Kahramanmaraş'ın İmar Sorunu ve Çözüm Yolları

Son bir aydır neredeyse her gün Kahramanmaraş’ın çeşitli mahallelerini, caddelerini, sokaklarını dolaşıyorum.

İmarla ilgili çok ciddi sıkıntılar yaşayan kentimizde bu sorunun hangi aşamada olduğunu gözlemlemeye çalışıyorum. Açık açık ifade etmeliyim ki durum içler acısı.

Amazon ormanlarını aratmayan, neredeyse balkonlarından birbirlerine çay uzatacak derecede sık yapılmış yüksek katlı binalar, daracık yollar, ucu bir caddeye ulaşmayan eğri büğrü sokaklar, önüne ya bir cami ya bir apartman ya bir zenginin arsası gelen caddeler…

13 katlı binayla 5 katlı binanın çarpık ilişkisi… Yan yana durduğu halde biri güneye biri doğuya, diğeri batıya bakan küs apartmanlar.

Durum tek kelimeyle vahim!

Durumun vahametini daha önce görmüş ve çözüm yolu olarak bazı önerilerde bulunmuştuk. O zaman Ak Parti Grup Başkanvekili olan Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal’ın da destek verdiği “Hedef 12 Şubat 2020: Kurtuluş’un 100. Yılında Kahramanmaraş” çalışmamızda imar konusuna özel bir yer ayırmış ve önerilerimizi şu şekilde sıralamıştık.

  • Kahramanmaraş’ta çarpık kentleşmenin izleri kentsel dönüşüm faaliyetleriyle bir an önce silinmeli ve yapılacak yeni konutlar ve yeni yerleşim yerlerinde betonlaşmayla birlikte çarpık kentleşmeye izin verilmemelidir.
  • Kent ve doğanın birbirini dışlayan kavramlar olmadığı bilinmeli, yeni kent planının ve eski kent içerisindeki düzenlemelerin kent ile doğanın birbiriyle uyum içinde olduğu yaşam alanları haline dönüştürülmesi için yoğun çaba harcanmalıdır.
  • Tarihi kentsel dokunun planlamaya katılarak, çağdaş yaşamla bütünleştirilmesi gerekir. Kent içerisindeki tüm tarihi yapılar yaşam alanları içine katılmalı, tarihi yapıların restorasyon çalışmaları dahil olmak üzere her türlü çalışmanın ivedilikle ve geri dönüşü olmayan hatalardan arındırılmış bir şekilde tamamlanması sağlanmalıdır.
  • Kentin çekiciliğini artıracak, yaşamına ve ekonomisine katkıda bulunacak iyi tasarlanmış, halkın serbest zamanlarını geçirebileceği ve yaşam standardını yükseltecek parklar, çay bahçeleri, spor alanları, sinemalar, yürüyüş yolları, küçük göller gibi açık alanlar oluşturulmalıdır.

Şehir son 30 yıldır imar konusunda her geçen gün daha kötüye gidiyor. Yanlış yapılan bir kavşağı bozup tekrar yapmak kolay ancak imardan kaynaklanan yanlışların geri dönüşü yok.

Bu yüzden imar adı altında yaşanan bu korkunç durumdan kendimize pay çıkarmalı ve acilen oluşturulacak bir “kriz masasında” sorunun çözümüne dönük adımlar atmalıyız.

Türkiye’nin en güzel doğasına sahip bir şehri Türkiye’nin en yaşanmaz yerleşim yeri haline dönüştürmeye kimsenin hakkı yok.

Bunun vebalinden siyasetçilerimiz de, konusu Kahramanmaraş olmayan her olaya balıklama atlayan ancak Kahramanmaraş’la ilgili tek kelam etmeyen Sivil Toplum Kuruluşlarımız da, iş adamlarımız da, müteahhitlerimiz de, mimarlarımız mühendislerimiz de, arsasından daha büyük paralar kazanmak isteyen torpilli arsa sahipleri de kurtulamaz.

