550 yıllık Altıparmak Camii yenileniyor

Bursa'da, 550 yıl önce Tüccar Hoca Mehmet Altıparmak tarafından yaptırılan Altıparmak Camii restore edilecek. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, bulunduğu semte adını veren Altıparmak Camii’nde sürdürülen düzenleme çalışmalarını...

KÜLTÜR-SANAT 30.07.2015, 11:05
550 yıllık Altıparmak Camii yenileniyor
banner257
Bursa'da, 550 yıl önce Tüccar Hoca Mehmet Altıparmak tarafından yaptırılan Altıparmak Camii restore edilecek.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, bulunduğu semte adını veren Altıparmak Camii’nde sürdürülen düzenleme çalışmalarını yerinde inceledi. Başkan Altepe, Bursa’da tarihi ve kültürel mirasın canlandırılması kapsamında tarihi camilere büyük önem verdiklerini söyledi. Bundan 550 yıl önce zamanın tüccarı Hoca Mehmet Altıparmak tarafından yaptırılan ve inşa edildiği günden bu yana hizmet veren Altıparmak Camii’nin de belirlenen hedefler doğrultusunda yenilendiğini ifade eden Başkan Altepe, "Altıparmak Camii, 1470 yılında dönemin tüccarı Hoca Mehmet Altıparmak tarafından yaptırılmış. Bulunduğu semte de adını vermiş. Bu cami, o zamandan bu yana hizmet veriyor. Bizler de caminin aslına uygun olarak yenilenmesi, buluşma mekanı olarak Bursa’ya kazandırılması çalışmalarını Büyükşehir Belediyesi olarak sürdürüyoruz. Burası yenilendiğinde Bursa'mız, yaşayan canlı bir tarih şehri olma yolunda önemli bir adım daha atmış olacak." dedi.

Başkan Altepe, Altıparmak Camii’ni düzenleme çalışmaları kapsamında avluda bulunan bir binayı yıktıklarını, abdest alma mekanlarıyla birlikte avlu düzenlemelerinin silbaştan yapıldığını vurguladı. Cami bahçesinin tüm hazireleriyle birlikte zemin kaplamasına tabi tutulacağını, ilave alanlarla birlikte cemaat için güzel bir atmosferin yakalanacağını vurgulayan Başkan Altepe, şunları kaydetti: "Özellikle bu camiye gelen vatandaşlarımız dışarıda namaz kılmasın. Hem kendi içindeki alanlar ile hazireleri düzenleyelim hem de camimiz her yönüyle ayağa kalkmış olsun. Altıparmak semtimize, Bursa'mıza yakışır hale gelsin istiyoruz. Bu eseri yapan Hoca Mehmet Altıparmak’ın ruhu şad olsun."
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Fatih Mehmet Erkoç mu, Hayrettin Güngör mü?
Fatih Mehmet Erkoç mu, Hayrettin Güngör mü?