ADED Projesi Tanıtım Toplantısı Kahramanmaraş'ta Yapıldı

Hayat Boyu İlerleme Derneği tarafından hazırlanan Aktif Katılım, Demokratik Gelişim, Etkili İletişim, Doğru Yönetişim Projesinin tanıtım toplantısı Kahramanmaraş'ta yapıldı. Projenin mimarı Nejat Önder proje ile ilgili basın mensuplarına ve katılımcılara bilgi verdi.

KÜLTÜR-SANAT 11.02.2019, 22:34 11.02.2019, 22:34
ADED Projesi Tanıtım Toplantısı Kahramanmaraş'ta Yapıldı
banner257

Hayat Boyu İlerleme Derneği tarafından hazırlanan Aktif Katılım, Demokratik Gelişim, Etkili İletişim, Doğru Yönetişim Projesinin tanıtım toplantısı Kahramanmaraş'ta yapıldı. Projenin mimarı Nejat Önder proje ile ilgili basın mensuplarına ve katılımcılara bilgi verdi.

Merkezi Finans ve İhale Biriminin sözleşme makamı olarak rol aldığı Yerel Sivil Toplum Kuruluşları Hibe Programı (GRS) kapsamında kabul edilen ve kısa adı ADED olan "Aktif Katılım, Demokratik Gelişim, Etkili İletişim, Doğru Yönetişim" projesi ile ilgili yapılan tanıtım toplantısına çok proje ortakları ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Hayat Boyu İlerleme Derneği Başkanı Kürşat Çiftçi "“Merkezi Finans ve İhale Biriminin sözleşme makamı olarak rol aldığı Yerel Sivil Toplum Kuruluşları Hibe Programı kapsamında başvurusunu yaptığımız AKTİF KATILIM, DEMOKRATİK GELİŞİM, ETKİLİ İLETİŞİM, DOĞRU YÖNETİŞM isimli projemiz onaylanarak 02.01.2019 tarihinde faaliyetlerine başlamıştır.
Derneğimiz koordinatörlüğünde gerçekleştirilen projemizde Kahramanmaraş Sportif Havacılık ve Doğa Sporları Kulübü Derneği(MAHAVK), Şahika Sevgi ve Sanat Derneği ve Kahramanmaraş Gençlik Gücü Spor Kulübü Derneği proje ortağı kuruluşlar olmuştur.
Ayrıca ve Kahramanmaraş Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü, Onikişubat Sergentepe Ortaokulu, Kahramanmaraş Beyazay Derneği ve Anatolia Ay Yıldız Okçuluk Kulübü ise iştirakçi kurum ve kuruluşlar olarak projemizde yer almaktadır.
Projemizle, ilimizdeki yerel STK’ları dahil ederek bir platform oluşturmak (ADED) istişareler yapmak, ihtiyaçları ölçümleyecek anketler düzenlemek, STK’ların aktif katılımcılıklarını, demokratik gelişim kapasitelerini, etkili iletişim ve doğru yönetişim becerilerini geliştirici eğitimler vermek, referans dokümanlar oluşturarak STK’lara sunmak ve bir web ağı oluşturarak STK’ları bu ağda buluşturmak ve Yurtdışı çalışma ziyareti gibi faaliyetler
içermektedir “ dedi.

Daha sonra söz alan Proje Koordinatörü Nejat Önder proje ile ilgili bilgi verdi. Önder yaptığı açıklamalarda şunları söyledi:

Projemizle Proje kapsamında planlanan araştırmalar, anketler, analizler, hazırlanan raporlarlar sonucu bölgemizdeki sivil kuruluşlarının yönetim organlarının hesap verebilirlik sorunları, karar verme süreçlerine katılım, üyelerini ve kamuoyunu bilgilendirme kapasiteleri, kurum içi demokrasi, cinsiyet eşitliği, kadın genç ve engellilerin temsili, bütçe kaynaklarına erişim, insan kaynaklarının geliştirilmesi ve verimlilik, yeni üye kaydı, veri
toplama ve yönetimi konularında eksiklikler belirlenecektir.