Üç beş kuruş fazla kazanacaksınız diye imar planına müdahale eden, fazladan bir daireye sahip olmak için koca bir kentin yaşanmaz hale gelmesine aldırmayan sizler… Sizler de bu vebalden kurtulamazsınız…

Mesela Mimarlar Odası’nın çığlıklarını neden duymuyoruz merak ediyorum. Bas bas bağırması gereken ben miyim yoksa yıllarca şehirleşme, imar, mimarlık, mühendislik eğitimi alanlar mı?

Beyler bu şehir katlediliyor haberiniz var mı?

Katledilen güzel şehrimin çığlıklarını duymuyor musunuz? Sağır mısınız?

Gözünüzün önünde yaşanan çarpık kentleşmeyi görmüyor musunuz? Kör müsünüz?

Hadi sağırsınız, körsünüz tamam?

Yahu yanınızda can vermek üzere olan bir şehrin acılarını hissedemiyor musunuz? Duygusuz musunuz?

Geçtiğimiz günlerde sohbet etme imkânı bulduğumuz Sayın Mahir Ünal’ın da dediği gibi bu şehrin en öncelikli sorunu “Kentsel Dönüşüm” dür…

Bu sorunun çözümü için herkes üzerine düşen görevi yapmak zorundadır.

Kahramanmaraş’ın geleceğini karartan bu devasa sorunu çözmek için çalışmak bir lütuf değil hepimiz için mecburiyettir.

En başta da Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatih Mehmet Erkoç için…

Kahramanmaraş’ın ilk Büyükşehir Belediye Başkanı olan Sayın Erkoç kentte yaşanan imar faciasını önleyerek tarihe geçebilir.

İmar faciasını önleyemez ve yukarıda sıraladığımız maddelerin dikkate alındığı yeni bir imar planı yapılmazsa diğer yapılan tüm hizmetler gölgede kalacaktır.

Sayın Başkan’ın bu sorunun çözümü için yapılması gereken her şeyi eksiksiz yapacağına olan inancım tamdır…

Bu şehirde yaşayan duyarlı bir vatandaş, bir eğitimci, bir gazeteci olarak sorunları dile getirmek benim, çözmek ise siyasetçilerin ve yerel yönetimin görevidir.

Ben görevimi yaptım…

Sıra Başkanda…

Yapar mı derseniz?

Bence kesinlikle yapar…

Sayın Erkoç, Kahramanmaraş’ı gelecek asırlara taşıyacak bir imar planına öncülük ederek tarihe geçme fırsatını tepmeyecektir.

Ve bunun için gerekli adımları gelecek dönemlerde değil, hemen bu gün atacaktır.

Atmalıdır…

İmar sorunuyla ilgili daha somut konulara gelecek yazılarımızda değinmeyi umuyoruz…

Konuyla ilgili görüşlerinizi –haddi aşmayan- eleştiri ve yorumlarınızı bu yazının altında paylaşabilir, ya da mail yoluyla tarafımıza ulaştırabilirsiniz.

Esen kalın…

YORUM EKLE
YORUMLAR
mimar
mimar - 11 ay Önce

Ali Çam kardeşim, mesleğin ne bilmiyorum ama.. teşhislerinin hepsi doğru.. zaten bunları görmek için mimar olmaya da gerek yok. ama,bizim imarda ki "mimarlarımız" gör(e)miyor. Çünkü,çıkartılan "emsal" yönetmeliği (maks.sistemi) tamamen zengine, müteahhitlere ve ranta yönelik. 19 yıllık mimarım, mezuniyetim yurtdışı. daha böyle bir imar yönetmeliği hiç bir devlette görmedim,duymadım. Yani, sistem yanlış. belediye harç , müteahhitlerde dolar derdinde. YAPILAN CİNAYET, YÜZYILLIK BİR CİNAYETTİR. Bu belediyeler bu çevre cinayetinin altında kalacaklardır. İmarda dönen rüşvetlere, çifte standartlara ve imarda çalışan mimar ve mühendislerin nasıl köşe olduklarına girmeyeceğim.. o ayrı bir konu..

