Üklücü Davanın ilk şehidi Ruhi Kılıçkıran kimdir?

Ruhi Kılıçkıran kimdir? 1946 yılında Adana'nın Osmaniye İlçesinde doğan Ruhi Kılıçkıran ülkücü hareketin ilk şehidi. Ruhi Kılıçkıran nasıl şehit oldu? Ruhi Kılıçkıran'ı kim ya da kimler şehit etti? Ruhi Kılıçkıran ne zaman şehit oldu? Ruhi Kılıçkıran hakkında bilmek istediğiniz her şey haberimizde.

KİM KİMDİR 04.01.2017, 23:40
Üklücü Davanın ilk şehidi Ruhi Kılıçkıran kimdir?
banner257
banner226

Ruhi Kılıçkıran kimdir? 1946 yılında Adana'nın Osmaniye İlçesinde doğan Ruhi Kılıçkıran ülkücü hareketin ilk şehidi. Ülkücü Ruhi Kılıçkıran nasıl şehit oldu? Ruhi Kılıçkıran'ı kim ya da kimler şehit etti? Ruhi Kılıçkıran ne zaman şehit oldu? Ruhi Kılıçkıran hakkında bilmek istediğiniz her şey haberimizde.

RUHİ KILIÇKIRAN KİMDİR ?

Ruhi Kılıçkıran, 1946 yılında Adana'nın Osmaniye İlçesinin Rızaiye Mahallesi'nde doğdu. Ankara İlahiyat Fakültesi'nde eğitim görüyordu. Çok küçük yaşlarda babasını kaybeden Kılıçkıran, ağabeyi Hüseyin'le beraber hayat mücadelesi veriyordu. Henüz ilkokulda iken tatillerde simit satarak ailesine katkıda bulunmaya çalışıyordu.

ŞEHADETİ

5 Ocak 1968 günü, iftardan sonra Site Yurdu kantinine gelerek kasıtlı bir tartışma çıkaran hain eller tarafından kurşunlanarak şehit edildi. Türk-İslâm davası için verilen ilk ülkücü şehit olan Ruhi KILIÇKIRAN 'ın naaşı Osmaniye'ye getirildi ve anlamlı bir törenle toprağa verildi. 

RUHİ KILIÇKIRAN'IN AİLESİNE YAZDIĞI MEKTUPTAN...
 

1967 yılının Kurban Bayramı'nda gönderdiği fotoğrafın arkasına şöyle bir not düşmüştü:

"bensiz geçen Kurban Bayramınızı kutlar ellerinizden saygıyla öperim..."

Kılıçkıran'ın bayram günü ile ilgili hatıralarını yazdığı not defterine Arif Nihat Asya'nın şu beytini yazmıştı:

"Bayram dedi; ben mutluların bayramıyım!
Toplum dedi; mutsuz kişiler toplamıyım..." 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör yeniden aday olsa oy verir misiniz?
Namaz Vakti 09 Aralık 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı