

MEHMED
MEHMED - 2 yıl Önce

Çok güzel bir konuya değinmişsiniz hocam, doğal güzellikleri ile dolu kentimizi kendi ellerimizle yaşanmaz hale getiriyoruz maalesef, rant uğruna gelecek nesilleri düşünmüyoruz, çarpık kentleşme üzülerek söylüyorum sosyal hayatımızı da olumsuz etkiliyor yetkililerin ve halkımızın bu konuya duyarlı olmasını temenni ediyoruz.

yusuf çınar isimli yorumcuya
yusuf çınar isimli yorumcuya - 2 yıl Önce

kardeşim meslektaşız. söylediklerin hepsi doğru.sende biliyorsun ki bunlar sadece hakikatin 10da 1i. Bu RANT İŞİ çok daha vahim. mutlaka Ankara dan tarafsız bir komisyonla araştırılmalı. Ve herkes cezasını çekmeli.Ben ARSAYA GÖRE PROJE DEĞİL-PROJEYE GÖRE ARSA SINIRLARININ DEĞİŞTİRİLDİĞİNE şahidim. Sen bunun ne manaya geldiğini bilirsin. Bunu yapanda şu an memleketin en ileri gelen, manav kökenli müteahhitlerinden biri. Bunu müteahhit yalnız yapamaz,içeriden yetkili mimarla yaptılar. Bunlara engel olmak mümkün değil diyorsun. Ben buna katılmıyorum. istenilirse kaldırılır. Önce memurda işini kaybetme korkusu olmalı. kanuna, memuriyetten atılma imkanı getirilmeli. Bu kanun çıkarılırsa, memuriyetini kaybetme korkusuyla biraz düzelir. Allah tan zaten korkan yok. Belediyelerde tamamen rant, zorbalık,çifte standart, adam kayırma ve rüşvet hakim. BİZ AKP YE BUNLAR İÇİN OY VERMEDİK..!

Behsati Maraşî
Behsati Maraşî - 2 yıl Önce

Belediye ENCÜMEN ÜYELERİ sadece inşaatçı veya müteahhit değil, aynı zamanda, dışarıda serbest piyasada çalışan mimar ve mühendislerin yakınları, (eski) elemanları.. encümenlik bir konuda, bunlar ne kadar adaletli karar verirler. Yani, davalı da, hakimde aynı adamlar. Balık baştan kokuyor beyler..!

Gurbetçi
Gurbetçi - 2 yıl Önce

5 katlı binamın dört tarafı 8-10 katlı binalarla doldu. oturulamaz hale geldi.. dava açacağım yetkililere. Olmaz böyle bir şey.

ERSİN
ERSİN - 2 yıl Önce

ALİ BEY KAHRAMANMARAŞIN YARAYAN KANASINA DEĞİNİYORSUNUZ. BU ŞEHRİN PLANINI AKLI YETEN BİR ÇOCUĞA ÇİZDİRSENİZ ÇOK DA GÜZEL İŞ ÇIKARIR LAKİN İŞİN İÇİNE RANT VE ÇIKAR GİRİNCE İŞİN RENGİ DEĞİŞİYOR.

VATANDAŞ
VATANDAŞ - 2 yıl Önce

Atık su arıtma tesisleri bittiğinde nur topu gibi çok büyük bir problemimiz daha olacak. Bu şehrin yarıdan fazlası bu tesisin kokusundan duramayacak. Şehrin bu kadar yakınına bu tesis yapılmamalıydı. Yazın gelen yanık kokusu da çöp berteraf tesislerinden geliyor. Genel rüzgar yönleri , uzaklık v.s hesaplanarak bu tesisler yapılmalıydı.

Behsati Maraşî
Behsati Maraşî - 2 yıl Önce

Adamın kendisi müteahhit, eşi veya kuzeni belediye de mühendis/mimar. Karı kocasının, kuzen akrabasının projesinin kontrolünü yapıyor, ruhsat veriyor. belediye ye gelen projeler, akrabalara yönlendiriliyor.. Bu müdürlerin. başkanların GÖZLERİ KÖR MÜ.?!

