Kahramanmaraş çocuk gelin sıralamasında kaçıncı sırada yer alıyor?

Meclis Genel Kurulunda kabul edilen cinsel istismar cezalarına erteleme düzenlemesiyle yeniden tartışılan çocuk gelinler konusunda Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) oransal harita çıkardı. Çocuk gelin oranı en yüksek 10 şehir belli oldu: Kilis, Kars, Ağrı, Muş, Niğde, Bitlis, Kahramanmaraş, Aksaray, Gaziantep, Yozgat.

Kahramanmaraş çocuk gelin sıralamasında kaçıncı sırada yer alıyor?

Meclis Genel Kurulunda kabul edilen cinsel istismar cezalarına erteleme düzenlemesiyle yeniden tartışılan çocuk gelinler konusunda Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) oransal harita çıkardı. Çocuk gelin oranı en yüksek 10 şehir belli oldu: Kilis, Kars, Ağrı, Muş, Niğde, Bitlis, Kahramanmaraş, Aksaray, Gaziantep, Yozgat.

TÜİK’in 2015 verilerine göre 2015’te toplam 602 bin 982 resmi evlilikten 31 bin 337’sinde 16-17 yaşındaki kız çocukları gelin oldu. Bu sayı, toplam evliliklerin yüzde 5,2’sine denk geliyor.

Hürriyet'in haberine göre illerin içindeki evlilik oranlarında çocuk yaşta evliliğin en yüksek olduğu şehir;

yüzde 15,3 oranıyla Kilis,
yüzde 15,2 ile Kars,
yüzde 15,1 ile Ağrı,
yüzde 14,4 ile Muş,
yüzde 13,7 ile Niğde,
yüzde 12,7 ile Bitlis,
yüzde 12,5 ile Kahramanmaraş,
yüzde 12,1 ile Aksaray,
yüzde 11,8 ile Gaziantep,
yüzde 11,5 ile Yozgat.
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
özgür
özgür - 2 yıl Önce

bizleri yönettiklerinizi sanan sizler 10-12 yaşındaki kız çocuklarının evlenmesi islam hukukuna göre uygundur diyen yobazı getirip seminer verdirirseniz, kurtuluş savaşını keşke kaybetseydik belki şeriat kaldırılmazdı diyen cumhuriyet düşmanını konuşmacı olarak davet edip konuşturursanız, ilim ve irfan yuvası olan fen ve anadolu liseleri yerine durmadan imam hatip liseleri açarsanız işte böyle Türkiye'de çocuk gelin oranında ilk sıralara girersiniz. bunun türkçesi cinsel istismar suçunun en çok işlendiği yerlerin başında geliyoruz. duyuyormusunuz bizi yönetenler.

Burak
Burak @özgür - 2 yıl Önce

elife hanım dediğiniz gibi anadolu-fen- düz- imam hatip liselerden kötü karakterde insan çıkabilir ancak eğitim sistemimize bakarsanız kalite düştükçe ne yazıkki öğrencilere salak muamelesi yapılmakta ve insan doğası gereği mutlu olabileceği/başarılı olabileceği bir şeyler arar belkide o kişi yobazlığı bir çıkış kapısı olarak görebilir. niye imam hatip kötü oluyor demişiniz İslam`ın ilmini verdiği iddaa edilen bir okul ister istemez beklentiyi yükseltiyor, ancak genellikle eğitim kalitesinin düşük olduğu (bazı okullar serseri yetiştiriyor (mağralıdaki imam hatibe gidin bakın)) bu okullarda istinayen topluma faydalı insanlar çıkıyor, şuana kadar bir çok imam hatipli arkadaşım oldu ne yazıkki %70-80 ağzında küfür eksik olmaz, içkisi sıgarası tam insanlardı ancak bu %20 azımsanacak değil benim görüşüm öncelikle eğitim kalitesinin yüksek olmasıdır. dini ne yazıkki bu tip kurumların çoğu yanlış yansıtıyor, bu kurumdan çıkan serseride anca İmam Hatipleri karalıyor

elife
elife @özgür - 2 yıl Önce

sankı fen ve anadolu lısesınden cıkanlardan cok duzgun ımam hatıpe burada laf atamazsın Allahın kelamını ogrenılıdıgı yerlerdır imam hatıpler boyle seyleri imam hatıpliler harıc herkezden beklerım

ahmet
ahmet @özgür - 2 yıl Önce

bunu da imam hatip lisesine bağlamışsın ya

Yorumsuz
Yorumsuz - 2 yıl Önce

Evet sehrimizden beklenen seyler bunlar sasirmayalim.

burak
burak - 2 yıl Önce

yahu gözümün önünde lise arkadaşımı okuldan aldılar (15 yaşında) evlendirdiler, ne yazık ki toplumda ki birçok kişi gibi hocalarımda cık cık etti ve arkadaşım istemediği bir kişi ile kendinden yaşca büyük biriyle evlendi söz konusu toplum ve söz sahibi insanların buna engel olması gerektiğini düşünüyorum (gerekli merciye şikayet etmek sıkıntı olmamalıydı belki şimdi mutludur, evinde bilemem ama sınıftan ağlıyarak çıktığını hala hatırlarım...)

fatmagul
fatmagul - 2 yıl Önce

sen bunu bır ımam hatıplıye yakıstırıyosan don kendıne bak

EDE46
EDE46 - 2 yıl Önce

Yobazlık mobazlık lafını ağzına dolayıp gezen gezi zekalı ayyaşlar. Kimse küçük yaşta evliliği savunmuyor. Madem dürüstsünüz buyrun tüm evlilik dışı ilişkileri kapsayan zina yasasına destek olunuz. İslamda var olan şeyi inkar küfürdür. Ya Müslümanım demeyeceksin ya da Müslüman mahallesinde salyangoz satmayacaksın. Madem bir şeyi savunacaksın Aleyna Tilki gibi küçük yaşlarda barlarda şurda burda yarı çıplak çalıştırılanlarılanlara laf söyle... İşkenbeden sallama bacaksız seni...

SIRADAKİ HABER

banner240

banner227

banner154

banner224