Bayrak Tutan Bozkurt Heykeli Kahramanmaraş Kalesine yeniden dikilmelidir?

1936 yılunda Mustafa Kemal Atatürk'ün anısıyla Kahramanmaraş Kalesine dikilen Bayrak Tutan Bozkurt heykeli dikilmişti. Anıtın altındaki plakada "28 Teşrini Sani 335 (28 Kasım 1919) Cuma Günü Türk Maraş, Silah Gücü İle İnen Bayrağını İman Gücü İle Yeniden Dalgalandırdı" Yazmaktaydı.

Bayrak Tutan Bozkurt Heykeli Kahramanmaraş Kalesine yeniden dikilmelidir?

1936 yılunda Mustafa Kemal Atatürk'ün anısıyla Kahramanmaraş Kalesine dikilen Bayrak Tutan Bozkurt heykeli dikilmişti. Anıtın altındaki plakada "28 Teşrini Sani 335 (28 Kasım 1919) Cuma Günü Türk Maraş, Silah Gücü İle İnen Bayrağını İman Gücü İle Yeniden Dalgalandırdı" Yazmaktaydı.

Kahramanmaraş Kalesinde bulunan bayrak Tutan Bozkurt heykeli daha sonraki yıllarda iddiaya göre İsmet inönü'nün emriyle kaleden indirildi. Heykelin nereye kaldırıldığı hakkında ise herhangi bir bilgi yok. Yine bazı iddialara göre heykel Kahramanmaraş'tan kaldırıldıktan sonra Ankara'da bir müzenin deposuna kaldırıldı.

TEFENNİ SAHİP ÇIKTI

Kahramanmaraş'ın sahip çıkmadığı ve sökülmesine göz yumduğu Bayrak Tutan Bozkurt Heykeli'ne Burdur'un Tefenni Belediyesi sahip çıktı. Haber46'da 13 Nisan 2018 tarihinde yayınlanan haberde "Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Kahramanmaraş’ta yaptırdığı ve daha sonra yerinden sökülen Bayrak tutan Bozkurt heykeli Burdur'un Tefenni ilçesinde yeniden hayat buldu" denilmişti.

Açıklamada Kahramanmaraş Vurgusu

Tefenni Belediye Başkanlığı tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün direktifleri ile 1936 yılında Kahramanmaraş Kalesinde yaptırılan Bayrak Tutan Bozkurt Heykelinden esinlenerek yaptırmış olduğumuz Anıt Heykel, ilçemiz Antalya ve Muğla karayolu döner kavşakta uygulanmıştır” ifadesi kullanıldı.

KAHRAMANMARAŞ KALESİNE YENİDEN DİKİLMELİDİR

Haber46 olarak Bayrak Tutan Bozkurt Heykeli'nin Kahramanmaraş Kalesine yeniden dikilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu konuda yerel siyasetçileri göreve davet ediyoruz. Özellikle Cumhur ittifakının ortağı Milliyetçi Hareket Partisi Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Sefer Aycan ve MHP Kahramanmaraş İl Başkanı Ertuğrul Doğan bu konuda gerekli girişimlerde bulunmalı ve ittifak ortaklarını ikna etmelidir.

Konuyla ilgili gelişmeleri an be an takip etmeye devam edeceğiz.

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2019, 07:16
YORUM EKLE
YORUMLAR
ede
ede - 4 hafta Önce

ben onu aslan diye bilirim ne bozkurt u kardeşim herkeste onu aslan bilir zaten.

Vatandaş
Vatandaş @ede - 4 hafta Önce

Maraş aslanı farklı Mustafa Kemal'in isteğiyle yaptırılan bu bozkurt anıtı farklı kardeşim. Ben bizzat Tefenni ilçesinde bu anıtı gördüm ve bir Kahramanmaraş'lı olarak şehrimde olmamasına çok üzüldüm.

Umarım MHP , İyi Parti ve CHP bu konuda baskı yaparlar? Ve bozkurtumuz hakettiği yerde tekrar bizleri selamlar.

bertizli bekir
bertizli bekir - 4 hafta Önce

memleketin işsizlik istihdam sorunları alt yapı sorunları bitti refah seviyesi tavan yapiy, fiber internet çekildi tüm caddeleri ışıklandırıldı ,elektrik hatları yerin altına indirildi,kanalizasyon hatları döşendi,pazar yerleri,tiyatro,kreşler,sinemalar köprüler kavşaklar bitti kaledeki bozkurt kaldı yapılmadık ,
gardaş vAllahi havanda su döviysiz, vAllahi siz ne istemeniz gerektiğini bile bilmiysiz, bu memleketin savunma sanayisi,silah ve mühimmat fabrikasına ihtiyacı var bu memleketin otomotiv ve havacılık yan sanayi fabrikalarına ihtiyacı var tarhana yiye yiye beyin fermente olup şişmiş göze vuriy artık görmiysiz

misafir 46
misafir 46 - 4 hafta Önce

tabelalardan T.C ibaresini kaldıran,Andımızı yasaklayan BOP eşbaşkanımı yapacak bu bozkurt heykelini.Adamlar zaten Türk ve Türklük adına her şeye karşılar.

aksu
aksu - 4 hafta Önce

slm arkadaşlar şehrimizin 1936 yılında M.Kemal ATATÜRK tarafından yapılan bozkurt heykeli şuan Burdur ili Tefenni ilçesi merkezindeki anıtda durmaktadır internetten girerseniz görürsünüz

maraşın yerlisi
maraşın yerlisi - 4 hafta Önce

Herşey bitti , şehrin tüm sorunları çözüldü işimiz heykele kaldı. Heykelle ilerlense idi yurdun heryerinde heykel var 100 yıldır olduğumuz yerde sayıklıyoruz. Bu şehrin daha öncelikli şeylere ihtiyacı var.

ÜMMET
ÜMMET - 4 hafta Önce

RABİA OLMALIDIR BOZKURT İŞİMİZ OLMAZ

SIRADAKİ HABER

banner122