Prof. Dr. Sami Özgül: Bilim ortamında paralel yapılanmaya izin vermeyeceğim

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörlüğüne geçtiğimiz günlerde adaylığını açıklayan Prof. Dr. Sami Özgül, basınla tanışma ve sohbet toplantısı düzenleyerek, üniversite ile ilgili hedeflerini açıkladı.

Prof. Dr. Sami Özgül: Bilim ortamında paralel yapılanmaya izin vermeyeceğim

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörlüğüne geçtiğimiz günlerde adaylığını açıklayan Prof. Dr. Sami Özgül, basınla tanışma ve sohbet toplantısı düzenleyerek, üniversite ile ilgili hedeflerini açıkladı.

24 Eylül 2014 Çarşamba 21:07
Prof. Dr. Sami Özgül: Bilim ortamında paralel yapılanmaya izin vermeyeceğim
Kahramanmaraş Sütcü İmam Üniversitesi Rektörlüğüne geçtiğimiz günlerde aday olduğunu açıklayan Prof. Dr. Sami Özgül, “Gücümü  Yüce Allah'tan” moral desteğimi “Kahramanmaraş Halkından” alıyorum. Oy desteğimi ise  değerli ”˜öğretim üyesi' arkadaşlarımdan alacağıma inanıyorum” dedi.

Prof. Dr. Özgül, Mado Evi'nde düzenlediği basınla tanışma ve sohbet toplantısında üniversite ile ilgili hedeflerini açıkladı.  Özgül, konuşmasına, “Üniversite bilim yuvasıdır. Bilim ortamında paralel yapılanmaya izin vermeyeceğim” şeklindeki sözleriyle başladı.

Üniversitelerin bilim yuvası olduğunu ifade eden Özgül, hedeflerini açıklarken, üniversitelerin hiçbir oluşumun akademik üssü olmaması gerektiğine de vurgu yaptı.

 Türkiye itibar kazandı ve kazanıyor...

Bilgi birikimi ve saygın kimliğinin yanı sıra temiz geçmişi ve mütevazı kişiliğiyle de dikkati çeken Rektör adayı Prof. Dr. Özgül'ün basınla tanışma toplantısı samimi bir ortamda geçti.
Özgül, Türkiye'nin hızla itibar kazandığı, siyasi istikrarın ekonomiye yansıdığı  bu dönemde üniversitelerin de bilgi üreterek  bu değişime ayak uydurması  gerektiğini savundu.

 2023 hedefinde üniversitelerin işlevi...

 Prof. Dr. Özgül, “ Üniversiteler bilimsel başarıları ve ülke kalkınmasına yaptıkları katkı  ile isim yapmalıdır. Türkiye'nin 2023 hedefinde önemli bir misyon üstlenen üniversitelerimize bu yakışır. Bu açıdan bakıldığında talip olduğum görevin sorumluluklarının bilincinde olduğumu özellikle vurgulamak isterim” dedi.

 Lokomotif görev...

Üniversitelerin, ülkenin her bakımdan gelişmesi ve güçlenmesinde lokomotif görev üstlendiğine dikkati çeken Prof.Dr. Özgül, “Bilimsel araştırmalara ve gelişmelere üniversiteler öncülük yapmalıdır. Üretebilen, kendi kendine yeten, eleştirel düşünebilen, yetenekli, açık ve her yönüyle yetenekleri gelişmiş bir insan gücü, hem demokrasimizin hem de kalkınmamızın teminatı olacaktır." görüşünü savundu.

Yeni Türkiye ve Üniversitemiz...

Özgül, Türkiye Cumhuriyeti eski Başbakanı, yeni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sık sık vurguladığı yeni Türkiye'nin güçlü üniversitelere ihtiyacının bulunduğunu belirtti. Özgül, dünya ile rekabetin yolunun da yine üniversitelerden geçtiğini söyleyerek, üniversitelerin bilimsel niteliklerinden, kalitelerinden asla ödün verilmemesi ve daha da yükseltilmesi gerektiğini savundu. Prof. Dr.Özgül,  aday olmasının nedenini de Yeni Türkiye yolunda  sosyal sorumluluk ve önemli bir borç olarak  gördüğünü anlattı.

 Mesleğe adanmış bir ömür...