YAKUP
YAKUP - 2 yıl Önce

Sayın hocam çok ama çok doğru söylüyorsunuz ama büyük projeler ,büyük eserler büyük insanların işi mal esef güzelim şehrimizin kaderi böyle gelen bir tokat vurdu giden bir tokat vurdu.vatan millet Sakarya diyerek şu davet senin bu davet benim birde koltuklarına yapıştıkları için halkı ve şehrimizi unuttular bunlardan ne köy nede kasaba olur umudumuzda kalmadı .Dul kadir oğlu ilçesinin mahalleleri ve şekli ortada buyurun bur dan yakın hocam

YAKUP BOYALI
YAKUP BOYALI - 2 yıl Önce

Sayın hocam öncelikle Allah'ın selamı üzerinize olsun dillerini ze sağlık ama anlayan bulabilirsek.Sayın hocam bu asil ve aziz olan milletimize koltuk kahramanı değil halk kahramanı lazım ama bu zamana kadar bunu göremedim göreceğimize de inancım kalmadı.Sayın hocam büyük eserler,projeleri ancak ve ancak halk kahramanlarına yakışır.Biz hep şunu gördük seçimden önce bin bir türlü vaatlerle gelenler seçim bittikten sonra halkı da unutarak kendi hesapları kitapları derdine düşerek ,şu davet senin bu davet benim şu ihale bu ihaleyle 5 yıllarını doldurup gidiyorlar.gerçek böyle değil mi hocam işte şehrimizin hali.sayın hocam elle tutulur bir projenin faaliyete geçtiğini gördünüz mü .üç buçuk yıl oldu Dulkadiroğlu ilçesinin hali buyurun.Bu millet bunu hak etmiyor.Allah aşkına biraz korktuklarınızı bırakarak cadde cadde,sokak sokak ,köy köy dolaşarak halkın içine karışın gariban sofrası nedir bir görün .Kırıkkale'den selamlar Allah' emanet olun hocam ülkemizin geneli böyle asrımızın hastalığı

deniz
deniz - 2 yıl Önce

dsi lojmanlarının yerine 8.5 milyon para ödenmiş bunu karşılamak için zenginlere aile mezarlığı yapacaklarmış istekleri üzerine gariban yok tabi.önce bir kısmınıda bir zengine petrol ofisi açsındiye ayarlanmış dsi bölge müdürü buna itiraz edince tekrar mezarlığa dönmüş. son durum ise belli değil. dulkadiroğlu belediyesi uyusun uykusu arasında ölüp gidecek gibi duruyor. ölü bölge diye daha çok öldürmeye çalışıyorlar zaten vizyon ve misyon sahibi olsaydı süper bir değişim olurdu ama nerde o kabiliyet bunlarda. reis için oy verdik çok şükürki sistem değişti reisimize oyu verir dulkadiroğlu ve büyükşehirde boyunun ölçüsünü alır. hanifi mahçiçek başkanımızıda tebrik ediyoruz çalışmalarından dolayo.

Yürümeye üşenenlere
Yürümeye üşenenlere - 2 yıl Önce

sitelerde komşuya gitmeye gerek yok.. balkonlar o kadar yakın ki.. balkondan balkona sohbet edip, tepsi uzatabilirsiniz.. Allah korusun, bir depremde, domino taşları gibi, binalar bir birini yıkar..

ertan
ertan - 2 yıl Önce

o kadar çok yanlış yapılıyor ki saymakla bitmez.kültür park yapıldı hangi yaraya merhem oldu.derepazarına otopark yapılıyor, önce o bölgenin kentsel dönüşüm yapılması gerekmez miydi aynı zamanda ulu cami arasa cami batısı kültür park stat kayseri yolu geniş bir bulvar çalışması yapılsa fenamı olurdu.Kıbrıs meydanı kapatılıyor bari tek reşite düşürün kaldırım genişletin bir bölümünede otopark olarak kullanılsın araçla gelenler sıkıntı yaşamasın.şimdi belediyenin önünden gecen yol klitlenecek çileyi o zaman görün.

Eee
Eee - 2 yıl Önce

Benim ev köşe başı 2 kat imarli karsi taraf 10 kat yan taraf 8 kat imarlı bu memlekette bu konuda düzen yok mesala agcali yolu kenanari bazı arsalar 2 dazisi 4 bazisida 8 kat imarlı duzensiz

asılkahramanmaraş
asılkahramanmaraş - 2 yıl Önce

ali bey lütfen fabrikalara,fabrikatörlere peşkeş çekilen adana,gaziantep ve kayseri yolu üzerindeki sulak ve verimli tarım arazilerini de unutmayalım.

VATANDAŞ
VATANDAŞ - 2 yıl Önce

Belediyelerdeki encümen üyelerinin ne iş yaptıklarını araştırın. Neredeyse tamamına yakını müteahhit, inşaatcı. Olmayanlarda yeni başlıyorlar. Durum bu ahvalde iken kimse imardan, çevreden, trafikten, modern şehirleşmeden bahsetmesin. Ne demiş Napolyon , para para para....

ali meşe
ali meşe - 2 yıl Önce

ALİ BEY; BU YORUMLARI ÇIKTI ALIP FATİH ERKOÇ'A GÖNDERSENİZ..YAZINIZIN BU KADAR İLGİ GÖRMESİ SORUNUN NE DENLİ ÖNEMLİ OLDUĞUNU GÖSTERİYOR..BUNU SAYIN ERKOÇ TA BİLSİN..

KÜRŞAT46
KÜRŞAT46 - 2 yıl Önce

İmar planını kısal kesimden gelen birine çizdirseler daha mükemmel çizerdi. Tekerek, Binevler, çamlık çevre yolu ( adı çevre yolu ) rezalet. birkaç sene sonra yayalar arabalardan daha hızlı giderse şaşırmayın. Parselasyon mu o da zadelere göre hazırlanıyor bence

Ökkes
Ökkes - 2 yıl Önce

Artik dur deme zamani geldi.kahramanmaras bizim memleketimiz guzelleserek ornek olmasi gereken bir sehir.zenginler icin yapilmasin hersey.eski dsi alaninin yıkılip 50 donumluk yere mezarlik yapilmasi dusundurucu.sehrin ortasina.

AliM
AliM - 2 yıl Önce

İmar Planları maalesef geröek manada FACİA, Fakat KENTSEL DÖNÜŞÜM adı altında yapılan işlemler RANTSAL DÖNÜŞÜMden ötye geçemezse çok daha büyük bir tehlike bizleri bekliyor olacak.

Alt yapısı 100 haneye göre şekillenmiş bir mahalleye aştyapı iyileştirmesi yapmadan, sosyal donatı ve yaşam alanlarını oluşturmadan, yollarını ve ileride yaşanacak trafik yoğunluğunu hesaplamadan yapacağınız BİN hane keşmekeşi artırmaktan başka bir işe yaramayacaktır.

Ali Hocamı Gönülden Kutluyor, Siyasilerden bu konuya CİDDİ DESTEK vermelerini umuyorum.

Bilal TERAZİ
Bilal TERAZİ - 2 yıl Önce

Syn.Aliçam size teşekkürler madalyalı şehrimizin sorunlarını ifade ettiniz sizinle aynı görüşteyim.Bir şehrin gelişmesi bordür taşından ölçülür.Bu söz aslında çok şeyi özetliyor.Yedi ay önce bende sizin gibi fikirlerimi ifade etmiştim ancak malesef Belediyemiz tarafından dikkate alınmıyor.Memuriyet hayatımda naçizane çok şehir gezdim.EMekli oldum ve Maraşa yerleştim.

muhtar
muhtar - 2 yıl Önce

Tebrik ederim çok güzel bir konuya deginmissiniz. Umarım bu yazıyı belediye başkanı ve ak parti yetkilileri de okur. Yoksa gelecek seçimde ak parti boyunun ölçüsünü alır. Bu halk her şeyi görüyor . Su10 yıldan beri şehir yerleşimi çorbaya döndü. Bu durum son 2.3 yıldır iyice çığrından çıktı. Salam ve saygılarımla.

hartlap
hartlap - 2 yıl Önce

en başta..tekke orman dairesi namık kemal..vs..bunlar imar..ve şehir mimarisine uygun kaonut yapılmalı

Ali KARAPATLAK
Ali KARAPATLAK - 2 yıl Önce

muhterem hocam çok güzel yazıyorsunda dinleyeni anlayanı getir. emeğine kalemine yazık.... RTE nin A takımını bilem dinlemeyenler seni mi dinleyecekler... ! ! !

İbrahim Azkara
İbrahim Azkara - 2 yıl Önce

Ali Bey, Kahramanmaraş'ta yaşayan her insan bu konunun takipçisi olmalı ve basınımızda konunun gündemde kalmasını sağlamalıdır. Kentsel dönüşüm şehrimizde maalesef rantsal dönüşüm olarak faaliyet gösteriyor. Bunun önüne ancak kamu otoritesinin kararlı tutumu ile geçilebilir. Yeni konut alanlarını en kısa zamanda tesbit ederek işe başlayabilirler.

Behsati Maraşî
Behsati Maraşî - 2 yıl Önce

Evet. aynen öyle.. ENCÜMEN ÜYELERİNİN neredeyse TAMAMI İNŞAATÇI veya MÜTEAHHİT. Balık baştan kokuyor beyler, baştan kokuyor..

