13.06.2021, 21:29

Kahramanmaraşlının Özel İdare Binasıyla Dillere Destan Mücadelesi (!)

Kahramanmaraş'ta daha çok "sarı bina" olarak bilinen, sosyal medyada "dünyanın en saçma binası" olarak lanse edilen Özel İdare iş Merkezi nihayet yıkılıyor. 

Havalanına uçak indiremeyen, Narlı Havaalanını yaptıramayan, Tomsuklu Organize Sanayi Bölgesine henüz kazma vurduramayan, yeni bir stadyum için bir arpa boyu yol alamayan, Kuzey Çevre yolunu yarım bırakan, Güney çevre yolu projesisini sümen altı eden, Hal Kavşağını iki yılda güç bela bitiren, Arsan Kavşağı inşaatının zulmü altında inim inim inleyen Kahramanmaraş'ta vatandaş Özel İdare İş Merkezi binasının yıkılacağı haberiyle adeta bayram ediyor (!)

Bu müthiş başarıda emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.

Sırf biz öyle diyoruz diye, dünyanın en saçma binası olarak kabul edilen kocaman bir binayı yerle bir edeceğiz yakın zamanda.

Dünyanın en saçma binası mı orasını bilmem ama, 99 depreminden önce yapılan Kahramanmaraş'ın en sağlam hatta belki tek sağlam binasıdır sarı bina.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör sosyal medyadan yaptığı paylaşımda aynen şu ifadeleri kullanıyor:

"Yıkım yükleniyor ‘Dünyanın en saçma binası’ yerini dünyanın en güzel meydan projesine bırakıyor."

Peki gerçekten öyle mi?

Daha önce paylaşılan proje görsellerinin Eski Orta Hal yerine yapılan ucube Kültür Park'tan pek farkı yoktu.

Bu şehirde vurduğunuz her kazmanın altından ucube bir eser çıkıyor ortaya.

Gerçekten dünyanın en güzel meydan projesi mi olacak bilmiyorum ama, dünyanın en pahalı meydan projesi olacağı kesin.

Şimdi soruyorum:

Özel İdare iş Merkezi bugünkü fiyatlarla kaç liraya mal olmuştur?

Yıkmak için ne kadar para harcayacaksınız? (Başkan Güngör açıklamasında yıkmak için para harcamayacaklarını aksine üste para alacaklarını söyledi. Ancak nihayetinde yıkmak için devletimiz para harcayacak)

Yıktıktan sonra arsasının bedeli kaç liradır?

Tüm bu soruların cevabını buldunuz ve yıkmanın, yıktıktan sonra yerine meydan yapmanın fayda/maliyet açısından daha ekonomik olduğuna mı karar verdiniz?

Peki tüm bu soruların cevabını kamuoyuyla paylaşmaya hazır mısınız?

Neyse.

Kahramanmaraşlının zaferini küçümsemeyelim.

Baktık Kahramanmaraş'a yeni bir şeyler yaptıramıyoruz, bari bir şeyleri yıktıralım dedik, anlaşılan.

Özel İdare İş Merkezini yıkmak için ilk kazmayı bu binaya "dünyanın en saçma binası" yakıştırmasını ilk kim yaptıysa o vursun.

Bence fazlasıyla hak ediyor.

Hadi kolay gelsin.