 Bir hekim ve akademisyen olarak bugüne kadar görevinde sosyal sorumluluğunu her zaman ön planda tuttuğunu, binlerce hastaya baktığını, binlerce insanın  hayır duasını alma gururunu yaşadığını anlatan Özgül, doğup büyüdüğü memleketi Kahramanmaraş halkının kendisini çok yakında tanıdığını da kaydetti. Bir akademisyenin üniversitesine verebileceği hizmetlerin en üst aşamasının Rektörlük olduğunu belirten Özgül, bu onurlu ve saygın göreve talip olurken zorluklarının da bilinciyle hareket ettiğini söyledi. 

  Hedef dünya üniversitesi olmak...

 Sütcü İmam Üniversitesi için en büyük hedefinin “Dünya üniversitesi” olmak olduğunu ifade eden Özgül,  şöyle konuştu:

“Üniversite bünyesindeki hedefim ise, akademik huzur, kadroların zamanında temini, öğretim üyelerinin bilimsel çalışmalarının önündeki engellerin kaldırılarak rahat ve onurlu çalışma ortamlarının sağlanması olacaktır. Özellikle geniş akademik danışma kurulları oluşturarak tüm öğretim üyelerinin konsensüsü ile ciddi adımlar atarak, tüm öğretim üyelerinin katılımını sağlamak için çaba göstereceğim. Saygın ve nitelikli bir üniversite vizyonu için,  kurumsal aidiyet duygusu olan bir üniversite oluşturmak için, özgür akademik ortamı olan bir üniversite için adayım. Toplumun ihtiyaçlarına duyarlı, içinde bulunduğu kentle barışık, kaynak yaratma becerisine sahip, Kahramanmaraş'a çok yönlü katkılar sağlayabilen bir üniversite için yola çıktım.”

Prof. Dr. Sami Özgül kimdir?

1952 yılında Kahramanmaraş'ta doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise tahsilini Kahramanmaraş'ta tamamladı. 1977yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu. 1982 yılında Dâhiliye Uzmanı, 1990 yılında Siyami Ersek Göğüs Kalp Cerrahi Merkezinde Kardiyoloji Uzmanı olarak görev yaptı.

1982-1986 yıllarında mecburi hizmet nedeniyle Antalya Gazipaşa Devlet Hastanesinde Başhekim olarak görev yaptı.

1997-2000 yılları arasında Kahramanmaraş Devlet hastanesi başhekimliği görevinde bulundu..2000 yılında Kardiyoloji Ana Bilim dalında Doçent oldu.2009 yılına kadar Kahramanmaraş Devlet Hastanesi'nde kardiyoloji doçenti olarak çalıştı. 

 Yurt dışı deneyimi ve bilimsel çalışmaları:

Mesleki bilgi ve becerilerini geliştirmek için Zürih Üniversitesi Tıp Fakültesinde Elektrofizyoloji, ICD ve biventriküler pace,İngiltere Wellington Hospitalde CT angio, İspanya Madritte Sancarlos Hospital"da Kompleks Koroner girişimler, Rotablator, IVUS, OCT, Fransa Ruen de Cryo ablasyon, Almanya Leipzig de Periferik arter girişimleri üzerine eğitim aldı.

İlklerin öncüsü oldu:

2007 yılında Kahramanmaraş Devlet Hastanesinde Angio Laboratuarını kurarak Kalp hastalarının il dışına gitmelerine son verdi.

2010 yılında Adıyaman Üniversitesi Tıp Fakültesinde Kardiyoloji profesörü ve Anabilim dalı başkanı olarak göreve başladı.

Adıyaman Ün. Tıp Fak. Hastanesi Kardiyoloji kliniği ve Angio Laboratuarını kurdu.

2014 yılında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesine, çok sevdiği Kahramanmaraş'a döndü. Halen KSÜ Tıp Fakültesi kardiyoloji anabilim dalında kardiyoloji profesörü olarak görev yapan Prof Dr. Özgül,  evli ve üç çocuk babası.
Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ali 2014-10-02 01:27:32

ÇAMUR at izi kalsın değil mi? ama merak etmeyin hocaya olumsuz laf ve iftira edenlerin kimleri desteklediği belli. bunu sayın cumhur başkanım da biliyor . herkesin her şeyden haberi var artık. devir bilgi ve iletişim devri. boşuna kasmayın. üst üste saçma ve iftira mesajları da sallamayın. Hocamızın nasıl bir insan olduğu bir yana geçmişi, yaptığı görevler, türkiyeye malolmuş kariyeri yeter. gerisi diğer adayların tantanası. buradan hocama başarılar diliyorum. Rabbim hasetten, hesaptan ve çamurdan korusun.