Yusuf çınar isimli yorumcuya-2
Yusuf çınar isimli yorumcuya-2 - 2 yıl Önce

Kardeşim, "bu düzen değişmez" diyorsun. Hayır, katılmıyorum, değişir. Yeter ki biz isteyelim. Senin gibi dürüst memurlar içeriden, biz mühendisler dışarıdan, Ali çam kardeş gibiler de kalemleri ile, BİR ve YEK VÜCUT OLDUK MU bu iş kolayca çözülür. Yorumlardan vatandaşında ne kadar bu konulardan rahatsız olduğu anlaşılıyor zaten. HAKSIZLIĞA SUSKUN KALMAK, GÜNAHINA ORTAK OLMAKTIR. selamlar

Ali A.
Ali A. - 2 yıl Önce

Mehmet Taş ve Ali Çam'dan başka da şehrin sorunlarını yazan yok. Elinize sağlık hocam. Güzel bir yazı olmuş.

Mustafa Avcı
Mustafa Avcı - 2 yıl Önce

Yazınız içeriğine katılmamak elde değil hocam...
Yıllardır yamalı bohça olmuş şehir imar planını düzeltmek zor ama imkansız değil...
Yeter ki bunu yapacak bir irade olsun...
Kentsel Dönüşüm de sadece rantsal değil ŞEHİR BAZINDA ve belli bir plan dahilinde olmalıdır...Ben Kentsel Dönüşüm konusunda yüksek lisans yapmış biri olarak her türlü katkıyı vermeye hazırım...Yeter ki adam gibi bir üst düzey ölçekte plan yapılıp buna harfiyen uyan siyasi irade ve belediye yetkilileri olsun...Gerisi kolay inşAllah...

özlem
özlem - 2 yıl Önce

Evet hocam sonuna kadar katılıyoruz. Ayrıca maalesef nasıl agaca kıydıklarının delilleri var o güzelim endemik agaçları bilinçli olarak kurutukları ve nasıl kestiklerinin resimleri mevcut yeri geldiğinde hepsini kullanacgız ins. Toplum olarak belediyemiz bu hor gördügü halkında bir akıl sahibi olduğunu unutmasın vessalam oy vermiş biri olarak

ayder
ayder - 2 yıl Önce

Ali hocam güzel yazıyorsunuz da birilerine dokunursam gelecek seçimde bir daha belediye başkanı olamam korkusu olduğu sürece ne kadar yazarsanız yazın sonuç bu. Maalesef bu memlekette her şey dilde kalıyor.

ali ak
ali ak - 2 yıl Önce

belediyeyi ve ak partiyi yol eden müteahidlere yol vermedikçe. bu yolsuzluk bitmez...
adam müteahid parti üyesi vs belediyeden çıkmıyor işlerini belediyede takip ediyor... hangi mühendis mimar bu adamın projesine olumsuz rapor verebilir? adam selam verip başkanın yanına, müdürün yanına oturuyor... sonrada gidip soruyor benim projem noldu...onlarca apartman yapılıyor bir metre otoparkı yada bahçesi yok...sokaklarda caddelerde park eden araçlardan dolayı araba geçecek yer yok..sonrada diyorlarki avrupa birliğine bizi niye almıyorlar... :)))

Senem Ayşe
Senem Ayşe - 2 yıl Önce

Sayı Ali Çam. Yine çok güzel bir konuya değinmişsiniz öncelikle sizi tebrik ediyorum. Kesilen yüz binlerce zeytin ağacının ahı bu şehri yerle bir eder diye korkuyorum. Her gün daha kötüye gidermi bu şehir gidiyor işte. Bizim evin önünden geçen sokak ana yola bağlanmaya 10 metre kala önce sağa sonra yukarı sonra sola sonra tekrar sola dönüyor ve ondan sonra ana yola bağlanıyor. Görseniz gülersiniz. Yazmaya devam edin lütfen. Kaleminiz dert görmesin.

celil Kekeç
celil Kekeç - 2 yıl Önce

Malumun ilanı. En çok icra edilen acıklı şarkının nakaratı. Sorun: Sağırlık. Algı bozukluğu, Borazanlara yönelme alışkanlığı; dinleyicilerin koyun!luğu. Çare: Yeni yıllar, yeni baharlar.

Vatandaş
Vatandaş - 2 yıl Önce

Hocam size helal olsun neden bitek siz duyarlı davraniyosunuz gerçekten bu konuyla ilgilenmesi gereken insanlardan ses yok benim kentselndonusumden anladığım eski hatta en eski mahallelerdeki gece konşuların yikilip

Hatice Demir
Hatice Demir - 2 yıl Önce

Başkan imar planına çok güzel öncülük eder.Şehrin ortasına mezarlık yaparak,zenginleri memnun ederek...Biraz aldıkları parayı hak etseler ya .Neyseki adaletli olan tek şey herkes hesap verecek...