Yorumlar (45)
Necmi Ulutaş 2 ay önce
Arkadaş bu binanın yapılması nasıl bir ihanet se yıkılması da öyle bir ihanettir.Bu bina memleket le özdeşleşen bir binadır.Zamaninda Eyfel kulesi yapılırken aynı eylemlere sahne olmuştu şimdi ise döviz kazandırıyor.İllede bir iş yapmak istiyorsanız Arsan kavşağını bitirin Sanayi kavşağını yapın.
EDEM 2 ay önce
YAPTIKLARI NE Kİ YAPACAKLARI O OLSUN.ÜNİVERSİTE KAVŞAĞI 7 YIL ARSAN KAVŞAĞI DAHA MEÇHUL HAVA ALANI KAVŞAĞI İÇLER ACISI ORTA HALA YAPTIKLARI 3 GENLERDE ORTADA EEE NE YAPTINIZDA NE YAPACAKSINIZ ACABA
Eda46 2 ay önce
Elleri değmişken hazır Kıbrıs meydanının tamamı yıkılıp yeşil alan yapılmalıdır , trabzon caddesi de kanal yapılıp, ormanlık alan haline getirilmelidir.
Cevap 2 ay önce
BELEDİYE OLARAK MEMLEKETİN REKLAMINI ,TANITIMI KONUSUNDA SINIFTA KALDINIZ BARİ BIRAKIN YIKMAYI REKLAMIN KÖTÜSÜ OLMAZ EN AZINDAN BU BİNA SAYESİNDE İNSANLAR ŞEHRİMİZİ ÖĞRENİYORLAR.
NU 2 ay önce
KALEYE BOZKURT KAİDESİNİ KOYAMADINIZ BARİ ŞEHRİN SEMBOLÜ OLAN BU BİNAYI YIKMAYIN LÜTFEN.
Dikkat 2 ay önce
ALLAH RIZASI İÇİN YİKMAYİN TURİZME KAZANDIRIN İNAN BU BİNAYI GORMEYE ZAMANLA BİR SÜRÜ İNSAN GELECEKTİR
Ali köse 2 ay önce
Ey Hayrettin Güngör yaptığın işin ahirette hesabını verebilecek misin?
VİZYON46 2 ay önce
Harika tespitler.Bir şehrin zihniyeti ve kaderi ancak bu kadar güzel özetlenebilir.Onlarca ölümlü ve yaralanmalı trafik kazasının ardından Yıllar yıllar sonra bitirilebilen Göksun yolu hariç hiçbir büyük hizmete nail olamamış saklı cennet Kahramanmaraşımızın,makus talihini yenebilmek için hiçbir fırsata ulaşamamış olması,gelenin gideni hep aratması,vizyon fakiri at gözlüklü idarecilerle sınanması sadece bir talihsizlik mı,yoksa hakedilmiş bir imtihan mı?Bu kadar doğal zenginliğe ve ekonomik güce rağmen,Anadolu'nun sıradan bir şehri imajından kurtulamayışımızın sebepleri meşhur sarı binaya bakış açımızdan bile gayet net anlaşılabilmekte.Bu şehrin anahtar cümlesi şu:"EĞİTİM ŞART"
Ramazan Tanrıverdi 2 ay önce
Sarı bina yıkılınca maraş'ın bütün sorunları çözülecek sanki ,işsizlik oranı nedir marasta? gülüm bir haber yapsana, sokağa çıkıp mikrofon uzatsana iskur'a sorsana kaç bin kişi sosyal yardım ve işsizlik ödeneği alıyor.
K Maraşta 2 ay önce
Her esnafın camında eleman aranıyor...tarlaya işçi aranıyor, fabrikaya işçi aranıyor K Maraş ı eleştirirken şu paranoyalarınızdan kurtulun..
Önce vatan 2 ay önce
Bir ülkede adalet yoksa fakirlik ,işsizlik,umutsuzluk onun artık kaderi olur.Kime sordun yıkıyorsun.Zaten yapanlarda sormamıştı.Hani istişare...Expo nun çiçeği hangisi diye soran zihniyet tüm maraşı ilgilendiren bir meydanı üç beş kişinin kafasına göre yapacak .Yazıklar olsun .Paraları çarçur edin.Doymadınız bir türlü .Yoldaki deliğe üç beş kürek asfalt atamayan belediye reisi bunu hizmet diye yutturmaya çalışıyor .Trabzon caddesi eski haline dönmeli Senden anca muhtar olur .
TÜRKÇÜ 2 ay önce
Kahramanmaraş'ta parklarda neden arapça tabelalar var? Burası Türkiye değil mi, burası Türk memleketi değil mi? Fransızlardan korurken şehri Araplara işgal ettirdik elimizle. Belediye parklardaki arapça tabelaları kaldırsın!!!
yorgun 2 ay önce
ingilizce, almanca, fransızca, kısacası herhangi bir islam dışında ki dillerde olsa hiç sesiniz çıkmaz..
onun için yorum yapmaya bile değmezsiniz aslında
TÜRKÇÜ 2 ay önce
Senin o dediğin özel mülkiyet adam istediği dilde koyar. Ama gidipte belediye arapça tabela koyamaz TÜRK memleketinde!
k.maraşlı 2 ay önce
çakma TÜRK çü arkadaş piazza ya laf söyledin mi hiç bunca zaman ? o ismin kökenini araştıdın mı ? şehrimizin bir numaralı düşmanları çıkar karşına..haricinde bunca zamandır TÜRKÇE den eser bırakmadılar ingilizceden dolayı sen araplaramı taktın ?
