Bayrak tutan Bozkurt heykeli olmadan Kahramanmaraş kalesi eksik kalacak

Tarihi Maraş kalesi bayram sonu açılacak ancak tüm taleplere rağmen bayrak tutan bozkurt heykeli kaleye dikilmedi. Cumhur ittifakı ortağı MHP'nin Kahramanmaraş Milletvekili Sefer Aycan'ın önerisi de işe yaramadı.

KÜLTÜR-SANAT 21.05.2020, 22:36
Bayrak tutan Bozkurt heykeli olmadan Kahramanmaraş kalesi eksik kalacak
banner257

Kahramanmaraş Büyükşehir belediye başkanı Hayrettin Güngör, bugün yaptığı açıklamda uzun bir süredir tartışmaların odağında olan Tarihi Maraş kalesinin bayram sonrası vatandaşların ziyaretine açılacağını söyledi. Yıllardır tadilatta olan, kamyon kamyon tarihi eser kaçırıldığı iddiası gündemi uzun süre meşgul eden Maraş kalesinin yılbasşında açılacağı sözünü veren Başkan Hayrettin Güngör, sözünü 180 gün sonra yerine getiriyor.

Ancak bayram sonu açılacak olan Maraş kalesinin simgesi olan Bayrak Tutan Bozkurt Heykeli yerine dikilmedi. Cumhur İttifakının ortağı Milliyetçi Hareket Partisi'nin Kahramanmaraş Milletvekili Sefer Aycan 25 Ekim 2019 tarihinde Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanlığından yazılı bir talepte bulunmuş ve  Bayrak Tutan Bozkurt heykelinin kaleye dikilmesini istemişti. Aycan yazısında şu ifadelere yer vermişti:

“Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle şehrimizde Fransız işgali sırasında yaşanan ‘Bayrak Hadisesi’ anısına, Türk’ün iman gücünün sembolü olarak yaptırılan ve Kahramanmaraş Kalesi’ndeki bayrak direğine yerleştirilen Bayrak Tutan Bozkurt Heykeli’nin uzun süredir yerinde olmadığı bilinmektedir. Bu, şehrimizde huzursuzluğa ve tartışmaya neden olmaktadır. Tarihimizin dönüm noktası olan olayın ve şehrimizin kahramanlığının sembolü olan Bayrak Tutan Bozkurt Heykeli’nin Kahramanmaraş Kalesi’ndeki yerine yerleştirilmesini önemle rica ederim”

Haber46'ya çeşitli iletişim kanallarıyla uğraşan çok sayıda kişi de Tarihi Maraş kalesine Bayrak Tutan Bozkurt Heykelinin dikilmesi gerektiğini ifade ettiler.

Bilindiği gibi Bayrak Tutan Bozkurt Heykeli Burdur'un Tefenni İlçe Belediye başkanlığı tarafından Mupla-Antalya Karayoluna dikilmiş ve büyük takdir toplamıştı.

 