Mehmet
Mehmet - 2 yıl Önce

Hocam teşekkürler gerçekten bu çarpık yapılaşma nereye kadar
mahallenin (Egemenlik) ortasına nasıl kafe, otel ruhsatı veriliyor. Apartların niçin hiç otoparkı yok, kaldırımlar araç dolu mahalle sakinleri aracı için kendi evinin kapısında yer bulamıyor.

Mert
Mert - 2 yıl Önce

Yine muhteşem bir yazı yine güzel çözüm önerileri ama yine bizim memleket böyle gelmiş böyle gidecek. Kalemine sağlık hocam.

inci
inci - 2 yıl Önce

Eline emeğine yüreğine sağlık Sevgili Ali Çam öğretmenim.

Y.C.
Y.C. - 2 yıl Önce

Kahramanmaraş'ın en cesur yazarısın Ali Çam hocam. Trafik sorunu yeni yapılan kavşaklar kapatılan yollarda önemli bir sorun ve bunları da yazmanızı rica ediyorum. Ramazan ayı geldi bakalım iftara nasıl yetişeceğiz.

Eee
Eee - 2 yıl Önce

İmar meselesi rand işine donusmus durumda benim arsam 2 katlı komşu arsa 4 kat karşı aramalar 8 10 katli çok büyük dengesizlik var ornek agcali yolu kenarlari

Necati Yüce
Necati Yüce - 2 yıl Önce

Ali Bey çok güzel bir konuyu gündeme getirmişsiniz.Ben normal bir vatandaş olarak bu dengesiz yapılaşmadan çok endişeliyim.

ali ak
ali ak - 2 yıl Önce

hakikaten yeni mahallelerde düz bir yol bulmak imkansız gibi. 50 yıllık namık kemal mahallesinin sokakları daha nizami. çok yeni olan yirmiiki gün mahallesinde onlarca büyük site var ama aralarındaki yollardan iki araba yana yana geçmez ve yollarda 20-30 metre düzlük yok. bu mahallenin imar planını çizen onaylayan kişiler mühendis mimar olamaz... burası amcamın arsası, burası felan zadelerin arsası burası parti meclisi üyemizin burası belediye meclisi üyemizin arsası vs. yol geçmesin diyerek şehir köy haline getirilmiş yazıklar olsun. şöyle bir kayseri gezip gelen anlar memlekette nasıl çarpık yapılaşma olmuş... şekerderede adeta yolun içine yapılmış binalar önünde bir metre kaldırım yok. kim izin verdi? kim onayladı? kim kime peşkeş çekti?

Adem Demir
Adem Demir - 2 yıl Önce

Teyzen binasının önündeki kavşak düzenlenmeli ve isiklandirilmali kaç ölümlü kaza oldu sayısız

Mırat
Mırat - 2 yıl Önce

Diline Emeğine Yüreğine sağlık sizin ve bizim gibi Sessizlerin Sesi olan Ali Çam bey.
Sayın Erkoç beyden acilen bu kensel dönüşümle ilgili bir an önce çalışmalara başlanması konusunda ümit ediyoruz.Özerllikle Şehrin en güzide yerlerinden olan Yürükselim, Çamlık, Hastane, Mağralı, Serintepe,Fatihler gibi büyük bir alana yayılmış 1 -2 katlı bozuk yapılaşmalar bir an önce kensel dönüşüme kavuşur inş.

bkt
bkt - 2 yıl Önce

Rant veya seçim kaygısı her şehir için geçerli bahaneler, önemli olan şehrine en güzel hizmeti yaptığını ispatlamaktır. Ben son 5 yıldır bu konudaki serzenişlerimi çevremle paylaşan ve çok büyük rahatsızlık duyan biri olarak yazınızdan çok memnuniyet duydum açıkçası, lütfen rahatsızlıklarımızı sizlerin dilinden şehir yönetimimizin söz sahiplerine duyurmaya devam edelim.
Bahçelievler bildiğim kadarıyla 80 li yılların şehir planı..
Ben 2000 li yılların şehir planlamasıyla yapılanan şehrin batı kısmında oradaki düzeni göremiyorum, Şehrin batısında tek bir bulvar var; yan yolların hiç biri düzgün değil, acayip şekilsiz ucube kavşaklar, yolu kesen bir apartmanla karşılaşmanız çok büyük ihtimal....
Şehrin alt yapısı ile ilgili eksiklerimizde işin tuzu biberi

İnsanoğlu herzaman kendi menfaatini korumak ister ama şehrinizin ve ülkenin menfaati herşeyden önde gelmelidir

gülay
gülay - 2 yıl Önce

Allah razı olsun hocam keşke baştakiler az da olsa duyarlı olsalar bu konuda şehri birilerini memmun etmeye değilde halkı memmun etmeye göre düzenleseler.