Kamu kurumları ile işbirliklerinin oluşturulmasında yaşanan sorunlar, politika geliştirme, güncel yasaların takibi, uluslararası kurum, kuruluşlar ve mekanizmalarla ilişkiler konusundaki yetersizlikler, İyi örneklere erişim, ağ kurma, mevcut ağlara dahil olma, deneyim ve iyi uygulamaların paylaşımı, iletişim teknolojilerinin ve medyanın etkin kullanımı konularındaki ihtiyaçlar tespit edilecektir.

Düzenlenecek eğitimler, seminerler ve yayınlanacak referans dokümanlarla, tüm STK’ların hizmetine sunulacak WEB ağı ve çeşitli yaygınlaştırma çalışmaları ile ilimizdeki başta ortaklar, iştirakçiler ve paydaşlar olmak üzere sivil toplum kuruluşlarının yukarıda sıralanan sorunlarının büyük ölçüde giderilmesine katkı sağlanacaktır. Proje faaliyet süreci şu aşamalardan oluşmaktadır:

Proje yönetimini oluşturmak, görev dağılımı yapmak,
Paydaş analizi yaparak olası paydaşları belirlemek,
Paydaş analizi sonucu İlimizde belirlenen en az 6 sivil toplum kuruluşu ve 3 kamu kuruluşu ile eşit katılımlı bir aktif katılım, demokratik gelişim, etkili iletişim, doğru yönetişim (ADED) platformu oluşturmak
ADED platformu üyelerinin katılımı ile bu üyelerin kurumsal motivasyonları da dikkate alınarak aktif katılım, demokratik gelişim, etkili iletişim, doğru yönetişim komisyonları oluşturmak,
Komisyonlar tarafından yerel STK’larda mevcut durum araştırması, anketler ve analizler yapmak, olası sorunları belirlemek
Komisyonlar tarafından dahil oldukları konularla ilgili ulusal ve uluslararası ölçekte araştırma çalışmaları yapmak (Yasal dayanaklar, geçmiş deneyimler, iyi örnekler, yenilikçi yöntemler ve bunların yerel uygulamalara adaptasyon kriterleri),
Her komisyondan iki üyenin katılımı ile Almanya’ya araştırma, izleme, gözlem hareketliliği gerçekleştirmek, Avrupa’daki mevcut durumu ve iyi
örnekleri araştırmak,
ADED Platformunda yerel alan STK’ların üyeleri ile diğer yerel STK üyelerine komisyonların üyeleri marifetiyle aktif katılım, demokratik gelişim, etkili
iletişim, doğru yönetişim eğitimleri vermek,
elde edilen sonuçlarla STK’larda aktif katılım, demokratik gelişim, etkili iletişim, doğru yönetişim rehberi hazırlamak, bastırmak, dağıtmak.
Adaptasyon kriterlerini belirleyerek, ADED Platformu üyesi STK’ların yeni/yenilikçi duruma adaptasyonu için uygulama çalışmaları yapmak.
Bir Yerel STK’lar web ağı oluşturarak STK’ların paylaşımına açmak, eğitim materyallerini ve proje sonuçlarını yayınlamak.
Seminerler düzenleyerek yerel STK’ların ve yerel halkın farkındalıklarını artırmak,
Basın toplantıları, web yayınları, promosyon ürünleri ve basılı dokümanlarla proje sonuçlarını yaygınlaştırmak.

Yorumlar (0)
banner255
20°
açık
Günün Anketi Tümü
Hayrettin Güngör'ü başarılı buluyor musunuz?
Hayrettin Güngör'ü başarılı buluyor musunuz?
Namaz Vakti 16 Mayıs 2021
İmsak 03:38
Güneş 05:15
Öğle 12:34
İkindi 16:23
Akşam 19:42
Yatsı 21:13