Avatar
TOPRAK 2014-09-30 12:41:10

KOLTUĞA OTURANA KADAR......

Avatar
hakan 2014-09-26 10:53:29

hoca neden böyle bi açıklama yapma gereği duydu acaba yoksa paralelin adayı olduğu ortaya çıktı da ondan mı :-) komik

Avatar
mehmet 2014-09-26 10:52:00

ben üniversitede hocayım yahu bu hocayı üniversitede paralelin desteklediğini paralelin gizli adayı olduğunu bilmeyen yok kendini aklamak için birde çıkmış basın açıklaması yapmış ne yaparsa yapsın ne derse desin bu hoca paralelin adayıııııııııııııı bilmeyen bilsin duysun kendini aklamak için böyle manevralar yapıyor edep yahu edep

Avatar
erdal 2014-09-25 17:09:04

sayın hocam yapacaklarından bahsetmeyi unutmuş. Gerçi ne önemi var canım paralel demiş birde 2023 demiş gerisi önemli değil zaten.

Avatar
hoca 2014-09-25 12:51:45

Turubumlere oynuyor gibi hoca

Avatar
abdurahman 2014-09-25 11:54:00

sanırım sami bey rektör olmak istiyor konu tam seçmiş hayırlı olsun

Avatar
Selami gürbak 2014-09-25 10:43:52

Prof.Sami Özgül KSÜ için gerçekten büyük bir şans ve fırsat inşallah bu fırsatı değerlendirirler üniversitemiz önce Türkiyede sonra dünyada gelişen bir yer olur....

Avatar
yalaka 2014-09-25 09:46:25

AKP yi yaladınmı biraz da paralel naraları attınmı gerisi önemli değil !! Ülke bu hale geldi artık . Sen bir rektör olarak yapacağın bilimsel yeniliklerden filan bahset. Paralelle uğraşınca oxford ya da harvard olunmuyor ey yalaka aday !!

Avatar
gg 2014-09-25 09:36:15

:))))))))))))))) ((((((((: :))))))))))))) varmı bir değişiklik hepinizde aynısınız şahsi istikbalinize ulaşmak için herşeyi mübah görüyorsunuz medet umuyorsunuz.

Avatar
muharrem 2014-09-25 09:35:58

desteğimiz tam hocamıza

Avatar
ARDIÇ 2014-09-25 09:05:12

GÜZEL HOCAM BİZİM SANA DOKTOR OLARAK İHTİYACIMIZ VAR,REKTÖR OLARAK DEĞİL

Avatar
akpli 2014-09-25 08:55:28

Hastanede çalıştığın dönemdeki soruşturmalardan aklan önce

Avatar
Yapma yaa! 2014-09-25 08:50:27

Senin zihniyetindeki bir insan bu üniversiteye rektör olsun, akademik çalışmalar yerine siyaset konuşulur ve aynı fikirde olmayan her kimse çalışkanlığına bakılmaksızın geri plana itilir. Eğer rektör olursan lütfen üniversitenin adını da değiştir. Çünkü Sütçü İmam adı Sütçü Nine söylemiyle yeterince ayaklar altına alındı. Bari üniversite lekelemesin. Taklacılıkla alınan makamdan ne insanın kendine ne de millete hayır getirir. Allah uzak etsin.

Avatar
Maraşlı 2014-09-24 22:16:20

Sanırım bugünün modası paralel Yapıya sövmek... Ama moda herzaman değişir unutmayın

Avatar
KAZIM 2014-09-24 21:58:03

ALLAH muvaffak eylesin inşaallah maraşımızın güzide doktorlarından birtanesi
İSTİKAMETİNDE BAŞARILI OLURSUN İNŞAALLAH

banner122

banner215

banner124

banner154

banner191

banner126