AHMET TOZKOPARAN
AHMET TOZKOPARAN - 2 yıl Önce

Kalemize sağlık hocam,naçizane benimde bir önerim var başkanımıza,yeni cazibe merkezleri oluşturmak lazım,mesala aksu köprüsünden sır barajına kadar,barajın kenarları yeşil alan olmalı,burda yürüyüş yolları,çay bahçeleri,barajın içine doğru iskeleler(kayıkcılar ve oltacılar için)bu yeşil alanın bitişiğine otoparklar yapılmalı,hemen bitişiğine resmi kurumlara ve piazza türü iş yerlerine verilmeli 3 katı geçmemeli,resmi kurumların bitişiğinden başlıyarak dağın dibine kadar meskenlere önce 5 sonra 7 dağın dibine doğru kat sayılrı artırılmalı,tepe üstlerine,park cami,okul vs.yapılmalı,herkes manzaradan faydalanmalı,herkes temiz havadan faydalanmalı,yeni cazibe merkezine şehri kaydırdığınız zaman,eski yerleşim yerleri,eski maraş olarak kalır,trafik yoğunluğuda kalmaz,yaya yoğunluğuda,Trabzon caddesini,trafiğe kapatmak,çözüm olmayacağı gibi,daha çok trafik kargaşasına yol açacağı kanatindeyim.bence tek çözüm yolu,yeni cazibe merkezleri.sagılarımla.

Şehir plancısı Yusuf Çınar
Şehir plancısı Yusuf Çınar - 2 yıl Önce

Ali bey yazınızı okudum K.Maraşın şehirciliği ile ilgili güzel tespitleriniz var tebrik ediyorum. Yanlız bizim ülkemizde ve şehirlerimizde olan en büyük problem imar planlarının yaşanılabilir şehirler oluşturmaktan ziyade RANT KAPISI olarak görülmesinden kaynaklanmaktadır. 2014 yılında 2 kattan 10 kata çıkan arsalar da kimler ne rantlar sağladı, Jeolojik olarak zemini uygun olmayan alanlarada (boğaziçi bölgesi) 2,30 yada 240 imarlar neden verildi. bu imarlar verilirken Sosyal donatı ihtiyacı göz önüne alındımı yoksa iş kılıfına mı uyduruldu gibi konulara araştırmanızı öneririm. Sayın Erkoçun elbette bu konulara el atması lazım ama imar işi rant işine dönerse katliamın daha da artacağını düşünüyorum. Gerçekten yaşanılabilir bir K.Maraş için rant kaygısı gütmeden revizyon imar planı yapılması gerekiyor. Üzülerek söylemeliyim ki mümkün olduğunu malesef düşünmüyorum. Elbistan yeni planını incelerseniz bana hak verirsiniz. Esen kalınız.

deniz
deniz - 2 yıl Önce

MARAŞTA HER YOLUN SONU ÇIKMAZ SOKAK
DİKKAT KARŞINIZA APARTMAN ÇIKABİLİR

Ramazan
Ramazan - 2 yıl Önce

Lütfen Tekkeyi de yaz hocam, söz verilmişti proje yapılmıştı ne oldu.

mustafa
mustafa - 2 yıl Önce

Uçaktan binevler tarafına bakınca devasa bir beton kütlesi görüyorsunuz. Tek yeşil yer ahır dağı etekleri orasını da gün ve gün kemiriyorlar. Çevre anlamında başkanın takdir ettiğim tek eseri millet bahçesi. burada diğer parkların aksine (oralarda zaten yeşil olan bölge parka dönüştürülüyor) sıfırdan bir park yaptılar. Şehir beton yığını gerek binevler gerek çarşı yazın yürünecek gibi değil. Önceden bu kadar değildi sıcaklık. su anda akdeniz bölgesinin en sıcak yeri. iklim daha çok güneydoğu iklimine kaydı. Ali beyin yazısı çok anlamlı ve zamanlı. işten işten geçmeden birşeyler yapılmalı.

maraşlı
maraşlı - 2 yıl Önce

elinize sağlık lütfen artık birisi Maraş abaksın bu kadar rezillik olmaz milletin parasıyla yapboz oynuyorlar günübirlik plan yapılıyor olmada yık...Ankara dan bugidişata birisi son versin lütfen

Fevzi
Fevzi - 2 yıl Önce

Kesinlikle haklısınız Ali Bey! Bu bölgenin en yaşanabilir şehrini ne hale getirmişler. Hiçbir yol hiçbir yolu karşılamıyor.