Mustafa KARTAL 2 ay önce
Nasıl "Nihayet" yahu. Dünyanın en ikonik binalarından birini yıktırıyorsunuz.
albatros46 2 ay önce
akp doneminde kuzey ilce goksunda bir koplexs yapildi gayette guzel olmustu ne hikmetse ayni zihniyet tarafindan o milyarlar harcanan yerleske yikildi yerine sozde millet bahcesi yapuldi :: yahu kardesim hic mi Allah korkusu yok sizde yapin ama yikmadan yapin ,, konustugunuzda Allah kitap adalet diyorsunuz icraatlariniz yapitiklarinizla celisiyor // ilce hala hurda deposu enkaz yigini 2021 yili olmus hala kanalizasyon ilcenin icinden akiyor ''' yaziklar olsun diyorum sadece ( sayenizde erdogana da halkda tepki olusuyor ey becerisksiz basiretsiz belediye baskani
maraş'tan bir haber geldi.... 2 ay önce
Bu binayı yıkan zihniyet; Belediyenin arka bahçesindeki rantçı sermaye ve onun yandaşlarıdır. Yazık günah tüyü bitmemiş insanların hakkı var burada. Yaparken para, yıkarken para ve tekrardan yaparken para. Peki kim kazanıyor; Bu inşaatı yapan ve yıkan müteaahhit, siyasetçi ve rantçı esnaf. Yeni yapılacak binadan yer alacak esnaf ve siyasi erkan bu işten kazançlı çıkacak ve vatandaştan toplanan vergileri bu kişilere verilecek. Bu işin vebali var vebali. 1.075.000 maraş'lının ahı var. Allah sizi bildiği gibi yapsın...
bir garip gurbetci 2 ay önce
bence bu bina dünya çapında ün kazanmışken boşaltılıp güzel bir 5 yıldızlı otel yapılmalı. gelen insanlar bu binada kalmak için can atarlar. eeee ne de olsa dünyanın en saçma otelinde kaldım diyecekler. bazen zorlukları fırsata çevirmeyi bilmeli insan.
Maraşın yerlisi 2 ay önce
Acele etmeseydiniz beklenen maraş depremi olursa kendiliğinden yıkılırdı. Boşa zahmet etmişsiniz. Yazık soğan gibi soyuluyor şehrimiz , soyanlar ahirette sizi o temel direklerine oturturlar haberiniz olsun
sarı çizmeli mehmet aga 2 ay önce
ya haber yapın haber ne bu bu kadar takip ediyorum ben sizi ali çam bey çıkıyor sarı bina sarı bina diyor Allah askına millet aç milletin derdi sarı binamı dün bir eve gittim şikayetçi halimden utandım adam evde tek basına kolu bacagı kırık yas 80 ev dökülüyor vatandas ac siz sarı bina sarı bina yapmayın Allah aşkına haber yapacaksanız millet aç diyin tamam seviyorum takipte ediyorum haber 46 yı tarafsız eleştiriler çok güzel akp yandaşlıgı yapmıyorsunuz varsa bir hata tak tak diyorsunuz ama su haber degil yani gerçekten kayda deger bir haber degil bu sehir erkoç yedi gitti bir onceki yedi gitti bende sevmiyorum bu adamı iş yapmıyor ama adam yemiyor eleştirmek için eleştiri yapmayın
vvvvvvvvv 2 ay önce
bunlar böyle anca boş işler
Has Maraşlı 2 ay önce
Başkan yıllarca milleti toza pisliğe bulama. Sen gidip Arsan kavşağını bitir
Hayri 2 ay önce
Depreme en dayanıklı binayı yıkmak.Sacma binayı tanıtıp turizme katkı sağlanması gerek.O bina için fotoğraf çektirmeye yuzbinlerce insan maraşa gelir.O bina kaç milyon dolara yaptırılır.Bir hesap yapın.O kadar para çöpe atılmış olacak.
Abdulkadir 2 ay önce
Anlayana sivrisinek saz anlamayana davul zurna az
Faruk 2 ay önce
Başka bir şehirde olsa milyonlarca dolar turizmden para kazanılır.Merkezi bir yerde esnafa katkısı fazla olabilirdi.Faydalanmak yerine yıkmak çok süper iş.
Yapar 2 ay önce
Yapmaya değil yıkmaya gelmiş Hayrettin bizi daha fazla üzmeden çekip gitsen
ZEHRA 2 ay önce
ne zararı vardı onca malzeme heba olacak. Yap yık yap yık yazık günah değil mi ? İsraf
46 2 ay önce
BU GANİMETLER NEREDEN GELİYOR YAPMAK DURURKEN YIKMAAYI NEDEN HEDEFLİYORSUNUNUZ ALLAHIM SİZLERE AKIL FİKİR VERSİN BU GİDİŞAT HAYRA ALEMAT DEĞİL!!!!!!!!!!!
Vatandaş 2 ay önce
Yıkılması kesinlikle yanlış temizlenip turizme kazandırılsın.