Metin
Metin - 11 ay Önce

Lütfen bu işin peşini bırakmayın. Bu memlekete yazık ediyorlar.

mimar
mimar - 11 ay Önce

Batı ile Türkiye yi KARŞILAŞTIRMA yapacağım: Önce ki başkan "sayın" poyraz zamanında, şehrin imar sorunlarını konuşmak için kültür merkezinde toplantı yapıldı. toplantı mimarlarla değil, müteahhitlerle yapıldı... Diğer taraftan, Almanya Köln belediyesinden ofisime bir davetiye geldi, diyor ki; "sn. mimar ...., şehrimizin imar sorunlarını tartışmak üzere sizi ve şehrimizin tüm diğer mimarlarını davet ediyoruz".
Niçin geri kalmışlığımızın sebebini soranlara cevap.. ARADA Kİ FARK BU..

ELİT
ELİT - 11 ay Önce

22 Gün Mahallesi Bahaddin KARAKOÇ İlk Öğretim çevresi ayni müteahhit tarafından yapılmış genellikle, bu çevredeki yoların durumu içler acısı.

recep
recep - 11 ay Önce

birde duydunuzmu yaşarın önü yaşar için kapatılıyormuş oraya gelen zenginler mağdur oluyorlarmış trafige kapatmaya karar vermişler vatandaş gidecek yol bulurmuş sıkıntıda çekse maraş böyle işte maalesef ama seçimdede bu halkın bir cevabı olacaktır elbette

MEHMED
MEHMED - 11 ay Önce

Çok güzel bir konuya değinmişsiniz hocam, doğal güzellikleri ile dolu kentimizi kendi ellerimizle yaşanmaz hale getiriyoruz maalesef, rant uğruna gelecek nesilleri düşünmüyoruz, çarpık kentleşme üzülerek söylüyorum sosyal hayatımızı da olumsuz etkiliyor yetkililerin ve halkımızın bu konuya duyarlı olmasını temenni ediyoruz.

yusuf çınar isimli yorumcuya
yusuf çınar isimli yorumcuya - 11 ay Önce

kardeşim meslektaşız. söylediklerin hepsi doğru.sende biliyorsun ki bunlar sadece hakikatin 10da 1i. Bu RANT İŞİ çok daha vahim. mutlaka Ankara dan tarafsız bir komisyonla araştırılmalı. Ve herkes cezasını çekmeli.Ben ARSAYA GÖRE PROJE DEĞİL-PROJEYE GÖRE ARSA SINIRLARININ DEĞİŞTİRİLDİĞİNE şahidim. Sen bunun ne manaya geldiğini bilirsin. Bunu yapanda şu an memleketin en ileri gelen, manav kökenli müteahhitlerinden biri. Bunu müteahhit yalnız yapamaz,içeriden yetkili mimarla yaptılar. Bunlara engel olmak mümkün değil diyorsun. Ben buna katılmıyorum. istenilirse kaldırılır. Önce memurda işini kaybetme korkusu olmalı. kanuna, memuriyetten atılma imkanı getirilmeli. Bu kanun çıkarılırsa, memuriyetini kaybetme korkusuyla biraz düzelir. Allah tan zaten korkan yok. Belediyelerde tamamen rant, zorbalık,çifte standart, adam kayırma ve rüşvet hakim. BİZ AKP YE BUNLAR İÇİN OY VERMEDİK..!

Behsati Maraşî
Behsati Maraşî - 11 ay Önce

Belediye ENCÜMEN ÜYELERİ sadece inşaatçı veya müteahhit değil, aynı zamanda, dışarıda serbest piyasada çalışan mimar ve mühendislerin yakınları, (eski) elemanları.. encümenlik bir konuda, bunlar ne kadar adaletli karar verirler. Yani, davalı da, hakimde aynı adamlar. Balık baştan kokuyor beyler..!


banner215

banner122

banner124

banner222

banner154

banner191

banner126

banner224