Eee
Eee - 2 yıl Önce

İmar işi belediyede rant işine dönmüş bizim ev köşe noktada iki kat ruhsatlı diğer köşe sekiz karşı liseler ise dört kat ruhsatlı neye göre veriliyor bu ruhsat

Ibrahim Solak
Ibrahim Solak - 2 yıl Önce

Kahramanmaraşımızın içler acısı halini çok güzel dile getirmişsiniz. Bu yazıyı sosyal medyada paylaşalımki bir çok kişiye ulaşsın.
Umarım yetkililerde gereğini yapar.

Hakan-Derya
Hakan-Derya - 2 yıl Önce

Ali Çam hocam yazınızı bir kaç defa okudum. Aşağıdaki yorumları da okudum. Mimarlar ve Mühendislerle de görüşüp imarla ilgili onlarını görüşlerini de paylaşırsanız faydalı olur diye umuyoruz. Gelecek yazılarınızı sabırsızlıkla bekliyoruz.

İŞTE bu..
İŞTE bu.. - 2 yıl Önce

Sevgili arkadaşım güzel yazmışsın. Eline diline sağlık. Olması gerekenleri en asgari olarak belirtmişsiniz. Lakin belediye encümeninin yapısını bir inceleyelim. Hangi meslek grupları daha fazlalıkta. Neden başkanın yazdıklarınızı yapamayacağını anlayacağız. saygılar

AKİF ÇAKIROĞLU
AKİF ÇAKIROĞLU - 2 yıl Önce

HOCAM DİLİNİZE SAĞLIK GÜZEL YAZMISSINIZ AYNI DERECEDE PARK SORUNU VAR

007 ökkeş
007 ökkeş - 2 yıl Önce

yayalaştırma güzel şey insana verdiğin değeri gösterir.......ama gerçekten sadece yayalaştırma yapılırsa....yoksa yayalar için değilde sadece esnafın eşyalarını daha rahatça sergilesin, insanlar eziyet ceksin diye 1-2 metre daha genişletmek , yayalaştırmak demek değildir......İnşAllah yayalaştırma amacına uygun yapılır. Herkese saygılar.

Kaleminize sağlık...
Kaleminize sağlık... - 2 yıl Önce

Bu konunun üzerinde durulmalı. Zira yıllarca sonucunu yaşayacağız.

mert zoroğlu
mert zoroğlu - 2 yıl Önce

Doğru, samimi ve yapıcı eleştiriniz için teşekkürler. Benzer değerlendirmeleri ben de ilgililer ve şehrimizin sakinleriyle paylaşıyorum. Şehrimizin ilçeleri ve mahalleleri ile beraber topyekun ele alınıp, örnek teşkil edecek planlama ve uygulama çalışmalarına ihtiyacı var. Fikir ve projelerin değerlendirileceği çalışma toplantıları yapılıp, sonuca ulaşıcı Eylem Planlarının hazırlanması gerektiği kanaatindeyim.

hasan kara
hasan kara - 2 yıl Önce

TEBRİKLER KENTİN BİR NUMARALI SORUNUNA PARMAK BASMIŞSINIZ. ESKİ MARAŞ TARAFINDA YILLARIN ÇİRKİN BİNALARI DURURKEN KENTSEL DÖNÜŞÜM DİYE BİNEVLERDEKİ 10-15 YILLIK APARTMANLARI YIKIP YAPIYORLAR. BEN DE BUNU ANLAMADIM....

Vatandaş (mustafa isimli belediyeci)
Vatandaş (mustafa isimli belediyeci) - 2 yıl Önce

Gardaş, ne o..? yarası olan gocunurmuş..! gerçekler ağır mı geldi..? şuna bak, "yavuz hırsız" misali, hem suçlu, hem güçlü.. siz 404 le yapışmışsınız koltuğa.. aylık 4000-5000 TL maaş. öyle rahat koltuğu, maaşı sahiden bırakacan mı..? külahıma anlat onu..! meslekteniz, çevirdiğiniz dolapları (rüşvet, çifte standart, evrak sahtekarlığı, vs. vs.. ) biz çok iyi biliyoruz.. Konuşturmayın bizi..!