Kıvırcık 2 ay önce
İşki orayı işe yarar hale dönüştürmekti beceremediler bari yıkalım dediler.
Hakkı İSTER 2 ay önce
"Türkü yine o türkü, sazlarda tel değişti,
Yumruk yine o yumruk, bir varsa el değişti." Kahramanmaraş'ta bundan sonra "meydan" savaşları olacak galiba. Belediyecilikten anladığımız bu. Allah (C.C) ıslah eylesin.
Ramiz ESER 2 ay önce
Güzel bir dış cephe çalışması yapılarak binanın işlevi modernize edilerek halka sorulup ondan sonra yıkılsa idi yani hem modernize hali hemde meydan haline anket yada referandum yapmalıydı.
serdar 2 ay önce
Yapacak güçleri kalmayanların, sonrasında yıkarakta rant sağlayabilceği memleketin adıdır K.Maraş.
Ahmet 2 ay önce
Yiyecek para kalmadı yıkım ihalesine versinde cepleri biraz para dolsun.once yarım bıraktığı işleri bitirsin. Arsan kavşağı sürü düdüğünü yeter.baskanlik donemin de ne yaptın hangi hizmeti verdin.
DULKADİR 2 ay önce
YÜREĞİNE SAĞLIK GARDAŞ HİSLERİMİZİ YAZIYA DÖKMÜŞSÜN ...!
recruit mcse 2 ay önce
Çaprazda Mado var meydana gelen oradan faydalanır. Vardır mutlaka birilerine faydası. Yapılırken o kadar emek harcandıki neyse. Hatta yaparken Kenardaki akbank binasına güçleri yetmedi acaba şimdi yetecek mi ?
Ali Karaboğa 2 ay önce
Kardeşim bu bu bina yapılırken bu şekilde kaç bina vardı bir araştırın saçma bina diyenler önce kendine baksın bu bina Maraş'ın kahraman kentin simgesi haline geldi diye düşünüyorum
ALİ ŞAVKILI 2 ay önce
Ufak bir tadilatla mükemmel bir kamu binası olur yıkıp üste para alacaz diyen zihniyet e sorarım yıkan adam para kazanmasa neden ugraşsın o bina yapılırken servet harcandı şimdi ise hurda fiyatına satacaksınız ayıp dokunmayın lütfen
Messi 2 ay önce
Dün yıkılsın diyen yorumcular bugün yıkılmasın diyor...siz ne içiyonuz abi..
Edeci 2 ay önce
Napalım 99 depreminde yıkılmadı diye gidip orda mı yaşayalım?
Evet bunca eser var bitirilmemiş hatta belediyemiz bir kavşak bile yapsa bunu sosyal medyada sürekli paylaşıyor sanki büyük icraat yapmış gibi.
Peki biz napalım ?
Sadece adı vekil olsun diye insanlara oy vermeye devam edelim.
Ceketimi assam o partiden kazanır bu parti kaybeder diye düşünmeye devam edelim.
Evet binanın yıkılması doğru olmayabilir ama bence yerine meydan yapılacağı için doğru olmaz.
Bina yerine o adayı komple yıkıp oraya bi yaşam alanı yapabiliriz veya iş merkezi yapabiliriz altına otopark yapabiliriz.
Ama bence biz hiç bişey yapamayız sadece yol yaparız yok.
Fişekçi 2 ay önce
Vay be! Her şehir daha iyi hizmet edecek kişiyi başkan seçer biz de daha iyi oturan, konuşan, yıkan adamı başkan yapmışız. Eminim diğer döneme rekor oyla yeniden seçeriz.
Akıl yosa başta, ne kuruda ne yaşta...
furkan demirci 2 ay önce
Marasta ki bu zihniyet degismedigi surece daha cok bina yikar bina yapariz belediyeler asli gorevini yapmaktan aciz halkin sirtinda bir kambur
Hüseyin Hürüm 2 ay önce
Sayın hayrettin güngör kmaraşa gelmiş başkanların en başarısıdır bu memlekete yazık bu günah mahir beye yeter ne yaptı bilmiyorum en azından yarımlara devam etseydi saygılar.
ali yıldırım 1 ay önce
Malesef yıkılacak ne mühendis odalarından bir ses var orda mamma var ondan yıkıyorlar aklı başında bir Cuma TAHİROĞLU açıklaması var sosyal medyada başka ses çıkarmıyor onu yıkacaklarına kentsel dönüşüm yapsınlar çarşı merkezde depreme dayanıklı bina yok malasef yazı birde belediyecilğin okulunu okudum diyor ne yaptın hayrettin
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
36°
açık
Günün Anketi Tümü
Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör yeniden aday olsa oy verir misiniz?
Namaz Vakti 02 Ağustos 2021
İmsak 03:51
Güneş 05:27
Öğle 12:44
İkindi 16:33
Akşam 19:50
Yatsı 21:20