Yorumlar (20)
TÜRKCAN 7 ay önce
Hayrettin Türk bayragı assın yeter bunların Milli konulardaki hassasiyeti belli bu Memlekette 12 memurla 19 mayıs kutlandı ne bekliyorsunuz
TR 7 ay önce
Atatürk düşmanı bir şehirde yaşıyoruz maalesef. 19 mayısta 23 nisanda bile hoparlörden istiklal marşı okutmayan belediye Bozkurt heykeli mi yapacak? yapılsa bile 3 5 çomar o heykelede saldırır... maalesef acı gerçeğimiz bu
Has Maraşlı 7 ay önce
Sayın editör bozkurt heykeli değil bozkurt li kaide
Edeler46 7 ay önce
O bozkurdu çocuklarımızın gönlüne koyduk merak etmeyin. Elbet keser döner sap döner gün gelir hesap döner.Türkle Türklükle ne alıp veremediğiniz var anlamak çok güç. Allah ıslah etsin sizi
Maske 7 ay önce
Kahramanmaraş yönetimi tamamen kendi içinde bölünmüş durumda Tek adam yönetimi var Hayrettin güngör ne diyorsa digerleri de tamam diyor niye çünkü herkez birbirinin ipini tutuyor Ya Kahramanmaraş ız biz farklı olalım Cesur Olalım Yigit Olalım Haber Kanallarında Memleketimin Belediyenin icraatsiliği Rüşvet Cinayet Mafya Haberlerinden gerçekten bunaldık Üzülüyoruz Bu arada 19 Mayıs ve 23 Nisan ı unutmadık Ben Ankarada Yaşıyorum Buralarda coskuyl kutlandı Kahramanmaraş ta hiçbişey yapılmadı 3 5 memuru zorla mesai getirip kutlama yaptınız 2020 ye Bi tarihi not düştünüz bunu Halkım unutmayacak
kemal açıkgöz 7 ay önce
yazıklar olsun bu şehrin ileri gelenlerine siyaset yapanlarına ve belediyesine bozkurt heykelinin başka ilde ne işi var onu hak eden kahramanmaraş yeride burasıdır
Maskeee 7 ay önce
Burdaki heykelin burdur da ne işi var ki??
oğuz 7 ay önce
1400 yıldır bitmedi şu heykel sevdanız. olsa ne olur olmasa ne olur. her derdin bitti bu mu kaldı.
Tugrul Tekin 7 ay önce
Kahramanmaraş'ta yeni açılan kalede bayrak tutan bozkurt heykeli anıtında Bozkurt'un olmadığını öğrenmiş bulunmaktayım.Fransız işgalinden sonra Atatürk'ün önerisi ile yapılan Türk milletinin esaretten kurtuluşunun,Türk gücünün ve bağımsızlığın sembolü olan anıtı orijinal haline uygun olarak açılalım.
ŞULE 7 ay önce
memleket sahipsiz
adem seferi 7 ay önce
bir ülkücü olarak bozkurt heykeline karşıyım. heykel dikmek ne türklerde nede müslümanlarda var. chp mi ki her yere heykel dikelim.
KEŞKE 7 ay önce
acaba belediye başkanı çıkıp neden geç açıldığını açıklayacak mı ? insanımız çok kör malesef. yıllardır kapalı o kale hala hesap sormuyorlar. birkaç duyarlı vatandaşımız dışında tabi. üzülüyorum bizi yönetenlere. nasıl yatacaklar mezarlarında acaba.
Mehmet togay 7 ay önce
Kmaras kalesine bayrak tutan bozkurt heykeli keşke yeniden koyulsa yerinde bir karar olur.anlami ve manası türklük dür.
birisi 7 ay önce
Kalenin içindeki heykele gelene kadar önceden Ulu Camii tarafında bulunan kaleyi işaret eden ve Rıdvan Hoca ve Bayrak Olayını anlatan gözümüzün önündeki heykel nereye gitti bunun hesabını soran yok. Yapılmamış yeni bir heykelin peşinde değiliz kendi adıma heykele tapanlardan da değilim ama o saçma yola dondurmalı külah safsatasını koyana kadar daha anlamlı ve en önemlisi hali hazırda var olan heykel niye yok ortalarda? Kahramanmaraş çevresindeki şehirlerin en gerisinde kalmaya devam ediyor ne var olan tarihini koruyabiliyor ne de kendine yeni değerler katabiliyor.
BirBilen 7 ay önce
Memleketim insanları heykelleşmeye karşıyız diye Fatih Erkoç zamanında kaldırttı. Heykelcilik oluyormuş gelen yoğun şikayet üzerine kaldırıldı. Maraş da kimseye yaranılmaz.
KORKUSUZKURT 7 ay önce
NE PUT SEVDALISI ÇIKTINIZ BE ULU CAMİ NİN ÖNÜNDEKİLERİ KAL DIRANA KADAR NELER ÇEKTİK PUT SEVER POYRAZ IN KOYDUĞU PUTLARI SAĞOLSUN MEHMETFATİH ERKOÇ BAŞKANIMIZ YOL DÜZENLEMESİ SIRASINDA KALDIRDI DARISI ÜLKEMİZDEKİ TÜM PUTLARA BU BİR MÜSLÜMANIN EN BÜYÜK MÜCADELESİ OLMALI ÇÜNKÜ İLAHİ EBEDİ ULU ÖNDERİMİZ MUHAMMED MUSTAFA NIN BİZE EN BÜYÜK VASİYETLERİNDEDİR SELAM VE DUA İLE
KÜRŞAT 46 7 ay önce
Milli duygulardan yoksun bir fikirden beslenen bu zihniyet için gayet normal. Belediyenin TC si bile yok.
Furkan 7 ay önce
23 nisanda okunmadı ama 19 mayısta okundu bizzat saçaklızade mah belediye hopölöründen okundu yanındaydım hopörlerin günahınıda almayalım lütfen.
46 7 ay önce
O şuur o bilinç eskidendi yeniden diktik diyelim yalanı dolanı hırsızlığı dolandırıcılığı gıybeti dedikoduyu yalanı küfürü haramı bırakacakmısınız önce kalplere ruhlara o şuuru ihlasla yaşamalı
Alperen Öztürk 7 ay önce
Bir millet tarihi ve kültürü ile gelecek kuşaklara hayat verir. Türk milletinin sembollerinden biride Ergenekondan çıkışımızı simgeleyen Bozkurt sembolüdür. Cumhuriyetin ilk parasında Türk ocağı arasında yerini almıştır. Bağımsızlığın ve hür yaşayışın adıdır. Kalede yer almalıdır.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner112
11°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce hangi başkan daha başarılı?
Sizce hangi başkan daha başarılı?
Namaz Vakti 01 Aralık 2020
İmsak 05:56
Güneş 07:21
Öğle 12:26
İkindi 15:00
Akşam 17:21
Yatsı 18:42