selimhan koç
selimhan koç - 2 yıl Önce

GEÇENGÜN ANTEP'E GİTTİM BİR MARAŞLI OLARAK UTANDIM...ALT GEÇİTLER, TRAMVAYLAR, ÇEVREYOLLARI DAHA NELER NELER...BİZ DE BİR CADDEYİ TRAFİĞE KAPATMAYI, BİR-İKİ PARK YAPMAYI BAŞARILI HİZMET OLARAK YUTUYORUZ...BU ŞEHİR BUNA LAYIK DEĞİL...BU ŞEHRE BİR FATMA ŞAHİN VEYA MELİH GÖKÇEK LAZIM...

muratb
muratb - 2 yıl Önce

aynen katılıyorum 15 temmuz şehitler parkını yaptılar yanındaki harabe evleri dönüşüme katmadılar 2017 maraşında damı akan yalıtımsız harabe binaların yanındaki park çok lüks sorduk arsa sahiplerinin sorunu dendi mütahitlerin vicdanına bıraktılar gariban halkı bidahaki seçimde bu insanlar o lüks parka değil bu harabelere mecbur bırakılmalarına bakacaktır

Dexter
Dexter - 2 yıl Önce

Belediyeye alınan mühendis ve mimarlar liyakat olmadığı sürece şehir Halep gibi görünmeye devam edecektir

Mustafa
Mustafa - 2 yıl Önce

Elinize ağzınıza sağlık şimdi Kahramanmaraş Büyükşehir oldu imar sorunu hiçbir zaman bitmez çünkü kafa değişmesi lazım kentsel dönüşüm Binevler den başlamaz tekkeden Dumlupınar namıkkemaldan başlar ama belediye başkanı yada çalışanları kentsel dönüşümü Binevler den başlatıyor 15 20 yılık binayı yıkıyor demiş olduğum mahallede 50 yıllık evler var bir de şunu demek istiyorum Maraş'ın görüntüsünü Binevler mi bozuyor tekke Dumlupınar mah bozuyor

Selim
Selim - 2 yıl Önce

Memurlar için "görevden azledilme" kanunu çıkarılmalı. mevcut kanun, ancak çok vahim durumlarda müsaade ediyor. genelde uygulanmıyor. uygulansada, memur burdan alınıp, başka yere veriliyor. memuriyeti devam ediyor. Onun için bunların ağzı bu kadar kalkık.. firavun misal, burnu yüce..

ihsan
ihsan - 2 yıl Önce

şimdi benim anlamadığım bir öğretmen belediyeye yol gösteriyor şunu şöyle yapalım diye ya bizim öğretmen çok akıllı ya da belediyenin bu işlere hiç aklı yetmiyor belediye bu işi bilmiyoırsa o kadar mühendis boş adam mı ne kadar işe yaramaz varsa bizim belediyeye mi doluşmuş eğer gerçekten öyle ise çok ayıp etmişler yetkilerin bir an önce önlem alması gerekiyor

ilginçsiniz
ilginçsiniz @ihsan - 2 yıl Önce

Ali Bey, proje çizmiyor nihayetinde. Genel ve önümüzde bağıra bağıra duran sorunlara önerilerde bulunuyor ki bu öneriler milletin isteklerini de barındırıyor. Yorumlara bir bakın.

Mehmet
Mehmet @ihsan - 2 yıl Önce

Ali Çam hocanın yazdıklarına söyleyecek tek kelimen yok fikrin yok düşüncen yok önerin yok. Tüm derdin yazıyı Al Çam'ın yazması mı? Peki aşağıda yorum yazan 70 kişi. İçlerinde mimarlar da var o ne olacak. Sizin gibi adamların yüzünden Kahramanmaraş bu halde. Yazık sana çok yazık.

mustafa
mustafa - 2 yıl Önce

şehirden çok büyük köye benzor.

Ayhan
Ayhan - 2 yıl Önce

Kalemimize yüreğinize sağlık.

mustafa
mustafa - 2 yıl Önce

Hocam kaleminize sağlık. Ancak herkes işine baksın. Yorumları okuyorum da anlayan da yazmış anlamayan da yazmış. Bizden daha iyi bilen varsa otursun yerimize onlar bu işi yapsın. Onun için konu kapanmıştır dağılın beyler herkes işine.

MaraşlıKurt
MaraşlıKurt @mustafa - 2 yıl Önce

Yapamıyorsan kalkacaksın oturacağız yerine. Biz oturmazsak bir bilen oturacak. Bu kadar yorumdan bir tanesi bilir sizin lehinize değilse utanmanız lazım. Siz ise işi pişkinliğe vurmuşsunuz. Ayıp. Yaptığın yorum bile ne kadar liyakatsiz olduğunun en büyük ispatıdır. Siz dağılın biz orayı doldurmasını biliriz merak etme. Şimdi toparlanın ve siz DAĞILIN!


banner122

banner235

banner224

banner154

banner55